
Справа № 746/455/19
2/746/137/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" грудня 2019 р.
Срібнянський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Ходіч В.М.,
при секретарі Близнюк О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Срібне цивільну справу за позовом заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури Чернігівської області в інтересах держави в особі Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, ОСОБА_1 про визнання недійсним наказу Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області та скасування запису про державну реєстрацію права власності -
В С Т А Н О В И В :
Заступник керівника Прилуцької місцевої прокуратури Чернігівської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, ОСОБА_1 в якому просить визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 11.06.2018 року № 25-4221/14-18-сг, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 2 га, кадастровий номер 7425187000:03:001:1053, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Срібнянської селищної ради Чернігівської області та скасувати запис про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7425187000:03:001:1053 за ОСОБА_1 , що внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно під номером 26983609.
Свої вимоги обгрунтовує тим, що ОСОБА_1 на час отримання земельної ділянки (наказ від 11.06.2018 №25-4221/14-18-сг) використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для даного виду використання (наказ від 16.09.2016 №25-14654/14-16-сг). Вказане є підставою для визнання наказу недійсним та скасування реєстрації.
У судове засідання прокурор не з`явився, але надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.
Представник Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру у судове засідання не з`явився, у наданій суду заяві просять справу розглянути за відсутності їх представника, позовні вимоги підтримують лише в частині скасування запису про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7425187000:03:001:1053, а щодо визнання недійсним наказу Головного управління вимоги вважають не підлягають задоволенню, так як наказ є ненормативним актом, що застосовується одноразово і з прийняттям його вичерпав свою дію.
Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області у судове засідання не з`явився, надали заяву про розгляд справи за відсутності їх представника та у відзиві на позовну заяву зазначили, що позовну вимогу про визнання недійсним наказу Головного управління про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки відповідач не визнає, бо накази приймалися на законних підставах і вони вичерпали свою дію з їх прийняттям. Право власності виникає на підставі державної реєстрації даного права. Під час реєстрації права власності на нерухоме майно перевіряється особа заявника та документи які подаються особою. Реєстратор не перевірив особу, тому саме реєстратор повинен бути відповідачем по справі.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги прокурора визнає повністю.
Представник 3-ї особи СТОВ «Батьківщина» в судове засідання не з`явився, причина неявки суду невідома, хоча належним чином повідомлялися про місце та час розгляду справи.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом встановлені наступні фактичні обставини справи.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно 11.07.2018 року реєстратором Срібнянської селищної ради Срібнянського району Чернігівської області було проведено реєстрацію права власності на земельну ділянку площею 2 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Срібнянської селищної ради, кадастровий номер 7425187000:03:001:1053, власник земельної ділянки ОСОБА_1 (а.с.14-16).
Згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно ОСОБА_1 на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 16.09.2016 №25-14654/14-16-сг отримав у приватну власність (21.11.2016) земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер 7421182000:06:000:0661, для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Журавської сільської ради Варвинського району Чернігівської області (а.с.12-13, 18, 19).
11.06.2018 року Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області був виданий наказ № 25-4221 /14-18 сг "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність", відповідно до якого був затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 та йому передана у власність земельна ділянка площею 2 га, цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Срібнянської селищної ради Чернігівської області, кадастровий номер 7425187000:03:001:1053 ( а.с.22).
На підставі даного наказу проведена реєстрація права власності. Отже, ОСОБА_1 на час отримання земельної ділянки (наказ від 11.06.2018 №25-4221/14-18-сг) використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для даного виду використання (наказ від 16.09.2016 №25-14654/14-16-сг), що є підставою для визнання наказу недійсним.
Згідно з ст.116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Відповідно до п.б ч.1 ст.121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ч.ч.6, 7 ст.118 Земельного Кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (частина 3 статті 123 ЗК України).
Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до ч.3 ст.228 ЦК України, у разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним.
Як вбачається з матеріалів справи Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області при розгляді заяви ОСОБА_1 від 13.05.2017 не дотрималося вимог ч.4 ст.116 Земельного Кодексу України, а саме не перевірило чи є у ОСОБА_1 на той час право на безкоштовну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у розмірі 2 га та винесло наказ з порушенням земельного законодавства.
Враховуючи, що передача земельної ділянки по одному виду використання в межах норм визначених Земельним Кодексом України, повторно безоплатно у власність громадян законодавчо не передбачено, суд вважає, що Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області при вирішенні питання про передачу земельної ділянки ОСОБА_1 та видачі наказу № 25-4221/14-18-сг від 11.06.2018 не дотрималося вимог ч.4 ст.116 Земельного Кодексу України, що призвело до порушення прав держави на законне володіння земельною ділянкою, а тому позовні вимоги про визнання недійсним вищезазначеного наказу підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.4, ст.5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державній реєстрації прав підлягають - право власності.
У Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав.
У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
За таких обставин, рішення про державну реєстрацію права власності під номером 26983609 підлягає скасуванню.
Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Дана норма ст.23 Закону України «Про прокуратуру» кореспондує ст.56 ЦПК України.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 №3-рп/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо).
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України до повноважень Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області відноситься передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Враховуючи те, що у Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області відсутні повноваження щодо звернення до суду з позовом цієї категорії, та те, що у справі відбувся збіг позивача і відповідача, прокурор самостійно пред`являє цей позов в інтересах держави.
Звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання додержання законності передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, яке проведене з грубим порушенням вимог чинного законодавства.
Питання судових витрат вирішити відповідно до ст.141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.263-265, 268 ЦПК України , суд
У Х В А Л И В :
Позовну заяву заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури Чернігівської області в інтересах держави в особі Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, ОСОБА_1 про визнання недійсним наказу Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області та скасування запису про державну реєстрацію права власності задовольнити.
Визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 11.06.2018 №25-4221/14-18-сг, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 2 га, кадастровий номер 7425187000:03:001:1053, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Срібнянської селищної ради Чернігівської області.
Скасувати запис про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7425187000:03:001:1053 за ОСОБА_1 , що внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно під номером 26983609.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 39764881, місце знаходження м.Чернігів, пр-т Миру,14) на користь прокуратури Чернігівської області (р/р 35215093006008, МФО 820172, код ЄДРПОУ 02910114, банк Державна казначейська служба України м.Київ, отримувач прокуратура Чернігівської області) 1921,00 грн. в рахунок повернення коштів за судовий збір сплачений при подачі позовної заяви.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь прокуратури Чернігівської області (р/р 35215093006008, МФО 820172, код ЄДРПОУ 02910114, банк Державна казначейська служба України м.Київ, отримувач прокуратура Чернігівської області) 1921,00 грн. в рахунок повернення коштів за судовий збір сплачений при подачі позовної заяви.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Срібнянський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.М. Ходіч