Рішення № 86545095, 11.12.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2019
Номер справи
240/10919/19
Номер документу
86545095
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2019 року м. Житомир справа № 240/10919/19

категорія 108060200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гуріна Д.М.,

секретар судового засідання Шуляк О.Ю.,

за участю: представників позивача - Корнійчука М.А., Мельника О.В.,

представників відповідача - Парфіненка М.М., Кучевської Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" до Виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області про визнання протиправними та скасування рішень,

встановив:

7 жовтня 2019 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Товариства з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" із позовом до Виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області, у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Малинської міської ради №170 від 18 вересня 2019 року “Про встановлення тарифу на послугу з водопостачання, яка надаватиметься споживачам Товариством з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест”;

- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Малинської міської ради №171 від 18 вересня 2019 року “Про встановлення тарифу па послугу з водовідведення, яка надаватиметься споживачам товариством з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест”.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення мали б бути однаковими для всіх та на рівні не нижчому від повної собівартості і з можливістю отримання прибутку. Однак, в результаті прийняття виконавчим комітетом Малинської міської ради оскаржуваних рішень, тарифи на комунальні послуги з водопостачання та водовідведення є різними для різних категорій споживачів. Крім того, оскаржувані рішення не містять жодного визначення щодо розміру, порядку та строків відшкодування різниці між встановленим розміром тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг, за рахунок коштів міського бюджету, як це передбачено законом, що слугувало для звернення з даним позовом до суду.

Ухвалою суду від 15 жовтня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого засідання та викликом (повідомленням) учасників справи на 6 листопада 2019 року на 14:00.

У підготовчому засіданні 6 листопада 2019 року представником відповідача подано відзив на адміністративний позов (а.с.32-34), у якому відповідач проти заявлених вимог заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог, з підстав, що зазначені у відзиві на позовну заяву.

У підготовчому засіданні суд ухвалою від 6 листопада 2019 року, постановленою у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України без виходу до нарадчої кімнати відклав підготовче засідання на 29 листопада 2019 року на 10:00, у зв`язку із задоволенням клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи, для надання можливості ознайомитись із відзивом на позовну заяву, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 6 листопада 2019 року (а.с.35-36).

29 листопада 2019 року на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив (а.с.38-41).

У підготовче засідання, призначене на 29 листопада 2019 року, прибули представники позивача та представники відповідача.

У підготовчому засіданні суд ухвалами від 29 листопада 2019 року, постановленими у порядку статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України без виходу до нарадчої кімнати, закрив підготовче провадження і перейшов до розгляду справи по суті, а також відклав розгляд справи на 11 грудня 2019 року на 12:00, для надання витребування додаткових доказів у справі, що внесено секретарем до протоколу судового засідання від 29 листопада 2019 року (а.с.44-45).

У судовому засіданні 11 грудня 2019 року представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав, що зазначені у позовній заяві, у відповіді на відзив (а.с.38-41) та додаткових поясненнях (а.с.55-56).

Представник відповідача у судовому засіданні 11 грудня 2019 року проти заявлених вимог заперечував та просив відмовити у їх задоволенні з підстав, що зазначені у відзиві. В обґрунтування заперечень пояснив, що чинне законодавство не містить заборони на поділ тарифів за категоріями споживачів. Згідно із затвердженими тарифами кінцевий показник доходів і витрат дорівнює нулю, а тому немає необхідності вказувати шляхи покриття різниці у тарифах. Крім того, позивач є комунальним підприємством і фінансується Малинською міською радою Житомирської області, тобто усі збитки, пов`язані з діяльністю підприємства відшкодовуються Малинською міською радою Житомирської області, а тому права позивача не можуть бути порушені оскаржуваними рішеннями. Оскаржувані позивачем рішення вважає правомірними, а у задоволенні позову просить відмовити.

Заслухавши пояснення представників позивача та представників відповідача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що відповідно до пункту 4.1 статуту ТОВ “Малин Енергоінвест” створене для здійснення господарської діяльності у сфері надання житлово-комунальних послуг, а також іншої підприємницької діяльності не забороненої законом з метою отримання прибутку (а.с.10-16).

