
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" грудня 2019 р. справа № 300/1939/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить визнати протиправними дії щодо відмови зарахувати стаж за лютий 2018 та заробітну плату в повному розмірі, з якої сплачено податки та страхові внески відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу (ОК-5) і до довідки виданої ЦТТ НГВУ "Надвірнанафтогаз" від 27.11.2018 №01/01/11/07/02/02/01-02/1/974, а саме за січень 2018 в розмірі 30875,19 грн. та за лютий 2018 - в розмірі 93937,46 грн. без обмежень; зобов`язати зарахувати стаж за лютий 2018 та заробітну плату в повному розмірі, з якої сплачено податки та страхові внески відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу (ОК-5) та до довідки виданої ЦТТ НГВУ "Надвірнанафтогаз" від 27.11.2018 №01/01/11/07/02/02/01-02/1/974, а саме за січень 2018 в розмірі 30875,19 грн. та за лютий 2018 - в розмірі 93937,46 грн. без обмежень, та зробити відповідний перерахунок пенсії з моменту призначення пенсії - з 03.02.2018.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення вимог ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» при призначенні пенсії за віком не враховано для обчислення пенсії стаж та заробітну плату за лютий 2018 року згідно довідки про заробітну плату, виданої ЦТТ НГВУ «Надвірнанафтогаз» від 27.11.2018 №01/01/11/07/02/02/01-02/1/974. Позивач зазначає, що для обчислення пенсії зараховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з липня 2000 року, а заяву про призначення пенсії ним подано 14.03.2018. Стверджує, що неврахування стажу та заробітної плати порушує його право власності, встановлене ст.41 Конституції України. Просить здійснити перерахунок пенсії з моменту її призначення, без обмежень.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.09.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому просить суд в задоволенні позову відмовити. Зазначив, що з урахуванням ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», п.4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», правових підстав для врахування оскаржуваних позивачем періодів стажу та заробітку з моменту призначення пенсії за віком немає, оскільки на час винесення рішення про призначення пенсії інформація про нарахування заробітної плати в індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5) за лютий місяць була відсутня, вказаний період позивачу буде враховано на підставі заяви, зі строків передбачених ст.45 цього Закону, тобто через два роки після призначення пенсії. Окрім цього зазначає, що станом на 01.10.2019 відповідно до даних електронної пенсійної справи позивача в індивідуальних відомостях про застраховану особу (ОК-5) зазначено, що за січень 2018 року сума, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для призначення (перерахунку) пенсії становить 25383,30 грн., а за лютий 2018 становить 13523,19 грн., що відрізняється від сум зазначених в довідці про доходи від 27.11.2018, виданої ЦТТ НГВУ «Надвірнанафтогаз» (а.с.20-21).
У зв`язку з перебуванням головуючим суддею у справі з 11.11.2019 по 15.11.2019 у відрядженні, строки розгляду справи продовжено.
Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
ОСОБА_1 з 03.02.2018 призначена та виплачується пенсія за віком, згідно звернення за призначенням пенсії із заявою від 14.03.2018 (а.с.25).
Як слідує з розрахунку стажу, при призначенні пенсії за віком для обчислення пенсії позивачу враховано стаж за час роботи в ЦТТ НГВУ «Надвірнанафтогаз» по 31.01.2018. Загальний стаж роботи становить 41 рік 5 місяців 18 днів (а.с.26).
Позивачу при призначені пенсії за віком для обчислення пенсії також враховано заробітну плату в період роботи на ЦТТ НГВУ «Надвірнанафтогаз», зокрема за січень 2018 року в розмірі 25383,30 грн., що підтверджується розрахунком заробітку для обчислення пенсії (а.с.30-33). Для обчислення пенсії взято середньомісячний заробіток - 7928,88 грн., за період з 01.07.2000 по 31.01.2018.
За період з 01.02.2018 по 28.02.2018 позивачу стаж та заробіток для обчислення пенсії не враховано.
