
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2019 року ЛуцькСправа № 158/2256/16-а
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Ківерцівського районного суду Волинської області з позовом до Рожищенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Рожищенське ОУПФ України Волинської області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відрахуванння із пенсії раніше нарахованої та виплаченої суми індексації за період з листопада 2014 року по серпень 2016 року в загальному розмірі 4107,23 грн, здійсненого при перерахунку пенсії на виконання рішення суду; про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням суми індексації за період з листопада 2014 року по серпень 2016 року в загальному розмірі 4107,23 грн та здійснювати подальшу виплату пенсії із врахуванням суми індексації.
Постановою Ківерцівського районного суду Волинської області від 29.11.2016, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2017 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Верховного Суду від 15.08.2019 скасовано постанову Ківерцівського районного суду Волинської області від 29.11.2016 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.01.2017 у даній справі, а справу направлено на новий розгляд до Ківерцівського районного суду Волинської області.
Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 26.09.2019 адміністративну справу передано на розгляд до Волинського окружного адміністративного суду на підставі частини другої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.10.2019 прийнято до провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рожищенського ОУПФ України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 допущено заміну відповідача Рожищенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Рожищенському ОУ ПФ України Волинської області та з 04.08.2011 отримує пенсію як державний службовець, призначену відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу”, виходячи з розрахунку 90% від середньої місячної заробітної плати
Позивач зазначає, що Рожищенським ОУ ПФ України Волинської області в ході виконання постанови Ківерцівського районного суду Волинської області від 19.07.2016 неправомірно утримано з її пенсії суми індексації за період з листопада 2014 року по серпень 2016 року у розмірі 4107,23 грн та неправомірно припинено подальшу її індексацію наростаючим підсумком.
16.08.2016 ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про безпідставне відрахування з пенсії суми індексації, однак пенсійний орган листом від 14.09.2016 повідомив, що розмір підвищення пенсії перевищив суму індексації і така норма регламентована п. 5 Постанови КМУ №1078 від 17.07.2003 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».
Позивач вважає, що такі дії Рожищенського ОУПФ України Волинської області суперечать нормам чинного законодавства та порушують її права та інтереси.
Вказує на те, що у пункті 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, на який у своїй відмові посилається пенсійний фонд зазначено, що сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Разом з тим, позивач звертає увагу, що в даному випадку йдеться саме про підвищення пенсій що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне страхування, а не про перерахунок пенсій, внаслідок не включення до розрахунку інших складових заробітної плати. Пенсію із врахуванням інших складових заробітної плати (матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації) позивач мала б отримувати із моменту призначення їй пенсії (2011 року), чого з вини Пенсійного фонду зроблено не було.
Таким чином, дії Рожищенського ОУПФ України Волинської області щодо зміни раніше визначеного їй базового місяця (серпень 2011) для проведення індексації пенсії наростаючим підсумком на листопад 2014 року є неправомірними.
Враховуючи вищевикладене, просить суд, визнати протиправними дії відповідача щодо утримання з її пенсії суми індексації за період з листопада 2014 року по серпень 2016 року та припинення подальшої її індексації наростаючим підсумком та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії із врахуванням утриманої суми індексації за період з листопада 2014 року по серпень 2016 року в розмірі 4107,23 грн та здійснювати подальшу виплату пенсії враховуючи базовим місяцем серпень 2011 року, відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року.
У відзиві на позовну заяву від 11.11.2019 №23266/06-39 (а.с.108-113) відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні. Зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію в органах Пенсійного фонду області та з 04.08.2011 переведена на пенсію по інвалідності по Закону Україну „Про державну службу”.
Основний розмір пенсії станом на 01.11.2014 становив 2935,96 грн. Згідно з розпорядженням начальника Управління ПФ України в Ківерцівському районі від 05.02.2016 проведено перерахунок виплати пенсії відповідно до базового місяця 01.08.2011 та проведена доплата індексації. Сума пенсії до виплати станом на 01.11.2014 складала: 3097,29 грн (2935,96 грн + 161,33 (індексація)).
Рішенням Ківерцівського районного суду Волинської області від 19.07.2016 у справі №158/849/15-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 зобов`язано Рожищенське ОУПФ України Волинської області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, згідно з довідками про заробітну плату, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України „Про державну службу” та на які нараховано та сплачено грошові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 — єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, починаючи з 07.11.2014 у розмірі 90% суми заробітної плати.
Після проведеного перерахунку пенсії за рішенням суду розмір пенсії позивача становив 3 712,41 грн. При цьому, після вказаного перерахунку підвищення пенсії позивачу з 07.11.2014 у розмірі 776, 45 грн перевищило суму поточної індексації 161,33 грн.