Послуги з централізованого постачання холодної води (водопостачання) та водовідведення у силу статей 23, 24 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” є житлово-комунальними, порядок формування та затвердження яких визначено статтею 10 нього Закону та Постановою КМУ №869 від 1 червня 2011 року "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги”.

На даний час для ТОВ “Малин Енергоінвест” діють тарифи:

- на послуги з водопостачання, які встановлені рішенням виконавчого комітету Малинської міської ради №20 від 23 січня 2019 року;

- на послуги з водовідведення, які встановлені рішенням виконавчого комітету Малинської міської ради №45 від 13 березня 2019 року.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, підпункту 2 пункту “а” статті 28 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, питання встановлення тарифів на комунальні послуги віднесено до владних повноважень виконавчих комітетів міських рад.

На виконання вимог статті 10 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” та пункту 7 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою КМУ №869 від 1 червня 2011 року, у зв`язку з підвищенням основних складових витрат у тарифах ТОВ “Малин Енергоінвест” здійснило розрахунок коригування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення та 20 травня 2019 року супровідним листом №316 подало їх на розгляд до виконавчого комітету Малинської міської ради (а.с.19).

Згідно Розрахунку повної собівартості та середньозваженого тарифу з централізованого:

- водопостачання собівартість становить 15,92 грн/м3 без податку на додану вартість та 19,11 грн/м3 з урахуванням податку па додану вартість (а.с.21-22);

- водовідведення собівартість становить 25,31 грн/м3 без ПДВ та 30,37 грн/м3 із врахуванням податку па додану вартість (а.с.20).

Відповідно до вимог статті 10 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Згідно з статтею 15 Закону України “Про ціни і ціноутворення” Кабінет Міністрів країни, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які встановили державні регульовані ціни на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру зобов`язані відшкодувати суб`єктам господарювання різницю між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Рішеннями виконавчого комітету Малинської міської ради:

№170 від 18 вересня 2019 року “Про встановлення тарифу на послугу з водопостачання, яка надаватиметься споживачам ТОВ "Малин Енергоінвест” встановлено тариф на послугу з водопостачання для 1 групи споживачів (населення) 16,36 грн/м3 (а.с.18);

№171 від 18 вересня 2019 року “Про встановлення тарифу на послугу з водовідведення, яка надаватиметься споживачам ТОВ "Малин Енергоінвест" встановлено тариф па послугу з водовідведення для 1 групи споживачів (населення) - 21,11 грн/м3 (а.с.17).

Таким чином, рішенням виконавчою комітету Малинської міської ради, тарифи на комунальні послуги із централізованого водопостачання та водовідведення для споживачів 1 групи населення встановлені на рівні нижчому за розмір економічно обґрунтованих витрат, а саме: на централізоване водопостачання 16,36 грн/м3 із урахуванням ПДВ, при економічно обґрунтованих витратах 19,11 грн/м3 із урахуванням ПДВ та на централізоване водовідведення 21,11 грн/м3 із урахуванням ПДВ, при економічно обґрунтованих витратах 30,37 грн/м3 із урахуванням ПДВ.

Не погоджуючись із вказаними рішеннями виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області та вважаючи їх необґрунтованими та законодавчо не підтвердженими, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 17 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Підпунктом 2 пункту "а" статті 28 вказаного Закону встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, послуги з постачання гарячої води, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги;

Відповідно до пункту 3 статті 4 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення цін/тарифів на комунальні послуги.

Згідно з пунктом 2 статті 5 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Положеннями статті 10 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно Закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Тобто, усі повноваження щодо розгляду та встановлення тарифів на комунальні послуги повністю покладені на органи місцевого самоврядування.

