
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2019 року Справа № 160/7589/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засіданняШурпіновій К.О. за участю представників: позивача відповідача Кисельова А.В. Радіновського Р.Л., Чорної Т.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними рішення та дій, зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 07.08.2019 Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, з урахуванням уточнення позовних вимог від 09.08.2019, про:
- визнання протиправними дій Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо виключення Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з Реєстру платників єдиного податку;
- зобов`язання Головного управління ДФС у Дніпропетровській області поновити реєстрацію Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в Реєстрі платників єдиного податку.
2. Ухвалою суду від 12.08.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження, призначено судове засідання на 05.09.2019.
3. 05.09.2019 у судове засідання прибули представники позивача та відповідача. Представником відповідача надано до суду відзив на позовну заяву з додатками. Примірник відзиву на позовну заяву вручено представнику позивача. Оскільки представником позивача отримано рішення про виключення з реєстру платників єдиного податку просив оголосити перерву з метою складання заяви збільшення позовних вимог та відповіді на відзив.
4. Суд протокольною ухвалою перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 01.10.2019.
5. 20.09.2019 надійшла заява про збільшення позовних вимог, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про виключення з реєстру платників єдиного податку від 15.07.2019 № 81806/04-36-51-50/019;
- визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо виключення Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з Реєстру платників єдиного податку;
- зобов`язання Головного управління ДФС у Дніпропетровській області поновити реєстрацію Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в Реєстрі платників єдиного податку.
6. 30.09.2019 від відповідача надійшла заява про відкладення розгляду справи, через неможливість бути присутнім у підготовчому засіданні, у зв`язку з великою кількістю справ на супроводженні.
7. 01.08.2019 суд протокольною ухвалою задовольнив клопотання відповідача та відклав розгляд справи до 08.10.2019.
8. 08.10.2019 у підготовче засідання прибули представники позивача та відповідача, суд протокольною ухвалою продовжив строк підготовчого провадження до 90 днів, з метою витребування доказів від сторін оголошено перерву до 05.11.2019.
9. 05.11.2019 представником позивача надано до канцелярії суду витребувані судом документи з доказами їх отримання відповідачем. Представником відповідача надані додаткові докази, з якими представник позивача ознайомився 05.11.2019.
10. 05.11.2019 у підготовче засідання прибули представники сторін, з метою витребування додаткових доказів, судом оголошено перерву до 19.11.2019.
11. У підготовче засідання 19.11.2019 прибули представники позивача та відповідача, судом оголошено перерву до 02.12.2019 з метою витребування додаткових доказів.
12. 02.12.2019 ухвалою суду закрито підготовче провадження у справі, за відсутності письмової згоди сторін про проведення судового засідання для розгляду справи по суті, призначено останній на 12.12.2019.
13. 12.12.2019 у судове засідання прибули представники сторін, які підтримали обрані правові позиції.
14. Ухвалою суду від 12.12.2019 допущено заміну первинного відповідача його правонаступником Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
15. Позивач не погоджується із встановленням позаплановою перевіркою перевищення платником податків протягом 2017 року максимального обсягу доходу, передбаченого для платників єдиного податку другої групи на загальну суму 170 610,06 грн, у зв`язку із чим платника податків неправомірно виключено з реєстру платників єдиного податку з 01.01.2018.
16. Під час проведення позапланової невиїзної перевірки ревізорам-інспекторам ГУ ДФС у Дніпропетровській області було надано вичерпні пояснення та їх документальне підтвердження, що в періодах з березня 2017 року по листопад 2017 року ФОП ОСОБА_1 здійснювалось повернення грошових коштів покупцям на підставі заяв покупців на повернення товарів разом із копіями фіскальних чеків. В заявах на повернення зазначена уся необхідна інформація, зокрема: ПІБ покупця, паспортні дані, назва товару що повертається, вартість товару, підтвердження того, що гроші за повернутий товар отримані покупцем (у вигляді позначки, написаної власноруч у заяві, із зазначенням суми та підтвердженням її отримання.
