
Справа № 456/4645/18
Провадження № 2/456/513/2019
РІШЕННЯ
іменем України
16 грудня 2019 року Стрийський міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Бучківської В. Л. ,
при секретарі Березіній Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Стрий цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Сетам», Головного Управління Держгеокадастру у Львівській області, Львівської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру», третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Транс Інвест Агро» про визнання прилюдних торгів такими, що не відбулися, призначення нових торгів та проведення їх у відповідності з чинним законодавством,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати електронні торги, організовані ДП «Сетам» від 18.10.2018 року по реєстраційному лоту № 34 «Права на ділянку площею 47, 8300 га, кн. 4625384800:09:000:0050, за адресою: Львівська область, Стрийський район, Нежухівська сільська рада» такими, що не відбулись. Позовні вимоги мотивує тим, що 18.10.2018 ДП «Сетам» було проведено електронні земельні торги по реєстраційному лоту №34 «Права на ділянку площею 47, 8300 га, кадастровий номер 4625384800:09:000:0050, за адресою: Львівська область, Стрийський район, Нежухівська сільська рада». Замовником торгів виступала держава, в особі Управління Держземагенства у Стрийському районі Львівської області. Він приймав участь в електронних торгах /учасник №7/, здійснив оплату гарантійного внеску та здійснював ставки. Учасник №3 став переможцем торгів. Вважає, що торги відбулись з порушенням «Правил проведення електронних торгів», а саме п.5.3. Електронні земельні торги розпочинаються в робочий день, визначений в оголошенні про їх проведення. Торги розпочались о 09:00 год. 18.10.2018, однак через деякий час припинились, як повідомив оператор ДП «Сетам» з технічних причин, згодом торги знову відновились, але за деякий час знову припинились. В 15:00 год. 18.10.2018 торги було відновлено, однак попередні ставки учасників було скасовано і він зрозумів, що це замовні торги. В період з 15:00 год. 18.10.2018 до 18:00 год. 18.10.2018, коли торги було відновлено, ставка учасників виросла до 80 527, 95 грн., тобто за три години торгів ставка виросла на 63 889, 92 грн. Очевидним є висновок, що держава недоотримала 127 779, 00 грн., оскільки саме ця сума могла бути вилученою під час реалізації лоту, якщо б система електронних торгів працювала без збоїв. Таким чином, ДП «Сетам» були допущені порушення, встановлені Правилами проведення електронних торгів, а саме: постійні збої в роботі системи електронних торгів; не розміщення на веб-сайті ДП «Сетам» актів про зупинення електронних торгів з фіксацією підстави та рішення про їх зупинення; не розміщення на веб-сайті ДП «Сетам» та в особистому кабінеті учасників торгів інформації про відновлення електронних торгів з обов`язковою підставою для відновлення електронних торгів та датою і часом їх початку; відновлення електронних торгів в цілому або за окремим лотом із збереженням попередніх умов їх проведення. Наведене послужило підставою для звернення до суду з позовом про визнання прилюдних торгів такими, що не відбулися, призначення нових торгів та проведення їх у відповідності з чинним законодавством.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 , адвокат Іванус М.І. позовні вимоги підтримав, з підстав, викладених у позовній заяві, просить позов задоволити.
02.01.2019 представником ДП «Сетам» Якимчук М.М. на адресу суду подано відзив на позовну заяву, який мотивує тим, що торги 18.10.2019 проводились в рамках пілотного проекту вперше, відбулись технічні недоліки у роботі системи, внаслідок чого після усунення недоліків системи початок електронних торгів за лотом №34 було перенесено з 09:00 18.10.2018 на 15:00 год. 18.10.2019, про що було повідомлено учасників електронних торгів у особистому кабінеті та спостерігачів електронних земельних торгів у інформаційному повідомленні про лот. Правила проведення електронних земельних торгів у формі аукціону, затверджені наказом ДП «Сетам» №107 від 17.09.2018 не передбачають розміщення відповідних актів про зупинення електронних торгів, у випадку зупинення електронних торгів. Остання заявка на участь у торгах за лотом №34 була подана 12.10.2018 о 19:23:43, а не у день проведення торгів, як про це зазначає позивач. У випадку визнання електронних торгів такими, що не відбулись, які на думку позивача проведені з порушенням, такі поновленими не будуть, адже позивач не буде визначений переможцем електронних торгів та не зможе придбати лот за вищою ціною.
