Рішення № 86547037, 23.12.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.12.2019
Номер справи
640/8249/19
Номер документу
86547037
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/267

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

23 грудня 2019 року № 640/8249/19

За позовом Акціонерного товариства "Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"

До Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

Про визнання протиправним та скасування рішення

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Акціонерне товариство "Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови від 12.04.2019 р. № 574.

В судовому засіданні 04.11.2019 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження згідно з ч. 3 ст. 194 КАС України.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", код 20077720, 01601, м.Київ, ВУЛИЦЯ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО, будинок 6, зареєстроване в якості юридичної особи 02.06.1998 р., Код КВЕД 06.10 Добування сирої нафти; Код КВЕД 06.20 Добування природного газу; Код КВЕД 09.10 Надання допоміжних послуг у сфері добування нафти та природного газу; Код КВЕД 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; Код КВЕД 49.50 Трубопровідний транспорт; Код КВЕД 70.10 Діяльність головних управлінь (хед-офісів) (основний).

Постановою Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.11.2018 р. за №1584 затверджено План здійснення заходів державного контролю суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2019 р., у п. 86 якого передбачено здійснити щодо Акціонерного товариства "Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" захід державного нагляду (контролю) з дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов у сфері енергетики з 08.04.2019 р. строком на 10 робочих днів.

20.03.2019 р. на адресу товариства скеровано повідомлення №42/176-19 Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області про проведення планової виїзної перевірки ліцензованої діяльності з постачання природного газу за період з 01.01.2017 р. по 31.12.2018р. (отримано 22.03.2019 р.)

Листом від 02.04.2019 р. за №3-3031/1.17-19 товариство повідомило Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області та НКРЕКП про те, що воно скористається правом щодо недопуску голови та членів НКРЕКП з перевірки до її здійснення згідно з п.3.1 та 7.1 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 р. № 42, оскільки у період з 16.05.2017 р. по 02.06.2017 р. проводилася планова перевірка.

08.04.2019 р. комісія з перевірки в перший день перевірки прибула за місцезнаходженням ліцензіата, звернулась до служби охорони з проханням запросити на пункт охорони уповноважену посадову особу ліцензіата, проте, комісія була повідомлена про недопуск до здійснення планової перевірки, посилаючись на лист від 02.04.2019 р. за №3-3031/1.17-19.

В той же день комісією з перевірки складено акт за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері енергетики та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу №141, згідно з яким зафіксовано вказані обставини.

Згідно Опису виявлених порушень зазначено про порушення ліцензіатом Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 р. № 201, а саме - п. 2.1 глави 2 щодо постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме, положень ст. 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" в частині обов`язку суб`єкта господарювання допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умовами дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

Листом від 02.04.2019 р. за №365/26.1/6-19 НКРЕКП повідомило товариство про розгляд у відкритому слуханні питання про порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу 12.04.2019 р. о 10:00.

12.04.2019 р. НКРЕКП винесено постанову за №574 "Про накладення штрафу на ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу", згідно з якою відповідно до ст. 17, 19 та 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", ст. 59 Закону України "Про ринок природного газу" на товариство накладено штраф у розмірі 850 000 грн за вказане порушення.

Позивач - Акціонерне товариство "Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" - вважає вказану постанову протиправною та просить її скасувати з таких підстав.

Позивач зазначає, що згідно зі ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" планові перевірки, в тому числі, і НКРЕКП, можуть проводитися не частіше одного разу на два роки, а Закон України "Про ліцензування видів господарської діяльності" не встановлює жодних особливостей проведення органами ліцензування планових перевірок.

Оскільки ч. 6 ст. 19 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" передбачає, що планові перевірки суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, проводяться не частіше одного разу на рік відповідно до річних планів, які затверджуються Регулятором до 1 грудня року, що передує плановому, та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті, то ці колізійні норми мають застосовуватися з урахуванням дати набрання ними чинності та положень ч. 7 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Враховуючи, що у період з 16.05.2017 р. по 02.06.2017 р. проводилася планова перевірка НКРЕКП, дворічний строк для проведення наступної планової перевірки спливає 02.06.2019 р., відповідно, проведення планової перевірки з 08.04.2019 р. строком на 10 робочих днів є протиправним, тоді як недопуск перевіряючих до перевірки 08.04.2019 р. є правомірним з врахуванням ст. 11 вказаного Закону.

Також позивач зазначає, що акт за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері енергетики та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу №141 від 08.04.2019 р. складено безпідставно, оскільки перевірка фактично не проводилася, і жодні порушення Ліцензійних умов встановлені бути не могли.

Натомість, відповідачем мав бути складений акт про відмову у проведенні перевірки згідно з п. 5.2 Порядку контролю, що зроблено не було.

Відповідачем складено акт в перший, а не в останній день проведення перевірки, не забезпечено право позивача на подачу зауважень до акту на порушення вказаних актів законодавства.

Відмова у допуску посадових осіб НКРЕКП не є підставою для застосування штрафних санкцій за порушення п. 2.1 глави 2 Ліцензійних умов, оскільки ними питання проведення перевірок не регулюється.

