Рішення № 86546393, 16.12.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2019
Номер справи
520/9574/19
Номер документу
86546393
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

16 грудня 2019 р. № 520/9574/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бадюков Ю.В.,

при секретарі судового засідання - Андрущенко Д.В.,

за участі:

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - ОСОБА_5.,

представника відповідача - Кезлі М.Д.,

третьої особи - не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 )

до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, 24, м. Харків, 61257, код ЄДРПОУ 37764460)

третя особа - Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (61058, м. Харків, вул. Сумська, 61, код ЄДРПОУ 23320813)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (далі по тексту - ГУ ДМС в Харківській області), третя особа - Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (далі по тексту - третя особа, Харківський МВДРАЦС ГТУЮ у Харківській області), в якому, у урахуванням уточнень, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДМС України в Харківській обл. від 30.03.2017 р. про скасування рішення ГУ МВС України в Харківській обл. від 03.10.2007 р. про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України від 18.01.2001 «Про громадянство України» громадянином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- визнати протиправним вилучення та знищення паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Фрунзенським РВ ХМУ ГУМСВ України в Харківській області 24 грудня 2007 року на ім`я ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській обл. видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , новий паспорт громадянина України на заміну знищеного за рахунок державних коштів;

- стягнути з Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в сумі 768,40 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 24 грудня 2007 року отримав паспорт громадянина України внаслідок набуття ним громадянства України. Громадянство України було набуте за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України», а саме у зв`язку з тим, що його син, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народився та постійно проживав до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про право наступництво України". Стосовно набуття позивачем громадянства України було прийнято відповідне рішення ГУ МВС України в Харківській обл. від 03.10.2007 р. про набуття громадянства України за територіальним походженням. Того ж дня ОСОБА_1 отримав відповідну довідку про наявність в нього громадянства України.

Родинний зв`язок із сином (батьківство) було встановлено рішенням Комінтернівського районного суду м. Харкова від 16.11.2007 року.

23 червня 2017 року позивачу було відмовлено в черговому перетині Державного кордону на виїзд з Україні, про що свідчить рішення прикордонної служби України. Співробітники відділу прикордонної служби усно повідомили позивача, що рішення про набуття ним громадянства від 03.10.2007 року було скасовано і вилучили його закордонний паспорт серії НОМЕР_3 , виданий 18.09.2008 року.

03.10.2007 року позивач звернувся до ГУ ДМС України в Харківській обл. та в квітні 2017 року отримав довідку про припинення громадянства України, в якій було зазначено, що громадянство припинено згідно із прийнятим 30.03.2017 року ГУ ДМС України в Харківській області рішенням.

В липні 2017 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до ГУ ДМС України в Харківській області, в якій просив надати копію рішення для ознайомлення. В серпні 2017 року він отримав відповідь із міграційної служби із доданими до відповіді копіями рішень про набуття громадянства України за територіальним походженням від 03.10.2007 р. та про скасування цього рішення від 30.03.2017 р.

Після ознайомлення з відповіддю ГУ ДМС України в Харківській області позивачеві стало відомо, що причиною скасування рішення від 03.10.2007 року про набуття ним громадянства України є подання заявником «свідомо неправдивих відомостей» під час звернення за набуттям громадянства України.

Не погоджуючись з зазначеним рішенням, позивач звернувся до суду та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою від 16 вересня 2019 року відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою від 04.11.2019 року заяву представника позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду - задоволено. Визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, 24, м. Харків, 61257) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії. Поновлено ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) строк звернення до суду з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, 24, м. Харків, 61257) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою від 22.11.2019 року залучено до участі в розгляді справи в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (61058, м. Харків, вул. Сумська, 61, код ЄДРПОУ 23320813).

Позивач та представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував у повному обсязі з доводів викладених у відзиві та зазначив, що 28.09.2007 року ОСОБА_1 звернувся до ГУМВС України в Харківській області з заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням.

При заповненні заяви про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, позивач, ОСОБА_1 в графі «Підстави для набуття громадянства України», зазначив народження сина ОСОБА_2 та надав до заяви копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_4 , актовий запис №4571.

Заочним рішенням Комінтернівського районного суду міста Харкова від 15 листопада 2006 року по справі № 2-3791/2006 було визнано ОСОБА_1 батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В заяві позивач зазначив, що достовірність викладених у заяві відомостей і дійсність поданих документів він підтверджує, а також, під його підпис йому повідомлено, що в разі подання завідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів він втратить громадянство на підставі ст. 21 Закону України «Про громадянство України».

03.10.2007 року ГУМВС України в Харківській області було прийнято рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої ст.8 Закону України «Про громадянство України» ОСОБА_1 .

03.10.2007 року на адресу Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області було направлено запит Головного управління ДМС України в Харківській області з проханням підтвердити факт видачі ОСОБА_3 свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 вказаним територіальним органом.

06.03.2017 року на адресу Головного управління ДМС України в Харківській області надійшла відповідь Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Харківській області.

Як зазначається у відповіді, - ...підтвердження факту видачі свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 28.08.2007, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову № 2 Харківського міського управління юстиції на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьками якого зазначено ОСОБА_1 , громадянин Грузії, та ОСОБА_4 , громадянка України, не вбачається за можливе...

Таким чином, було встановлено, що свідоцтво про народження № НОМЕР_4 від 28.08.2007 року на ім`я ОСОБА_3 , копія якого надана до заяви про набуття громадянства ОСОБА_1 , відповідним органом не видавалось.

Приймаючи до уваги інформацію, отриману від Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, керуючись п.88 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 року № 215, ст..21 Закону України «Про громадянство України», Головним управлінням ДМС України в Харківській області було складено Подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 та 30.03.2017 року прийнято рішення про скасування рішення ГУМВС України в Харківській області від 03.10.2007 року про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України» громадянином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в зв`язку з тим, що громадянство України було набуто внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей.

Вважає, що зазначене рішення є правомірним, прийнятим відповідно до вимог Закону України «Про громадянство України» та Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 року № 215.

Представник третьої особи у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Надав заяву про розгляд справи без присутності представника відділу.

Суд, повно та всебічно дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, встановив наступні обставини.

03.10.2007 року прийнято рішення про набуття ОСОБА_1 громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство» (а.с.38).

23.06.2017 року прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у перетинанні державного кордону України (а.с.14).

23 червня 2017 року складено протокол про вилучення (тимчасову затримання) паспортного документа (а.с.15).

Позивачу видано довідку про припинення громадянства України від 05.04.2017 року №14 (а.с.16).

30.03.2017 року прийнято рішення про скасування рішення ГУ МВС України в Харківській області від 03.10.2007 про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст.8 Закону України від 18.01.2001 «Про громадянство України» громадянином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 унаслідок подання свідомо неправдивих відомостей (а.с.21).

Незгода із зазначеним рішенням відповідача, зумовила звернення позивача до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначає Закон України "Про громадянство України" № 2235-III від 18.01.2001 (надалі - Закон № 2235-III).

За визначенням статті 1 цього Закону, громадянство України - правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках, а громадянин України - це особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.

Згідно зі ст. 6 Закону України №2235-ІІІ, громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров`я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім`ю або передачі на виховання в сім`ю патронатного вихователя; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв`язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону №2235-ІІІ, особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов`язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства.

Статтею 21 Закону №2235-ІІІ передбачено, що рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Згідно зі ст. 24 Закону №2235-ІІІ, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо:

1) встановлення належності до громадянства України відповідно до статті 3 цього Закону;

2) прийняття заяв разом із необхідними документами щодо прийняття до громадянства України, щодо виходу з громадянства України дітей у випадках, передбачених частинами десятою - дванадцятою статті 18 цього Закону, перевірки правильності оформлення документів, наявності умов для прийняття до громадянства України і відсутності підстав, з яких особа не приймається до громадянства України, наявності підстав для виходу з громадянства України і відсутності підстав, з яких не допускається вихід з громадянства України, надсилання заяв разом зі своїм висновком на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства;

3) підготовки подань про втрату особами громадянства України і разом із необхідними документами надсилання їх на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства;

4) прийняття рішень про оформлення набуття громадянства України особами з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4-10 статті 6 цього Закону;

5) скасування в межах повноважень прийнятих рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 цього Закону;

