Рішення № 86563938, 20.12.2019, Теплодарський міський суд Одеської області

Дата ухвалення
20.12.2019
Номер справи
516/70/19
Номер документу
86563938
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

УКРАЇНА

ТЕПЛОДАРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ =====

Справа № 516/70/19

Провадження № 2/516/105/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.12.2019 р. Теплодарський міський суд Одеської області у складі:

головуючої, судді – Мисливої Л.М.,

при секретарі – Васіній А.А.,

за участю відповідача та її представника – ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін в м. Теплодарі цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області до ОСОБА_1 , про стягнення надміру сплачених коштів по субсидії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, звернулося до суду з вищевказаною позовною заявою, в якій, з врахуванням уточнених позовних вимог від 13.12.2019р., просить стягнути зі ОСОБА_1 на їхню користь надміру сплачені кошти по субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 14946 грн. 65 коп., а також понесені ним витрати по сплаті судового збору в сумі 1921 грн. Свої вимоги мотивує тим, що ОСОБА_1 в своїй декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 16.11.2016р., подала недостовірні дані щодо зареєстрованих осіб, внаслідок чого були надміру виплачені кошти у вищевказаному розмірі. У добровільному порядку вирішити дане питання не можливо, а тому просить задовольнити позов.

За ухвалою суду від 05.06.2019р. розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання. Сторонам були надіслані копії ухвали про відкриття провадження у справі разом з копією позовної заяви та доданих до неї матеріалів. Відповідачу був встановлений строк для подання відзиву на позов, що мав би відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України, та доказів на підтвердження обставин, що обґрунтовують заперечення проти позову; можливість пред`явлення зустрічного позову.

Позивач в судове засідання не з`явився, надавши до суду письмову заяву про розгляд справи за їхньої відсутності з підтвердженням заявлених вимог. В судовому засіданні 03.12.2019р. представники позивача вказали, що працівниками Управління праці та соціального захисту населення роз`яснювалося відповідачу при поданні нею заяви та декларації на необхідність зазначення всіх зареєстрованих в її квартирі осіб та тільки в жовтні 2018р. було встановлено, що в квартирі відповідача зареєстровані ще дві особи, які не вказані нею в декларації.

В судовому засіданні ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 проти позову заперечували та просили відмовити в його задоволенні, надавши також відзив проти позову. В судовому засіданні відповідач вказала, що працівники зазначеного Управління не роз`яснили їй в повній мірі необхідність зазначення всіх зареєстрованих в її квартирі осіб, враховуючи, що окрім неї, в квартирі фактично ніхто не проживає, а вона через свою юридичну необізнаність не зрозуміла необхідність такого зазначення.

Заслухавши представників позивача, відповідача та її представника, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Як вбачається з заяви ОСОБА_1 №977 від 26.11.2016р. про призначення житлової субсидії, вона просить призначити субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. В заяві також зазначено, що заявник та особи, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні, дають згоду на обробку персональних даних про сім`ю, доходи, майно, що необхідні для призначення житлової субсидії, та оприлюднення відомостей щодо її призначення. У разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис.грн.), заявник зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.

Згідно Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, поданої 16.11.2016р. ОСОБА_1 УПСЗН м. Теплодара, в розділі Декларації щодо осіб, які зареєстровані у житловому приміщенні, зазначені: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 (не проживає) та ОСОБА_4 (не проживає). Крім того, в декларації зазначено, що: «я усвідомлюю, що в разі подання мною у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні, їхні доходи і витрати, мені може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі зобов`язуюся повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.»

За Актом №268 від 25.11.2016р. обстеження матеріально-побутових умов сім`ї ОСОБА_1 , проведеної соціальним інспектором в квартирі відповідача в її присутності, встановлено, що ОСОБА_1 мешкає одна в однокімнатній квартирі в м. Теплодарі, яку вона приватизувала. Зі слів останньої, її донька ОСОБА_3 та онук ОСОБА_4 , зареєстровані в її квартирі, але фактично мешкають за іншою адресою.

Відповідоно до повідомлення відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб виконкому Теплодарської міськради Одеської області від 25.10.2018р. за вих№16-11/1047, за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 01.01.2016р. зареєстровані: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ; станом на 01.08.2018р. за вказаною адресою зареєстровані: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 .