Згідно довідки, виданої ЦТТ НГВУ «Надвірнанафтогаз» від 27.11.2018 №01/01/11/07/01/02/01-02/974 нарахована заробітна плата за січень 2018 року становить 30875,19 грн., за лютий - 93937,46 грн. (а.с.11).
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 10.06.2019, якою, серед іншого, просив зарахувати до сум, з яких розраховано розмір пенсії, заробітну плату за лютий 2018 року, здійснити перерахунок пенсії після зарахування заробітної плати за лютий 2018 року і виплатити недоплачені суми пенсії з моменту призначення пенсії (а.с.10).
10.07.2019 відповідач, за наслідками розгляду звернення, повідомив позивача про те, що зазначений період позивачу буде враховано на підставі заяви зі строків передбачених ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» через два роки після призначення пенсії, так як на час винесення рішення про призначення пенсії була відсутня інформація про нарахування заробітної плати (а.с.9).
Відповідач роз`яснив позивачу, що пунктом 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” передбачені умови та строки проведення перерахунку пенсії у разі отримання інформації про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії. Тобто, якщо на час прийняття рішення про призначення пенсії в даних системи персоніфікованого обліку були відомості про нараховану заробітну плату без сплати страхових внесків, то отримання даних про сплату є підставою для проведення допризначення пенсії. Якщо в даних системи персоніфікованого обліку була відсутня інформація про нараховану заробітну плату, то при зверненні за перерахунком пенсії страховий стаж та заробітна плата обчислюється з урахуванням всього страхового стажу, набутого до призначення пенсії, за даними персоніфікованого обліку. Відповідно до ст.42 Закону у разі якщо застрахована особа після - призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови зарахувати до страхового стажу та заробітку, з якого обчислюється пенсія, період його роботи за лютий 2018 року, а також зарахування заробітної плати за січень 2018 року в меншому розмірі, ніж наведено у довідці роботодавця, позивач звернувся із позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», статті 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсія призначається з дня звернення за пенсією. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Постановою Правління Пенсійного фонду України затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" N 22-1 від 25.11.2005р. (надалі також - Порядок № 22-1).
Розділом другим цього Порядку визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:
- документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення. (п.2.1 розділу ІІ Порядку №22-1).
- для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення). (п.2.1 розділу ІІ Порядку №22-1).
Частиною 1 статті 21 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. Для формування інформаційної бази системи персоніфікованого обліку використовуються відомості, що надходять від: державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; роботодавців; застрахованих осіб; фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчих органів сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад та уповноважених суб`єктів для обліку даних Єдиного державного демографічного реєстру; органів доходів і зборів, територіальних органів Пенсійного фонду за результатами перевірок платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або в порядку міжвідомчого обміну інформацією; державної служби зайнятості; інших підприємств, установ, організацій та військових частин; компаній з управління активами; зберігачів; інших джерел, передбачених законодавством.
Персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства. Порядок та строки подання відомостей, зазначених в абзацах четвертому - сьомому цієї частини, встановлюються Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення (абзац 4 частини 5 статті 21 Закону).
Статтею 22 вказаного Закону передбачено, що інформація у сфері загальнообов`язкового державного пенсійного страхування використовується з дотриманням вимог, передбачених законодавством про інформацію. Відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються: виконавчими органами Пенсійного фонду для, зокрема, підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; обчислення страхових внесків; визначення права застрахованої особи або членів її сім`ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом; визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Відповідно до частини 1 статті 24 вказаного Закону страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч.2 ст.24 цього Закону).
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії передбачено статтями 40, 41 цього Закону.
Згідно частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац 5 частини 1 ст.40 Закону).
Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
За змістом підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року.
Відповідно до пункту 3.3. розділу ІІІ Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, надає: роз`яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
Пунктом 4.2 розділу ІV Порядку №22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
За змістом пунктів 4.1, 4.3. розділу ІV Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії при зверненні особи з відповідною заявою. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії.
Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що органи ПФУ наділені компетенцією здійснювати перевірку відомостей про особу, зокрема при вирішенні питання щодо наявності правових підстав для призначення пенсії, і реалізація такого обов`язку покликана забезпечити непорушне конституційне право кожного на пенсійне забезпечення, а після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця має обов`язок провести перерахунок пенсії, з урахуванням цього періоду, та з дати призначення пенсії.