Відповідно до порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року №869 розмір втрат ліцензіатів визначається виходячи з витрат ліцензіата на надання відповідного обсягу послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення протягом періоду, який починається з дати подання ліцензіатом до уповноваженого органу заяви про встановлення тарифів до дати введення в дію тарифів та включаючи період розгляду розрахунків тарифів, їх встановлення та оприлюднення.

Витрати на відшкодування втрат - витрати, що виникають у ліцензіатів протягом періоду розгляду розрахунків тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення, встановлення та їх оприлюднення уповноваженим органом.

Розрахунок розміру втрат ліцензіатів подається на погодження уповноважиш органу протягом десяти календарних днів з дати введення в дію тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення.

Представниками відповідача пояснили, що жодного розрахунку протягом вказаного періоду ТОВ "Малин Енергоінвест" не надавало.

У жодному законі та постанові не вказується про заборону поділу на групи при затвердженні поданого підприємством розрахунку тарифів, оскільки в загальному витрати визначаються від обсягу споживання, то при поділі на групи та додаванні об`ємів собівартість послуги залишається незмінною. Тобто, при поділі на групи підприємство не може мати збитків, якщо поданий тариф був розрахований вірно.

Поділ на групи споживачів здійснюється і іншими органами місцевого самоврядування, зокрема, рішенням виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області від 5 квітня 2018 року №95 “Про встановлення тарифів на послуги з централізованого водовідведення (очистка стічних вод) для населення, бюджетних організацій та інших споживачів” (зі змінами), для ТОВ “Комплекс екологічних споруд” встановлено тариф: для населення 8,34 грн/м.куб. (з ПДВ); для бюджетних установ - 8,82грн/м.куб. (з ПДВ); для інших споживачів 9,18 грн/м.куб. (з ПДВ).

Стосовно відшкодування різниці тарифу, представники відповідача у судовому засіданні пояснили, що рішенням Малинської міської ради від 22 лютого 2019 року “Про затвердження Порядку розрахунку, обліку та відшкодування різниці між розміром ціни (тарифу) на житлово-комунальні послуги та розміром фактичних витрат на їх виробництво (надання)” затверджено зазначений Порядок (а.с.51-54).

Тобто різниця у доходах і витратах відшкодовувалася ТОВ "Малин Енергоінвест", що підтверджується наявною у справі інформацією про проведені платежі на 2017, 2018 та 2019 роки (а.с.48-50), що свідчить про відсутність порушення прав позивача на відшкодування такої різниці.

Щодо доводів позивача про встановлення виконавчим комітетом Малинської міської ради тарифів на послуги з водопостачання водовідведення, які надаватимуться ТОВ “Малин Енергоінвест”, у розмірі нижчому від економічно обґрунтованого розміру та без визначення джерел для відшкодування різниці між такими розмірами, суд зазначає наступне.

Позивач вважає, що мають бути встановлені лише єдині тарифи для всіх споживачів без поділу їх на групи.

Рішеннями №170 та №171 від 18 вересня 2019 року виконавчий комітет Малинської міської ради встановив тарифи на послуги відповідно з централізованого водопостачання та водовідведення для 1 групи споживачів (населення), 2 групи споживачів (бюджет) та 3 групи споживачів (інші).

Відповідно до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізованого водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року №869 “Розрахунки тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення проводяться шляхом ділення суми річних планованих витрат повної собівартості та річного планованого прибутку на планований річний обсяг централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення”.

Згідно з розрахунками повної собівартості та середньозваженого тарифу на послуги з централізованого водовідведення, поданих ТОВ “Малин Енергоінвест” на розгляд виконавчого комітету Малинської міської ради вартість водовідведення споживачам за відповідними тарифами без ПДВ складає 19661,9 тис. грн, з ПДВ 23594,28 тис. грн. Обсяг водовідведення споживачам, усього 776,896 тис.куб.м. Тобто середньозважений тариф 23594,28/776,896 = 30,369 грн/куб.м.

Обсяг водовідведення споживачам (населення) складає 284,464 тис.куб.м. Тариф згідно прийнятого рішення 21,11 грн з ПДВ, тобто 284,464*21,11 = 6005,03 тис. грн.

