Рішення № 86544910, 20.12.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2019
Номер справи
200/11398/19-а
Номер документу
86544910
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2019 р. Справа№200/11398/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., при секретарі Столяренко Я.С., за участю представника відповідача Ярової С.Е., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Проектно-будівельне підприємство «Азовінтекс» до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення – рішення від 03.06.2019 року № 0113494603,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Азовінтекс» (далі – Позивач) звернулося до суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Донецькій області (далі – Відповідач) про скасування податкового повідомлення – рішення від 03.06.2019 року № 0113494603.

В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив наступне.

Головним управлінням ДФС у Донецькій області на підставі акту, що складений за результатами камеральної перевірки позивача, прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.06.2019 року № 0113494603, яким за затримку реєстрації податкових накладних до позивача застосовано штраф на загальну суму 301 676,52 грн.

Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення прийнято неправомірно, оскільки перебування в зоні проведення антитерористичної операції, наявність сертифікатів Торгово-промислової палати України відповідно до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» звільняє його від відповідальності за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2019 року провадження по справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.

12 листопада 2019 року ухвалою суду замінено Відповідача – Головне управління ДФС у Донецькій області, на його правонаступника - Головне управління ДПС у Донецькій області (87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, б. 59, ЄДРПОУ 43142826).

11 листопада 2019 року Відповідачем надано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено, що оскаржуване відповідачем податкове повідомлення-рішення відповідає вимогам чинного законодавства, приписи Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» під час його прийняття не порушувалися, відповідно у задоволенні адміністративного позову слід суд відмовити.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник Відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на адміністративний позов. Просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач – Товариство обмеженою відповідальністю «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЗОВІНТЕКС» є юридичною особою, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 24155428. Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру місцезнаходженням позивача є: 87500, м. Донецька обл., місто Маріуполь, проспект Леніна , будинок 68-А, в стані припинення не перебуває.

Відповідач – Головне управління ДПС України в Донецькій обл., є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки.

08.05.2019 Головним управлінням ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних з податку на додану вартість з періодом виписки квітень, травень, червень, липень 2016 року ТОВ «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЗОВІНТЕКС», за результатами якої складено акт № 200/05-99-46-03/24155428 від 08.05.2019 року (а.с. 15-18).

Проведеною перевіркою встановлено порушення ТОВ «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЗОВІНТЕКС» п. 201.10 ст. 201 ПК України, а саме несвоєчасну реєстрацію податкових накладних з періодом виписки квітень, травень, червень, липень 2016 року з порушенням строку реєстрації на 366 і більше календарних днів. Згідно додатку до акту в ході перевірки відповідачем виявлено несвоєчасну реєстрацію податкових накладних на загальну суму 603352,76 грн.

Факт порушення строку реєстрації наведених податкових накладних/розрахунків коригування позивачем не заперечується.

03.06.2019 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0113494603 (арк.. с. 12-14), яким до позивача на підставі акту перевірки № 200/05-99-46-03/24155428 від 08.05.2019 року за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених п. 201.10 ст. 201 ПК України, та згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, до ТОВ «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЗОВІНТЕКС» за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 366 і більше днів на суму ПДВ 603352,76 грн. застосовано штраф у розмірі 50% у сумі 301676,52. Реквізити податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, зареєстрованих ТОВ «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЗОВІНТЕКС» в ЄРПН з порушенням граничних строків їх реєстрації, зазначено у розрахунку штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення № 0113494603 від 03.06.2019 року.

Податкове повідомлення-рішення № 0113494603 від 03.06.2019 року оскаржувалось ТОВ «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЗОВІНТЕКС» до Державної фіскальної служби України (арк. с. 19).

Рішенням Державної фіскальної служби України від 22.08.2019 року № 40436/6/99-99-11-06-01-25 (арк. с. 22-24) скаргу позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення № 0113494603 від 03.06.2019 року залишено без змін.

Торгово-промисловою палатою України позивачу видані сертифікати (висновки) про настання обставин непереборної сили:

- сертифікат (висновок) №2436 (від 31.12.2014 року № 6859/05-4), яким відповідно до п.п.100.4 та100.5ст.100 Податкового кодексу України позивачу засвідчено настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов`язкових платежів. В сертифікаті зазначено, що на час видачі сертифікату (висновку) обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо;

- сертифікати №5693 (від 14.01.2016 року №22/12.1-17.03), №5694 (від 14.01.2016 року №20/12.1-17.03), №5695 (від 14.01.2016 року №19/1.1-17.03), №5696 (від 14.01.2016 року №21/12.1-17), яким відповідно до Закону України № 1669 від 02.09.2014 року «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» позивачу засвідчено настання обставин непереборної сили з 08.06.2014 року щодо зобов`язань щодо використання земельних ділянок, щодо дотримання положень законодавства у галузі захисту навколишнього середовища, дотримання режиму використання земель. В сертифікатах зазначено, що на час видачі сертифікату (висновку) обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.

