
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2019 р. Справа № 480/1873/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп`яненка О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
представника позивача Шкриль Л.Г.,
представника відповідача Савченко С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом фермерського господарства "Рідний край 2000" до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що перебуває на обліку у ГУ ДПС у Сумській області та є платником податку на додану вартість.
Через електронний кабінет дізнався про наявність рішення про відповідність його п. 1.6 Критеріїв ризиковості платників податків. Рішення оформлене протоколом від 26.04.2019 засідання Комісії ГУ ДФС у Сумській області, як приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН або відмову в такій реєстрації.
На запит позивача відповідач листом від 16.05.2019 повідомив, що рішення про включення до переліку ризикових платників податків прийняте на підставі аналізу даних інформаційних систем ДФС та ЄРПН з яких вбачається реалізації ФГ "Рідний край 2000" продукції походження якої не прослідковується. У інформаційних базах ДФС відсутня інформація щодо наявності матеріальних ресурсів, необхідних для проведення сільськогосподарської діяльності та за даними ЄРПН неможливо підтвердити виконання робіт із залученням орендованої техніки з екіпажем у ФОП ОСОБА_1
Витяг з протоколу засідання комісії позивачем отриманий після повторного запиту до відповідача 23.05.2019.
Вважає таке рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Рішення порушує права та інтереси позивача, оскільки дає контролюючому органу підставу для автоматичного зупинення реєстрації податкових накладних ФГ "Рідний край 2000". Підприємство не відповідає жодній з ознак п. 1.6 Критерії в ризиковості платників податків. Податкова інформація має використовуватися для службового використання контролюючими органами, не є доказом та немає правових наслідків для платника податків, а тому не може бути покладена у основу рішення.
Відповідно до вимог ст. 201 ПК України продавець зобов`язаний скласти податкову накладну та зареєструвати її у ЄРПН. При надходженні податкової накладної у автоматичному режимі проводиться її розшифрування та перевірка. Реєстрація податкової накладної може бути зупинена у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На виконання вимог цього Порядку ДФС України затверджено порядок формування територіальних комісій, що приймають рішення про реєстрацію або зупинення реєстрації податкових накладних, розглядають питання внесення платників податків до переліку ризикових платників, згідно з п. 1.6 Критеріїв.
Зі змісту протоколу засідання комісії ГУ ДФС у Сумській області вбачається, що не зазначається якому саме з наведених у п. 1.6 Критеріїв ризиковості платників податків відповідає позивач. Також відсутня будь-яка мотивація такого рішення.
Крім того, вважає, що рішення прийнято відповідачем без забезпечення права позивача на участь у процесі прийняття рішення, що не відповідає вимогам п. 9 ч. 2 ст. 2 КАС України.
Просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Сумській області про внесення ФГ "Рідний край 2000" до переліку ризикових платників податків, оформлене протоколом від 26.04.2019 № 147/2019.
Відповідач у письмовому відзиві позов не визнав. Пояснив, що на засіданні комісії ГУ ДФС у Сумській області 26.04.2019 прийнято рішення про внесення позивача до системи АІС “Податковий блок” у зв`язку з наявністю інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій. Підставою для прийняття такого рішення є аналіз податкової інформації у інформаційних системах контролюючого органу. Комісією було проведено обговорення наявної інформації та прийнято рішення про відповідність позивача п. 1.6 критеріїв ризиковості платників податків та включення його до Журналу ризикових платників.
Внесення відомостей до інформаційної системи та використання їх для виконання відповідачем контрольних функцій та завдань не породжують правових наслідків для позивача, не порушують його прав, оскільки така інформація є службовою та використовується податковим органом при виконанні покладених на нього завдань. Протокол засідання комісії ГУ ДФС у Сумській області не є рішенням, не породжує для позивача ніяких правових наслідків. Просить відмовити у задоволенні позову.
