
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА
23 грудня 2019 р.Справа № 160/12932/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у місті Дніпрі заяву про забезпечення адміністративного позову депутата Кам`янської міської ради ОСОБА_1 до Кам`янської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, про визнання дій та рішення протиправними, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 20.12.2019 депутат Кам`янської міської ради ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Кам`янської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, про:
- визнання дій та рішення Кам`янської міської виборчої комісії Дніпропетровської області протиправними щодо перевірки дотримання процедури відкликання за народною ініціативою депутата Кам`янської міської ради ОСОБА_1 , та скасувати протокольне рішення Кам`янської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, винесене у рамках засідання Кам`янської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про узагальнення підсумків збору підписів про відкликання депутата Кам`янської міської ради VІІ скликання ОСОБА_1 , протокол № 1 від 12.12.2019.
2. В позовній заяві позивачем вказана третя особа: Політична партія «Громадський рух «Народний контроль».
3. Разом із позовною заявою подано клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, шляхом:
- заборони Політичній партії «Громадський рух «Народний контроль» розглядати звернення Кам`янської міської виборчої комісії Дніпропетровської області щодо відкликання депутата Кам`янської міської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою до моменту розгляду позовної заяви депутата Кам`янської міської ради ОСОБА_1 по суті;
- заборони Кам`янській міській виборчій комісії Дніпропетровської області направляти Кам`янській міській раді повідомлення про відкликання депутата Кам`янської міської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою до моменту розгляду позовної заяви депутата Кам`янської міської ради ОСОБА_1 по суті.
ІІ. ЗАЯВЛЕНІ ПІДСТАВИ ВЖИТТЯ ЗАХОДІВ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЗОВУ
4. 16.12.2019 Кам`янська міська виборча комісія Дніпропетровської області прийняла рішення (протокол № 1 від 12.12.2019, КМВК Дніпропетровської області) про звернення до вищого керівного органу Політичної партії «Громадський рух «Народний контроль», щодо відкликання депутата Кам`янської міської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою.
5. Позивач вважає таке рішення відповідача винесеним з істотними порушеннями норм чинного законодавства.
6. Процедура відкликання за народною ініціативою депутата Кам`янської міської ради ОСОБА_1 відбулась з порушенням вимог статті 37-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
7. Відповідачем не було якісно перевірено документи на предмет дотримання вимог статей 38-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», а також не було належним чином перевірено достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та вибіркову перевірку підписів.
8. Жодних передбачених законом підстав щодо відкликання мене за народною ініціативою не було наведено. Так було заявлено про невідповідність моєї практичної діяльності, як депутата місцевої ради основним принципам і положенням моєї передвиборної програми. Жодного прикладу такого порушення не було наведено.
9. Натомість закид щодо мого звернення Східного офісу Держаудітслужби (№ 04/11-ДП від 04.11.2019) щодо виділення коштів на придбання додаткової потужності у енергопостачальної компанії.
10. У програмі позивача зазначено, і звернення до Східного офісу Державної аудиторської служби було спрямоване з метою підтвердження/спростування наявності у вищезгаданій угоді корупційних ризиків. І факт спрямування такого звернення не має причинно-наслідкового зв`язку з початком опалювального сезону, і жодним чином не підтверджений ініціаторами мого відкликання.
11. Враховуючи, той факт, що на підставі рішення Кам`янської міської виборчої комісії Дніпропетровської області було спрямоване звернення до Політичної партії «Громадський рух «Народний контроль», і відповідно до моменту розгляду моєї позовної заяви, щодо оскаржуваного рішення Кам`янської міської виборчої комісії Дніпропетровської області політична партія «Громадський рух «Народний контроль» може розглянути питання щодо відкликання мене за народною ініціативою, що може призвести до ускладнення виконання рішення суду (у разі задоволення мого позову).
12. Також враховуючи ту «оперативність» відповідача з якої він працює на ниві відкликання мене за народною ініціативою (перевірка підписних листів була здійснена протягом 3 днів, за відсутності відповіді органів поліції, інформації з реєстру виборців, хоча за законом відповідач мав 20 днів), до моменту розгляду мого позову відповідач може спрямувати до Кам`янської міської ради повідомлення про відкликання депутата Кам`янської міської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою, і приведення до присяги наступного кандидата у депутати по багатомандатному виборчому округу до Кам`янської міської ради за списком Політичній партії «Громадський рух «Народний контроль», що може унеможливити виконання рішення суду по суті.
13. Позивач вважає за потрібне просити суд застосувати заходи з забезпечення позову, так як невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
ІІІ. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ
14. Підстави та процедура відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою врегульовані розділом V Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 № 93-IV (далі – Закон № 93-IV).
15. Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов`язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
16. Повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання виборцями у встановленому цим Законом порядку (пункт перший частини першої статті 5 Закону ).
17. Спори щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом (частина третя статті 5 Закону № 93-IV).
18. Підставою для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради можуть бути (частина перша статті 37 Закон № 93-IV):
1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції і законів України, що встановлено судом;
2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин, передбачених статтею 10 цього Закону, обов`язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;
3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням його передвиборної програми, невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов`язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.
19. Право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають громадяни України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу (статті 38 Закону № 93-IV).
20. Відповідно до статті 41 Закону № 93-IV після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, передбаченого частиною другою статті 40 цього Закону, заповнені підписні листи збираються офіційним представником ініціативної групи, прошиваються та скріплюються підписами офіційного представника та не менше трьох членів ініціативної групи із зазначенням кількості зібраних підписів та не пізніш як на другий день разом з протоколом зборів виборців, що утворили відповідну ініціативну групу, передаються до відповідної територіальної виборчої комісії.
21. Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії, не пізніше наступного дня з дня отримання підписних листів та протоколу зборів виборців, скликає засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів.
22. На цьому засіданні територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог статей 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) у такі строки:
1) у разі відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради - протягом десяти днів з дня отримання матеріалів;
2) у разі відкликання депутата районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - протягом двадцяти днів з дня отримання матеріалів;
23. Якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону, оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, відповідає вимогам цього Закону, територіальна виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
24. Вищий керівний орган партії відповідно до статуту партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї ініціативи (частина сьома статті 41 Закону № 93-IV).
25. Рішення вищого керівного органу партії, прийняте відповідно до її статуту, передається до відповідної територіальної виборчої комісії, яка інформує про зміст рішення ініціативну групу (частина восьма статті 41 Закону № 93-IV).
26. На підставі рішення вищого керівного органу партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією партії, за народною ініціативою, а у випадку якщо депутат був обраний шляхом самовисування, - на підставі свого рішення, передбаченого частиною шостою цієї статті, відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня отримання/прийняття відповідного рішення зобов`язана у порядку, передбаченому законом про місцеві вибори, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації партії або призначити проміжні вибори депутата у відповідному одномандатному виборчому окрузі (частина дев`ята статті 41 Закону № 93-IV).
27. Рішення, дії або бездіяльність виборчої комісії, окремих осіб, які входять до її складу, можуть бути оскаржені в порядку, встановленому законом про місцеві вибори (стаття 41 Закону № 93-IV).
28. Гарантіями прав депутата місцевої ради при розгляді питання про його відкликання законом визначено те, що депутат місцевої ради має право бути присутнім під час розгляду вищим керівним органом партії звернення територіальної виборчої комісії щодо його відкликання за народною ініціативою та при прийнятті відповідного рішення, а також на засіданнях територіальної виборчої комісії при розгляді нею питань, що стосуються його відкликання (частина перша статті 48 Закону № 93-IV).
29. Депутат місцевої ради має право давати пояснення щодо суті питань стосовно його діяльності, робити відповідні заяви на засіданнях ради та її органів, зборах виборців, зборах (конференціях) об`єднань громадян. У встановленому законодавством порядку депутат місцевої ради може використовувати для роз`яснення своєї позиції засоби масової інформації (частина друга статті 48 Закону № 93-IV).
30. Депутат має право звернутися до місцевої ради з усною або письмовою заявою з приводу обставин, що стали підставою для порушення питання про його відкликання (частина третя статті 48 Закону № 93-IV).
ІV. ОЦІНКА СУДУ
31. Відповідно до частини першої статті 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
32. Відповідно до частин першої та другої статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
33. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
- невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
- очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
34. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
35. Під час вирішення питання про наявність підстав для забезпечення позову обов`язок по доведенню та обґрунтуванню наявності очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, обґрунтованості та невідвертості додаткових зусиль і витрат у майбутньому, покладається саме на позивача.
36. Клопотання про забезпечення позову заявлено у спорі про визнання протиправними дії та рішення виборчої комісії про звернення до вищого керівного органу політичної партії «Громадський рух «Народний контроль», місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
37. Вирішуючи клопотання в частині заборони політичній партії розглядати звернення міської виборчої комісії щодо відкликання депутата міської ради за народною ініціативою, суд вважає відсутніми підстави для його задоволення, оскільки відповідно до частини п`ятої статті 45 Закону № 93-IV вищий керівний орган партії відповідно до статуту партії розглядає звернення виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї ініціативи
38. При цьому, втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у внутрішню діяльність політичних партій забороняється, за винятком випадків, передбачених Законом України «Про політичні партії в Україні».
39. Свобода об`єднання у політичні партії для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів гарантована Конституцією України.
40. Політичні партії в Україні сприяють формуванню і вираженню політичної волі громадян.
41. Здійснення влади через органи місцевого самоврядування є конституційним правом народу України, як єдиного джерела влади в Україні.
42. Суд зазначає, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а народне волевиявлення здійснюється через форми безпосередньої демократії, яке не може обмежуватись, у тому числі у судовому порядку.
43. Втручання в політичні права громадян, діяльність політичної партії, допускаються лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров`я населення або захисту прав і свобод інших людей.
44. Не підлягає також задоволенню клопотання про забезпечення позову в частині заборони міській виборчій комісії направляти міській раді повідомлення про відкликання депутата міської ради за народною ініціативою, оскільки така вимога є необґрунтованою та передчасною за відсутності рішення вищого керівного органу політичної партії, та відповідного рішення виборчої комісії.
45. Будь-яке втручання має бути вчинено на підставі закону, мати легальну мету та бути пропорційним, забезпечувати баланс між приватним та суспільним інтересом.
V. ВИСНОВКИ СУДУ
46. Суд дійшов висновку, що заявлені заходи забезпечення позову вищевикладеним вимогам та обмеженням не відповідають, у зв`язку із чим клопотання не підлягає задоволенню.
47. Керуючись статтями 150, 151, 156, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
48. У задоволенні заяви депутата Кам`янської міської ради ОСОБА_1 про забезпечення позову в адміністративній справі № 160/12932/19 – відмовити.
49. Копію ухвали направити заявнику.
50. Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Верба