Обсяг водовідведення споживачам (бюджетні установи та організації, інші споживачі) складає 492,432 тис.куб.м. Тариф згідно прийнятого рішення 35,72 грн з ПДВ, тобто 492,432*35,72 = 17589,67 тис. грн.

Отже, вартість водовідведення споживачам за відповідними тарифами становить 6005,03-117589,67 = 23594,7 тис. грн, а саме дорівнює поданій підприємством.

Тариф повністю відповідає поданому розрахунку підприємства.

ТОВ “Малин Енергоінвест” виклало тільки частину тарифу, що не відображає повну складову тарифу.

Згідно розрахунків повної собівартості та середньозваженого тарифу на послуги з централізованого водопостачання поданих ТОВ “Малин Енергоінвест” на розгляд виконавчого комітету Малинської міської ради вартість водопостачання споживачам за відповідними тарифами без ПДВ складає 10242,9 тис. грн, з ПДВ 12291,48 тис. грн. Обсяг водопостачання споживачам, усього 643,3 тис.куб.м. Тобто середньозважений тариф 12291,48/643,3 = 19,11 грн/куб.м.

Обсяг водопостачання споживачам (населення) складає 493,6 тис. куб. м. Тариф згідно прийнятого рішення 16,36 грн з ПДВ, тобто 493,6 * 16.36 = 8075,3 тис. грн.

Обсяг водопостачання споживачам (бюджетні установи та організації, інші споживачі) складає 149,7 тис.куб.м. Тариф згідно прийнятого рішення 28,13 грн з ПДВ, тобто 149,7*28,13=4211,1 тис. грн.

Отже, вартість водопостачання споживачам за відповідними тарифами становить 8075,3+4211,1 = 12286,4 тис. грн., а саме дорівнює поданій підприємством. Тариф повністю відповідає поданому розрахунку підприємства.

Тариф встановлений виконкомом Малинської міської ради дорівнює тарифу, що поданий ТОВ “Малин Енергоінвест” та не є нижчим економічно обґрунтованого, тому твердження ТОВ "Малин Енергоінвест" про те, що виконавчим комітетом Малинської міської ради встановлено тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення, які надаватимуться ТОВ “Малин Енергоінвест”, у розмірі нижчому від економічно обґрунтованого розміру, не відповідає дійсності.

Чинним законодавством передбачено встановлення тарифу для всіх споживачів, однак не заборонено встановлювати тарифи для різних груп споживачів.

Частиною 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (частина 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України).

Положеннями статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність прийнятих рішень №170 від 18 вересня 2019 року “Про встановлення тарифу на послугу з водопостачання, яка надаватиметься споживачам Товариством з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест” та №171 від 18 вересня 2019 року “Про встановлення тарифу па послугу з водовідведення, яка надаватиметься споживачам товариством з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест”, а тому у задоволенні позову ТОВ "Малин Енергоінвест" необхідно відмовити.

Окрім того, позивач, засновником якого є Малинська міська рада, не довів, що оскаржуваними рішеннями порушується його право на відшкодування різниці у тарифах, оскільки така різниця покриваються за рахунок засновника товариства, тобто за рахунок Малинської міської ради.

Зважаючи на відмову у задоволенні позову, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест" (вул. Українських повстанців, 25А, м. Малин, Житомирська область, 11601, код ЄДРПОУ 37555721) у задоволенні адміністративного позову до Виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області (пл. Соборна, 6а, м. Малин, Житомирська область, 11601, код ЄДРПОУ 04053364) про визнання протиправними та скасування рішень Виконавчого комітету Малинської міської ради №170 від 18 вересня 2019 року «Про встановлення тарифу на послугу з водопостачання, яка надаватиметься споживачам Товариством з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест» та №171 від 18 вересня 2019 року «Про встановлення тарифу па послугу з водовідведення, яка надаватиметься споживачам товариством з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складене 23 грудня 2019 року.

Головуючий суддя Д.М. Гурін