Рішення № 86545671, 19.12.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2019
Номер справи
360/4816/19
Номер документу
86545671
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

19 грудня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4816/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кисельової Є.О.,

при секретарі судового засідання: Сухової Г.В.,

без участі представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

08 листопада 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (далі – позивач,) до фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 (далі – відповідач, ФОПО ОСОБА_2 ), відповідно до якого позивач після уточнення позовних вимог просить суд стягнути кошти з фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 в рахунок погашення податкової заборгованості у сумі 14165,50 грн.: податкове зобов`язання – 1218,15 грн.; пеня – 1918,91 грн. та штрафні санкції – 11028,44 грн. за період з 29.08.2017 по 22.04.2019 (арк.спр.105-106).

В обґрунтування уточненої позовної заяви зазначено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до Рішення Сватівської міської ради від 08.07.2015 року «Про місцеві податки та збори» встановлені ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичнихосіб, встановлюються в залежності від місця розташування та типів таких об`єктів нерухомості у відсотках розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2016 року. За 1 кв.м. бази оподаткування: 1 зона; вул. Калинова (Калініна) 6а, нежитлова будівля, майстерня та вбиральня, 1%.

Відповідач знаходиться на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, згідно поданої заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, та є платником єдиного податку III групи на ставці 5%.

Станом на 08.10.2019 відповідач мав податкову заборгованість у сумі - 14165,50 грн.: податкове зобов`язання - 1218,15 грн., пеня - 1918,91 грн. та штрафні санкції - 11028,44 грн.; за період з 29.08.2017 року по 22.04.2019 року.

Податковий борг складається з:

1) податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки - 1218,15 грн. нараховано по узгодженому податковому повідомленні-рішенні від 31.05.2017 №16014-13 на суму - 1218,15 грн. На 01 січня 2016 року мінімальна заробітна плата складала 1378,00 грн. 1% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, за 1 кв. метр бази оподаткування, (площа оподаткування 88.4 кв.м *13,78 (1378,00*1,%) =1218,15 грн.);

2) єдиний податок з фізичних осіб - 12947,35 грн. пеня - 1918,91 грн., штрафні санкції 11028,44 грн.:

- нараховано відповідно до узгодженого податкового повідомлення - рішення від 18.01.2019 року №0000665306 на суму - 2380,00 грн., винесеного на підставі акта №301/12-32-53-06/2474204611 від 14.12.2018 про результати камеральної перевірки податкової декларації платника єдиного податку - ФОП ОСОБА_1 ;

- нараховано відповідно до узгодженого податкового повідомлення - рішення від 14.03.2019 року №0003435306 на суму -1020,00 грн ., винесеного на підетаві акта №235/12-32-53-06/2474204611 від 06.03.2019 про результати камеральної перевірки податкової декларації платника єдиного податку - ФОП ОСОБА_1 ;

- нараховано відповідно до узгодженого податкового повідомлення - рішення від 14.03.2019 року №0003435306 на суму за податковим зобов`язанням - 6102,75 грн., за штрафними санкціями - 1525,69 грн., пеня обчислена на виявлені органом ДПС суми занижень податкових зобов`язань - 1918,91 грн., винесеного на підставі акта №118/26-32- 13-04/2474204611 від 07.03.2019 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 , з питань повноти нарахування та своєчасності перерахування податків, зборів, платежів до бюджету, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, дотримання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 30.09.2018, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 30.09.2018.

Сватівською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області було сформовано податкову вимогу від 04.07.2019 №116959-53, яку направлено відповідачу поштою з рекомендованим повідомленням про вручення 06.07.2019 року.

У зв`язку з несплатою податкової заборгованості, позивач був змушений звернутись до суду з позовною заявою та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач відзив на адміністративний позов не надав.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 22.11.2019 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (арк.спр.1-2).

В судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (арк.спр.122).

Відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (арк.спр.123).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

Відповідно до підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, що, у відповідності до статті 36 Кодексу, є податковим обов`язком. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком, збором та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Підстави припинення податкового обов`язку, крім його виконання, визначені пунктом 37.3. статті 37 Податкового кодексу України. Згідно пункту 38.1. статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк. Пунктом 38.2. статті 38 Податкового кодексу України визначено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 був зареєстрований фізичною особою-підприємцем Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області 12.01.2006 за №23740000000001233, 14.11.2019 припинив підприємницьку діяльність за власним рішенням (арк.спр.124-125).

Відповідач знаходився на спрощеній системі оподаткування (арк.спр.95).

Як вбачається з довідки про заборгованість суми податкового боргу (врахуванням пені, нарахованої на суми несплаченого податкового боргу та розстрочених/відстрочених сум) за відповідачем рахується податковий борг, з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 12947,35 грн., який складається з податкових зобов`язань – 0,00 грн., пені – 1918,91 грн. та штрафних санкцій – 11028,44 грн., за період з лютого 2019 року по квітень 2019 року. Також за відповідачем рахується податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачене фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості у розмірі 1218,15 грн., який складається з податкових зобов`язань – 1218,15 грн., пені – 0,00 грн. та штрафних санкцій – 0,00 грн., за період з серпень 2017 року (арк.спр.7).