Представник відповідача Державного підприємства «Сетам» в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце його проведення; рекомендовані повідомлення на судові засідання повернулись на адресу суду з відміткою про вручення конверта адресату, а відтак судом вирішено проводити та завершити розгляд справи у його відсутності на підставі ст.223 ЦПК України.
08.02.2019 на адресу суду представником Головного Управління Держгеокадастру у Львівській області Кубіцьким П.П. подано відзив на позовну заяву, який обґрунтовує тим, що твердження позивача про те, що не було враховано ставки учасників торгів, які було здійснено з 09:00 год. 18.10.2019 не заслуговує на увагу, оскільки згідно протоколу проведення електронних торгів від 18.10.2019 першою ціновою пропозицією учасника електронних торгів є 16 638, 03 грн., сума яка і є стартовою ціною лота відповідно до додатку №2 до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області. Даний факт підтверджує те, що торги, які були відновлені о 15:00 год. 18.10.2019 відбулися з додержанням вимог проведення таких електронних торгів, зі стартової ціни, яка визначена в додатку №2 до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області. Позивач стверджує, що результати торгів порушили його права, як учасника торгів, оскільки бажаючи внести значно більшу суму, відповідач позбавив його такої можливості унеможливленням зробити чергову ставку для підняття. Відповідно до протоколу проведення електронних торгів від 18.10.2018 учасник №7 (позивач) та учасник №3 запропонували найвищу цінову позицію та мали всі можливості її збільшити. Учасником №3 о 19:18:04 год. 18.10.2019 надано цінову пропозицію у розмірі 106 233, 66 грн. і після спливу трьох хвилин, у зв`язку з відсутністю більшої цінової пропозиції іншими учасниками електронних торгів, його було визначено переможцем земельних торгів, що прямо відповідає Правилам проведення електронних земельних торгів у формі аукціону. Позивачем не зазначено, які дії вчинено Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області, що могли б свідчити про порушення його прав і свобод, що свідчить про безпідставність пред`явлення позову.
Представник Головного Управління Держгеокадастру у Львівській області Кубіцький П.П. в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позовних вимог, покликаючись на мотиви, зазначені у відзиві на позовну заяву.
12.02.2019 директором Львівської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» Ільчишин М.З. на адресу суду подано відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого покликається на те, що електронні торги розпочалися о 09:00 год. 18.10.2018 та по технічним причинам були призупинені оператором «Сетам», про що всі учасники були повідомлені і водночас повідомлені про годину, коли торги відновляться. Об 11:00 год. торги було відновлено, проте з технічних причин відповідачем Львівською регіональною філією ДП «Центр державного земельного кадастру» були призупинені, про що повідомлено всіх учасників торгів. Об 15:00 год. торги було відновлено і тривали до 19:21 хв. Учасником №7 надано цінову пропозицію 106 150, 47 грн., після якої об 19:18:04 год. учасник №3 надав цінову пропозицію 106 233, 66 грн. і після спливу 3-х хв., у зв`язку з відсутністю більшої цінової пропозиції іншими учасниками електронних торгів, учасника №3 було визначено переможцем земельних торгів, що прямо відповідає Правилам проведення електронних земельних торгів у формі аукціону. Жодних письмових претензій щодо проведення електронних земельних торгів 18.10.2018 від учасників торгів не надходило.
Представник відповідача Львівської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи.
Представники Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс Інвест Агро» Степ`як Т.І. та адвокат Панилик М.П. в судовому засіданні заперечили щодо задоволення позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача Головного Управління Держгеокадастру у Львівській області, представників третьої особи, та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, зважаючи на те, що судом були застосовані всі можливі заходи, передбачені законом, для забезпечення доказів у справі і їх витребуванні, враховуючи вимоги ст. 6 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод, згідно якої кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків, суд вважає, що справу слід вирішити в межах тих доказів, які були отримані в ході судового розгляду, а також на підставі наявних письмових доказів, які містяться у матеріалах справи. Слід зазначити, що дотримуючись принципів змагальності та диспозитивності судового процесу, оцінивши докази з точки зору належності, допустимості та достатності, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, до суду може звернутись кожна особа за захистом своїх порушених прав, а також інтересах інших осіб у випадках встановлених законом.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України на сторін покладено обов`язок доказування і подання доказів. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
З Витягу з особистого кабінету електронного земельного аукціону учасника №7 / ОСОБА_1 / вбачається, що переможцем електронних земельних торгів по реєстраційному лоту №34 «Права на ділянку площею 47, 8300 га, кадастровий №4625384800:09:000:0050, за адресою: Львівська область Стрийський район Нежухівська сільська рада» є учасник №3; переможна ставка 106 233, 66 грн.; ставка, запропонована позивачем становить 106 150, 47 грн.