17. Дані щодо повернення товару додатково були відображені ФОП ОСОБА_1 у Книзі обліку доходів і витрат, та як наслідок - скориговано дохід за 2017 рік, що зафіксовано актом перевірки (ст.11, абзац 3).
18. Таким чином, за невідображення операцій щодо повернення грошових коштів через РРО ФОП ОСОБА_1 має бути притягненою до відповідальності, передбаченої Розділом V Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що передбачає за непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи, вчинене вперше штраф у розмірі 1 гривня.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
19. Відповідач проти позову заперечив повністю, із посиланням на обставини ретельно встановлені актом перевірки, зазначив, що перевіркою встановлено перевищення максимального розміру доходів платника єдиного податку, а саме 1 500 000 грн.
20. У разі повернення коштів за проданий товар, відповідні операції мали б бути відображеними операціями повернення через РРО, що не здійснено платником податків, отже, результати перевірки є достовірними та правомірно привели до наслідків позбавлення платника податків права на облік за спрощеною системою оподаткування.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
21. ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 05.12.2001, індивідуальний податковий номер НОМЕР_1 , та перебувала на спрощеній системі оподаткування (II група) з 01.01.2012. Основний вид господарської діяльності за КВЕД 47.71 - роздрібна торгівля одягом у спеціалізованих магазинах згідно (т.1 а.с.40).
22. 05.04.2019 контролюючий орган склав запит «Про надання документів та письмових пояснень» № 40673/10/04-36-13-05, яким просив ФОП ОСОБА_1 надати пояснення стосовно наявних відхилень між задекларованими даними та даними виторгу через РРО на суму 392 730,41 грн (т.1 а.с.132-133).
23. У відповідь на запит підприємець повідомила про те, що розбіжність виникла у зв`язку із ремонтом РРО та поверненням товару покупцям (т.1 а.с.134, т.2 а.с.156-157).
24. 27.05.2019 наказом ГУ ДФС у Дніпропетровській області № 3011-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 », на підставі підпунктів 78.1.1, 78.1.2, 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 ПК України, у зв`язку отриманням податкової інформації щодо порушення, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), вимог перебування на спрощеній системі оподаткування, вирішено провести документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з 10.06.2019, тривалістю 5 робочих днів. Перевірку провести за період з 01.01.2017 по 31.12.2018 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та, сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (т.1 а.с.26).
25. З 10.06.2019 по 14.06.2019 ГУ ДФС у Дніпропетровській області, на підставі наказу від 27.05.2019 № 3022-п, повідомлення від 27.05.2019, направлення на проведення проведена документальна позапланова невиїзна перевірка фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за період з 01.01.2017 по 31.12.2018 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та, сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
26. Платник податків повідомлений про проведення перевірки, наказ та повідомлення вручені поштовим зв`язком, одержані підприємцем 10.06.2019, підприємець допустив до проведення перевірки.
27. 24.06.2019 за результатами перевірки складений акт № №34747/04-36-13-05/2471100763 (т.1 а.с.7-25).