6) виконання рішень Президента України з питань громадянства;

7) видання особам, які набули громадянство України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, довідок про реєстрацію особи громадянином України;

8) вилучення в осіб, громадянство яких припинено або стосовно яких скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон та видання довідок про припинення громадянства України;

9) ведення обліку осіб, які набули громадянство України, та осіб, які припинили громадянство України.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, один раз на півріччя інформує Комісію при Президентові України з питань громадянства про виконання рішень Президента України з питань громадянства.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження, передбачені частиною першою цієї статті, стосовно осіб, які проживають на території України.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Постановою КМУ від 20 серпня 2014 р. № 360, державна міграційна служба України (ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Системним аналізом вищенаведених приписів чинного законодавства України встановлено, що Законом №2235-ІІІ Державну міграційну службу України та її територіальні органи наділено повноваженнями щодо прийняття заяв разом із необхідними документами щодо прийняття до громадянства України, щодо виходу з громадянства України дітей у випадках, передбачених частинами десятою - дванадцятою статті 18 цього Закону, перевірки правильності оформлення документів, наявності умов для прийняття до громадянства України і відсутності підстав, з яких особа не приймається до громадянства України, наявності підстав для виходу з громадянства України і відсутності підстав, з яких не допускається вихід з громадянства України, надсилання заяв разом зі своїм висновком на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства; щодо скасування в межах повноважень прийнятих рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 цього Закону; й щодо вилучення в осіб, громадянство яких припинено або стосовно яких скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон та видання довідок про припинення громадянства України.

Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України визначає Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затверджений Указом Президента України "Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України" № 215/2001 від 27.03.2001 (надалі - Порядок №215).

Пунктом 1 Порядку №215 визначено, що для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом ІІ цього Порядку.

Відповідно до положень пункту 5 Порядку №215 заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто.

Під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред`являється документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України або про його постійне проживання за кордоном та подаються копії таких документів.

Згідно з пунктом 33 Порядку №215 для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, син чи дочка якої постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України" (частина перша статті 8 Закону), подає документи, передбачені підпунктами "а" - "в" пункту 24 цього Порядку, а також:

а) документ, який підтверджує факт постійного проживання сина чи дочки заявника до 24 серпня 1991 року на території, зазначеній у абзаці першому цього пункту;

б) копію свідоцтва про народження сина чи дочки заявника або інші документи, що засвідчують родинні стосунки заявника відповідно з сином чи дочкою, які постійно проживали на території, зазначеній у абзаці першому цього пункту.

Пунктом 45 Порядку № 215 визначено перелік документів, які подаються особою для прийняття до громадянства України.

Із системного аналізу наведених положень чинного законодавства України суд встановив, що єдиною передумовою для отримання громадянства України є подання особою до відповідного органу ДМС України заяви, а також інших документів, передбачених Порядком № 215

Згідно з пунктом 89 Порядку №215 управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого подано документи щодо встановлення або оформлення належності до громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до територіального органу Державної міграційної служби України.

Пунктом 90 Порядку №215 встановлено, що територіальний орган Державної міграційної служби України перевіряє відповідність оформлення документів щодо встановлення або оформлення належності до громадянства України вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов`язує належність особи до громадянства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов`язує належність особи до громадянства України, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає рішення про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов`язує належність особи до громадянства України, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає вмотивоване рішення про відмову в задоволенні клопотання про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України.

З матеріалів справи встановлено, що до заяви про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням позивачем, 28 вересня 2007 року, надано:

- копію паспорту серії Р № 1713708, виданий 12.12.2005 року Консульським відділом Грузії в Києві;

- копію рішення суду про встановлення батьківства;

- копію свідоцтва про народження (а.с.36-38).

У зазначеній заяві позивачем, у п. 5.2, зазначено сина ОСОБА_2 , який народився у м. Харкові.

03.10.2007 року прийнято рішення про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про громадянство»

30.03.2017 року на підставі інформації Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 21.03.2017 № 2710/15.10-04.06 оформлено подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України та прийнято рішення про скасування рішення ГУ МВС України в Харківській області від 03.10.2007 про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст.8 Закону України від 18.01.2001 «Про громадянство України» громадянином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 унаслідок подання свідомо неправдивих відомостей.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Заочним рішенням Комінтернівського районного суду міста Харкова від 15 листопада 2006 року № 2-3791-2006р. визнано ОСОБА_1 батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.12).

