
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
23 грудня 2019 р. № 520/11746/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Полях Н.А., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить суд:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) про відмову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в перерахунку та виплаті не донарахованого щомісячного державного підвищення до пенсії як інваліду війни 3 групи з 15.11.2000 року по 29.11.2017 року в розмірі 200% мінімальної пенсії за віком та 2 групи з 29.11.2017 р. в розмірі 350% мінімальної пенсії за віком з урахуванням інфляції;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму не донарахованого щомісячного державного підвищення до пенсії як інваліду війни 3 групи з 15.11.2000 року по 29.11.2017 року в розмірі 200% мінімальної пенсії за віком та 2 групи з 29.11.2017 р. в розмірі 350% мінімальної пенсії за віком з урахуванням інфляції.
В обґрунтування позову зазначив, що ОСОБА_1 визнаний інвалідом 3 групи з 15.11.2000 р. У зв`язку із змінами в ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" позивачу був проведений перерахунок пенсії. Позивач звертався із відповідними скаргами до відповідача для здійснення йому перерахунку. Однак відповідач у задоволенні заяв позивача відмовляв. Вважаючи дії відповідач протиправними, позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом, в якому просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою від 08.11.2019 р. було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
Копія ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі від 08.11.2019 р. була надіслана позивачу та отримана ним 13.11.2019р.
Копія ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі від 08.11.2019 р. була надіслана відповідачу та отримана ним 13.11.2019 р.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву в порядку ст. 162 КАС України, в якому зазначив, що позивач з 29.11.2017 р. по теперішній час отримує пенсію по інвалідності ІІ групи. Відповідно до вимог чинного законодавства відповідачем був здійснений перерахунок пенсії позивача. Враховуючи вищевикладене відповідач просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Керуючись приписами ст.ст. 171, 257, 258 КАС України, зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, повно виконавши процесуальний обов`язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи з 15.11.2000 р., що підтверджується МСЕК сер. МСЕ-№ 021713 (а.с. 17 – 18).
Судом встановлено, що позивач неодноразово звертався до відповідача із проханням здійснити перерахунок пенсії. А відповідач здійснював такий перерахунок відповідно до вимог чинного законодавства, що вбачається із матеріалів справи (а.с. 10, 14 – 23).
Крім того, позивач звертався з метою захисту своїх прав до Харківського районного суду. Так, рішенням від 23.06.2013 р. по справі №635/3814/13-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про зобов`язання вчинити певні дії - було залишено без розгляду (а.с. 11 – 13). Суд в своєму рішенні по справі №635/3814/13-а зазначив, що позов підлягає залишенню без розгляду через порушення строків звернення до суду із захистом порушених правю.
Позивач 23.07.2019 р. знову звернувся із завою до відповідача в якій просив перерахувати та виплатити ОСОБА_1 не донараховане щомісячне державне підвищення до пенсії як інваліду 3 групи з 15.11.2000 р. по 29.11.2017 р. в розмірі 200% мінімальної пенсії за віком та 2 групи з 29.11.2017 р. в розмірі 350% мінімальної пенсії за віком з урахуванням інфляції.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області листом від 23.08.2019 р. за № 4041/Г-14, №4043/Г-14 повідомило позивача про те, що всі нарахування та виплати позивачу здійснюються відповідно до вимог чинного законодавства (а.с. 21 – 22).
Не погоджуючись із таким рішенням відповідача та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позов.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до приписів 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідач - є регіональним органом Пенсійного фонду України та діє на підставі Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 (із змінами) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015р. за № 40/26485, та у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, постановами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Пенсійного фонду України, у тому числі вказаним вище Положенням, та наказами Пенсійного фонду України. Згідно з вказаним вище Положенням функції з призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії державою покладено виключно на органи Пенсійного фонду.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні з 15.11.2000 року та отримує пенсію по інвалідності III групи (захворювання пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при виконанні інтернаціонального обов`язку) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб",
Матеріалами справи підтверджено, що з 29.11.2017 року по теперішній час отримує пенсію по інвалідності II групи (захворювання пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при виконанні інтернаціонального обов`язку) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Розмір пенсії відповідно до ст. 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" особам з інвалідністю 2 групи становить 80% відповідних сум грошового забезпечення (заробітку). Розмір пенсії позивача з 01.07.2019 року складає: 5074,80грн. основний розмір пенсії розрахований від середнього заробітку (6343,59грн. х 80%;170,82 грн. - додаткова пенсія особам з інвалідністю 2 групи з числа ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; 50.00 грн - цільова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи; 1268,70 грн. - збільшення основного розміру пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011р. № 1381; 625,60грн. - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (1564,00грн. х 40%); 1021,08 грн. - державна адресна допомога особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019р. № 543 ( 1564,00грн. х 525%). Загальний розмір пенсії становить 8211,00 грн. Згідно з матеріалами пенсійної справи позивач є інвалідом армії прирівняний до інваліда війни II групи, а отже має також право та користується пільгами, встановленими законодавством України, в тому числі і Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", що підтверджується відповідним посвідченням. Відповідно до Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 23.11.1995 р. № 458/95-ВР частину третю статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" викладено в такій редакції: інвалідам війни пенсії підвищуються: інвалідам І групи - у розмірі 400 процентів мінімальної пенсії за віком, II групи - 350 процентів мінімальної пенсії за віком, III групи - 200 процентів мінімальної пенсії за віком. Вказані зміни введені в дію з 01.01.1996 року.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 05.10.2005 р. 3 2939-ІV частину 4 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" викладено в новій редакції, а саме: "Інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: інвалідам І групи - у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, III групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність". Вказані зміни набули чинності з 01.01.2006 року. Зазначена норма є чинною і до теперішнього часу, неконституційною у встановленому законом порядку, не визнавалася, тому відповідно до вимог ст.92 Конституції України є такою, що визначає форми і види пенсійного забезпечення.
Відповідно до матеріалів пенсійної справи позивачу до 31.12.2005 року виплачувалось підвищення у розмірі 200% мінімальної пенсії за віком як інваліду 3 груми, з 01.01.2006 року позивачу виплачується підвищення як інваліду війни 3-ї групи у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а з 29.11.2017 року по теперішній час - 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 05.10.2005 р. № 2939-ІV, яка є чинною.
Проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд дійшов висновку, що Головне управління не порушувало права позивача, і його дії відповідають ч. 2 ст. 19 Конституції України, що виключає можливість визнання дій відповідача протиправними та задоволення позовних вимог про зобов`язання провести перерахунок і виплату вказаного підвищення до пенсії.
Суд зазначає, що Головне управління, здійснюючи свою діяльність на підставі законодавства, послуговується лише тим порядком і формами, які визначає законодавець та діє в межах покладених повноважень і відповідно до норм чинного законодавства, тому вимоги позивача.
Шодо зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплати ОСОБА_1 не донарахованого щомісячного державного підвищення до пенсії як інваліду війни 3 групи з 15.11.2000 року по 29.11.2017 рік в розмірі 200% мінімальної пенсії за віком та 2 групи з 29.11.2017 року в розмірі 350% мінімальної пенсії за віком з урахуванням інфляції, то як зазначалось вище, Головним управління здійснений такий перерахунок пенсії (підвищення до пенсії) відповідно до норм чинного законодавства здійснювався, окрім того, оскільки ця вимога є похідною від попередньої, то вона також задоволенню не підлягає.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного та, керуючись приписами ст.ст. 8, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 258, 262, КАС України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром 3 під`їзд, 2 поверх., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити в повному обсязі.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 23 грудня 2019 року.
Суддя Н.А. Полях