З даних інтегрованої картки платника податків вбачається, що станом на 11.12.2019 відповідачем не сплачено податковий борг на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки - 1218,15 грн. (арк.спр.115) та не сплачено податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб - 12947,35 грн. (арк.спр.116-117).

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача податкового боргу з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки в розмірі 1218,15 грн., суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 265.1 статті 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Згідно з підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 даного Кодексу об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Відповідно до пункту 266.3 статті 266 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1).

База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (підпункт 266.3.2).

Відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 даного Кодексу органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням об`єкта житлової та/або нежитлової нерухомості інформацію щодо ставок та наданих пільг юридичним та/або фізичним особам зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Згідно з підпунктом 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 Податкового кодексу України ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Рішенням Сватівської міської ради від 08 липня 2015 року "Про місцеві податки і збори" встановлені ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються в залежності від місця розташування та типів таких об`єктів нерухомості у відсотках розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2016 року. За 1 кв.м. бази оподаткування: 1 зона; вул. Калинова (Калініна) 6а, нежитлова будівля, майстерня та вбиральня, 1 % (арк.спр.14-20).

Відповідно до підпункту 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 даної статті цього ж Кодексу обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.

Обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об`єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Відповідно до підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Згідно з підпунктом 266.9.1 пункту 266.9 статті 266 Податкового кодексу України податок сплачується за місцем розташування об`єкта/об`єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Відповідно до підпункту 266.10.1 пункту 266.10 статті 266 даного Кодексу податкове зобов`язання за звітний рік з податку сплачується: фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості відповідачем у розмірі 1218,15 грн. за серпень 2017 року суду не надано.

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб в розмірі 12947,35 грн. за період з лютого 2019 року по квітень 2019 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 293.1 ст. 293 Податкового кодексу України ставки єдиного податку встановлюються у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

На підставі ч.1 п.п.293.3.1 п.293.3 ст. 293 Податкового кодексу України для третьої групи платників відсоткова ставка єдиного податку встановлюється у розмірі 3 відсотків доходу у разі сплати податку на додану вартість.

Відповідно до ч.2 п.294.1 ст.294 Податкового кодексу України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої - шостої групи є календарний квартал.

Пунктом 295.3 ст.295 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої - шостої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.

Відповідач знаходиться на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, згідно поданої заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, та є платником єдиного податку III групи на ставці 5 %.

Як встановлено матеріалами справи, єдиний податок з фізичних осіб - 12947,35 грн., який складається з пені - 1918,91 грн., штрафні санкції 11028,44 грн., які нараховано відповідно до:

- узгодженого податкового повідомлення-рішення від 18.01.2019 року №0000665306 на суму - 2380,00 грн. (арк.спр.27), винесеного на підставі акта №301/12-32-53-06/2474204611 від 14.12.2018 про результати камеральної перевірки податкової декларації платника єдиного податку - ФОП ОСОБА_1 (арк.спр.30-32).

- узгодженого податкового повідомлення - рішення від 14.03.2019 року №0003435306 на суму - 1020,00 грн. (арк.спр.34), винесеного на підставі акта №235/12-32-53-06/2474204611 від 06.03.2019 про результати камеральної перевірки податкової декларації платника єдиного податку - ФОП ОСОБА_1 (арк.спр.37-38).

- узгодженого податкового повідомлення-рішення від 08.04.2019 року №0001151304 на суму за податковим зобов`язанням - 6102,75 грн., за штрафними санкціями - 1525,69 грн. (арк.спр.40), пеня обчислена на виявлені органом ДПС суми занижень податкових зобов`язань - 1918,91 грн., винесеного на підставі акта №118/26-32-13-04/2474204611 від 07.03.2019 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 , з питань повноти нарахування та своєчасності перерахування податків, зборів, платежів до бюджету, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, дотримання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 30.09.2018, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 30.09.2018 (арк.спр.42-91).

Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає йому податкову вимогу.

Так, за порушення відповідачем строку сплати грошового зобов`язання з єдиного податку з фізичних осіб-підприємців, ГУ ДФС у Луганській області було направлено засобами поштового зв`язку податкову вимогу форми "Ф" від 04.07.219 року №116959-53, яка була вручена особисто відповідачу (арк.спр.94).

Згідно п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідачем суду не надано.

У відповідності до п.п.16.1.4 п.16.1. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлені цим Кодексом.

Згідно п.87.11 ст. 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку щодо наявності у відповідача податкового боргу, та, як наслідок, наявності підстав для задоволення позовних вимог Головного управління ДПС у Луганській області в повному обсязі.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для відшкодування витрат зі сплати судового збору, понесені позивачем відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) податковий борг в сумі 14165 (чотирнадцять тисяч сто шістдесят п`ять) гривень 50 копійок, який складається з єдиного податку з фізичних осіб (18050400) в сумі 12947,35 грн. за лютий 2019 року – квітень 2019 року та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачене фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості (18010300) в сумі 1218,15 грн. за серпень 2017 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 23 грудня 2019 року.

Суддя Є.О. Кисельова