Відповідно до новини від 23.10.2018, розміщеної на офіційному веб-порталі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, 18.10.2018 на електронних земельних торгах продано право оренди двох земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населеного пункту) /а.с. 8/.
Відповідно до Витягу з електронного земельного аукціону «Права на ділянку площею 47, 8300 га, кадастровий №4625384800:09:000:0050, за адресою: Львівська область Стрийський район Нежухівська сільська рада», торги відбулись; номер лоту – 34; дата проведення аукціону: 15:00 год. 18.10.2018 – 19:21 год. 18.10.2018; дата закінчення подання заявок – 15.10.2018 09:00 год.; стартова ціна – 16 638, 03 грн.; гарантійний внесок – 831, 90 грн.; крок аукціону – 83, 19 грн.; переможцем аукціону є учасник №3; переможна ставка – 106 233, 66 грн. /а.с. 19-78/.
Згідно з наказом генерального директора ДП «Сетам» Вишньов В.М. №107 від 17.09.2018, затверджено Правила проведення електронних земельних торгів у формі аукціону; заступнику генерального директора з інформаційно-телекомунікаційних питань доручено забезпечити розміщення Правил на веб-сайті ДП «Сетам» /а.с. 79/.
Відповідно до Правил проведення електронних земельних торгів у формі аукціону, зокрема розділу V «Проведення електронних торгів» реалізація майна здійснюється шляхом проведення Організатором електронних торгів у формі аукціону /п.5.1/; усі учасники, що були допущені виконавцем, мають онлайн доступ до перебігу електронних торгів. Учасники вносять свої цінові пропозиції щодо лота з кроком підвищення ставки. Кожна наступна цінова пропозиція повинна містити ціну, що вища за попередню на встановлений виконавцем електронних торгів крок /п.5.4/; у разі, коли протягом трьох хвилин після надходження останньої цінової пропозиції не запропоновано вищу ціну, виконавець електронних торгів закінчує торги за лотом одночасно з поданням звукового сигналу та висвітленням слова «Продано», ціни продажу лота за останньою запропонованою найбільшою ціною, за якою виявлено намір придбати лот та номера переможця /п.5.5/; переможцем визнається учасник, від якого на момент завершення електронних торгів надійшла вища цінова пропозиція /п.5.7/, /а.с. 80-88/.
Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області №567 від 14.09.2019 «Про проведення електронних земельних торгів», наказано виконавцю земельних торгів, відповідно до договору від 19.01.2018 №01/18/19/01-2018 «Про підготовку лота до продажу права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення на земельному аукціону» провести електронні торги у формі аукціону з продажу прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності /за межами населеного пункту/ для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; встановити стартові ціни для лотів за аукціону; затвердити проект договору оренди земельної ділянки, який пропонується укласти з переможцем земельних торгів у формі аукціону; фінансування підготовки лотів до проведення електронних земельних торгів здійснюється виконавцем відповідно до укладеного договору з організатором; за результатами проведення електронних земельних торгів з продажу прав на оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення підписати протокол проведення електронних земельних торгів та укласти договір оренди земельної ділянки; встановити умовами аукціону – відшкодування витрат на підготовку до проведення електронних земельних торгів та сплати винагороди покупцем лота виконавцю земельних торгів /а.с. 117/.
Згідно з Переліком земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, право оренди на які виставляється на електронні земельні торги, до такого входить ділянка площею 47, 8300 га, кадастровий №4625384800:09:000:0050, за адресою: Львівська область Стрийський район Нежухівська сільська рада /а.с. 118/.
Згідно з актом прийому-передачі земельної ділянки до Договору оренди земельної ділянки від 18.10.2018, укладений Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області, в особі першого заступника начальника Головного управління Тхір Р.І. та ТОВ «Транс Івест Агро» в особі в.о. директора Степ`яка Т.І., згідно з п.п. 1.1, 2.1. договору оренди земельної ділянки від 18.10.2018, Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим №4625384800:09:000:0050, за адресою: Львівська область Стрийський район Нежухівська сільська рада», за межами населених пунктів; Орендодавець передає Орендарю земельну ділянку у належному стані та і визначених межах, згідно з умовами договору, площею 47, 8300 га; вказаний акт прийому-передачі засвідчений підписами та печаткою сторін /а.с. 157/.