28. Згідно висновків акту перевірки, перевіркою встановлено порушення:
1) пункту 291.4 статті 291, підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298, пункту 293.8 статті 298 ПК України, в частині завищення граничного розміру доходу визначеного для платників єдиного податку II групи, в результаті чого донараховано єдиного податку в сумі 24 836,04 грн, за І квартал 2018 року;
2) підпунктів 177.4.1, 177.4.5 пункту 177.4 статті 177, з урахуванням пунктів 44.1, 44.3 статті 44 ПК України, в частині завищення валових витрат за 2018 рік у розмірі 224 803,68 грн, порушення порядку перебування на спрощеній системі оподаткування в результаті донараховано податок на доходи з фізичних осіб. За результатами річного декларування у розмірі 55 708,15 грн, за 2018 рік;
3) вимоги підпункту 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX, статті 177 ПК України, в частині завищення валових витрат за 2018 рік у розмірі 224 803,68 грн, порушення порядку перебування на спрощеній системі оподаткування в результаті донараховано військового збору у розмірі 4 642,35 грн за 2018 рік;
4) підпункт 4 частини 1 статті 4, пункту 2 статті 6, пункту 2 частини 1 статті 7, пункту 5 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», перевіркою встановлено заниження бази до сплати єдиного соціального внеску у сумі 154 474,68 грн за 2018 рік в результаті чого сума боргу по ЄСВ складає 33 984,43 грн за 2018 рік;
5) пункту 177.10 статті 177 ПК України, пунктів 6.5, 6.6 «Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, які ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність» в частині не відображення реквізитів понесених витрат;
6) пунктів 44.1, 44.3 статті 44 ПК України в частині не надання до перевірки усіх необхідних документів;
7) пункту 181.1 статті 181, пункту 183.10 статті 183, пункту 187.1 статті 187 ПК України в частині несвоєчасної реєстрації платником податку на додану вартість та заниження до сплати ПДВ у розмірі 239 226,79 грн;
8) вимоги пунктів 201.1, 201.2, 201.10 статті 201 ПК України в частині відсутності реєстрації податкових накладних;
9) вимоги пункту 203.1 статті 203 ПК України в частині неподання декларацій з податку на додану вартість за період лютий 2018 року - грудень 2018 року;
10) підпункту 296.5.1 пункту 296.5 статті 296, підпункту 49.18.2 пункт 49.18 статті 49 ПК України, в частині неподання ФОП ОСОБА_1 декларації платника єдиного податку за І квартал 2018 року;
11) пункту 177.5 статті 177, підпункт 49.18.5 пункту 49.18 статті 49 ПК України, в частині неподання ФОП ОСОБА_1 декларації про майновий стан і доходи за 2018 рік;
12) підпункт 177.5.2 пункту 177.5 статті 177, підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 ПК України, в частині неподання ФОП ОСОБА_1 декларації про майновий стан і доходи за І квартал 2018 року;
13) пункту 1 Розділу III «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженого наказом Міністерства фінансів від 14.04.2015 № 435, та пункту 4 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» в частині несвоєчасного подання Таблиці 1 Додатку 4 «Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів» за листопад 2017 року та березень 2018 року;
14) пункт 4 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», пункту 1 розділу II та пункту 2 розділу III «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженого наказом Міністерства фінансів від 14.04.2015 року № 435, в частині неподання Таблиці 1 Додатку 5 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування фізичними особами-підприємцями» за 2018 рік;
15) вимоги пунктів 3.2, 3.3, 3.6 Розділу III наказу Міністерства доходів і зборів України № 4 від 13.01.2015 «Про порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку» та пункт 176.2 статті 176 ПК України в частині невідображення нарахованих та виплачених сум грошових коштів на користь фізичних осіб-підприємців за « 157» ознакою згідно із довідником ознак доходів.
обставини, встановлені актом перевірки
29. ФОП ОСОБА_1 оподаткування одержаних доходів від здійснення господарської діяльності з 01.01.2017 по 31.12.2018 здійснювала на спрощеній системі оподаткування та була платником єдиного податку (ІІ група).
30. Задекларовані показники діяльності, зокрема сума доходу, отриманого від провадження діяльності на спрощеній системі оподаткування за 01.01.2017 – 1 494 963,54 грн, з 01.01.2018 по 21.12.2018 - 1 466 146,25 грн (пункт 1.15.1 акту).
31. За даними перевірки обсяг виручки від реалізації товарів за 2017 рік 1 665 573,60 грн, розбіжність від задекларованої виручки 170 610,06 грн.
