
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про забезпечення позову
24 грудня 2019 року м. Житомир справа № 240/11704/19
категорія 109020100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши заяву про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
18 листопада 2019 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із вказаним позовом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
16 грудня 2019 року на адресу суду від представника позивача електронною поштою надійшла заява про забезпечення позову вх. №29846/19, яка також 20 грудня 2019 року надійшла засобами поштового зв`язку.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року зупинено провадження у справі до вирішення заяви про відвід суду.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року у задоволенні заяви про відвід судді Гуріна Д.М. відмовлено.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2019 року провадження у справі поновлено.
Вирішуючи подану представником позивача заяву про забезпечення позову, суд зазначає наступне.
У заяві про забезпечення позову представник позивача просить вжити заходи забезпечення позову шляхом:
- зупинення дії рішення 15 сесії 7 скликання Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області від 28.05.2019 №337, в частині надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197;
- зупинення дії рішення 15 сесії 7 скликання Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області від 28.05.2019 №336, в частині надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197 для створення громадських пасовищ;
- заборони Мартинівській сільській раді Пулинського району Житомирської області та іншим особам вчиняти дії щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197, а саме:
1. Приймати рішення про поділ земельної ділянки з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197;
2. Проводити реєстрацію в Державному земельному кадастрі нових земельних ділянок, які утворені в результаті поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197;
3. Проводили в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно реєстрацію права власності на створені в результаті поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197 нові земельні ділянки;
4. Приймати рішення про передачу земельної ділянки з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197 у власність або користування фізичним або юридичним особам;
5. Укладати будь-які договори щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197 до винесення остаточного рішення у даній справі, крім прийняття рішення по заяві ОСОБА_1 від 28.05.2019 (зареєстрованої Мартинівською сільською радою 28.05.2019 за №258).
В обґрунтування заяви зазначає, що предметом спору у справі є право позивача на отримання в користування (оренду) земельної ділянки площею 81,7089 га з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197.
Позивач 28.05.2019 надав відповідачу погоджений проект землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 81,7089 га з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197.
Станом на 28.05.2019 у відповідача не існувало інших зареєстрованих заяв про затвердження погоджених проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197, а відтак останній, на думку позивача, був зобов`язаний розглянути заяву позивача про затвердження проекту землеустрою на сесії 28.05.2019 та прийняти рішення, яким затвердити даний проект в зв`язку із відсутністю підстав, визначених частини 13 статті 123 Земельного кодексу України.
Відповідач 28.05.2019 не розглянув заяву позивача про затвердження проекту землеустрою у встановлені законом строки, проте прийняв рішення від 28.05.2019 №337 про поділ земельної ділянки площею 81,7089 га з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197 (щодо якої подана заява позивачем) на 2 земельні ділянки.
На думку представника позивача невжиття судом заходів забезпечення адміністративного позову може призвести до настання для нього негативних наслідків, а саме після проведення поділу земельної ділянки площею 81,7089 га за кадастровим номером 1825483600:07:000:0197 та реєстрації новосформованнх земельних ділянок в Державному земельному кадастрі, яким будуть присвоєні інші (нові) кадастрові номери, земельна ділянка з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197 перестане існувати як об`єкт цивільного права, що унеможливить виконання рішення суду у цій справі, у зв`язку з чим, необхідним є вжити заходи щодо забезпечення адміністративного позову.
Заява ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову подана у строк та у порядку встановленому статтею 153 Кодексу адміністративного судочинства України та оформлена з дотриманням вимог статті 152 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 4 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Частиною 1 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Суд, дослідивши заяву про забезпечення позову, дійшов висновку про часткове задоволення заяви про забезпечення позову з наступних підстав.
Частиною 1 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Згідно з частиною 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; 2) або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Аналіз наведеної правової норми свідчить на користь висновку, що законодавець встановив наступні підстави для постановляння ухвали про забезпечення позову у справі: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; захист прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат; наявні ознаки очевидної протиправності оскаржуваного рішення, дій чи бездіяльності.
Положеннями частини 1 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Частиною 2 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
На підставі зазначеного, суд наголошує, що забезпечення позову - це заходи адміністративного процесуального припинення дій, які можуть утруднити виконання майбутнього рішення суду чи зробити його виконання неможливим. Вони повинні гарантувати можливість реалізації позовних вимог у разі задоволення позову. Значення цього інституту адміністративного процесуального права в тому, що ним захищаються законні інтереси (права) позивача на той випадок, коли відповідач буде діяти недобросовісно або коли неприйняття заходів може призвести до невиконання судового рішення. Мета забезпечення позову це хоча і негайні, проте тимчасові заходи, направлені на недопущення утруднення чи неможливості виконання судового акта, а також перешкоджання спричинення значної шкоди заявнику.
Судом встановлено, що відповідач є обізнаний про оскарження позивачем у судовому порядку його рішень від 28 травня 2019 року №336 "Про створення громадських пасовищ за рахунок земель комунальної власності в порядку загального користування та №337 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельних ділянок".
Однак відповідач, під час розгляду даної справи, може вчинити дії, що будуть направлені на поділ запитуваної позивачем земельної ділянки з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197 на дві земельні ділянки та передачі їх у користування іншим особам, що призведе у подальшому до ускладнення або до неможливості виконання судового рішення у даній справі.
Вказане свідчить про те, що невжиття судом заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся, та свідчить про наявність підстав для вжиття заходів забезпечення позову встановлених частиною 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом зупинення дії рішень 15 сесії 7 скликання Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області від 28.05.2019 №336 та №337.
Щодо решти вимог заяви про забезпечення позову стосовно заборони Мартинівській сільській раді Пулинського району Житомирської області та іншим особам вчиняти дії щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197, а саме: 1. Приймати рішення про поділ земельної ділянки з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197; 2. Проводити реєстрацію в Державному земельному кадастрі нових земельних ділянок, які утворені в результаті поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197; 3. Проводити в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно реєстрацію права власності на створені в результаті поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197 нові земельні ділянки; 4. Приймати рішення про передачу земельної ділянки з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197 у власність або користування фізичним або юридичним особам; 5. Укладати будь-які договори щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197 до винесення остаточного рішення у даній справі, крім прийняття рішення по заяві ОСОБА_1 від 28.05.2019 (зареєстрованої Мартинівською сільською радою 28.05.2019 за №258), то суд не вбачає підстав для їх задоволення, оскільки вони не є співмірними із заявленими позивачем вимогами.
Враховуючи викладене, суд частково задовольняє заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову.
Керуючись статтями 150, 151, 154, 156, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову - задовольнити частково.
Вжити заходи забезпечення позову у справі №240/11704/19 шляхом:
- зупинення дії рішення 15 сесії 7 скликання Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області від 28.05.2019 №337, в частині надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197;
- зупинення дії рішення 15 сесії 7 скликання Мартинівської сільської ради Пулинського району Житомирської області від 28.05.2019 №336, в частині надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 1825483600:07:000:0197 для створення громадських пасовищ.
Примірник ухвали про забезпечення позову негайно надіслати заявнику та всім особам, яких стосуються заходи забезпечення позову.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп.15.5 п.15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала про забезпечення позову підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Особи, винні в невиконанні ухвали про забезпечення позову, несуть відповідальність, встановлену законом.
Суддя Д.М. Гурін