За повідомленням позивача на адресу відповідача від 25.10.2018р. за вих№05-20/1603, а також службовою запискою головного державного соціального інспектора, зазначене Управління в зв`язку з недостовірністю даних про склад зареєстрованих в квартирі осіб, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію та визначення її розміру, просить ОСОБА_1 повернути надміру перераховану субсидію.

З відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДФС України про суми виплачених доходів від 06.03.2019р., вбачається про отримання ОСОБА_6 доходів за період з 4 кварталу 2016р. по 1 квартал 2018р. включно.

За повідомленням УПСЗН виконкому Теплодарської міськради Одеської області про відшкодування коштів по переплаченим житловим субсидіям від 12.03.2019р., наданого ОСОБА_1 , позивач запрошує її до Управління для вирішення питання щодо повернення надміру виплачених коштів.

З розрахунку УПСЗН виконкому Теплодарської міськради Одеської області від 13.05.2019р. за вих№05-20/864 вбачається, що переплата, яка виникла при перерахунку підприємствам субсидії по фактичних показниках за адресою місця проживання відповідача, складає 14946 грн. 65 коп.

Свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 в судовому засіданні показали, що в квартирі, де проживає ОСОБА_1 ніхто, окрім неї, фактично не проживав і не проживає.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

За п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Пунктом 12 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р. №848 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), передбачено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні.

За п. 13 даного Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру. Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб`єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об`єктів нерухомого майна, вищих навчальних заходів, фондів соціального страхування, інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидії.

Механізм повернення надміру отриманих коштів у вигляді житлової субсидії передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини отримувача субсидій, а саме через його зловживання, зокрема, подання документів з недостовірними відомостями. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку (п. 20 даного Положення у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин).

За вказаних обставин суд вважає, що позов підлягає задоволенню та з відповідача підлягає до стягнення на користь позивача надміру виплачена субсидія за період з листопада 2016р. по квітень 2018р. в сумі 14946 грн. 65 коп., оскільки в заяві та в декларації, яку подала ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії, вказано про обов`язок зазначення всіх осіб, зареєстрованих за адресою заявника (заява, декларація), а також наслідки такого не повідомлення та зобов`язання повернути надміру виплачену суму житлової субсидії. Крім того, в Акті №268 обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, який складався у присутності відповідача, у випадку відображення ОСОБА_1 про реєстрацію в її квартирі також ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , факт їхнього не проживання в квартирі позивача був би відображений соціальним інспектором, який складав цей акт, про що повідомили в судовому засіданні також представники позивача, та це не позбавляло би права відповідача на призначення субсидії. В зв`язку з цим суд вважає неспроможними її доводи, що їй не роз`яснювали про необхідність зазначення всіх зареєстрованих в її квартирі осіб, оскільки вона вищевказані заяву та декларацію підписувала та подавала особисто. Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 не спростували аргументи позивача про не зазначення ОСОБА_1 в декларації інформації щодо реєстрації в її квартирі також ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , а лише підтвердили, що останні фактично не проживали в квартирі відповідача.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 141 ЦПК України витрати по оплаті позивачем судового збору покладаються на відповідача в зв`язку з задоволенням позову позивача.

Керуючись ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, п.п. 13, 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р. №848, ст.ст. 10, 12, 13, 18, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 273, 275, 279, 354, 430 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області до ОСОБА_1 , про стягнення надміру сплачених коштів по субсидії, задовольнити.

Стягнути зі ОСОБА_1 (проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 03.09.2001р. Теплодарським МВ УМВС України в Одеській області) на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області (місцезнаходження: 65490, м. Теплодар, вул. Піонерна, 7, код ЄДРПОУ 26165359) надміру виплачену субсидію за період з листопада 2016р. по квітень 2018р. в сумі 14946 грн. 65 коп.

Стягнути зі ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області 1921 грн. понесених судових витрат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного суду через Теплодарський міський суд Одеської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про дане судове рішення розміщена в Єдиному державному реєстрі судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua/) за номером справи 516/70/19.

Повне рішення суду складено 23.12.2019р.

Суддя