У судовому засіданні представники позивача та відповідача вимоги та заперечення підтримали із зазначених підстав.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що позивач зареєстрований як платник податків та перебуває на обліку у ДПС у Сумській області. 26.04.2019 Комісією ГУ ДФС у Сумській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН, або відмову у такій реєстрації прийнято рішення про внесення відомостей щодо ФГ "Рідний край 2000" до АІС "Податковий блок" режим "Журналу ризикових платників" за ознаками ризику: "наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником”. Ця обставина підтверджується витягом з протоколу засідання комісії № 147/2019 (а.с. 13-14).
Відповідно до ст. 201 п. 201.10 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Відповідно до п. 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117 затверджено "Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі Порядок). Відповідно до п. 2 Порядку моніторинг - сукупність заходів та методів роботи контролюючих органів, що виявляє за результатами проведення аналізу наявної інформації в інформаційних ресурсах ДФС та/або за результатами проведення обробки та аналізу податкової інформації об`єктивні ознаки наявності ризиків порушення норм податкового законодавства; критерій оцінки ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник моніторингу, що характеризує ризик; ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складання та надання податкової накладної / розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а"/"б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а"/"б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено у такій податковій накладній / розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.
Відповідно до п.п. 5-7 Порядку податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку. У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до п. 10 Порядку Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
З наведених норм вбачається, що оцінка відповідності платника та операції критеріям ризиковості здійснюється під час моніторингу поданої податкової накладної/розрахунку коригування.
На виконання вимог Порядку ДФС України 05.11.2018 затверджено "Критерії ризиковості платника податку та критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників та коефіцієнтів, що визначають позитивну податкову історію платника податку". У п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв ( у редакції чинній на момент прийняття рішення відповідачем) наведено перелік критеріїв ризиковості платників податків, крім встановлених п.п. 1.1-1.5. Серед іншого встановлено, що комісії головних управлінь ДФС в областях можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків за наявності податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником. Тобто, критерій, на який вказує відповідач у протоколі № 141/2019. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення. У разі якщо платник податків, внесений до переліку ризикових суб`єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пункті 1.6 цих Критеріїв, платника виключають з переліку ризикових суб`єктів господарювання за рішенням комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС.
Як було зазначено вище, Порядок визначає що метою здійснення моніторингу є встановлення об`єктивних ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства. З наданих відповідачем матеріалів вбачається, що підставою для розгляду матеріалів щодо була інформація з баз даних ДФС за наслідками дослідження якої відповідачем зроблено висновок про наявність ознак здійснення позивачем ризикових операцій, а саме реалізація сільськогосподарської продукції, походження якої невідоме: реалізація ТОВ “Колосс Груп” насіння соняшнику українського походження врожаю 2018 року та кукурудзи 3 класу українського походження врожаю 2018 року (а.с. 53-56).
Крім наведеного, Постановою Кабінету Міністрів затверджено "Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації". Відповідно до п. 3 комісія контролюючого органу діє в межах повноважень, визначених у Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідно до п.п. 17, 23 цього Порядку рішення комісії контролюючого органу приймається шляхом відкритого голосування. Рішення комісії контролюючого органу приймається більшістю голосів присутніх на засіданні членів такої комісії. У разі рівної кількості голосів голос головуючого є вирішальним. Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Протокол засідання комісії контролюючого органу повинен містити перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення. Протокол підписується головою комісії контролюючого органу (у разі його відсутності - заступником), заступником голови комісії, секретарем комісії та членами комісії, які брали участь у засіданні.
З протоколу засідання комісії ГУ ДФС у Сумській області від 26.04.2019 вбачається, що порядком денним передбачався розгляд інформації щодо відповідності ФГ "Рідний край 2000" критеріям, визначеним п. 1.6 "Критеріїв ризиковості платників податків" від 05.11.2018 та прийняття рішення про занесення ризикового платника, в разі його відповідності Критеріям до АІС "Податковий блок"- режим "Журнал ризикових платників". З протоколу не вбачається, що комісією розглядалась будь-яка інформація щодо позивача, зокрема господарські операції, які відповідають ознакам ризиковості. Наведено лише тлумачення терміну ризик порушення податкового законодавства з посиланням на норми "Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" та Податкового кодексу України. Після цього обговорення завершено та проведено голосування (а.с. 13-14).
