
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
23 грудня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5021/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю “Схил” про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -
ВСТАНОВИВ:
25.11.2019 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної служби геології та надр України (далі – позивач, Держгеонадра) до товариства з обмеженою відповідальністю “Схил” (далі – відповідач, ТОВ “Схил”), в якому позивач просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5486 від 01.03.2012, наданого ТОВ “Схил”.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив наступне.
Товариству з обмеженою відповідальністю «Схил» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5486 від 01.03.2012 з метою видобування вугілля кам`яного – антрациту.
27.12.2018 на адресу Держгеонадр надійшло подання ДФС України № 24458/5/99-99-12-03-04-16 від 27.12.2018, в якому ДФС надає інформацію про заборгованість з рентної плати за користування надрами суб`єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (протягом шести місяців). Відповідно до додатку № 1 до листа – Переліку суб`єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов`язань рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (протягом шести місяців) станом на 01.12.2018, відповідач є суб`єктом господарювання, який станом на 01.12.2018 мав суму податкового боргу 6,1 тис. грн. У зв`язку з чим ДФС просило розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виданого ТОВ «Схил».
Наказом Держгеонадр від 23.04.2019 № 125 було зупинено дію спеціального дозволу та надано надрокористувачу 30 календарних днів на усунення порушень.
Оскільки відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проте станом на 2019 рік м. Кадіївка Луганської області включено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням КМУ від 07.11.2014 № 1085-р, позивач повідомив відповідача шляхом публікації оголошення в газеті «Урядовий кур`єр» (№ 93 від 21.05.2019).
В червні 2019 року на адресу Держгеонадр повторно надійшло подання ДФС від 20.06.2019 № 12145/5/99-99-12-03-04-16, в якому ДФС надає інформацію про заборгованість з рентної плати за користування надрами суб`єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобуття корисних копалин (протягом шести місяців). Відповідно до додатку № 1 ТОВ «Схил» є суб`єктом господарювання, який станом на 01.06.2019 мав суму податкового боргу 6,1 тис. грн, у зв`язку з чим ДФС просило повторно розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виданого ТОВ «Схил».
Особливою умовою №4 спеціального дозволу на користування надрами від 01.03.2012 № 5486 передбачена своєчасна і в повному обсязі сплата обов`язкових платежів до Державного бюджету згідно з чинним законодавством.
За результатами опрацювання вказаних листів встановлено, що відповідач в порушення вимог Угоди про умови користування надрами, особливої умови № 4 спеціального дозволу на користування надрами, статей 24, 28 Кодексу України про надра не сплатив рентну плату за користування надрами та має заборгованість у сумі 6,1 тис.грн.
Враховуючи наведене, Держгеонадра відповідно до положень п.5 ст. 26 Кодексу України про надра та п. 23 Порядку № 615 розглянули питання щодо подальшої дії дозволу, власником якого є відповідач, що не вжив заходів щодо усунення порушень, які стали підставою для зупинення дії дозволу. Відповідач порушив законодавство у сфері надрокористування та не усунув порушення, наявні підстави для анулювання дозволу згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.
Позивач зазначав, що на час звернення до суду з цим позовом жодних листів чи інформації про усунення порушень від відповідача не надходило, а тому просив припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 01.03.2012 № 5486 в судовому порядку.
Ухвалою суду від 26.11.2019 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (арк. спр. 1-2).
Представник позивача в судове засідання не прибув, надав клопотання від 12.12.2019 за вх. № 61102/2019 про розгляд справи в порядку письмового провадження (арк.спр. 30).
У зв`язку з загостренням суспільно-політичної ситуації на території Донецької та Луганської областей, проведенням бойових дій в зоні антитерористичної операції, підвищення ризику виникнення загрози життю і здоров`ю працівників поштового зв`язку, блокуванням шляхів проїзду до м. Донецьк та м. Луганськ незаконними озброєними угрупованнями, неможливо надіслати поштові відправлення у даній адміністративній справі відповідачу, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_2 Нестерова, 1-Б, оскільки згідно з листом в.о. директора ЛД УДППЗ “Укрпошта” від 26 жовтня 2017 року № 594 з 07 листопада 2014 року УДППЗ “Укрпошта” (з урахуванням оновленої інформації) не здійснює пересилання пошти та тимчасово послуги поштового зв`язку не надаються у Луганській області до/з м. Кадіївка.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк.спр. 28, 32).
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином і відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суд дійшов наступного.
Позивач - Державна служба геології та надр України (ідентифікаційний код 37536031) зареєстрована як юридична особа, про що 16.02.2011 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за № 1 074 102 0000 039016, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань від 23.12.2019 за № 1006128559 (арк.спр. 33-35).
Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю “СХИЛ” (ідентифікаційний код 37722090) зареєстроване як юридична особа 24 травня 2011 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за номером 13921020000001443; в стані припинення не перебуває, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань від 26.11.2019 за № 1006012294 (арк. спр. 24-26).
01.03.2012 Державною службою геології та надр України видано ТОВ “СХИЛ” спеціальний дозвіл на користування надрами № 5486, який надав відповідачу право на видобування кам`яного вугілля у шахтоділянці, виділеній у межах ділянки Біжанівська № 3, по пласту h11 шахтоділянка «Алмазна», площею 1,97 км2. Дозвіл виданий строком на 20 років (арк. спр. 11).
