
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2019 року (о 09 год. 15 хв.)Справа № 280/5110/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Батрак І.В.
за участю секретаря судового засідання Лялько Ю.В.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до Приватного акціонерного товариства «Запорізький кабельний завод»
про стягнення штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів
ВСТАНОВИВ:
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі – НКЦПФР, позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Приватного акціонерного товариства «Запорізький кабельний завод» (далі – ПрАТ «ЗКЗ», відповідач), в якому просить стягнути з відповідача штраф за порушення законодавства на ринку цінних паперів в розмірі 3 400 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 № 448/96-ВР та зазначає, що у відношенні ПрАТ «ЗКЗ» було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів, у якому зафіксовано порушення відповідачем ст. 39, 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», пункту 4 Глави 4 Розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 №2826. Вказує, що за результатами розгляду справ у відношенні відповідача 02.07.2019 була винесена постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №259-СХ-3-Е у загальному розмірі 3 400,00 грн. Враховуючи, що заборгованість відповідачем у добровільному порядку не погашена, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить позов задовольнити та стягнути з відповідача вищевказану суму заборгованості.
Ухвалою судді від 28.10.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, призначене перше судове засідання на 19 листопада 2019 року. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відповідач позов не визнав, 15 листопада 2019 року надіслав відзив (вх. №48042), у якому зазначає, що ще 19.04.2019 ПрАТ «ЗКЗ» повідомило НКЦПФР, що відсутність станом на 19.04.2019 програмного забезпечення SimpleXMLReports, яке дозволило б сформувати річну інформацію емітента цінних паперів відповідно до вимог Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 №2826, що унеможливлює своєчасне розкриття регульованої інформації відповідачем, однак отримано відповідь №26/01/11752 від 17.05.2019, в якій надано пояснення щодо строків та порядку розміщення емітентами інформації, але не було вказано, як це можливо здійснити без відповідного програмного забезпечення. На думку відповідача, за те, що державний орган не спромігся протягом майже 1,5 роки узгодити свої нормативні акти з прийнятим Верховною Радою України Законом, емітенти цінних паперів змушені поповнити бюджети комерційних організацій та сплатити штрафні санкції до Державного бюджету України з «власної кишені». Зауважує, що в контексті практики Європейського суду з прав людини вбачається, що на емітентів цінних паперів не можуть бути покладені негативні наслідки затримки прийняття рішення державним органом, оскільки у наведеній ситуації нерозміщення та/або несвоєчасне розміщення річної звітності емітентів цінних паперів за 2018 рік обумовлено бездіяльністю державного органу, а саме НКЦПФР. Крім того, вважає, що у відповідності до вимог ст. 122 КАС України встановлений 3-місячний строк для звернення до суду, який обчислюється з дня вручення рішення за результатами розгляду скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а тому відповідач має право судового оскарження постанов. В зв`язку з викладеним, просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Так, на підставі частини дев`ятої статті 205 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, в межах предмету розгляду справи судом встановлені наступні обставини.
ПрАТ «ЗКЗ» є юридичною особою, яка зареєстрована 14.11.1994, що підтверджується інформацією Витягом про юридичну особу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
За результатами моніторингу розкриття інформації на фондовому ринку встановлено, що відповідачем не розкрито регулярну річну інформацію про емітента за 2018 рік шляхом подання до Комісії, що є порушенням вимог ст. 39, 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», пункту 4 Глави 4 Розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 №2826. З огляду на вищевикладене, винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 07.06.2019 №23/05/13760, у якій запропоновано керівнику (або повноважному представнику) ПрАТ «ЗКЗ» з`явитись для підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень на 20 червня 2019 року о 10 год. 10 хв.
Актом від 20.06.2019 №259-СХ-3-Е про правопорушення на ринку цінних паперів зафіксовані порушення відповідачем вимог ст. 39, 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», п. 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентом цінних паперів, затвердженого НКЦПФР від 03.12.2013 №2826.
Постановою від 02.07.2019 №23/02/15505 про розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношення ПрАТ «ЗКЗ» на 25 липня 2019 року о 10 год. 15 хв. та о 10 год. 20 хв.
Зазначена постанова разом із Актом від 20.06.2019 №259-СХ-3-Е направлена на адресу відповідача, що підтверджується Реєстром рекомендованих листів від 03.07.2019 та фіскальним чеком, копії яких містяться в матеріалах справи.
Відповідно до Постанови № 259-СХ-3-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 25.07.2019 за порушення чинного законодавства, а саме: за неподання інформації до НКЦПФР застосовано до відповідача санкцію у вигляді штрафу у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3 400,00 грн.
Зазначена постанова супровідним листом від 29.07.2019 №23/02/17774 направлена на адресу відповідача, що підтверджується також Реєстром рекомендованих листів від 30.07.2019 та фіскальним чеком, копії яких містяться в матеріалах справи.
