Рішення № 86585970, 24.12.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2019
Номер справи
340/2977/19
Номер документу
86585970
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 грудня 2019 року справа № 340/2977/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (далі – Управління) про визнання протиправним та скасування наказу і зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з заявою до Управління про визнання протиправним та скасування наказу від 10 жовтня 2019 року, яким відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою стосовно передачі у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства.

Водночас просив суд зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву.

У позовній заяві зазначає, що Управління незаконно відмовило надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, оскільки є членом фермерського господарства.

Управління заперечило стосовно позову, подавши відзив на нього (а.с.27-33).

Стверджує, що позивач не є членом фермерського господарства, а тому немає права на отримання у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства.

Зазначило, що вправі вирішувати, які землі можна передавати у власність.

25 листопада 2019 року суд прийняв ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.2-3).

Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.

Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.

Так, ОСОБА_1 є членом фермерського господарства «Фаталіст» (далі – Господарство) (а.с.21-25).

06 вересня 2019 року ОСОБА_2 (голова Господарства) надав погодження позивачу та іншому члену Господарства на оформлення права власності на земельну ділянку у розмірі частки (паю) для ведення фермерського господарства за рахунок земельної ділянки площею 13,3 га на території Йосипівської сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області (далі – Рада), яка належить Господарству на праві постійного користування на підставі Державного акту від 03 жовтня 1994 року (а.с.11, 16).

10 вересня 2019 року позивач подав до Управління заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки у розмірі земельної частки (пай) для ведення фермерського господарства, яка розташована на території Ради та користується Господарство (а.с.9).

Разом із заявою позивач надав графічні матеріали щодо бажаного місця розташування земельної ділянки; копію довідки про відсутність у власності земельної ділянки для ведення фермерського господарства; документ, що підтверджує наявність стажу роботи у сільському господарстві; копію довідки про розмір середньої частки (паю) на території Ради та її середньої вартості; копію довідки про відсутність на земельній ділянці нерухомого майна; копія нотаріально посвідченої заяви (погодження) землекористувача земельної ділянки (а.с.10-16).

Згідно довідки відділу в Новомиргородському районі Управління від 04 квітня 2019 року середній розмір земельної частки (паю) на території згаданого органу місцевого самоврядування (КСП «Жовтень» та КСП «Промінь») становить 5,24 умовних кадастрових гектарів (а.с.13).

10 жовтня 2019 року (в межах строку визначеного законом) Управління прийняло рішення, яким відмовило у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, зазначивши відсутність доказів набуття позивачем статусу члена фермерського господарства у розумінні приписів статті 13 Закону України «Про фермерське господарство» (далі – Закон) (а.с.17).

Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.

Перш за все, приписами частин 2 і 3 статті 13 Закону встановлено, що членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність із раніше наданих їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Земельні ділянки, на яких розташовані житлові будинки, господарські будівлі та споруди фермерського господарства, передаються безоплатно у приватну власність у рахунок земельної частки (паю).

Дія частин першої та другої цієї статті не поширюється на громадян, які раніше набули права на земельну частку (пай).

Закон не визначає переліку документів, які подаються членами фермерського господарства для отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки.

Однак, список таких документів передбачено приписами статті 118 Земельного кодексу України.

Частинами 6 та 7 згаданої норми Земельного кодексу України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проаналізувавши обставини справи, суд зробив висновок, що позивач (член Господарства) вправі клопотати про отримання у власність земельної ділянки із земель, які перебувають у користуванні Господарства, оскільки раніше не набув право на земельну частку (пай).

У позивача не виникло права самостійно замовити проект землеустрою, оскільки заява розглянута вчасно.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 подав усі необхідні документи, перелік яких встановлено законом.

Серед них документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві (виписка з трудової книги), погодження землекористувача на вилучення земельної ділянки.

Тому, оскаржене рішення Управління прийнято не на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом.

Це ж є ознакою його протиправності відповідно до припису пункту 1 частини 2 статті 2 КАС України.

Таким чином, суд зобов`язує Управління повторно розглянути заяву позивача.

Отже, позов належить задовільнити.

Судові витрати у справі складаються з судового збору у сумі 768,40 грн. (а.с.4).

Суд розподіляє судові витрати відповідно до приписів частини 1 статті 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовільнити.

Визнати протиправним і скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області від 10 жовтня 2019 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на підставі заяви від 10 вересня 2019 року.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства від 10 вересня 2019 року з урахуванням висновку, котрий зроблено судом.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 768,40 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Р.І. Брегей