32. Згідно виторгу РРО встановлено, що підприємцем отримано дохід у розмірі 1 665 573,60 грн, без урахування сум, що були відновлені у фіскальній пам`яті РРО, в зв`язку із ремонтом, за 2017 рік: за січень 45 772,50 грн, лютий 103 108,40 грн, березень 171 138,60 грн, квітень 140 337,30 грн, травень 160 869,40 грн, червень 171 468,30 грн, липень 236 511,80 грн, серпень 203 799,80 грн, вересень 69 339,75 грн, жовтень 94 099,25 грн, листопад 96 631,25 грн, грудень 172 497,50 грн, разом 1 665 573,60 грн.
33. Отже, встановлено, що підприємцем у періоді з 01.01.2017 по 30.11.2017 отримано дохід у розмірі 1 493 076,10 грн, протягом грудня 2017 року отримано дохід у розмірі 172 497,50 грн, таким чином, дохід ФОП ОСОБА_1 , за 2017 рік дорівнює 1 665 573,60 грн. Відповідно до виторгу, проведеного через РРО, перевищено обсяг доходу з 05.12.2017 на 165 573,60 грн.
34. ФОП ОСОБА_1 , на підставі отриманої податкової інформації щодо порушення вимог податкового законодавства, було вручено лист від 05.04.2019 № 40673/10-04-36-13-05 щодо надання пояснень та їх документального підтвердження в частині невідповідності показників задекларованого отриманого доходу та виторгів через РРО, лист отримано особисто підприємцем 08.04.2019 року.
35. Підприємець надала пояснення, що така різниця виникла за рахунок:
- відновлення фіскальної пам`яті (детально наведено у п. 1.8 Розділу 1 акту перевірки), що не є порушенням в частині невідображення отриманого доходу у розмірі 222 120,35 грн, так як такі суми не пов`язані із веденням господарської діяльності та отриманням доходу;
- повернення коштів покупцям, в зв`язку із поверненням ТМЦ у розмірі 170 610,06 грн, ФОП ОСОБА_1 пояснено, що грошові кошти повертались із власних заощаджень, підприємцем надано копії заяв покупців на повернення, копій чеків, згідно яких встановлено, що у заяві зазначено ПІБ покупця, паспортні дані, назва повертаємого товару, вартість товару, підтвердження того, що грошові кошти за повернений товар, отримані покупцем (у вигляді позначки написаної власноруч у заяві із зазначенням суми та підтвердження її отримання).
36. Разом повернуто товар та грошові кошти згідно заяв на суму 170 609,76 грн:
1) заява про повернення товару від 21.03.2017, дата фіскального чеку 18.03.2017 на суму 11 562,50 грн, покупець ОСОБА_2 ;
2) заява про повернення товару від 05.07.2017, дата фіскального чеку 21.06.2017 на суму 4 175,25 грн, покупець ОСОБА_3 ;
3) заява про повернення товару від 05.06.2017, дата фіскального чеку 20.05.2017, 21.05.2017, 23.05.2017, 24.05.2017 на суму 29 248,30 грн, покупець ОСОБА_4 ;
4) заява про повернення товару від 28.06.2017, дата фіскального чеку 21.06.2017 на суму 5 063,50 грн, покупець ОСОБА_5 ;
5) заява про повернення товару від 20.05.2017, дата фіскального чеку 16.05.2017 на суму 7 650 грн, покупець ОСОБА_6 ;
6) заява про повернення товару від 30.06.2017, дата фіскального чеку 21.06.2017 на суму 14 397 грн, покупець ОСОБА_7 ;
7) заява про повернення товару від 25.03.2017, дата фіскального чеку 18.03.2017 на суму 2 664 грн, покупець ОСОБА_8 ;
8) заява про повернення товару від 22.11.2017, дата фіскального чеку 20.11.2017 на суму 7 315 грн, покупець ОСОБА_9 ;
9) заява про повернення товару від 26.09.2017, дата фіскального чеку 16.09.2017 на суму 9 288 грн, покупець ОСОБА_10 ;
10) заява про повернення товару від 15.06.2017, дата фіскального чеку 13.06.2017 на суму від 6 768,75 грн, покупець ОСОБА_11 ;
11) заява про повернення товару від 17.06.2017, дата фіскального чеку 13.06.2017 на суму 5 117 грн, покупець ОСОБА_12 ;
12) заява про повернення товару від 29.07.2017, дата фіскального чеку 11.07.2017 на суму 16 142 грн, покупець ОСОБА_13 ;
13) заява про повернення товару від 21.06.2017, дата фіскального чеку 13.06.2017 на суму 7 034,75 грн, покупець ОСОБА_14 ;