Не погоджуючись із прийнятою позивачем постановою, ПрАТ «ЗКЗ» оскаржило її в адміністративному порядку (скарга від 07.08.2019 №3/10-09-029), проте рішенням НКЦПФР від 24.09.2019 №556 оскаржувану постанову залишено без змін, а скаргу – без задоволення.
Несплата відповідачем штрафу у розмірі 3 400,00 грн. у добровільному порядку стала підставою для звернення до суду із відповідним позовом.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно із до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та законами України.
Абзац 2 ст.1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» № 448/96-ВР від 30.10.1996 (далі - Закон № 448/96-ВР) надає визначення державного регулювання ринку цінних паперів, як здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ст. 5 Закону №448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст. 6 Закону № 448/96-ВР).
За приписами ч. 1 ст. 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» №3480-IV від 23.02.2006 (далі – Закон №3480-IV) розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом:
розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;
опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Емітенти цінних паперів зобов`язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Частиною 1 ст. 40 Закону №3480-IV визначено, що регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Річна інформація про емітента є регульованою інформацією та підлягає розкриттю емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Річна інформація повинна залишатися в публічному доступі на власному веб-сайті емітента протягом щонайменше 10 років після її розкриття. Звітним періодом для складання проміжної інформації про емітента є квартал. Проміжна інформація про емітента складається станом на кінець останнього дня кварталу. (ч.4, 5 ст.40 Закону №3480-IV).
У відповідності до ч. 6 ст. 40 Закону №3480-IV строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 № 2826 затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів (далі - Положення), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013 року за № 2180/24712, яке регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної (квартальної, річної), особливої інформації, інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія), інформації, що міститься в проспекті емісії (інформації про випуск іпотечних сертифікатів (далі - інформація про випуск)) цінних паперів та звіті про результати розміщення (звіті про підсумки випуску іпотечних сертифікатів (далі - підсумки випуску)) цінних паперів емітентами цінних паперів, інформації, передбаченої статтями 65 - 65-2 Закону України "Про акціонерні товариства" та пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 23 березня 2017 року № 1983-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах", строки (терміни) та перелік оприлюднення публічними акціонерними товариствами інформації, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог законодавства, на власному веб-сайті, опублікування відомостей про створення акціонерного товариства однією особою або про придбання однією особою усіх акцій товариства.
Пунктом 14 розділу І Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів встановлено обов`язок емітента цінних паперів розкривати Інформацію у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення.
Згідно з вимогами п. 4 Глави 4 Розділу ІІ Положення №2826 розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на власному веб-сайті, опубліковують в офіційному друкованому виданні.
Матеріалами справи встановлено, ПрАТ «ЗКЗ» порушено вимоги ст. 39, 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», п. 4 глави 4 розділу ІІ Положення №2826, що зафіксовано у Акті від 20.06.2019 №259-СХ-3-Е про правопорушення на ринку цінних паперів.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у відповідності із п. 14 ч. 1 ст. 8 Закону № 448/96-ВР, зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до ст. 9 Закону № 448/96-ВР уповноваженими особами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є Голова та члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи.
Згідно з п. 6, 7 ч.1 ст. 11 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 5 ст. 11 Закону № 448/96-ВР закріплено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
При цьому, ч. 4 цієї статті Закону № 448/96-ВР передбачено, що рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
Суд зауважує, що обставини, на підставі яких відповідач заперечує проти задоволення адміністративного позову можуть бути розглянуті судом в межах справи про оскарження рішення НКЦПФР про накладення штрафу.
Разом із цим, відповідачем постанови від 25.07.2019 про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 259-СХ-3-Е у судовому порядку не оскаржено та на даний час вказана постанова не скасована, а тому підлягає виконанню.
На момент розгляду справи в суді сума штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів у загальному розмірі 3 400,00 грн. відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена, доказів протилежного відповідач суду не надав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки відповідно до приписів ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30, код ЄДРПОУ 37956207) до Приватного акціонерного товариства «Запорізький кабельний завод» (69093, м. Запоріжжя, вул. Гладкова, буд. 2, код ЄДРПОУ 05755625) про стягнення штрафу за порушення законодавства на ринку цінних паперів задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Запорізький кабельний завод» в дохід Державного бюджету України штраф за порушення законодавства на ринку цінних паперів у розмірі 3 400,00 грн. (три тисячі чотириста гривень 00 копійок) на рахунок по коду класифікації доходів бюджету 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», отримувач УК у Дніпр. Р-ні м. Зап./Дніпр./21081100, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код отримувача 38025423, номер рахунку (IBAN) UA505899980000031113106008006.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І.В. Батрак