Підпунктом 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 вказаного Кодексу, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Для платників податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер, встановлені особливі терміни складання податкової накладної (пп. 201.4. ст. 201 Податкового кодексу України).

Згідно з п. 11 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до пп. 14.1.60 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з абз. 1 п. 201.10 ст. 201 вказаного Кодексу, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Граничні строки реєстрації податкової накладної встановлені п. 201.10 ст. 201 вказаного Кодексу, відповідно до якого реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з Кодексом.

Відповідно до п. 1201.1 ст. 1201 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Статтею 2 Податкового кодексу України визначено, що зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу.

Факт несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних підтверджено актом перевірки та не заперечується позивачем.

Положень, які б звільняли платника податків від застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій за порушення законів з питань оподаткування щодо податку на додану вартість в залежності від тих чи інших обставин, законодавство не містить.

Відповідачем правомірно застосовані наведені положення законодавства.

За порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних до позивача як платника податку на додану вартість правомірно накладено штраф в порядку та розмірі, що відповідали вимогам законодавства.

Суб`єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача.

Посилання позивача на Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та на наявність в нього сертифікатів Торгово-промислової палати України як на підставу звільнення його як суб`єкта господарювання від відповідальності за неналежне виконання обов`язку з дотримання граничних строків реєстрації податкової податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, є неприйнятними з огляду на наступне.

14.04.2014 року набрав чинності Указ Президента України від 14.04.2014 року №405/2014, яким уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

15.10.2014 року набрав чинності Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (Закон від 02.09.2014 року № 1669-VII), який визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» щодо вказаних осіб накладено, зокрема мораторій на виконання договірних зобов`язань та на нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за кредитними та іншими договірними зобов`язаннями (ст.2); звільнено від виконання певних обов`язків, зокрема від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності (ст.6); скасовано орендну плату за користування державним та комунальним майном і концесійний платіж за право на створення (будівництво) та/або управління (експлуатацію) державним та комунальним майном (ст.7); накладено мораторій на нарахування пені за несвоєчасне внесення платежів за житлово-комунальні послуги (ст.8); внесено зміни до певних законів, тощо.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов`язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Між тим, положень, які б звільняли платників податків від виконання обов`язку щодо дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних і від відповідальності за невиконання такого обов`язку ні вказаним Законом, ні іншими нормативно-правовими актами не встановлено. Відповідні зміни до Податкового кодексу України як спеціального нормативно-правового акту з питань оподаткування - з цього питання не вносилося.

Верховний Суд в постанові від 29.08.2018 року в справі №805/1731/17-а дійшов висновку, що чинне законодавство не містить норми про звільнення платників податків від відповідальності за неналежне виконання зобов`язань щодо дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, в тому числі і при знаходженні підприємства в зоні проведення антитерористичної операції та наявності сертифікату Торгово-промислової палати України.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, суб`єкт владних повноважень дійшов обґрунтованого висновку, що позивач зобов`язаний нести відповідальність за порушення обов`язку щодо дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Крім цього, наданими позивачем Сертифікатами (висновками) Торгово -промислової палати засвідчені форс-мажорні обставини стосовно певних видів діяльності позивача, які жодним чином не стосуються здійснення товариством реєстрації податкових накладних.

З огляду на наведене, правові підстави для задоволення позову відсутні.

У зв`язку з відмовою в задоволенні позовних вимог, підстави для здійснення розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Проектно-будівельне підприємство «Азовінтекс» (87500, Донецька обл., м. Маріуполь, пр. Миру, 68-а, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 24155428) до Головного управління ДПС у Донецькій області (87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, б. 59, ЄДРПОУ 43142826) про скасування податкового повідомлення – рішення від 03.06.2019 року № 0113494603 – відмовити повністю.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Вступна та резолютивна частини рішення виготовлені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 20 грудня 2019 року.

Повний текст рішення виготовлено 23 грудня 2019 року.

Суддя Є.В. Череповський