
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
20 грудня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/4114/19
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тихонова І.В.,
при секретарі судового засідання Таращенко О.В.
за участю
представників позивача: Фоменко Д.А.;
представників відповідача: Дугіна Е.В., Пономарьова Б.Ю.,
розглянувши у підготовчому засіданні клопотання про залучення третьої особи у справі за позовом адвоката Волкова Миколи Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Рубіжанської міської ради Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення від 06 вересня 2019 року № 94/2, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом адвоката Волкова Миколи Миколайовича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі – позивач) до Рубіжанської міської ради Луганської області (далі – відповідач), в якій представник позивача просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Рубіжанської міської ради Луганської області від 06.09.2019 №94/2 “Про дострокове припинення повноважень міського голови”;
- поновити ОСОБА_1 на посаді міського голови міста Рубіжне з 06.09.2019;
- стягнути з Рубіжанської міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.
Ухвалою від 19 вересня 2019 року про відкриття провадження у справі судом вирішено розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження, по справі призначено підготовче засідання (арк. спр. 1-3).
Згідно з частиною першою статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Відповідно до частин першої, другої статті 173 КАС України підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі. Завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
У підготовчому засіданні 20 грудня 2019 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 62211/2019 представником відповідача подано клопотання про залучення у справу як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача по справі – Виконавчого комітету Рубіжанської міської ради.
В обґрунтування зазначено, що ОСОБА_1 перебував на посаді міського голови м. Рубіжне Луганської області у період часу з 20.11.2015 з моменту обрання його на цю посаду до 06.09.2019, з моменту прийняття Рубіжанською міською радою Луганської області рішення від 06.09.2018 №94/2 «Про дострокове припинення повноважень міського голови».
У відповідності до ст. 7 Конституції України, в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування. Згідно зі ст. 140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи..
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі за текстом Закон №280/97-ВР), виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Частиною 4 ст. 42 Закону №28/97-ВР встановлено, що міський голова забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради; вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради.
З аналізу наведених норм права вбачається, що виконавчий комітет міської ради є виконавчим органом місцевого самоврядування, керівництво яким здійснюється міським головою, та який в силу приписів Закону є підконтрольним та підзвітним йому. Відповідно міський голова та виконавчий комітет міської ради мають взаємні права та обов`язки. Крім встановлених Законом №280/97-ВР обов`язків.
Виконавчий комітет Рубіжанської міської ради Луганської області здійснює обов`язок щодо виплати заробітної плати посадовим особам Рубіжанської міської ради Луганської області та її виконавчим органам, в тому числі - міському голові м. Рубіжне.
Рубіжанською міською радою Луганської області було прийнято рішення від 28.12.2017 №40/11 «Про затвердження Програми «Про забезпечення діяльності Рубіжанської міської ради, її виконавчих органів та виконавчого комітету Рубіжанської міської ради» на 2018-2020 роки» яке опубліковане в окритому доступі у мережі Інтернет за посиланням https://rmr.gov.ua/upload/docs/doc2017-12-28-10.pdf та є публічно доступним.
Згідно з п. 1 Програми, виконавчий комітет Рубіжанської міської ради є виконавчим органом Рубіжанської міської ради та головним розпорядником бюджетних коштів. у відповідності до п. 2 Програми, завданням програми є забезпечення керівництва та управління у сфері діяльності Рубіжанської міської ради та виконавчого комітету Рубіжанської міської ради, здійснення економічного те ефективного витрачання коштів місцевого бюджету, коштів спеціального фонду та інших джерел, не заборонених чинним законодавством. П. З Програми встановлено, що напрямами використання бюджетних коштів є оплата праці з нарахуваннями, видатки на відрядження, сплата податків, відшкодування шкоди, завданої незаконними діями.
Вказане також підтверджується декларацією про майно, доходи та зобов`язання ОСОБА_1 від 06.09.2019, яка опублікована у відкритому доступі у мережі Інтернет, тобто яка є публічно доступною. Згідно тексту зазначеної декларації, яка в силу приписів Закону України «Про запобігання корупції» була складена та подана самим Позивачем особисто, у розділі 2.1. вказано місцем роботи ОСОБА_1 Рубіжанську міську раду Луганської області, але в розділі 11. «Доходи, у тому числі подарунки» вказано «Джерело доходу: Виконавчий комітет Рубіжанської міської ради (код ЄДРПОУ 04051980)», «Вид доходу - заробітна плата, отримана за основним місцем роботи».
Однією із позовних вимог Позивача у даній справі є стягнення з Рубіжанської міської ради Луганської області середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу. Як зазначено вище, Рубіжанська міська Луганської області не здійснює та не здійснювала виплату заробітної плати міському голові м. Рубіжне Хортіву С.І., натомість такий обов`язок покладений на Виконавчий комітет Рубіжанської міської ради, який є самостійною юридичною особою, має власний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, має власні розрахункові рахунки.
Враховуючи викладене вище, вважає, що Виконавчий комітет Рубіжанської міської ради Луганської області повинен бути залучений в якості третьої сторони, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Відповідача - Рубіжанської міської ради Луганської області, оскільки прийняття рішення в даній справі суттєво вплине на права та обов`язки виконавчого комітету Рубіжанської міської ради - а саме створить обов`язок щодо виплати заробітної плати за час вимушеного прогулу.
Представник позивача проти задоволення клопотання заперечив, зазначивши, що судове рішення жодним чином не вплине на їх права та обов`язки.
Представники відповідача підтримали заявлене клопотання у повному обсязі.
Розглянувши вищезазначені клопотання, суд виходив з такого.
Частиною другою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (частина четверта статті 49 КАС України).
При вирішенні питання про залучення до участі у справі третіх осіб суд має з`ясувати, чи буде у зв`язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов`язки, або змінено її наявні права та/або обов`язки, або позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач перебував в трудових відносинах саме з відповідачем у справі - Рубіжанською міською радою.
З огляду на ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Таким чином, середній заробіток за весь час вимушеного прогулу має сплачувати роботодавець позивача – а саме Рубіжанська міська ради.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні клопотання про залучення до участі у справі третьої особи.
Керуючись статтями 173, 180, 181, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання Рубіжанської міської ради Луганської області про залучення до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача у справі – Виконавчий комітет Рубіжанської міської ради Луганської області.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст судового рішення складено та підписано 24 грудня 2019 року.
СуддяІ.В. Тихонов