Відповідач - Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач зазначає, що планова перевірка позивача визначена у Плані здійснення заходів державного контролю суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2019 р., затвердженого постановою НКРЕКП від 30.11.2018 р. за №1584, попередньо оприлюдненого на сайті.

Щодо періодичності проведення планових перевірок відповідач звернувся до Державної регуляторної служби України, яка листом від 16.01.2019 р. №266/0/20-19 повідомила про те, що плановим періодом в розумінні ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року.

Відповідно, дата проведення наступної планової перевірки може припадати на будь-який день календарного року, який слідує за останнім плановим роком, що увійшов до дворічного періоду, і включення позивача до Плану перевірок з 08.04.2019 р. строком на 10 робочих днів є правомірним, оскільки остання планова перевірка мала місце у 2017р.

Таким чином, недопуск відповідача до проведення перевірки є протиправним.

Згідно з положеннями гл. 5 Порядку контролю при відмові ліцензіата у проведенні перевірки голова та члени комісії з перевірки складають акт перевірки, в якому фіксується факт відмови, що відповідачем і було зроблено.

Штрафні санкції до позивача застосовано згідно зі ст. 59 Закону України "Про ринок природного газу", згідно з яким передбачено відповідальність за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню від 3000 до 50000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Щодо терміну проведення планової перевірки

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. № 877-V (в редакції станом на березень-квітень 2019 р.) дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов здійснюється органами ліцензування у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про ліцензування видів господарської діяльності".

Згідно зі ст. 3 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами, в тому числі, гарантування прав та законних інтересів кожного суб`єкта господарювання; здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом; презумпції правомірності діяльності суб`єкта господарювання у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків суб`єкта господарювання та/або повноважень органу державного нагляду (контролю).

Згідно зі ст. 5 Закону № 877-V планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року.

Планові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органом державного нагляду (контролю) за діяльністю суб`єктів господарювання, яка віднесена: до високого ступеня ризику - не частіше одного разу на два роки; до середнього ступеня ризику - не частіше одного разу на три роки; до незначного ступеня ризику - не частіше одного разу на п`ять років.

Згідно з ч. 1, 2, 6 ст. 19 Закону України Закону України "Про Національну комісію, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22.09.2016 р. №1540-VIII (в редакції станом на березень-квітень 2019 р.) регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.

Планові перевірки суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, проводяться не частіше одного разу на рік відповідно до річних планів, які затверджуються Регулятором до 1 грудня року, що передує плановому, та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті.

План здійснення заходів державного контролю на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті Регулятора не пізніш як за п`ять днів до початку відповідного планового періоду.

Планова виїзна перевірка проводиться за умови письмового повідомлення суб`єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за 10 днів до дня його початку.

Строк проведення планової виїзної перевірки не може перевищувати 15 робочих днів, а щодо суб`єктів малого підприємництва - п`яти робочих днів.

Згідно зі змістом вказаних Законів №№877-V та 1540-VIII передбачено два різних терміни проведення планових перевірок суб`єктів господарювання - з високим ступенем ризику - не частіше одного разу на два роки та суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, проводяться не частіше одного разу на рік.

Згідно з поясненням відповідача ним не заперечується включення позивача до Плану перевірок з огляду на положення ст. 5 Закону №877-V, тобто, не частіше одного разу на два роки.

Проте, з приводу вказаної законодавчої колізії суд зазначає наступне.

Закон №877-V згідно з його преамбулою визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), а сферу дії Закону визначено у ст. 2.

Зокрема, за загальним правилом, дія Закону поширюється на всі відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, крім прямо передбачених виключень.

До перерахованих у ст. 2 Закону виключень діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг не відноситься, тоді як Законом України "Про ліцензування видів господарської діяльності" жодні особливості перевірок за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов не передбачено.

За таких обставин при ухваленні Закону №1540-VIII допущено законодавчу колізію, і суд погоджується з позивачем, який посилається на положення ст. 3 Закону № 877-V для її вирішення, згідно з якою державний нагляд (контроль) здійснюється за принципом презумпції правомірності діяльності суб`єкта господарювання у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків суб`єкта господарювання та/або повноважень органу державного нагляду (контролю).

Щодо порядку розрахунку дворічного терміну суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 5 Закону № 877-V плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року, і відповідач включив позивача до Плану перевірок на 2019 р. з огляду на те, що дата проведення наступної планової перевірки може припадати на будь-який день календарного року, який слідує за останнім плановим роком, що увійшов до дворічного періоду.

Тобто, якщо остання планова перевірка позивача проводилася у 2017 р., то чергова може проводитися у 2019 р. у будь-яку дату.

Суд не може погодитися з вказаною позицією з огляду на наступне.

При застосуванні такого тлумачення порядку розрахунку дворічного терміну проведення перевірки термін її проведення може фактично бути скороченим наполовину, якщо попередня перевірка мала місце наприкінці року, а наступна призначена на початку другого року, що не узгоджується з загальними принципами ст. 3 Закону № 877-V.

Суд звертає увагу, що з огляду на проведення попередньої планової перевірки позивача з 16.05.2017 р. по 02.06.2017 р., відповідачу достатньо було включити позивача до Плану перевірки на 2019 р., починаючи з червня 2019 р., що дозволило б уникнути конфліктної ситуації, що ним зроблено не було.

