
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2019 року м. Житомир справа № 240/11143/19
категорія 112030500
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гуріна Д.М.,
секретар судового засідання Шуляк О.Ю.,
за участю: представника позивача - Єгорова С.О.,
представника відповідача - Букати О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
22 жовтня 2019 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом до Ємільчинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просить:
- визнати протиправною відмову Ємільчинського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області, оформлену листом відповідача від 31 травня 2019 року за №3779/01 щодо відмови нарахувати та виплатити одноразову доплату до пенсії в березні-квітні 2019 року;
- зобов`язати Ємільчинське об`єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 одноразову доплату до пенсії в березні-квітні 2019 року в сумі 4820,34 грн, що передбачена постановою КМУ №124 від 20 лютого 2019 року з питання проведення індексації пенсій у 2019 році.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що отримує пенсію по інвалідності 3 групи, виплату якої їй продовжено. Згідно Постанови КМУ №124 було встановлено одноразову доплату до пенсії особам, які отримують пенсію, призначену на підставі Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” в розмірі прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 1 січня 2019 року та збільшеного на коефіцієнт 1,61. Виплата одноразової доплати до пенсії проводиться рівними частинами у березні та квітні 2019 року. Оскільки станом на 1 березня 2019 року позивач була отримувачем пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування пенсійне страхування”, розмір якої не перевищував мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 2 статті 28 Закону, то позивач вважає, що вона мала право на доплату до пенсії у березні та квітні 2019 року, відповідно до Постанови КМУ №124.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи.
18 листопада 2019 року на адресу суду надійшов відзив на позов від 13 листопада 2019 року №978/02.15 (а.с.19-20). У відзиві відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування заперечень зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” від 20 лютого 2019 року №124, передбачено виплату одноразової доплати до пенсії особам, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, в розмірі, що не перевищує 1669,20 грн та мають повний страховий стаж (по пенсіях призначених до 1 жовтня 2011 року - чоловіки 25 років, жінки 20 років, призначених після 1 жовтня 2011 року — чоловіки 35 років, жінки 30 років). ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Страховий стаж позивача становить 19 років 9 місяців 08 днів, замість необхідних 20 років, що свідчить про відсутність правових підстав для встановлення позивачу одноразової доплати до пенсії відповідно до вказаної постанови.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи на 11 грудня 2019 року на 15:45 та витребувано у відповідача довідку про розмір пенсії ОСОБА_1 та про наявний у позивача страховий стаж станом на 1 березня 2019 року.
2 грудня 2019 року на адресу суду надійшло клопотання ГУ ПФУ в Житомирській області про заміну відповідача у справі з Ємільчинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (а.с.25).
У судовому засіданні суд ухвалами від 11 грудня 2019 року, постановленими у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, задоволено клопотання представника відповідача та замінено відповідача — Ємільчинське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, а також відкладено розгляд справи на 18 грудня 2019 року на 9:30 у зв`язку з неприбуттям позивача та необхідністю витребувати від відповідача додаткових документів, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 11 грудня 2019 року (а.с.30-31).
У судовому засіданні 18 грудня 2019 року представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити з підстав, що викладені у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні 18 грудня 2019 року проти заявлених вимог заперечував та просив відмовити у їх задоволенні з підстав, що зазначені у відзиві на позовну заяву та в уточненому відзиві на позовну заяву (а.с.36-40). В обґрунтування заперечень пояснив, що оскільки стаж позивача складає менше 20 років, то доплата до пенсії відповідно до вимог Постанови КМУ №124 позивачу не передбачена. На виконання ухвали суду надав довідку про розмір пенсії ОСОБА_1 та про наявний у позивача стаж станом на 1 березня 2019 року (а.с.42-44).
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Ємільчинському об`єднаному управлінні пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності (3 група загального захворювання) призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до виписки акту огляду медико-соціальної експертної комісії від 11 лютого 2019 року, яка надійшла до відповідача 20 лютого 2019 року ОСОБА_1 продовжено виплату пенсії по інвалідності з 1 березня 2019 року до 28 лютого 2021 року, до цього часу позивач також отримувала пенсію у зв`язку з настанням інвалідності згідно висновку МСЕК з 1 березня 2017 року до 1 березня 2019 року, що підтверджується відповіддю відповідача від 31 травня 2019 року (а.с.9).
20 лютого 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №124 з Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, згідно з якою було встановлено одноразову доплату до пенсії особам, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року №1058 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон України №1058), у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 1 січня 2019 року та збільшеного на коефіцієнт 1,61.