Відповідно до статуту ФГ "Рідний край 2000" є сільськогосподарським підприємством метою діяльності якого є вирощування сільськогосподарської продукції. Зокрема, вирощування зернових культур і насіння олійних культур (а.с. 17-23). Такі ж відомості зазначаються і у службовій записці заступника начальника управління-начальника відділу адміністрування ПДВ від 26.04.2019. крім цього, вказується, що у звіті форми 20-ОПП позивачем відображено наявність земельної ділянки у с. Горошків Тетіївського району Київської області. Площа невідома (а.с. 55-56). Доказів наявності та дослідження комісією будь-якої іншої інформації щодо позивача відповідачем не надано. За таких обставин, суд вважає, що сама лише відсутність у ЄРПН відомостей про придбання кукурудзи та насіння соняшника позивачем не може свідчити про неможливість продажу ним таких товарів.
Суд також не може погодитись з твердженням відповідача про можливість визначення ризикових операцій на свій розсуд. Критерії ризиковості здійснення операцій затверджені ДФС України 05.11.2018 одночасно з критеріями ризиковості платників податків. Вказуючи на відповідність позивача критеріям ризиковості за ознакою "наявність податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником", відповідач мав керуватися саме затвердженими ДФС України критеріями ризиковості. Ні у протоколі від 26.04.2019 № 147/2019, ні під час розгляду справи судом відповідачем не повідомлено які саме з операцій проведених позивачем та за якою з затверджених ДФС України ознак він вважає ризиковими.
Суд не може також погодитись з твердженням відповідача про те, що рішення про включення позивача до переліку ризикових платників є лише службовою діяльністю, інформація у інформаційній системі призначена для внутрішнього використання контролюючими органами у аналітичній діяльності та не створює для позивача правових наслідків. Суд погоджується з тим, що одним з завдань відповідача є аналіз наявної інформації з метою виявлення та попередження порушень податкового законодавства. Разом з тим, відповідно до п. 6 "Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється. Відповідно до п.п. 12, 13, 15, 18, 20 Порядку у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, крім іншого, зазначаються критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Враховуючи, що рішенням відповідача позивача включено до журналу ризикових платників, наслідком цього буде зупинення реєстрації будь-якої з поданих позивачем податкових накладних незалежно від її змісту. Це у свою чергу вимагатиме від позивача додаткових зусиль для реєстрації такої податкової накладної. При цьому реєстрація у кожному випадку проводиться не у звичайному порядку, а лише за рішенням комісії. Таке обмеження прав позивача може здійснюватись лише з законною метою та з обов`язковим дотриманням балансу між несприятливими для позивача наслідками і цілями, на досягнення яких спрямовані такі дії. Беручи до уваги обмеження, що накладаються у зв`язку з включенням його до журналу ризикових платників, суд приходить до переконання, що рішення комісії ГУ ДФС у Сумській області, оформлене протоколом від 26.04.2019 № 147/2019 є рішенням у розумінні КАС України, оскільки безпосередньо впливає на права позивача.
На підставі викладеного, суд вважає, що відповідачем не доведено виявлення об`єктивних ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства позивачем. За таких обставин, суд вважає, що рішення, оформлене протоколом від 26.04.2019 № 147/2019, є протиправним та підлягає скасуванню.
На підставі ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір, сплачений при зверненні до суду з позовом у розмірі 1921 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов фермерського господарства "Рідний край 2000" до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Сумській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації про внесення фермерського господарства "Рідний край 2000" до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, оформлене протоколом від 26.04.2019 №147/2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Сумській області (код ЄДРПОУ 43144399) на користь фермерського господарства "Рідний край 2000" (код ЄДРПОУ 39456414) судовий збір в розмірі 1921,00 грн., сплачений при зверненні до суду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення виготовлено 09.12.2019.
Суддя О.В. Соп`яненко