14) заява про повернення товару від 01.06.2017, дата фіскального чеку 21.05.2017 на суму 4 028,25 грн, покупець ОСОБА_15 ;
15) заява про повернення товару від 22.05.2017, дата фіскального чеку 21.05.2017 на суму 8 944,15 грн, покупець ОСОБА_16 ;
16) заява про повернення товару від 09.07.2017, дата фіскального чеку 05.07.2017 на суму 8 313 грн, покупець ОСОБА_17 ;
17) заява про повернення товару від 01.04.2017, дата фіскального чеку 27.03.2017 на суму 9 513 грн, покупець ОСОБА_18 ;
18) заява про повернення товару від 07.04.2017, дата фіскального чеку 27.03.2017 на суму 4 779 грн, покупець ОСОБА_19 ;
19) заява про повернення товару від 20.05.2017, дата фіскального чеку 16.05.2017 на суму 5 215,50 грн, покупець ОСОБА_20 ;
20) заява про повернення товару від 28.02.2017, дата фіскального чеку 13.02.2017 на суму 2 569 грн, покупець ОСОБА_21 ;
21) заява про повернення товару від 11.04.2017, дата фіскального чеку 29.03.2017 на суму 821,81 грн, покупець ОСОБА_9
37. У зв`язку із тим, що ФОП ОСОБА_1 використовує розрахунки через РРО, вона мала здійснити операцію щодо повернення грошових коштів через РРО. Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме статтею 2 визначені поняття термінів: розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів, тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документу щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця; розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек. розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, надрукований у випадках, передбачених, цим законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
38. Виходячи з вищенаведеного встановлено, що ФОП ОСОБА_1 не підтверджено факт повернення коштів покупцям за товар, так як такі суми не проведено через РРО у від`ємному значенні, заяви на повернення грошових коштів є наміром повернення грошових коштів у розмірі 170 609,76 грн, не встановлено, так як такого, згідно вимог чинного законодавства, та на підставі наявної податкової інформації, факту не відбулося, в інформаційній базі ГУ ДФС у Дніпропетровській області, не обліковуються дані щодо від`ємного значення виторгу РРО протягом 2017 року.
39. До Книги обліку доходів ФОП ОСОБА_1 віднесено такі суми повернення, дані Книги щодо скоригованого отриманого доходу відповідають задекларованому доходу декларації платника єдиного рогатку, за 2017 рік, № 9299164317, поданої 26.02.2018.
обставини, встановлені на підставі наданих сторонами доказів
40. 15.07.2019 заступником начальника Шевченківського управління – начальником відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Шевченківського управління ГУ ДФС у Дніпропетровській області прийнято оскаржуване рішення про виключення з реєстру платників податків єдиного податку № 81806/04-36-51-50/019, яким (т.1 а.с.69, 118):
- встановлено: згідно акту документальної позапланової перевірки № 34747/04-36-13-05/2471100763 від 24.06.2019 встановлено, що ФОП ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2012 по 31.12.2018 застосовувалась спрощена система оподаткування – ІІ група платника єдиного податку. За результатами перевірки встановлено перевищення обсягу доходу понад 1 500 000 грн. Так, задекларований дохід у сумі 1 494 963,54 грн, за даними перевірки дохід становить 1 665 573,60 грн, сума перевищення 170 610,06 грн, чим порушено вимоги пункту 291.4 статті 291 ПК України. ФОП ОСОБА_1 зобов`язана перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПК України у таких випадках і строки – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке порушення;
- висновок: у зв`язку з порушенням вимог абзацу 1 пункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 та відповідно до пункту 299.11 статті 299 розділу ХІV ПК України підлягає виключенню з реєстру платника єдиного податку з 01.01.2018.