Як слідує з матеріалів справи та стверджує відповідач, страхові внески за лютий місяць сплачені. Однак, позивачу не враховано заробітну плату та стаж за лютий 2018 року з підстав відсутності даних в системі персоніфікованого обліку відомостей про її нарахування, що є протиправним, оскільки не узгоджується з вимогами положень наведених вище норм права.
Суд зазначає, що позивач звернувся за призначенням пенсії 14.03.2018, а отже, має право на зарахування до страхового стажу та заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії період роботи за лютий 2018 року, оскільки у відповідності до пункту 4.3 розділу ІV Порядку №22-1 після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії.
Відтак, суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у зарахуванні до страхового стажу для обчислення пенсії заробітку та стажу за лютий 2018 року, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Стосовно позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови зарахувати заробітну плату для обчислення пенсії за січень 2018 в розмірі 30875,19 грн. та зобов`язання зарахувати заробіток за січень 2018 в розмірі 30875,19 грн. та за лютий 2018 в розмірі 93937,46 грн. без обмежень, зробити відповідний перерахунок пенсії з моменту призначення пенсії - з 03.02.2018, суд зазначає наступне.
Як стверджує відповідач, станом на 01.10.2019 наявні розбіжності відповідно до даних електронної пенсійної справи позивача в індивідуальних відомостях про застраховану особу (ОК-5), де зазначено що сума з якої сплачено страхові внески та яка зараховується для призначення пенсії становить за січень 2018 року – 25383,30 грн., за лютий 2018 року – 13523,19 та вказаних сум заробітної плати у довідці про заробітну плату від 27.11.2018.
Як слідує з облікової картки індивідуальних відомостей про застраховану особу –позивача, відомості про страхувальника за звітний місяць січень 2018 року дійсно містять дані про суму заробітку 25383,30 грн., що відповідачем враховано для обчислення пенсії, а у довідці про доходи від 27.11.2018 за січень зазначено нараховану заробітну плату в сумі 30875,19 грн. за січень 2018 року та 93937,46 грн. за лютий 2018 року.
Разом з цим, відповідачем не надано доказів стосовно проведення перевірки наявності розбіжностей, що виникли за даними у довідці та даними персоніфікованого обліку. При цьому, саме відповідач наділений повноваженнями по проведенню перевірки достовірності даних щодо розміру заробітної плати, вказаної у довідці для обчислення пенсії і вправі провести коригування у разі виявлення розбіжностей.
Таким чином, відповідач, при розгляді заяви позивача від 10.06.2019, не вчинив будь-яких дій з метою своєчасної перевірки даних, наведених в спірній довідці.
Вказане в сукупності свідчить про протиправність дій відповідача при розгляді заяви позивача від 10.06.2019 щодо врахування для обчислення пенсії відповідних сум заробітку та стажу за січень-лютий 2018 року.
Оскільки у суду відсутні достовірні дані щодо сум заробітної плати для обчислення пенсії за період січень-лютий 2018, застосовуючи механізм захисту права та його відновлення, суд вважає за необхідне позовні вимоги в цій частині задовольнити частково шляхом зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 10.06.2019 із врахуванням обставин, встановлених у цій справі.
У відповідності до ч.3 ст.139 КАС України, у разі часткового задоволення позовних вимог судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивач квитанцією за № 0.0.1472124918.2 від 20.09.2019 підтвердив сплату судового збору в загальному розмірі 768,40 грн., а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 538,00 грн. ( 70 %).
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 зарахувати до страхового стажу та заробітної плати період роботи за лютий 2018 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 03.02.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням страхового стажу та заробітної плати за лютий 2018 року та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.06.2019, із врахуванням обставин, встановлених у цій справі.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул.С.Стрільців 15, м.Івано-Франківськ, 76018) сплачений судовий збір в розмірі 538,00 грн. (п`ятсот тридцять вісім гривень).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.