Рішення № 86546494, 18.12.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2019
Номер справи
520/12559/19
Номер документу
86546494
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2019 р. № 520/12559/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бідонька А.В.

при секретарі судового засідання - Дронь А.В.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Москаленко Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:

- визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в призначенні пенсії за віком як держслужбовцю згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» № 3723 - XII та скасувати Рішення №3257/03.18-20 від 08.11.2019 року відділу з питань перерахунку пенсій №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в призначенні пенсії, яким відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні заяви про перехід на пенсію державного службовця, у зв`язку із відсутністю необхідного стажу роботи на державній службі, передбаченого Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ;

- зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати період роботи позивача в органах місцевого самоврядування з 21.08.2001 року по 18.04.2016 року та з 01.05.2016 по 01.11.2019 до стажу державної служби;

- зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийняти рішення про призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 01 листопада 2019 року із розрахунку 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, на підставі довідок про складові заробітної плати від 31.10.2019 року № 3957 та від 31.10.2019 року № 3958, які видано Управлінням соціального захисту населення Чугуївської міської ради;

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідачем прийнято рішення №3257/03.18-20 від 08.11.2019 року, яким їй відмовлено у перерахунку пенсії згідно з Законом України "Про державну службу", оскільки у позивача відсутній необхідний стаж державної служби. Позивач не погоджується з рішенням відповідача оскільки відповідно до п.4 ч.2 ст.46 Закону №889 до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а тому у неї наявний стаж державної служби більше 20 років.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.11.2019 р. відкрито спрощене провадження по справі, справа призначена до розгляду в судовому засіданні в спрощеному позовному провадженні з повідомленням (викликом) сторін.

Представником відповідача через канцелярію суду надано відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки у позивача відсутній необхідний стаж на посаді державного службовця для переводу на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу". Відповідач посилався на ту обставину, що 21.08.2001 ОСОБА_1 прийнята присяга посадової особи місцевого самоврядування і дана посада, на думку відповідача, відноситься до службовців органів місцевого самоврядування. Час роботи в органах місцевого самоврядування, в тому числі на виборних посадах, зараховується до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 до 04 липня 2001 року, тобто на дату набрання чинності Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Тому період роботи позивача з 21.08.2001 по 30.04.2016 року управлінням не зарахований до стажу, що дає право на пенсію державного службовця.

Також представником відповідача 13.12.2019 року надані додаткові письмові пояснення, в яких зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області вважає, що вимога зарахувати до стажу державної служби період роботи з 01.05.2016 по 01.11.2019, тобто по дату звернення із заявою про призначення пенсії, є безпідставною, оскільки для призначення пенсії за віком як держслужбовцю законодавство вимагає наявність відповідного стажу державної служби станом на 01.05.2016. Зазначає, що Відділом з питань перерахунків пенсій №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області при визначенні права ОСОБА_1 на призначення пенсії за віком як державному службовцю, питання зарахування до стажу державної служби періоду роботи з 01.05.2016 по 31.10.2019 взагалі не розглядалось, оскільки Закон № 889 VIII для призначення пенсії вимагає наявність стажу державної служби - 10 років для працюючих або 20 років для не працюючих на державній службі на день набрання чинності цього закону - на 01.05.2016. Вважає, що стаж роботи, набутий на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби після 01.05.2016 до стажу державної служби, необхідного для призначення пенсії як державному службовцю не враховується.

У судове засідання, призначене на 18.12.2019 року прибули позивач та представник відповідача.

У судовому засіданні позивач підтримала доводи заявленого позову. Просила суд його задовольнити.

Представник відповідача проти вимог позову заперечувала, просила суд в задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у відзиві на позов та додаткових поясненнях.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи позову, відзивів та пояснень, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 07.07.2013 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду та отримує пенсію за віком, призначену згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». (а.с. 16).

01.11.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління ГІФУ в Харківській області з заявою про перехід з пенсії за віком на загальних умовах на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Рішенням відділу з питань перерахунків пенсій №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 08.11.2019 №3257/03.18-20 ОСОБА_2 відмовлено в такому переході у зв`язку з відсутністю 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України „Про державну службу” № 3723 - XII та актами Кабінету Міністрів України (а.с. 16).

Рішення мотивоване тим, що з 01.05.2016 р. є чинним Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 р., яким визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців проводиться із врахуванням положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Розділ 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» вказує, що державним службовцям, які станом на 01.05.2016 р. обіймали посади державної служби та мають не менше 10 років стажу на посадах, які віднесено до аналогічних категорій посад державних службовців, та особам, які на 01.05.2016 року мають від 20 років стажу, займаючи посаду, яка віднесена до відповідної категорії посади державного службовця, мають право на призначення пенсії, згідно зі ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 р. З 01.05.2016 р. Закон України «Про державну службу» не передбачає регламентацію правового статусу посадової особи органу місцевого самоврядування.

В оскаржуваному рішенні відповідач посилався на те, що станом на 01.05.2016 року, на день набрання чинності Законом України «Про державну службу» № 889-VІІІ ОСОБА_1 має 5 років 05 місяців 04 дня стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України.

З рішення відповідача вбачається, що до стажу роботи що дає право на такий вид пенсії, ОСОБА_1 зараховано період роботи на посаді головного спеціаліста інженера програміста відділу соціального захисту населення Чугуївського міськвиконкома з 08.02.1995 по 15.01.1999, на посаді начальника відділу аналізу, контролю та автоматизації управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради з 24.02.2000 по 20.08.2001.

Період роботи з 21.08.2001 по 30.04.2016 року управлінням не зарахований до стажу, що дає право на пенсію державного службовця, оскільки 21.08.2001 ОСОБА_1 прийнята присяга посадової особи місцевого самоврядування і дана посада відноситься до службовців органів місцевого самоврядування.

Відповідач зазначає, що час роботи в органах місцевого самоврядування, в тому числі на виборних посадах, зараховується до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 до 04 липня 2001 року, тобто на дату набрання чинності Законом України „Про службу в органах місцевого самоврядування”. До цієї дати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 року № 239 посади працівників місцевих рад народних депутатів та їхніх виконавчих комітетів було віднесено до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєно їм ранги державних службовців.

Вважаючи, що рішення № 3257/03.18-20 від 08.11.2019 року відділу з питань перерахунку пенсій №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в призначенні їй пенсії за віком як держслужбовцю згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723 - XII є протиправним, позивач звернулась з даним позовом до суду.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 р.№2493-ІІІ (далі за текстом – Закон №2493) визначено, що служба в органах місцевого самоврядування – це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

З огляду на ч.1 ст.2 Закону №2493 посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Згідно зі ст.3 Закону №2493 посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Відповідно до ч.7 ст.21 Закону №2493, в редакції чинній з 01.10.2017 р., пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Натомість попередня редакція ч.7 ст.21 Закону №2493, що була чинною до 01.10.2017 р., встановлювала, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Так, з 01.05.2016 р. набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VIII (далі за текстом – Закон №889).

Пунктом 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889 встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, за особами, які станом на 01.05.2016 р. мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ (далі за текстом – Закон №3723) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Судом встановлено, що позивач станом на дату звернення із заявою за призначенням пенсії за віком як держслужбовцю 01.11.2019 року мала страховий стаж 45 років, 7 днів. Пенсія, відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ позивачу не призначалась (а.с. 16 зворот).

Згідно з ч.1 ст.37 Закону №3723 на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.46 Закону №889 до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Пунктом 8 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889 визначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, при визначенні стажу державної служби позивача слід керуватися постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. №283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» (далі за текстом – Порядок №283).

Згідно з абз.13 п.2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 на день набрання чинності Законом України „Про державну службу” № 889 - VIII мала 20 років 01 місяців 14 днів стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723 - XII та актами Кабінету Міністрів України, набутий до 01 травня 2016 року.

Відповідно до записів в трудовій книжці книжки НОМЕР_1 (а.с. 19-26) ОСОБА_1 працювала в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради з 21.08.2001 року по 18.04.2003 року на посаді начальника відділу аналізу, контролю та автоматизації управління праці та соціального захисту населення; з 21.04.2003 по 07.06.2006 - в управлінні праці та соціального захисту населення Чугуївської райдержадміністрації на посаді начальника відділу автоматизованої обробки документації та соціального моніторингу; в Управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Чугуївської міської ради на посадах заступника начальника управління, начальника, першого заступника начальника управління з 08.06.2006 по 01.05.2016 та з 01.05.2016 по теперішній час.

Вказані періоди відповідачем не зараховані до стажу, що дає право на пенсію державного службовця, з огляду на те, що вказані посади відноситься до службовців органів місцевого самоврядування.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що рішення №3257/03.18-20 від 08.11.2019 року відділу з питань перерахунку пенсій №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в призначенні пенсії, яким відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні заяви про перехід на пенсію державного службовця, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області необґрунтовано та не пропорційно, а тому підлягає визнанню протиправним і скасуванню.

Стосовно позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати період роботи позивача в органах місцевого самоврядування з 21.08.2001 року по 18.04.2016 року та з 01.05.2016 по 01.11.2019 до стажу державної служби суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2007 р. №1058-IV (далі за текстом Закон №1058) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно з ч.3 ст.45 Закон №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

З огляду на ч.4 ст.45 Закон №1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії – з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки під час розгляду справи встановлено наявність у позивача права на переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця, то позовна вимога в цій частині підлягає задоволенню. При цьому, зважаючи на те, що відповідно до ч.3 ст.45 Закон №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, згідно з ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ, зарахувавши періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 21.08.2001 року по 18.04.2016 року та з 01.05.2016 по 01.11.2019 р. та прийняти рішення з урахуванням висновків суду по даній справі

Натомість право на перерахунок пенсії у позивача виникне лише після переведення його з одного виду пенсії на інший, а тому позовна вимога в частині зобов`язання здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 01 листопада 2019 року із розрахунку 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - є передчасною та задоволенню не підлягає.

Згідно з ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на викладене суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) пропорційно до задоволених позовних вимог в розмірі 768,40 грн. (а.с.4) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ - 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні ді – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком як державному службовцю згідно ст.37 Закону України "Про державну службу".

Скасувати рішення № 3257/03.18-20 від 08.11.2019 року відділу з питань перерахунку пенсій №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в призначенні пенсії, яким відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні заяви про перехід на пенсію державного службовця.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення пенсії державного службовця, зарахувавши періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 21.08.2001 року по 18.04.2016 року та з 01.05.2016 по 01.11.2019 р. та прийняти рішення з урахуванням висновків суду по даній справі.

У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у сумі 768,40 (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 23 грудня 2019 року.

Суддя Бідонько А.В.