41. Рішення від 15.07.2019 про виключення з реєстру платників податків єдиного податку № 81806/04-36-51-50/019 направлено платнику податків поштовим зв`язком, не вручено, конверт повернувся зворотно на адресу контролюючого органу (т.1 а.с.118-119).
42. За результатами перевірки контролюючим органом прийняті податкові повідомлення-рішення (т.1 а.с.94-108).
43. У Книзі обліку доходів ФОП ОСОБА_1 за відповідні періоди вчинені записи про повернення коштів (т.1 а.с.135-146).
44. В податковій декларації платника єдиного податку фізичної особи-підприємця за 2017 рік позивачем задекларовано обсяг доходу за звітний період в розмірі 1 494 963,54 грн (т.1 а.с.38).
45. Позивачем до матеріалів справи надано копії заяв про повернення товару, які також надані для проведення перевірки, у яких зазначено дату заяви, дату та суму фіскального чеку, прізвище, ім`я та по батькові покупці, його паспортні данні, всі заяві містять напис, що гроші у визначених сумах одержані заявниками (т.1 а.с.27-37, т.2 а.с.158):
1) заява про повернення товару від 28.02.2017, дата фіскального чеку 13.02.2017 на суму 2 569 грн, покупець ОСОБА_21 ;
2) заява про повернення товару від 21.03.2017, дата фіскального чеку 18.03.2017 на суму 11 562,50 грн, покупець ОСОБА_2 ;
3) заява про повернення товару від 25.03.2017, дата фіскального чеку 18.03.2017 на суму 2 664 грн, покупець ОСОБА_8 ;
4) заява про повернення товару від 01.04.2017, дата фіскального чеку 27.03.2017 на суму 9 513 грн, покупець ОСОБА_18 ;
5) заява про повернення товару від 07.04.2017, дата фіскального чеку 27.03.2017 на суму 4 779 грн, покупець ОСОБА_19 ;
6) заява про повернення товару від 11.04.2017, дата фіскального чеку 29.03.2017 на суму 821,81 грн, покупець ОСОБА_9 .
7) заява про повернення товару від 20.05.2017, дата фіскального чеку 16.05.2017 на суму 7 650 грн, покупець ОСОБА_6 ;
8) заява про повернення товару від 20.05.2017, дата фіскального чеку 16.05.2017 на суму 5 215,50 грн, покупець ОСОБА_20 ;
9) заява про повернення товару від 01.06.2017, дата фіскального чеку 21.05.2017 на суму 4 028,25 грн, покупець ОСОБА_15 ;
10) заява про повернення товару від 22.05.2017, дата фіскального чеку 21.05.2017 на суму 8 944,15 грн, покупець ОСОБА_16 ;
11) заява про повернення товару від 05.06.2017, дата фіскального чеку 20.05.2017, 21.05.2017, 23.05.2017, 24.05.2017 на суму 29 248,30 грн, покупець ОСОБА_4 ;
12) заява про повернення товару від 21.06.2017, дата фіскального чеку 13.06.2017 на суму 7 034,75 грн, покупець ОСОБА_14 ;
13) заява про повернення товару від 15.06.2017, дата фіскального чеку 13.06.2017 на суму 6 768,75 грн, покупець ОСОБА_11 ;
14) заява про повернення товару від 17.06.2017, дата фіскального чеку 13.06.2017 на суму 5 117 грн, покупець ОСОБА_12 ;
15) заява про повернення товару від 05.07.2017, дата фіскального чеку 21.06.2017 на суму 4 175,25 грн, покупець ОСОБА_3 ;
16) заява про повернення товару від 28.06.2017, дата фіскального чеку 21.06.2017 на суму 5 063,50 грн, покупець ОСОБА_5 ;
17) заява про повернення товару від 30.06.2017, дата фіскального чеку 21.06.2017 на суму 14 397 грн, покупець ОСОБА_7 ;
18) заява про повернення товару від 09.07.2017, дата фіскального чеку 05.07.2017 на суму 8 313 грн, покупець ОСОБА_17 ;
19) заява про повернення товару від 29.07.2017, дата фіскального чеку 11.07.2017 на суму 16 142 грн, покупець ОСОБА_13 ;
20) заява про повернення товару від 26.09.2017, дата фіскального чеку 16.09.2017 на суму 9 288 грн, покупець ОСОБА_10 ;
21) заява про повернення товару від 22.11.2017, дата фіскального чеку 20.11.2017 на суму 7 315 грн, покупець Шадурська І ОСОБА_22
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
46. Спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 ПК України, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