Згідно з наказом ТОВ «Транс Інвест Агро» №57-К від 02.10.2018 з особового складу, ОСОБА_2 приступає до виконання обов`язків директора даного підприємства з 02.10.2018, оплата праці згідно штатного розкладу /а.с. 170/.
Відповідно до відповіді ДП «Сетам» та інформаційної довідки, складеної начальником відділу системного адміністрування телекомунікаційних систем ДП Сетам», наданих на запит суду №456/4645/2018/13238/19, повідомлено, що відповідно до інформації, наданої начальником відділу системного адміністрування телекомунікаційних систем ДП «Сетам» ОСОБА_3 . 18.10.2018 з 15:00 год. торги, в тому числі і по лоту №34 проходили коректно, порушень у роботі системи не зафіксовано. Перебіг торгів проходив відповідно до правил проведення електронних земельних торгів. Сайт https://land.setam.net.ua був доступний, усі затверджені учасники, в тому числі і учасник №7 протягом усього часу торгів могли робити цінові пропозиції, збільшуючи ціну.
Вирішуючи позовні вимоги ОСОБА_1 судом підлягають застосуванню наступні норми чинного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 16 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно із частиною другою статті 16, частиною першою статті 215 ЦК України одним зі способів захисту порушеного права є визнання недійсним правочину, укладеного з недодержанням вимог, установлених частинами першою – третьою, п`ятою, шостою статті 203 цього Кодексу, зокрема, у зв`язку з невідповідністю змісту правочину ЦК України та іншим актам цивільного законодавства.
Тимчасовим положенням про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27 жовтня 1999 року № 68/5, визначено, що прилюдні торги – це продаж майна, за яким його власником стає учасник, який під час торгів запропонував за нього найвищу ціну. Учасник прилюдних торгів – це фізична або юридична особа, яка сплатила гарантійний внесок і може бути покупцем відповідно до законодавства України.
Правова природа процедури реалізації майна на прилюдних торгах полягає в продажі майна, тобто в забезпеченні переходу права власності на майно боржника, на яке звернено стягнення, до покупця – учасника прилюдних торгів. Ураховуючи особливості, передбачені законодавством щодо проведення прилюдних торгів, складання за результатами їх проведення акта проведення прилюдних торгів – це оформлення договірних відносин купівлі-продажу майна на публічних торгах, тобто правочин.
Суд повинен установити, чи були порушені, не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.
Згідно із частиною другою статті 16, частиною першою статті 215 ЦК України одним зі способів захисту порушеного права є визнання недійсним правочину, укладеного з недодержанням стороною (сторонами) вимог, установлених частинами першою, третьою, п`ятою, шостою статті 203 цього Кодексу, зокрема у зв`язку з невідповідністю змісту правочину цьому Кодексу та іншим актам цивільного законодавства.
Виходячи з аналізу правової природи процедури реалізації майна на прилюдних торгах, яка полягає в продажу майна, тобто в забезпеченні переходу права власності на майно боржника, на яке звернуто стягнення, до покупця – учасника прилюдних торгів, та ураховуючи особливості, передбачені законодавством щодо проведення прилюдних торгів, складання за результатами їх проведення акта проведення прилюдних торгів, є оформленням договірних відносин купівлі-продажу майна на публічних торгах, тобто є правочином.
Наведене узгоджується з нормами частини четвертої статті 656 ЦК України, за якою до договору купівлі-продажу на біржах, аукціонах (публічних торгах) застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу; або не випливає з їхньої суті.
Таким чином, правова природа продажу майна з публічних торгів дає підстави для можливості визнання торгів недійсними за правилами визнання недійсними правочинів, зокрема на підставі норм цивільного законодавства (статей 203, 215 ЦК України) про недійсність правочину як такого, що не відповідає вимогам закону, у разі невиконання вимог щодо процедури, порядку проведення торгів, передбачених Тимчасовим положенням про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27 жовтня 1999 року № 68/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 листопада 1999 року за № 745/4038.
