Рішення № 86546151, 23.12.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2019
Номер справи
440/3936/19
Номер документу
86546151
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3936/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/3936/19 за позовом ОСОБА_1 до Чорнухинської селищної об`єднаної територіальної громади, Чорнухинської селищної ради Чорнухинського району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

17.10.2019 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Чорнухинської селищної об`єднаної територіальної громади, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Чорнухинської селищної ради Чорнухинського району Полтавської області з приводу вирішення його заяви від 16.09.2019 про надання дозволу на розробку технічної документації щодо поділу земельної ділянки комунальної власності, кадастровий №5325181700:00:003:0311, для виділення у власність земельної ділянки площею 2,0 га для особистого селянського господарства, а також зобов`язати Чорнухинську селищну раду Чорнухинського району Полтавської області повторно розглянути вказану заяву.

В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на неправомірну, як на його думку, поведінку відповідача, що перешкоджає в реалізації гарантованого державою права особи на отримання у власність земельної ділянки.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 22.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Чорнухинську селищну раду Полтавської області (надалі - відповідач, Чорнухинська селищна рада).

04.11.2019 засобами електронного зв`язку, а 07.11.2019 - поштою до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач висловив свої заперечення проти позову. Зазначив, що підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності кадастровий №5325181700:00:003:0311 є те, що проект рішення про надання такого дозволу щодо поділу земельної ділянки не був підтриманий більшістю депутатів селищної ради. Також зазначає, що при зверненні із заявою позивач просив надати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 5325181700:00:001:0203, а в позовній заяві просить суд зобов`язати Чорнухинську селищну раду повторно розглянути його заяву щодо поділу іншої земельної ділянки з кадастровим номером 5325181700:00:003:0311 (а.с. 11-16, 23-28).

27.11.2019 позивач надав до суду уточнену позовну заяву, в якій вже просить визнати протиправною бездіяльність Чорнухинської селищної ради з приводу вирішення заяви ОСОБА_1 від 16.09.2019 про надання дозволу на розробку технічної документації щодо поділу земельної ділянки комунальної власності, кадастровий №5325181700:00:003:0203, для виділення у власність земельної ділянки площею 2,00 га для особистого селянського господарства та зобов`язати Чорнухинську селищну раду повторно розглянути заяву щодо надання такого дозволу (а.с. 36-37).

Дана заява прийнята судом до розгляду.

Суд розглядає дану справу на підставі частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного позовного провадження в межах строку, встановленого статтею 258 цього ж Кодексу.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

16.09.2019 ОСОБА_1 звернувся до Чорнухинської селищної ради із заявою про надання йому земельної ділянки із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га (а.с. 29). Земельну ділянку просив виділити відповідно до викопіювання з кадастрової карти, що додається, з бажаним місцем розташування із земельної ділянки кадастровий номер 5325181700:00:001:0203, що знаходиться на території Кізлівської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, з подальшою передачею у власність.

24.09.2019 (помилково в рішенні зазначена дата "24.08.2019") на засіданні дванадцятої сесії сьомого скликання Чорнухинською селищною радою розглянуто проект рішення за заявою позивача від 16.09.2019 та прийнято рішення №508, яким ОСОБА_1 фактично відмовлено у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності (а.с. 48-49).

Про прийняте рішення позивача повідомлено листом від 01.10.2019 №04-08/911, де зазначено, що підставою для відмови було те, що даний проект рішення селищної ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності кадастровий №5325181700:00:001:0203 не був підтриманий більшістю депутатів селищної ради.

Позивач вважаючи, що бездіяльністю Чорнухинської селищної ради порушені його права, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Підстави набуття права на землю шляхом передачі ділянок у власність встановлюються нормами Земельного кодексу України.

Відповідно до приписів статті 12 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб.

Згідно з пунктом 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Тобто, способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади з регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесією.

Нормами статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Частинами першою, другою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до положень частин першої, другої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Пунктом "б" частини першої статті 121 ЗК України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до частин шостої та сьомої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частина сьома статті 118 ЗК України визначає вичерпний перелік підстав для відмови особі в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах безоплатної приватизації, при цьому зобов`язує орган державної влади або орган місцевого самоврядування у випадках ухвалення рішення про відмову в надані такого дозволу належним чином мотивувати причини цієї відмови.

Крім того, вказаною нормою визначено альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою такі як надати дозвіл або мотивовану відмову у наданні дозволу.

ОСОБА_1 в межах даної справи оскаржує протиправну, як на його думку, бездіяльність Чорнухинської селищної ради щодо розгляду заяви від 16.09.2019 про надання дозволу на розробку технічної документації щодо поділу земельної ділянки комунальної власності (кадастровий номер 5325181700:00:001:0203) для виділення та набуття у власність земельної ділянки площею 2,00 га для особистого селянського господарства (а.с. 48-49).

Проте, як з`ясовано судом вище, за наслідками розгляду заяви позивача від 16.09.2019 на засіданні дванадцятої сесії сьомого скликання Чорнухинської селищної ради 24.09.2019 було прийнято рішення №508 "Про відмову у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності" (а.с. 48-49).

Про наслідки розгляду позивача повідомлено листом від 01.10.2019 №04-08/911, де зазначено, що проект рішення селищної ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності кадастровий №5325181700:00:001:0203 не був підтриманий більшістю депутатів селищної ради.

Таким чином, всупереч твердженням позивача, Чорнухинською селищною радою прийнято рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 16.09.2019, яким відмовлено у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності.

З огляду на викладене судом не встановлено факту бездіяльності з боку Чорнухинської селищної ради з приводу вирішення заяви ОСОБА_1 від 16.09.2019.

Відтак твердження позивача щодо протиправної бездіяльності відповідача не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду.

При цьому рішення відповідача від 24.09.2019 №508 "Про відмову у наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності" позивач не оскаржує, у зв`язку з чим суд, з урахуванням приписів ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, позбавлений можливості здійснювати його перевірку.

Однак, позивач не позбавлений права звернутися до суду за оскарженням прийнятого відносно нього рішення у разі незгоди з його правомірністю.

За таких обставин у задоволенні позову належить відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Чорнухинської селищної об`єднаної територіальної громади Полтавської області (вул. Центральна, 39, смт Чорнухи, Полтавська область, 37100, код ЄДРПОУ 22550119), Чорнухинської селищної ради Чорнухинського району Полтавської області (вул. Центральна, 39, смт Чорнухи, Чорнухинський район, Полтавська область, 37100, код ЄДРПОУ 22550119) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун