
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2019 року м. Київ № 320/5439/19
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Броварської міської ради Київської області
про визнання незаконним та скасування пункту рішення, зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Броварської міської ради Київської області про визнання незаконним та скасування пункту 4 рішення Броварської міської ради Київської області від 26.09.2019 №1589-61-07 «Про відмову у наданні дозволів громадянам на розроблення проектів землеустрою, у відведенні земельної ділянки та у наданні земельних ділянок», де розглянувши заяву ОСОБА_1 від 22.08.2019 №11-16-5/6555 відмовити у наданні земельної ділянки орієнтовною площею 0,1522 га для будівництва і обслуговування придорожнього комплексу (між дорожнім знаком «Бровари» та ділянкою по вул. Київська, 1-Д) у зв`язку з тим, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, відповідно до вимог статей 124,134 Земельного Кодексу України; зобов`язання Броварської міської ради Київської області повторно розглянути на черговій сесії Броварської міської ради Київської області заяву ОСОБА_1 від 22.08.2019 №11-16-5/6555 про надання в оренду земельної ділянки площею 0,1522 га для будівництва і обслуговування придорожнього комплексу (між дорожнім знаком «Бровари» та ділянкою по вул. Київська, 1-Д), з урахуванням пільгової категорії (інвалід ІІ групи, учасник бойових дій).
Позов обґрунтовано безпідставністю відмови відповідача в наданні позивачу в оренду земельної ділянки з підстав необхідності проведення земельних торгів, оскільки у разі надання в користування земельної ділянки державної чи комунальної власності пільговій категорії громадян (учасник бойових дій), до якої належить позивач, не вимагається проведення земельних торгів, що передбачено статтею 134 Земельного кодексу України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено, що положеннями статті 134 Земельного кодексу України передбачено звільнення від проведення земельних торгів для учасників бойових дій у випадку безоплатної передачі вказаній категорії громадян земельних ділянок, а не у випадку передачі земельної ділянки в оренду. Оскільки позивач звертався із заявою про надання земельної ділянки в оренду, а не за безоплатним отриманням земельної ділянки, відмова відповідача у наданні позивачу такої земельної ділянки є правомірною.
Позивачем подано відповідь на відзив, у якій зазначено, що відповідачем не враховано під час розгляду питання щодо надання йому земельної ділянки статусу позивача, як учасника бойових дій, а також заперечено твердження відповідача про те, що оренда земельної ділянки не підпадає під норми частини третьої статті 134 Земельного кодексу України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , є ветераном війни – учасником бойових дій, що підтверджено посвідченням серії АБ № НОМЕР_2 , виданим 28.11.2014 Головним управлінням персоналу Генерального штабу Збройних Сил України.
Згідно посвідчення серії Є №007458, позивач є інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни.
Довідкою військової частини – польової пошти В2262 від 08.10.2014 №1624 зазначено про безпосередню участь позивача в антитерористичній операції в період з 06.07.2014 по 09.10.2014, що також підтверджено посвідченням учасника АТО №68, виданим 17.01.2019 Виконавчим комітетом Броварської міської ради.
Позивач звернувся до Броварської міської ради Київської області з заявою від 22.08.2019 (вх.№11-16-5/6555 від 22.08.2019) про надання в оренду земельної ділянки комунальної форми власності для будівництва та обслуговування придорожнього комплексу загальною площею 0,1522 га по вул. Київська (між дорожнім знаком «Бровари» та ділянкою за адресою: м. Бровари, вул. Київська, 1-д) цільовим призначенням 03.07 «Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі». В заяві позивачем зазначено посилання на частину третю статті 134 Земельного кодексу України, відповідно до якої земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». До заяви долучено графічне зображення бажаної земельної ділянки та копія посвідчення інваліда війни ІІ групи.
Рішенням Броварської міської ради Київської області від 26.09.2019 №1589-61-07 відмовлено ОСОБА_1 у наданні земельної ділянки орієнтовною площею 0,1522 га в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для будівництва та обслуговування придорожнього комплексу) по вул. Київській (між дорожнім знаком «Бровари» та ділянкою за адресою: АДРЕСА_2 , вул. Київській, 1-д), в зв`язку з тим, що передача в оренду земельних ділянок здійснюється за результатами проведення земельних торгів, відповідно до вимог статей 124, 134 Земельного кодексу України.
Вважаючи відмову у наданні в користування земельної ділянки протиправною, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Основним нормативним актом, який регулює земельні відносини, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (з наступними змінами і доповненнями, в чинній на момент виникнення спірних відносин редакції, далі по тексту – Земельний кодекс).
Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно статті 116 Земельного кодексу, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (абзац перший частини першої). Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина друга). Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (частина третя). Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання (частина четверта).
Вказаною нормою Земельного кодексу встановлено два способи набуття, зокрема, громадянами права на землю: 1) набуття ділянок у власність; 2) надання ділянок у користування.
При цьому з аналізу наведеної норми вбачається, що поняття «безоплатна передача» стосується саме способу набуття ділянок у власність та не стосується надання ділянок у користування.
В розумінні Земельного кодексу до права користування земельною ділянкою відноситься оренда, право постійного користування, право земельного сервітуту, суперфіцій, емфітевзис.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду встановлено статтею 124 Земельного кодексу, згідно якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (частина перша). Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу (частина друга). Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу (частина третя). Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди (частина четверта).
Зазначена норма встановлює обов`язок щодо передачі земельних ділянок, що перебувають, зокрема, у комунальній власності, лише за результатами проведення земельних торгів. Виключення становлять випадки, передбачені частинами другою, третьою статті 134 Земельного кодексу.
Відповідно до частини третьої статті 134 Земельного кодексу, земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34 (примітка: землі для сінокосіння і випасання худоби), 36 (примітка: земельні ділянки для городництва) та 121 (примітка: в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок громадянам) цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Судом встановлено, що позивач має статус учасника бойових дій, який надано йому відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Втім, аналіз положень частини третьої статті 134 Земельного кодексу та конструкція вказаної норми дає підстави для висновку, що виключення щодо проведення земельних торгів при наданні земельних ділянок особам, які мають статус учасника бойових дій, стосуються саме безоплатної передачі земельних ділянок.
Як зазначалось судом, в розумінні Земельного кодексу безоплатною передачею земельних ділянок у власність є спосіб набуття права на ділянки саме у власність, а не надання ділянок у користування, включаючи оренду. Відтак, суд погоджується з доводами відповідача про необхідність проведення земельних торгів при передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, в тому числі особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
При цьому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII не встановлено пільг учасникам бойових дій щодо набуття права користування земельною ділянкою шляхом оренди без проведення земельних торгів.
Отже, відмова Броварської міської ради Київської області у наданні позивачу земельної ділянки орієнтовною площею 0,1522 га в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для будівництва та обслуговування придорожнього комплексу) по вул. Київській (між дорожнім знаком «Бровари» та ділянкою за адресою: м. Бровари, вул. Київській, 1-д), в зв`язку з тим, що передача в оренду земельних ділянок здійснюється за результатами проведення земельних торгів, є правомірною, відтак у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідачем не надано доказів понесення ним судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, відтак судові витрати присудженню на користь відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Позивач – ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач – Броварська міська рада Київської області (ідентифікаційний код 26376375, місцезнаходження: 07400, Київська область, м. Бровари, вул. Гагаріна, 15).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства Українидо початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Колеснікова І.С.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення – 20 грудня 2019 року.