Одноразова доплата до пенсії проводиться для осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, мають страховий стаж, передбачений абзацом першим частини 1 статті 28 Закону, а також для осіб, зазначених в абзаці другому пункту 4-1 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону, розмір пенсій яких з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та доплати, передбаченої абзацом третім пункту 2 цієї постанови) станом на 1 березня 2019 року не перевищує мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 2 статті 28 Закону України №1058.
Виплата одноразової доплати до пенсії проводиться рівними частинами у березні та квітні 2019 року.
Позивачем зазначено, що станом на 1 березня 2019 року вона була отримувачем пенсії відповідно до Закону України №1058 та її розмір пенсії не перевищував мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 2 статті 28 Закону, у зв`язку з чим, позивач вважає, що мала право на доплату до пенсії у березні та квітні 2019 року у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 1 січня 2019 року та збільшеного на коефіцієнт 1,61.
27 травня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про здійснення нарахування та виплату одноразової доплати до пенсії, однак листом від 31 травня 2019 року №3779/01 відповідач повідомив про те, що особи, які станом на 1 березня 2019 року не були отримувачами пенсій, право на виплату одноразової доплати не мають. Також особи повинні мати страховий стаж, передбачений абзацом першим частини 1 статті 28 Закону України №1058 (а.с.9).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують її права на належне пенсійне забезпечення, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України №1058.
Частиною 2 статті 42 Закону України №1058-ІV визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Порядок проведення перерахунку пенсій у 2019 році відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затверджено постановою Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" від 20 лютого 2019 року №124 (далі - Постанова КМУ №124).
Пунктом 3 Постанови №124 встановлено одноразову доплату до пенсії особам, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 1 січня 2019 року та збільшеного на коефіцієнт 1,61.
Одноразова доплата до пенсії проводиться для осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України №1058-ІV, мають страховий стаж, передбачений абзацом першим частини 1 статті 28 Закону України №1058-ІV, а також для осіб, зазначених в абзаці другому пункту 4-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України №1058-ІV, розмір пенсій яких з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та доплати, передбаченої абзацом третім пункту 2 цієї постанови) станом на 1 березня 2019 року не перевищує мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною другою статті 28 Закону України №1058-ІV. Виплата одноразової доплати до пенсії проводиться рівними частинами у березні та квітні 2019 року.
При цьому, абзацом першим частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Згідно з пунктом 4-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для осіб, яким пенсія призначена до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", крім тих, яким після набрання чинності зазначеним Законом здійснювався перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії: мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим частини 1 статті 28 цього Закону, встановлюється за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років страхового стажу; збільшення пенсії, передбачене абзацом другим частини 1 статті 28 цього Закону, встановлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам.
Таким чином, одноразова доплата до пенсії за Постановою №124 проводиться за наявності у сукупності трьох умов:
1) особа отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України №1058-ІV;
2) наявний необхідний страховий стаж, а саме: до набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" за наявності страхового стажу у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років, а після набрання чинності вказаним Законом - чоловіків 35 років страхового стажу, а у жінок 30 років;
3) розмір пенсій такої особи з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та доплати, передбаченої абзацом третім пункту 2 цієї постанови) станом на 1 березня 2019 року не перевищує мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 2 статті 28 Закону України №1058-ІV.
Судом встановлено, що позивач була отримувачем пенсії відповідно до Закону України №1058-ІV як до 1 березня 2019 року так і після 1 березня 2019 року, підтвердженням чого є виписки з акта огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності (а.с. 12, 13).
Розмір пенсії позивача станом на 28 лютого 2019 року дорівнював 1497 грн, тобто не перевищував мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 2 статті 28 Закону України №1058-ІV станом на 1 березня 2019 року (1669 грн 20 коп.) (а.с. 42).
Однак, позивач не має необхідного страхового стажу 20 років для отримання одноразової доплати до пенсії, оскільки її страховий стаж станом на 28 лютого 2019 року був 19 років 9 місяців і 8 днів (а.с. 42).
Страховий стаж ОСОБА_1 пораховано станом на 28 лютого 2018 року відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і за матеріалами пенсійної справи станом 1 березня 2019 року страховий стаж не змінився і становить 19 років 9 місяців 8 днів, замість необхідних 20 років, що свідчить про відсутність правових підстав для встановлення позивачу одноразової доплати до пенсії відповідно до Постанови №124.
На виконання вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем доведено що право позивача на належне пенсійне забезпечення не порушене, тому позовні вимоги ОСОБА_1 про нарахування та виплату одноразової доплати до пенсії у березні-квітні 2019 року у сумі 4820,34 грн відповідно до Постанови КМУ №124, задоволенню не підлягають.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Відмовити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у задоволенні адміністративного позову до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складене 23 грудня 2019 року.
Головуючий суддя Д.М. Гурін