Головною умовою, яку повинні суди встановити, є наявність порушень, які могли вплинути на результати торгів, а тому, окрім наявності порушення норм закону при проведенні прилюдних торгів, повинні й бути порушення прав і законних інтересів особи, яка їх оспорює, способом захисту яких є визнання прилюдних торгів недійсними. Наведена правова позиція відображена в Постанові Верховного Суду від 13.02.2019 по справі №319/682/16-ц.
З огляду на норми частини першої статті 16 ЦК України проведення прилюдних торгів з реалізації майна за ціною, визначеною звітом про оцінку майна, який утратив чинність, є підставою для визнання цих торгів недійсними за умови порушення прав і законних інтересів особи, яка їх оспорює і доведення такого порушення прав покладається на особу, яка оспорює прилюдні торги.
Саме такі висновки є сталими та містяться, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 25 листопада 2015 року (провадження № 6-1749цс15), від 29 червня 2016 року (провадження № 6-370цс16), від 06 липня 2016 року (провадження № 6-3174цс15), від 12 жовтня 2016 року (справа № 369/5994/14-ц), а також від 29 листопада 2017 року (справа № 668/5633/14-ц), неодноразово підтримані Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду, в тому числі й постановах від 25 квітня 2018 року (провадження № 61-8527св18), від 27 лютого 2019 року (провадження № 61-11800св18), а також від 12 вересня 2018 року (провадження № 61-22798св18), і Велика Палата Верховного Суду підстав для відступу від вказаних висновків не вбачає.
При цьому підставою для визнання електронних торгів недійсними є порушення встановлених законодавством правил проведення торгів, визначених Порядком реалізації арештованого майна шляхом проведення електронних торгів, а саме: правил, які визначають процедуру підготовки, проведення торгів (опублікування інформаційного повідомлення певного змісту про реалізацію нерухомого майна; повідомлення учасників торгів про дату, час, місце проведення прилюдних торгів, а також стартову ціну реалізації майна тощо); правил, які регулюють сам порядок проведення торгів; правил, які стосуються оформлення кінцевих результатів торгів. Наведена правова позиція відображена в Постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.05.2019 по справі №678/301/12.
Судом встановлено, що торги 18.10.2018 проводились в рамках пілотного проекту вперше, відбулись технічні недоліки у роботі системи, після усунення недоліків системи початок електронних торгів за лотом №34 було перенесено з 09:00 год. 18.10.2018 на 15:00 год. 18.10.2018, про що було повідомлено учасників електронних торгів у особистому кабінеті та спостерігачів земельних торгів у інформаційному повідомленні про лот.
Суд критично оцінює твердження позивача ОСОБА_1 , викладені в позовній заяві про те, що ДП «Сетам» були допущені порушення, встановлені Правилами проведення електронних торгів, а саме: постійні збої в роботі системи електронних торгів; не розміщення на веб-сайті ДП «Сетам» актів про зупинення електронних торгів з фіксацією підстави та рішення про їх зупинення; не розміщення на веб-сайті ДП «Сетам» та в особистому кабінеті учасників торгів інформації про відновлення електронних торгів з обов`язковою підставою для відновлення електронних торгів та датою і часом їх початку; відновлення електронних торгів в цілому або за окремим лотом із збереженням попередніх умов їх проведення, оскільки згідно з відповіді ДП «Сетам» на запит суду №456/4645/18/13238/19 від 01.10.2019 суд повідомлено, що відповідно до інформації, наданої начальником відділу системного адміністрування телекомунікаційних систем ДП «Сетам» ОСОБА_3 . 18.10.2018 з 15:00 год. торги, в тому числі і по лоту №34 проходили коректно, порушень у роботі системи не зафіксовано. Перебіг торгів проходив відповідно до правил проведення електронних земельних торгів. Сайт https://land.setam.net.ua був доступний, усі затверджені учасники, в тому числі і учасник №7 протягом усього часу торгів могли робити цінові пропозиції, збільшуючи ціну.
Слід також вказати, що Правила проведення електронних земельних торгів у формі аукціону, затвердженні наказом ДП «Сетам» №107 від 17.09.2018 не передбачають розміщення вищевказаних актів на веб-сайті ДП «Сетам», на яких наголошує позивач, як на підставу для визнання торгів недійсними у випадку зупинення торгів.
Крім того, з інформаційного повідомлення про торги за лотом №34, яке містить інформацію про всіх допущених учасників торгів, остання заявка на участь в торгах за лотом №34 була подана 12.10.2018 о 19:23:43 год., а не у день проведення торгів, як про це зазначає позивач у позовній заяві.