Згідно зі ст. 10 Закону № 877-V суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо: державний нагляд (контроль) здійснюється з порушенням передбачених законом вимог щодо періодичності проведення таких заходів.

З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо включення позивача до Плану перевірок на 2019 р. до червня 2019 р., у зв`язку з чим недопуск Комісії з перевірки до проведення перевірки 08.04.2019 р. є правомірним.

Щодо оформлення результатів виходу Комісії з перевірки

Згідно з ч. 7 ст. 6 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити відомості згідно з переліком.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Згідно з ч. 5 ст. 19 Закону №1540-VIII за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

Один примірник акта про результати перевірки передається суб`єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.

У разі відмови суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб`єкту господарювання рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.

Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.

У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб`єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.

Згідно з п. 5.2 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 р. № 42 (в редакції станом на 08.04.2019 р.) при відмові ліцензіата у проведенні перевірки голова та члени комісії з перевірки складають акт перевірки, в якому фіксується факт відмови.

При цьому в акті про відмову вказуються причини відмови та додаються відповідні пояснення уповноваженої особи ліцензіата (у разі їх надання).

Відмовою ліцензіата у проведенні перевірки вважається недопуск членів комісії з перевірки до здійснення перевірки (зокрема ненадання документів, інформації щодо предмета перевірки на вимогу членів комісії з перевірки, відмова в доступі до місць провадження діяльності, об`єктів, що використовуються ліцензіатом при провадженні діяльності, що підлягає ліцензуванню, або відсутність уповноваженої особи ліцензіата за місцезнаходженням ліцензіата протягом першого дня перевірки).

Акт про відмову у проведенні перевірки реєструється працівниками СП НКРЕКП у книзі реєстрації актів про результати перевірок щодо дотримання ліцензіатом вимог законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов у день його складання.

Один примірник акта про відмову направляється рекомендованим листом у день складання акта із повідомленням про вручення поштового відправлення за місцезнаходженням ліцензіата, що вказане в ліцензії.

Тобто, вказаними Законами не передбачено складання окремого акту у випадку відмови у допуску до перевірки, тоді як передбачено складання акту про результати перевірки незалежно від допуску чи недопуску перевіряючих.

Згідно з п. 5.2 Порядку № 42 передбачено складання акту перевірки, в якому фіксується факт відмови.

При цьому, Порядком № 42 затверджено лише одну форму акту, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері (додаток 18), і складання окремого акта про відмову за формою, відмінною від додатка 18, не передбачено.

Згідно з матеріалами справи Комісією з перевірки 08.04.2019 р. складено акт (за формою згідно з додатком 18) за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері енергетики та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу №141, згідно з яким зафіксовано обставини відмови у допуску до перевірки та вказано підстави, що відповідає вимогам Законів та п. 5.2 Порядку № 42.

Проте, крім факту відмови та посилання на підстави відмови відповідачем в акті вказано на встановлене порушення по суті п. 2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 р. № 201, щодо постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме, положень ст. 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" в частині обов`язку суб`єкта господарювання допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умовами дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом, що і стало підставою для винесення оскаржуваної постанови від 12.04.2019 р. № 574.

Щодо порушення п. 2.1 глави 2 Ліцензійних умов

Згідно з п. 2.1 глави 2 Ліцензійних умов господарська діяльність з постачання природного газу здійснюється з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу.

Правила постачання природного газу, затверджені постановою НКРЕКП 30.09.2015р. №2496, розроблені на виконання пункту 17 частини третьої статті 4 Закону України "Про ринок природного газу" та регулюють відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи.

Вказаний нормативно-правовий акт згідно з його змістом не стосується відносин ліцензіата з контролюючим органом, тоді як спеціальними актами законодавства з цього приводу є Закон № 877-V та Порядок № 42.

Правопорушення на ринку постачання природного газу визначаються виключно спеціальним Законом України "Про ринок природного газу" від 09.04.2015 р. № 329-VIII.

Зокрема, ч. 2 ст. 59 Закону № 329-VIII визначає перелік правопорушень на ринку природного газу, і таке правопорушення як недопуск перевіряючих до перевірки у цьому переліку відсутній.

Відповідачем недопуск перевіряючих кваліфіковано як порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності, за що також застосовано штрафну санкцію від 3000 до 50000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню, за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню.

Як зазначено вище, Ліцензійні умови не регулюють відносини з приводу здійснення контрольних заходів, і порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу це питання не охоплює.

Відповідно, навіть за умови протиправного недопуску позивачем Комісії з перевірки ці дії не можуть бути кваліфіковані як правопорушення на ринку природного газу.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З врахуванням викладеного оскаржувана постанова прийнята на порушення принципу обґрунтованості, що є підставою для визнання її протиправною та скасування.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 12.04.2019 р. №574.

3. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код 439369133) на користь Акціонерного товариства "Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (код 20077720, 01601, м.Київ, вул. Богдана Хмельницького, будинок 6) 12 750 грн. судового збору.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 23.12.19 р.