Рішення № 86545834, 17.12.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2019
Номер справи
1.380.2019.001835
Номер документу
86545834
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.001835

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Качур Р.П., за участі секретаря судового засідання Кушика Й.-Д.М., позивача ОСОБА_1 , представниці відповідача Колеснік І.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – ГУ ПФ України у Львівській області) про:

- визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку розмірів пенсії позивача з 01.01.2018 виходячи з 70% від відповідних сум грошового забезпечення, відмови йому у перерахунку основного розміру пенсії за вислугою років, виходячи із 77% від відповідних сум грошового забезпечення та збільшення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2019, відмови у виплаті йому різниці між нарахованою та виплаченою пенсією за вислугу років з 01.01.2018 у розмірі 70% від відповідних сум грошового забезпечення та пенсією, що мала бути нарахована у розмірі 77% від відповідних сум грошового забезпечення;

- визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадання обґрунтованої відповіді на заяву позивача від 14.02.2019 в частині перерахунку розмірів пенсії з урахуванням збільшення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2019, щодо нездійснення вчасного перерахунку розмірів пенсії з урахуванням збільшення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, щодо нездійснення перерахунку розмірів пенсії після звернення позивача із заявою від 14.02.2019;

- зобов`язання відповідача здійснити перерахунок нарахованої пенсії з 01.01.2018 виходячи із розрахунку 77% від відповідних сум грошового забезпечення, а також виплатити позивачу пенсію у передбаченому законодавством розмірі із врахуванням раніше виплачених сум.

Підставою позову зазначено протиправність дій відповідача щодо проведення перерахунку основного розміру пенсії з 77 % відповідних сум грошового забезпечення. Оскільки вказане мало наслідком зменшення такого до 70%, вказане порушує права позивача, останній звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою суду від 17.04.2019 цю позовну заяву залишено без руху..

Ухвалою від 26.04.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 26.04.2019 зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18 (№ Пз/9901/58/18).

Ухвалою суду від 28.10.2019 поновлено провадження у справі.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, який надійшов до суду 24.05.2019 за вх. № 17960 і у якому він позов не визнав, зазначає, що перерахунок пенсії здійснено за чинною на час перерахунку пенсії нормою – ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в якій зазначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадання обґрунтованої відповіді на заяву від 13.02.2019 зазначає, що ним надано повну та обґрунтовану відповідь. Просить в задоволенні позову відмовити. Також заявив клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 26.11.2019 суд перейшов із спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін до розгляду адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

17.12.2019 за вх. № 48430 від позивача на адресу суду надійшла заява про залишення без розгляду частини позовних вимог. Просить залишити без розгляду позовну вимогу про зобов`язання відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 240 КАС України.

Також позивач зазначив, що у прохальній частині позову помилково зазначено дату заяви 14.02.2019. В дійсності заяву до ГУ ПФ України у Львівській області датовано 13.02.2019.

Ухвалою суду від 17.12.2019 позовну заяву в частині позовних вимог про зобов`язання ГУ ПФ України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб залишено без розгляду.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в обсязі, який залишився на розгляді суду після винесення ухвали про залишення частини позовних вимог без розгляду, просив їх задовольнити.

Представниця відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечила, просила відмовити у їх задоволенні в повному обсязі.

Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та йому призначено з 20.10.2007 пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з вислуги років (29 років) і така становила 77 % грошового забезпечення.

У березні 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області здійснено позивачу перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Позивач 13.02.2019 року звернувся до відповідача із заявою в якій просив: здійснити перерахунок та виплату пенсії в основному розмірі 77% сум грошового забезпечення починаючи з 1 січня 2018 року, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ та здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії, починаючи з 1 січня 2019 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2019 року № 704 та статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік»

Як видно з листа Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 15.03.2019 № 627/Я-20/07.05-06 (а.с. 17) позивачу здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Щодо іншої частини вимог, викладених в заяві від 13.02.2019 року про перерахунок пенсії відповідно до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року - відповідачем не надано відповіді і не здійснено перерахунку.

Не погоджуючись з такими діями відповідача щодо визначення відсотку від грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Порядок перерахунку призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як убачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Відповідно до частини другої статті 13 указаного Закону в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії позивача був обмежений 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідачем є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Таким чином, суд прийшов до висновку про те, що при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № Пз/9901/58/18 (240/5401/18). Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 (провадження № 11-198заі19) рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 04.02.2019 залишене без змін.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Виходячи із вказаної норми, при ухваленні даного рішення судом враховано правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні у зразковій справі № Пз/9901/58/18 (240/5401/18).

Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд прийшов до переконання про доведеність позивачем заявлених вимог та необхідності задоволення адміністративного позову в цій частині.

Щодо вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадання обґрунтованої відповіді на заяву позивача від 13.02.2019 в частині перерахунку розмірів пенсії з урахуванням збільшення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2019, суд зазначає таке.

Згідно із ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 15.03.2019 № 627/Я-20/07.05-06 (а.с. 17) відповідач, всупереч зазначеним вимогам законодавства про звернення громадян, не розглянув заяву позивача від 13.02.2019 в частині перерахунку розміру пенсії у зв`язку із зміною розмірів грошового забезпечення внаслідок зміни прожиткового мінімуму для працездатних осіб, і не роз`яснив причин незастосування ним нового розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб під час визначення розмірів пенсії.

Таким чином, суд приходить до висновку про підставність заявлених позовних вимог в цій частині та необхідність їх задоволення.

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивача слід стягнути судовий збір, сплачений нею при зверненні до суду із цим позовом.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку розмірів пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 виходячи з 70% від відповідних сум грошового забезпечення, відмови у виплаті ОСОБА_1 різниці між нарахованою та виплаченою пенсією за вислугу років з 01.01.2018 у розмірі 70% від відповідних сум грошового забезпечення та пенсією, що мала бути нарахована у розмірі 77% від відповідних сум грошового забезпечення.

3. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо ненадання обґрунтованої відповіді на заяву ОСОБА_1 від 13.02.2019 в частині перерахунку розмірів пенсії з урахуванням збільшення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2019.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок нарахованої ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 виходячи із розрахунку 77% від відповідних сум грошового забезпечення, а також виплатити ОСОБА_1 пенсію у передбаченому законодавством розмірі із врахуванням раніше виплачених сум.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1536 (одну тисячу п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок сплаченого судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 22.12.2019.

Суддя Р.П. Качур