Крім того суд зазначає, що до оформлення громадянства ОСОБА_1 та прийняття рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, уповноважений орган здійснював відповідну перевірку документів наданих разом з заявою встановленого зразка та жодних зауважень до наданих документів не було виявлено.

Враховуючи обставини, які встановлені рішенням Комінтернівського районного суду міста Харкова від 15 листопада 2006 року № 2-3791-2006 р., а також те, що ОСОБА_1 при зверненні до владного суб`єкта із заявою від 28.09.2007 року про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням у графі 5.2 зазначив інформацію про сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно вищевказаного судового рішення та свідоцтва про народження ІІІ- НОМЕР_6 від 18.05.1983 року, що додані до заяви, а не ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як-то зазначено в оспорюваному рішенні, спростовує висновок владного суб`єкта про подання позивачем свідомо неправдивих відомостей.

Суд не бере до уваги дані, які надано владним суб`єктом до матеріалів справи, що зазначені у копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_7 від 28.08.2007 року на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , позаяк позивач не вказував зазначену особу у заяві від 28.09.2007 року про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, а також з тих підстав, що згідно листа Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області «Щодо інформування» від 21.03.2017 року № 2710/15.10-04-06, направленого відповідачу на його запит, актовий запис про народження № 4571 від 29.05.1983 року на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 не виявлений.

У зв`язку з викладеним підлягає скасуванню рішення ГУ ДМС України в Харківській області від 30.03.2017 р. про скасування рішення ГУ МВС України в Харківській області від 03.10.2007 р. про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України від 18.01.2001 "Про громадянство України" громадянином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1

У зв`язку з тим, що 23 червня 2017 року складено протокол про вилучення (тимчасову затримання) паспортного документа ОСОБА_1 , суд вважає, що дії ГУ ДМС України в Харківській області щодо вилучення та знищення паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Фрунзенським РВ ХМУ ГУМСВ України в Харківській області 24 грудня 2007 року на ім`я ОСОБА_1 є протиправними.

Як встановлено у судовому засіданні, актом про знищення недійсних документів від 31.10.2018 №10 паспорт МН № НОМЕР_8 виданого Фрунзенським РВ ХМУ ГУМСВ України в Харківській області 24 грудня 2007 року на ім`я ОСОБА_1 знищено, що унеможливлює його повернення позивачу.

Враховуючи викладене, суд задля повного захисту порушених прав позивача вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, 24, м. Харків, 61257, код ЄДРПОУ 37764460) на заміну знищеного оформити та видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , новий паспорт громадянина України на виконання рішення суду через незаконність вилучення паспорту НОМЕР_2 , виданого Фрунзенським РВ ХМУ ГУМСВ України в Харківській області 24 грудня 2007 року на ім`я ОСОБА_1 без додаткових, у зв`язку з цим, майнових обтяжень останнього.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб`єкта владних повноважень обов`язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.

З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд вважає, що відповідач при розгляді заяви позивача та прийнятті оскаржуваного рішення від 30.03.2017 року, діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Законом України "Про громадянство України", а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, 24, м. Харків, 61257, код ЄДРПОУ 37764460), третя особа - Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (61058, м. Харків, вул. Сумська, 61, код ЄДРПОУ 23320813) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Скасувати рішення ГУ ДМС України в Харківській області від 30.03.2017 р. про скасування рішення ГУ МВС України в Харківській області від 03.10.2007 р. про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України від 18.01.2001 "Про громадянство України" громадянином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1

Визнати протиправними дії ГУ ДМС України в Харківській області щодо вилучення та знищення паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Фрунзенським РВ ХМУ ГУМСВ України в Харківській області 24 грудня 2007 року на ім`я ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, 24, м. Харків, 61257, код ЄДРПОУ 37764460) на заміну знищеного оформити та видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , новий паспорт громадянина України.

Стягнути з Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, б.24, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 37764460) за рахунок бюджетних асигнувань суму сплаченого судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) в сумі 768, 40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 23 грудня 2019 року.

Суддя Бадюков Ю.В.