47. Відповідно до підпункту 2 пункту 291.4 статті 291 ПК України суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:
2) друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
-- не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
-- обсяг доходу не перевищує 1 500 000 гривень.
48. Відповідно до пункту 1 підпункту 292.1 статті 292 ПК України доходом для фізичної особи - підприємця платника єдиного податку першої - третьої груп є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності
49. Згідно із пунктом 292.6 статті 292 ПК України датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
50. Доходи фізичної особи - платника єдиного податку, отримані в результаті провадження господарської діяльності та оподатковані згідно з цією главою, не включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу фізичної особи, визначеного відповідно до розділу IV цього Кодексу (пункт 292.9 статті 292 ПК України).
51. Відповідно до пункту 292.11 статті 292 ПК України до складу доходу, визначеного цією статтею, не включаються:
1) суми податку на додану вартість;
2) суми коштів, отриманих за внутрішніми розрахунками між структурними підрозділами платника єдиного податку;
3) суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів;
4) суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм;
5) суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) - платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів;
52. Згідно із пунктом 292.13 статті 292 ПК України дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до статті 296 цього Кодексу.
53. Порядок ведення обліку і складення звітності платниками єдиного податку врегульовано статтею 296 ПК України.
54. Зокрема, платники єдиного податку першої - третьої груп ведуть облік у порядку, визначеному підпунктами 296.1.1 - 296.1.3 цього пункту.
55. Платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів. Форма книги обліку доходів, порядок її ведення затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Для реєстрації Книги обліку доходів такі платники єдиного податку подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник Книги, у разі обрання способу ведення Книги у паперовому вигляді (підпункт 296.1.1 пункту 296.1 статті 296 ПК України).
56. Отримані протягом податкового (звітного) періоду доходи, що перевищують обсяги доходів, встановлених пунктом 291.4 статті 291 цього Кодексу, відображаються платниками єдиного податку в податковій декларації з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 296.5.1 - 296.5.5 цієї статті (пункт 296.5 статті 296 ПК України).
57. Згідно із підпунктом 296.5.1 пункту 296.5 статті 296 ПК України:
- платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, у разі перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного у пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу, або самостійного прийняття рішення про перехід на сплату податку за ставками, встановленими для платників єдиного податку другої або третьої (фізичні особи - підприємці) груп, або відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом;
- при цьому у податковій декларації окремо відображаються обсяг доходу, оподаткований за ставками, визначеними для платників єдиного податку першої та другої груп, обсяг доходу, оподаткований за ставкою 15 відсотків, обсяг доходу, оподаткований за новою ставкою єдиного податку, обраною згідно з умовами, визначеними цієї главою, авансові внески, встановлені пунктом 295.1 статті 295 цього Кодексу;
- подання податкової декларації у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, звільняє таких платників від обов`язку подання податкової декларації у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду.
58. Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку врегульований статтею 299 ПК України.
59. Реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
60. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.
61. До реєстру платників єдиного податку вносяться такі відомості про платника єдиного податку, зокрема, дата анулювання реєстрації.
62. Відповідно до підпункту 3 пункту 299.10 статті 299 ПК України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу.
63. Згідно із пунктом 299.11 статті 299 ПК України у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб`єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
64. Вирішуючи спір по суті та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що підставою для анулювання реєстрації платника єдиного податку є виявлення перевищення обсягу доходу у розмірі 1 500 000 гривень, та одержання доходу за 2017 рік в розмірі 1 665 573,60 грн.
65. Судом встановлено, що виявлене перевищення ґрунтується на непроведенні платником податків від`ємних розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій.
66. В судовому засіданні представник відповідача підтвердив, що у разі проведення операцій повернення коштів через РРО, порушення перевіркою не було б встановлено, та як наслідок, анулювання реєстрації платника єдиного податку не відбулось би.
67. Відповідно до підпункту 5 пункту 292.11 статті 292 ПК України до складу доходу, визначеного цією статтею, не включаються суми коштів, що повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів.
68. Матеріалами справи підтверджено, що повернення сум коштів на загальну суму 170 609,76 грн відбулось у зв`язку з поверненням продавцю - платнику єдиного податку товару внаслідок повернення товару на підставі відповідних заяв покупців.
69. Суд зазначає, що згідно із пунктом 292.13 статті 292 ПК України дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до статті 296 цього Кодексу, тобто на підставі даних Книги обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.
70. У судовому засіданні оглянуто оригінал книги обліку доходів, її копія долучена до матеріалів справи, на підставі чого встановлено відображення із від`ємним показником операції з повернення коштів покупцям у зв`язку з поверненням товару.
71. Оскільки обсяг доходу обчислюється на підставі даних Книги обліку доходів, відображений дохід, зменшений на суми операції з повернення покупцями товару на суму 170 609,76 грн відповідає даним такої книги, висновок контролюючого органу про перевищення граничного обсягу доходів платника єдиного податку другої групи на 165 573,60 грн, є неправомірним.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
72. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову, у зв`язку із чим вважає протиправним та скасовує рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про виключення з реєстру платників єдиного податку від 15.07.2019 № 81806/04-36-51-50/019, та зобов`язує відповідача поновити реєстрацію Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в Реєстрі платників єдиного податку.
73. При цьому позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо виключення фізичної особи-підприємця з Реєстру платників єдиного податку не підлягають задоволенню, оскільки дія по виключенню з реєстру не є самостійною дією у розглянутому спорі, отже, є неналежним способом захисту порушеного права. В розглянутому спорі належним способом захисту є оскарження саме відповідного рішення, із скасуванням якого пов`язується спосіб захисту порушеного права платника податків – зобов`язання поновити реєстрацію.
74. У зв`язку із викладеним присудженню на користь позивача підлягає судовий збір за звернення до суду з однією основною немайновою позовною вимогою у розмірі 1 921 грн, оскільки за заявлення похідної позовної вимоги, направленої на обрання способу захисту порушеного права, не справляється судовий збір.
75. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015; вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49000) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення про виключення з реєстру платників єдиного податку від 15.07.2019 № 81806/04-36-51-50/019, прийняте Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області.
3. Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області поновити реєстрацію Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) в Реєстрі платників єдиного податку.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
5. Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 1 921 грн.
6. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
7. Оскільки десятий день складання повного рішення припав на 22.12.2019 (неділя - вихідний день), то відповідно до частини шостої статті 120 КАС України повне рішення складено 23.12.2019.
Суддя І.О. Верба