Ухвала суду № 86546799, 23.12.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2019
Номер справи
580/4055/19
Номер документу
86546799
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

23 грудня 2019 року справа № 580/4055/19

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Руденко А.В., розглянувши матеріали позовної заяви об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Софія-6» в особі голови правління Коротюк Любові Іванівни до Уманської міської ради про скасування прав на нежитлові підвальні приміщення, нежитлові приміщення, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Софія-6» з позовною заявою до Уманської міської ради, в якій просить:

- скасувати право власності відповідача на нежитлове приміщення загальною площею 71,2 кв.м., реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1121102071108, номер запису про право власності 18089296;

- скасувати право власності відповідача на нежитлові підвальні приміщення загальною площею 362,35 кв. м., реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1130618471108, номер запису про право власності 18260895;

- зобов`язати відповідача прибудинкову територію віддати у власність позивача;

- стягнути з відповідача за використану електроенергію за період з 01.02.2017 по листопад 2019 року у сумі 15 000 грн. за нежитлове приміщення загальною площею 71,2 кв.м. та за нанесені збитки – 70 000 грн.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.

У прийнятті позовної заяви слід відмовити з таких підстав.

Згідно статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у пункті 24 рішення від 20.07.2006 у справі «Сокуренко і Стригун проти України» зазначив, що фраза «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Термін «судом, встановленим законом» у пункті 1 статті 6 Конвенції передбачає усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.

Таким чином, заявлені позовні вимоги підлягають розгляду судом, до компетенції якого належить розгляд такої категорії справ.

Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб?єктів владних повноважень.

Згідно пункту 3 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративним судом є суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративною справою є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Згідно пункту 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовим спором є спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв?язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Згідно пункту 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб?єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб?єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб?єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні брати за основу суть права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Позивач в позовній заяві просить скасувати право власності відповідача на нежитлове приміщення, нежитлові підвальні приміщення, зобов`язати відповідача прибудинкову територію віддати у власність позивача та стягнути з відповідача грошові кошти за використану електроенергію та нанесені збитки. Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на статтю 382 Цивільного кодексу України, відповідно до якої вказані нежитлові приміщення є власністю позивача.

Згідно частини 1 статті 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Таким чином, предметом позову є цивільно-правовий спір, пов`язаний із захистом права власності на нерухоме майно та відшкодування шкоди, пов`язаної із незаконним використанням нерухомого майна.

Згідно частини 1 статті 2 Цивільного процесуального кодексу України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно частини 1 статті 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Згідно частини 2 статті 30 Цивільного процесуального кодексу України позови про зняття арешту з майна пред`являються за місцезнаходженням цього майна або основної його частини.

Предметом позову є цивільно-правовий спір, пов`язаний із захистом права власності на нерухоме майно, відтак вказаний спір має розглядатися за місцезнаходженням нерухомого майна, а саме Уманським міськрайонним судом Черкаської області, за правилами цивільного судочинства.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 170, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

1. У відкритті провадження у справі за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Софія-6» в особі голови правління Коротюк Любові Іванівни до Уманської міської ради про скасування прав на нежитлові підвальні приміщення, нежитлові приміщення відмовити.

2. Роз?яснити позивачу об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Софія-6» в особі голови правління Коротюк Любові Іванівни, що воно має право звернутись за захистом порушеного права в порядку цивільного судочинства до Уманського міськрайонного суду Черкаської області (вул. Кизила Андрія, 18, м. Умань, 20300).

3. Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами направити позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд.

Суддя А.В. Руденко