Зазначає, що відповідно до п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 №1078 у разі підвищення пенсії, місяць, в якому відбулось підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Якщо розмір підвищення грошового доходу (пенсії) перевищує суму індексації, то індексація що склалася у місяці підвищення доходу не нараховується. Місяць у якому відбулося підвищення, приймається як базовий. З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 проведення подальшої індексації, розрахунок індексу споживчих цін здійснюється з листопада 2014 року.
У зв`язку з прийняттям постанови КМУ „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів” від 09.12.2015 №1013, набранням чинності з 01.01.2016 Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №911-VІІІ від 24.12.2015, змінився порядок визначення базового місяця для проведення індексації. З 01.12.2015 поняття „базовий місяць” замінюється на поняття „місяць підвищення пенсії’. Місяцем підвищення пенсії встановлюється той місяць, в якому підвищено розмір пенсії внаслідок перерахунку її постійних складових, тобто коли в результаті перерахунку збільшується одна постійна складова призначеного розміру пенсії. Основною постійною складовою є: основний розмір пенсії, надбавка, підвищення тощо. В даному випадку основний розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився на 776,45 грн.
Таким чином, дії відповідача щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 , в тому числі індексації, є правомірними.
Зазначив, що безпідставними є позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій щодо відрахування з пенсії раніше нарахованої та виплаченої суми індексації за період з листопада 2014 року по серпень 2016 року в загальному розмірі 4104,23 грн, оскільки, рішень щодо утримання з пенсії чи відрахування раніше нарахованої та виплаченої суми індексації за період з листопада 2014 року по серпень 2016 року не відповідач не приймав.
Вимога позивача проводити в подальшому виплату пенсії з урахуванням сум індексації, є передчасною та до задоволення не підлягає.
З наведених підстав просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Рожищенському ОУ ПФ України Волинської області та з 04.08.2011 отримує пенсію як державний службовець, призначену відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу”, виходячи з розрахунку 90% від середньої місячної заробітної плати.
Постановою Ківерцівського районного суду Волинської області від 19.07.2016 у справі №158/849/15-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рожищенського ОУПФ України Волинської області, визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі Волинської області щодо не включення до середнього заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації під час обчислення ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” та зобов`язано Рожищенське ОУПФ України Волинської області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, згідно з довідками про заробітну плату, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України „Про державну службу” та на які нараховано та сплачено грошові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 — єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, починаючи з 07.11.2014 у розмірі 90% суми заробітної плати (а.с.71-72).
На виконання вищевказаної постанови Ківерцівського районного суду Волинської області від 19.07.2016 у справі №158/849/15-а відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу з 07.11.2014 та змінено базовий місяць нарахування індексації пенсії з серпня 2011 року на листопад 2014 року.
Позивач 16.08.2016 звернулася з письмовою заявою до Рожищенського ОУПФ України Волинської області по питанню правильності нарахування, виплати та проведення індексації пенсії після проведення її перерахунку за рішенням суду (а.с.4).
Рожищенське ОУПФ України Волинської області листом від 14.11.2016 №3526/02-29 відмовило позивачу у здійсненні перерахунку індексації пенсії, зазначивши, що фактичне збільшення розміру її пенсії відбулося в листопаді 2014 року у зв`язку із перерахунком на підставі рішення Ківерцівського районного суду Волинської області від 19.07.2016, а тому Пенсійним фондом відповідно до п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення обґрунтовано визначено базовий місяць для обчислення індексації грошових доходів листопад 2014 року.
Зокрема, у листі відповідача вказано, що відповідно до п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Вказує, що до перерахунку загальний розмір пенсійних виплат ОСОБА_1 складав 3123,86 грн, з яких 2935,96 грн – пенсія та 187,90 грн – індексація. Розмір пенсії після перерахунку за рішенням суду з 07.11.2014 становить 3712,41 грн (2935,96 грн + 776,45 грн). У зв`язку з тим, що розмір підвищення пенсії, перерахованої на виконання рішення суду, перевищив суму індексації, яка склалася у вказаному місяці, сума індексації у місяці підвищення не нараховується. У листі також зазначено, що до вирішення питання проведення індексації пенсій з врахуванням постанов КМУ від 11.02.2016 №77 «Про внесення змін до постанови КМУ від 17.07.2003 №1078 та від 09.12.2015 №1013» щодо проведення індексації пенсій в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджету Пенсійного фонду України, з травня 2016 року індексація пенсій не проводиться (а.с.5).
Не погоджуючись з такими діями Рожищенського ОУПФ України Волинської області позивач звернулась з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються приписами Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” та нормами Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМ України №1078 від 17.07.2003.