Відповідно до п.5.5. Правил проведення електронних земельних торгів у формі аукціону, затверджених наказом ДП «Сетам» №107 від 17.09.2018 у разі, коли протягом трьох хвилин після надходження останньої цінової пропозиції не запропоновано вище ціну, виконавець електронних торгів закінчує торги за лотом одночасно з поданням звукового сигналу та висвітленням слова «Продано», ціни продажу лота за останньою запропонованою найбільшою ціною, за якою виявлено намір придбати лот та номера переможця.
Представником позивача в судовому засіданні не доведено того факту, що внаслідок проведення електронних земельних торгів лоту №34 мало місце порушення законних прав та інтересів позивача ОСОБА_1 , оскільки, як вбачається з Витягу електронного земельного аукціону «Права на ділянку площею 47, 8300 га, кадастровий №4625384800:09:000:0050, за адресою: Львівська область Стрийський район Нежухівська сільська рада», торги відбулись; остання цінова пропозиція під час торгів за лотом №34 надійшла від учасника №3 о 19:17:53 год., а від інших учасників, зокрема учасника №7, яким є позивач ОСОБА_1 , протягом трьох хвилин після надходження останньої цінової пропозиції не надійшло пропозицій з вищою ціною, а тому електронні торги з реалізації лоту №34 було закінчено о 19:21 год. позивач ОСОБА_1 не був позбавлений права поставити вищу ставку та збільшити ціну продажу лоту №34, однак він відповідним правом не скористався, а відтак твердження позивача про бажання внести значно більшу суму ставки є виключно його припущенням, жодними доказами не доведеним.
Суд враховує також і доводи відповідачів про те, що у разі визнання електронних торгів такими, що не відбулись, які на думку позивача є порушеними, такі торги поновлені не будуть, адже ОСОБА_1 не буде визначений переможцем електронних торгів та не зможе придбати лот за вищою ціною, а тому посилання відповідача на той факт, що електронні торги проведенні з порушенням п.5.3 Правил проведення електронних земельних торгів у формі аукціону є безпідставними та необґрунтованими.
Суд також враховує, що окрім порушень, які могли вплинути на результати торгів, а в даному випадку судом таких не встановлено, повинні й бути порушення прав і законних інтересів особи, яка їх оспорює, способом захисту яких є визнання прилюдних торгів недійсними. В судовому засіданні не встановлено порушення прав і законних інтересів позивача, а відтак, позовні вимоги останнього суд визнає безпідставними і в задоволенні таких відмовляє в повному обсязі.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
У пункті 24 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Надточій проти України» та у пункті 23 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Гурепка проти України № 2» наголошується на принципі рівності сторін ? одному із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду, який передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість відстоювати свою позицію у справі в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
На підставі наведеного, беручи до уваги те, що позивачем не надано суду жодних належних доказів на підтвердження того факту, що внаслідок проведення електронних земельних торгів від 18.10.2018 порушено його права, свободи та інтереси, відповідачем у свою чергу надано суду належні докази того, що електронні земельні торги 18.10.2018 за лотом №34 проведено належним чином, відповідно до Правил проведення електронних земельних торгів у формі аукціону, затверджені наказом ДП «Сетам» №107 від 17.09.2018, торги відбулись, учасник №3 запропонував найвищу цінову ставку за лот та після спливу трьох хвилин іншими учасниками більшої цінової ставки не запропоновано та учасник №3 визнаний переможцем торгів, а тому в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Державного підприємства «Сетам», Головного Управління Держгеокадастру у Львівській області, Львівської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру», третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Транс Інвест Агро» про визнання прилюдних торгів такими, що не відбулися, призначення нових торгів та проведення їх у відповідності з чинним законодавством слід відмовити.
Відповідно до п.2 ч.2 ст. 141 ЦПК України судовий збір у разі відмови в позові покладається на позивача.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 89, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Державного підприємства «Сетам», Головного Управління Держгеокадастру у Львівській області, Львівської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру», третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Транс Інвест Агро» про визнання прилюдних торгів такими, що не відбулися, призначення нових торгів та проведення їх у відповідності з чинним законодавством
відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Львівського апеляційного суду через Стрийський міськрайонний суд Львівської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий суддя В. Л. Бучківська
Повний текст судового рішення
виготовлено 23 грудня 2019 року.