Особливі умови спеціального користування надрами полягали в, зокрема, своєчасній і в повному обсязі сплаті обов`язкових платежів до Державного бюджету згідно з чинним законодавством (арк.спр. 11 зв.).
Невід`ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами від 01.03.2012 № 5486, укладена між Державною службою геології та надр України та ТОВ “СХИЛ” (арк.спр. 12-143).
Сторони угоди визнали, що ця Угода є невід`ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами, яка регулює і конкретизує передбачені чинним законодавством України та дозволом технічні, технологічні, організаційні, фінансові, економічні, соціальні, екологічні аспекти користування надрами.
Згідно із пунктом 5.3 Угоди надрокористувач зобов`язаний дотримуватися вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов`язаних з користуванням надрами.
Таким чином, своєчасна і в повному обсязі сплаті обов`язкових платежів до Державного бюджету згідно з чинним законодавством є обов`язковою умовою спеціального користування надрами, прямо передбаченою дозволом та Угодою.
27.12.2018 за № 24458/5/99-99-12-03-04-16 до Держгеонадр надійшов лист ДФС України від 27.12.2018 № 24458/5/99-99-12-03-04-16 “Про надання інформації” з Переліками суб`єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин або не виконували податкових зобов`язань з цієї плати (протягом шести місяців), в яких під пунктом 12 значиться ТОВ “СХИЛ”, та з проханням розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виданих надрокористувачам (арк.спр. 15-16).
23.04.2019 Держгеонадра видано наказ № 125 “Щодо поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів”, пунктом 2 якого визначено зупинити дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно із переліком, наведеним у додатку № 2 до цього наказу, під пунктом 19 якого значиться дозвіл від 01.03.2012 № 5486 (арк. спр. 17).
21.05.2018 позивачем розміщено оголошення в газеті «Урядовий кур`єр» (від 21.05.2019 № 93) про видання наказу Держгеонадр від 23.04.2019 № 125 про зупинення дії спеціальних дозволів, надрокористувачам надано 30 календарних днів для надання до Держгеонадр довідки з ДФС про відсутність заборгованості. У разі ненадання інформації у визначений термін Держгеонадрами буде розглянуто питання щодо подальшої дії спеціальних дозволів на користування надрами (арк.спр. 18).
20.06.2019 за № 12145/99-99-12-03-04-16 до позивача надійшов лист ДФС від 20.06.2019 № 12145/5/99-99-12-03-04-16 з з Переліками суб`єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов`язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин або не виконували податкових зобов`язань з цієї плати (протягом шести місяців), в яких під пунктом 12 значиться ТОВ “СХИЛ”, та з проханням розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виданих надрокористувачам (арк.спр. 19-20).
Держгеонадрами розміщено оголошення в газеті «Урядовий кур`єр» (№ 163 від 28.08.2019) з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк з моменту опублікування оголошення власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв`язку з порушенням вимог, передбачених спеціальним дозволом (арк.спр. 21).
Відповідно до положень статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у судовому порядку у разі отримання від надрокористувача незгоди на таке припинення органом, який надав надра у користування.
Враховуючи викладене, надрокористувачам необхідно було надати до Держгеонадр в 15-денний строк власну позицію (згода/незгода) на припинення права користування надрами згідно зі спеціальним дозволом на користування надрами, зазначеними у переліку.
Докази, які б свідчили про те, що ТОВ “СХИЛ” повідомило Держгеонадра про своє ставлення (згоду чи незгоду) на припинення права спеціального користування надрами, суду не надані.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері раціонального використання надр, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174.
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Таким чином, позивач у справі - суб`єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (далі – Порядок № 615).
Згідно з пунктом 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.
Відповідно до абзаців першого, сімнадцятого пункту 25 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Тобто, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними згідно з пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра.
Судом установлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 01.03.2012 № 5486 та пунктом 5.3 статті 7 Угоди про умови користування надрами, було своєчасна і в повному обсязі сплата обов`язкових платежів до Державного бюджету.
Публічне акціонерне товариство ТОВ “СХИЛ” цього обов`язку не виконало, що підтверджується листами ДФС від 27.12.2018 № 24458/5/99-99-12-03-04-16 та від 20.06.2019 № 12145/5/99-99-12-03-04-16.
Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
З огляду на те, що ТОВ «СХИЛ» не надало згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.
За приписами частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При виборі і застосуванні норм права у даній справі суд враховує висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 03 травня 2018 року у справі № 812/1074/18 (провадження № К/9901/6712/18) (номер рішення в ЄДРСР 73763593). В зазначеній постанові Верховний Суд в аналогічному спорі зробив висновок за результатами розгляду касаційної скарги, що суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про наявність правових підстав для припинення товариству права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Держгеонадра у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 14, 19, 20, 32, 77, 78, 90, 94, 132, 139, 205, 241-246, 250, 255, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031, 03680, м. Київ, Шевченківський район, вул. Антона Цедіка, 16) до товариства з обмеженою відповідальністю “Схил” (ідентифікаційний код юридичної особи 37722090, 94016, Луганська область, м. Кадіївка, вулиця Нестерова, будинок 1Б) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 01 березня 2012 року № 5486 задовольнити повністю.
Припинити право користування надрами товариства з обмеженою відповідальністю “Схил” шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 01 березня 2012 року № 5486.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя А.Г. Секірська