
Справа № 592/18570/19
Провадження № 3/592/2976/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2019 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Фоменко Ірина Миколаївна, за участю представника Сумської митниці ДФС Бикова Д.О., адвоката Хурсенка С.О., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Сумської митниці ДФС України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 від 20.12.1997 року, -
за ч. 1 ст. 482 МК України, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про порушення митних правил №0958/80500/19, 27.10.2019 року на м.п. «Бачівськ» Сумської митниці ДФС з РФ заїхали три вантажних автомобілі, д.н.з. НОМЕР_2 НОМЕР_3 , НОМЕР_4 / НОМЕР_5 , НОМЕР_6 / НОМЕР_7 , з вантажем «Конвеєри безперервної дії, призначені спеціально для підземних робіт: Конвеєр стрічковий шахтний 2ЛТ1000, L=1650 м, у кількості 1 шт. Поставляється в розібраному стані для зручності транспортування», по попередній митній декларації типу ІМ 40 ЕЕ №UA 125200/2019/630054. В графі 34 МД зазначено країна походження Росія. Відправник: ООО «МИР» (347905, Ростовська обл, м. Таганрог, Соціалістична вул., буд. № 7/3, оф. 9, Росія), отримувач: Україна ТОВ «Скепмітівс» (39073830).
Під час проведення митного контролю транспортного засобу АН0836КР/ НОМЕР_5 під керування ОСОБА_1 встановлено, що відповідно до CMR №14/1610/2019 від 16.10.2019 та облікового талону №643/10319060/231019/28783, товар «конвеєр стрічковий шахтний 2ЛТ 1000-01, L=1650м», вагою брутто 63276 кг, був вивезений з митної території України 23.10.2019 року, в тому числі на транспортному засобі АН0836КР/АН8591ХМ, через пункт пропуску «Успенка», який, згідно наказу Державної фіскальної служби України від 27.11.2014 року №331, ліквідований як відокремлений структурний підрозділ та ввезений в Росію через пункт пропуску м.п. МАПП «Матвіїв Курган» (Ростовська область РФ).
Таким чином, 23.10.2019 року товар «конвеєр стрічковий шахтний 2ЛТ 1000-01, L=1650м», вагою брутто 63276 кг, був переміщений поза митним контролем України, а саме поза місцем розташування митного органу і без виконання митних формальностей через ліквідований пункт пропуску «Успенка».
Своїми діями ОСОБА_1 порушив митні правила, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 482 МК України.
В судовому засіданні представник ОСОБА_1 – адвокат Хурсенко С.О. вину адмінпритягуємого не визнав та просив закрити провадження у справі про порушення митних правил, оскільки жодні докази на підтвердження вчинення ОСОБА_1 переміщення товару «Конвеєр стрічковий шахтний 2ЛТ 1000-01, L=1650м» поза митним контролем України відсутні. Висновки, викладені в протоколі про порушення митних правил №0958/80500/19, сформовані на підставі транспортної накладної CMR №14/1610/2019 від 16.10.2019 та облікового талону №643/10319060/231019/28783, які нібито були знайдені в транспортному засобі АН0836КР/ НОМЕР_5 , під керування ОСОБА_1 . Вказана обставина заперечується водієм такого транспортного засобу. Крім того, зазначені документи взагалі не містять інформації про переміщення вищевказаного товару 23.10.2019 року саме ОСОБА_1 .
Представник Сумської митниці ДФС Биков Д.О. в судовому засіданні висловив думку про можливість притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 482 МК України.
Згідно положень ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Статтею 489 МК України встановлено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В матеріалах справи наявні: протокол про порушення митних правил №0958/80500/19 від 30.10.2019 року (а.с.3-8); протокол опитування в справі про порушення митних правил (а.с.9-10); пояснення водіїв ТОВ «КФ ФАВОРИТ» (А.с.14-15); копії документів, які надавалися для митного оформлення товару «Конвеєри безперервної дії, призначені спеціально для підземних робіт: Конвеєр стрічковий шахтний 2ЛТ1000, L=1650 м» (а.с.25-45); опис предметів (а.с.47-48); висновок експерта №142005901-1231 від 25.11.2019 року (а.с.60-62); висновок експерта №142005901-1230 від 25.11.2019 року (а.с.66-71).
Диспозицією ч. 1 ст. 482 МК України передбачено адміністративну відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України поза митним контролем, тобто поза місцем розташування органу доходів і зборів або поза робочим часом, установленим для нього, і без виконання митних формальностей.
У розумінні загальних положень Митного кодексу України, під переміщенням через митний кордон України варто розуміти «сукупність дій, пов`язаних із ввезенням на митну територію України, вивезенням із цієї території або транзит через територію України товарів, транспортних засобів та інших предметів у будь-який спосіб, будь-якими засобами та видами транспорту». Тобто, переміщення через митний кордон безумовно пов`язано з фактичним перетинанням митного кордону України товарами, транспортними засобами та іншими предметами.
Зі змісту протоколу про порушення митних правил №0958/80500/19 від 30.10.2019 вбачається, що ОСОБА_1 заперечує незаконне переміщення товару поза митним контролем України та стверджує, що не має відношення і бачить вперше такі документи як міжнародна товарно-транспортна накладна CMR №14/1610/2019 від 16.10.2019 року та обліковий талон №643/10319060/231019/28783.
Пояснення ОСОБА_1 , викладені в протоколі про порушення митних правил, також підтверджуються письмовими доказами, доданими представником адмінпритягуємого до письмових заперечень, а саме: сертифікатом відповідності № ТС RU C-RU.АЛ32.В.02177 серії RU № 0291050 та додатком до нього, згідно якого виробником продукції: конвеєри торгової марки «Норд Инвест» є ЗАТ «Норд инвест», що знаходиться в РФ; свідоцтвом форми №Р57001 стосовно ЗАТ «Норд инвест»; міжнародними товарно-транспортними накладними CMR №503327 від 24.10.2019 року, CMR №470879 від 24.10.2019 року, CMR №471120 від 24.10.2019 року, з яких вбачається, що товар було завантажено 24.10.2019 на території РФ; сертифікатом якості від 02.10.2019 року; рахунком-фактурою № 404 від 02.10.2019 року; товарною накладною № 404 від 02.10.2019 року, листом про оплату № 1018 від 21.10.2019 року та відповіддю на запит № 205 від 14.11.2019 року.
Крім того, висновки викладені в протоколі про порушення митних правил №0958/80500/19 від 30.10.2019 року, сформовані на підставі транспортної накладної CMR №14/1610/2019 від 16.10.2019 та облікового талону №643/10319060/231019/28783, які були знайдені в транспортному засобі АН0836КР/ НОМЕР_5 , однак зазначені документи жодним чином не підтверджують факт переміщення ОСОБА_1 вантажу «Конвеєри безперервної дії, призначені спеціально для підземних робіт: Конвеєр стрічковий шахтний 2ЛТ1000, L=1650 м» поза митним контролем України.
Також, суд звертає увагу, що згідно роз`яснень Пленуму ВСУ, що містяться у п. 6 постанови «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» №8 від 03.06.2015 року, порушення митних правил не можливе, якщо в діях особи відсутній умисел на вчинення таких дій
У своїх рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978 року, «Коробов проти України» від 21.10.2011 року Європейський суд з прав людини повторює, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом».
Доведеність може випливати зі співіснування достатньо сильних, чітких та взаємоузгоджених умовиводів або такого ж плану неспростованих презумпцій (§ 481 рішення від 31.05.2018 у справі «Абу Зубайда проти Литви»).
Заслухавши думку учасників провадження та вивчивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про недоведеність належними та допустимими доказами і аргументами факту переміщення 23.10.2019 року ОСОБА_1 вантажу «Конвеєри безперервної дії, призначені спеціально для підземних робіт: Конвеєр стрічковий шахтний 2ЛТ1000, L=1650 м» поза митним контролем України та наявності в діях останнього умислу на таке переміщення, що становить склад порушення митних правил передбаченого ч. 1 ст. 482 МК України.
Згідно ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, оскільки в діях ОСОБА_1 відсутній склад порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 482 МК України, тому провадження по справі, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, підлягає закриттю.
Разом з тим, відповідно до вимог ст. 283 КУпАП, постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи.
Керуючись ст.ст. 458, 482, 486, 487, 495 МК України, ст. ст. 247 п. 1, 280 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 482 МК України – закрити, у зв`язку з відсутністю в діях останнього події і складу порушення митних правил.
Тимчасово вилучені згідно протоколу про порушення митних правил № 0958/80500/19 від 30.10.2019 року: конвеєр стрічковий шахтний 2ЛТ1000-01, L=1650 м, у кількості 1 шт.; спеціалізований сідловий тягач модель «DAF» марка «XF 105.410», д.н.з. НОМЕР_4 , VIN – НОМЕР_8 , 2009 року випуску; загальний напівпричіп бортовий тентований модель «SCHWARZMULLER» марка «J-203», д.н.з. НОМЕР_5 , VIN – НОМЕР_9 , 2001 року випуску, які зберігаються на складі Сумської митниці ДФС, повернути ОСОБА_1 або представникам власника.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя І.М. Фоменко