
Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/1847/19
2-о/287/37/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2019 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого-судді Волощука В.В.
секретаря Федорчук О.В.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні, в залі судових засідань Олевського районного суду цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Олевський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Житомирській області про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -
В С Т А Н О В И В :
12.11.2019 року ОСОБА_1 , звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті його дружини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Донецьк Україна, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Макіївка, Червоноградського району Донецької області та яка на час смерті була зареєстрована в АДРЕСА_1 .
Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла дружина заявника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка була зареєстрована в АДРЕСА_1 . Заявник маючи в наявності лікарське свідоцтво про смерть від 22.10.2019 року №435 видане Донецькою Народною Республікою та свідоцтво про смерть від 22.10.2019 року НОМЕР_1 , видане Червоноградським відділом ЗАГС Макіївського городського управління юстиції Донецької Народної Республіки, заявник звернувся до Олевського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Житомирській області щодо реєстрації смерті ОСОБА_2 Проте, Олевський районний відділ ДРАЦС відмовив в реєстрації смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , з причин відсутності підстав для державної реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть українського зразку відповідно до законодавства України на підставі наданих заявником документів. Заявнику було роз`яснено, що рішення суду про встановлення факту смерті особи є єдиною підставою для державної реєстрації смерті особи на підставі медичних документів, оформлених медичними закладами на території непідконтрольній українській владі. Встановлення факту смерті необхідно заявнику для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України.
Заявник підтримав подану до суду заяву та просить суд задовольнити заявлені вимоги із підстав викладених у ній, розглянути справу без його участі.
Представник заінтересованої особи - Олевський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Житомирській області надали письмову заяву про розгляд справи у їх відсутність.
Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України, слідує, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлено, що свідоцтвом про смерть виданого 22.10.2019 року Червоноградським відділом ЗАГС Макіївського городського управління юстиції Донецької Народної Республіки, підтверджується факт смерті ОСОБА_2 , де зазначено, що остання померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Макіївка, Червоноградського району Донецької Народної Республіки, про що 22.10.2019 року зроблено відповідний актовий запис №857 (а.с.8).
Померла ОСОБА_2 була дружиною заявника - ОСОБА_1 , що стверджується свідоцтвом про укладення шлюбу (а.с.7)
Відповідно до листа Олевського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Житомирській області від 12.11.2019 року №1079/9.11-23 заявнику було відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , оскільки заявником було пред`явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с.10).
Пунктом 5 ч.2 ст. 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч.1 ст. 316 Цивільно-процесуального кодексу України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Кіпр проти Туреччини» від 10.05.2001 року зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суду, просто не можуть ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це ставило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
У відповідності з ч. ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 317 ЦПК України визначено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Таким чином, судом приймається до уваги надане заявником ОСОБА_1 свідоцтво про смерть дружини - ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Макіївка, Червоноградського району Донецької Народної Республіки, видане органом створеним на тимчасово окупованій території Донецької Народної Республіки у порядку не передбаченому законодавством України, оскільки вказаний документ підтверджує факт смерті особи в певний час на певній території та його неприйняття може зашкодити правам та законним інтересам заявника.
За наведених обставин вимоги заявника суд вважає обґрунтованими, оскільки надані ним докази достовірно свідчать про смерть ОСОБА_2 у певний час і за певних обставин.
Згідно з ч. 4 ст. 317 ЦПК України у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 76-80, 89, 95, 265, 268, 272, 273, 315, 317,319 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка на момент смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Макіївка, Червоноградського району Донецької Народної Республіки.
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Копію рішення невідкладно надіслати для виконання до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Рішення може бути оскаржене до Житомирської апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Відомості про учасників справи згідно п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт серії НОМЕР_2 , ІПН - НОМЕР_3 , адреса проживання: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Олевський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, ЄДРПОУ 33367371, адреса місцезнаходження: 11001, м.Олевськ, вул. Володимирська, 5, Житомирської області.
Суддя: В. В. Волощук