Згідно з статтею 1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” від 03.07.1991 №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” (в редакції, чинній на час здійснення перерахунку пенсії) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Статтею 2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” (в редакції, чинній на час здійснення перерахунку пенсії) передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.
Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об`єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.
Соціальні виплати, що мають цільовий і разовий характер (допомога при народженні дитини, допомога на поховання, матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію тощо), а також допомога у зв`язку з вагітністю і пологами індексації не підлягають. Підтримка купівельної спроможності провадиться шляхом підвищення розміру зазначених виплат.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (ст.6 наведеного Закону).
Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМ України №1078 від 17.07.2003, визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Положення вказаного Порядку кореспондуються з нормами Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, де зазначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
При вирішенні адміністративної справи суд керувався Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМ України №1078 від 17.07.2003, в редакції від 24.02.2016 (чинним на момент перерахунку пенсії ОСОБА_1 (серпень 2016 року)).
Відповідно до п.1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Згідно з пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення (в редакції, чинній на час здійснення перерахунку пенсії) у разі підвищення тарифних ставок (окладів), у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Крім того зазначається, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Відповідно до ст.37-1 Закону України “Про державну службу” (в редакції, чинній на момент призначення пенісії ОСОБА_1 ) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що під «підвищенням пенсії» розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до «підвищення пенсії» в розумінні пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
З вищевикладеного слідує, що здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв`язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Перерахунок пенсії на підставі рішення Ківерцівського районного суду Волинської області від 19.07.2016 у справі №158/849/15-а є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця для проведення індексації пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 7 березня 2018 року у справі № 727/5413/17, від 4 травня 2018 року у справі № 688/213/17, від 26 червня 2018 року у справі № 497/4/17.
Отже, базовий місяць внаслідок перерахунку на підставі рішення Ківерцівського районного суду Волинської області від 19.07.2016 не повинен змінюватися.
З матеріалів справи вбачається, на виконання судового рішення, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу, відповідно до Закону України "Про державну службу" з 07.11.2014 з урахуванням п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, в результаті чого сума пенсії до виплати склала 3712, 41 грн. Про зміну базового місяця з серпня 2011 року на листопад 2014 року відповідач вказав у листі від 19.12.2019 №28882802-39 (а.с. 125).
Враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства України та встановлені обставини у справі, суд дійшов висновку, що відповідачем в порушення п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМ України №1078 від 17.03.2003, безпідставно та протиправно змінено базовий місяць нарахування індексації пенсії позивача з серпня 2011 року на листопад 2014 року, у зв`язку із чим припинено нарахування та виплату індексації.
При цьому, виконання відповідачем судового рішення з підстав неправильного нарахування розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії позивача у розумінні пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, а місяць перерахунку пенсії позивача згідно з судовим рішенням не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання дій Рожищенського ОУ ПФ України Волинської області щодо зміни базового місяця з серпня 2011 року на листопад 2014 року під час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з листопада 2014 року по серпень 2016 року протиправними та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням виплачених сум) за період з листопада 2014 року по серпень 2016 року, з урахуванням, що базовим місяцем є серпень 2011 року.
Разом з тим, з наданого ГУ ПФ України листа від 19.12.2019 №28882802-39 та розрахунку нарахованої та виплаченої пенсії ОСОБА_1 вбачається, що за період з 01.11.2014 по 31.08.2016 жодних відрахувань (утримань) уже виплаченої індексації з пенсії позивача Рожищенським ОУ ПФ України Волинської області не проводилось. Позивачем не надано відповідних доказів про утримання з її пенсії за період з листопада 2014 року по серпень 2016 року індексації у розмірі 4107,23 грн.
Отже, вимога позивача про визнання протиправними дій щодо відрахування з пенсії раніше нарахованої та виплаченої суми індексації за період з листопада 2014 року по серпень 2016 року в загальному розмірі 4107,23 грн є безпідставною та до задоволення не підлягає.
Вимога позивача про зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснювати виплату вищезазначеної пенсії із врахуванням суми індексації в подальшому є передчасною та до задоволення не підлягає також, оскільки суд здійснює захист лише порушеного права особи, а не права, яке може бути порушено в майбутньому.
Керуючись статтями 243 – 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії Рожищенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо зміни базового місяця з серпня 2011 року на листопад 2014 року під час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з листопада 2014 року по серпень 2016 року протиправними.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням виплачених сум) за період з листопада 2014 року по серпень 2016 року, з урахуванням, що базовим місяцем є серпень 2011 року.
В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).
Головуючий-суддя Т.М. Димарчук