
1Справа № 335/420/19 2/335/1006/2019
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 листопада 2019 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя в складі головуючого судді Воробйова А.В., при секретарі Барсуковій В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Третьої Запорізької державної нотаріальної контори про скасування постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії та зобов`язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Третьої Запорізької державної нотаріальної контори про скасування постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою судді від 25.01.2019 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 09.10.2019 року закрито підготовче судове засідання та призначено цивільну справу до судового розгляду по суті на 13.11.2019 року.
Відповідно до заявлених позовних вимог, позивач просить:
1.Скасувати постанову державного нотаріуса Третьої Запорізької державної нотаріальної контори Коцило С.В. про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 26.06.2018 року;
2.Зобов`язати Третю Запорізьку державну нотаріальну контору видати Свідоцтво про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на недоотриману пенсію на ім`я доньки померлої - ОСОБА_1 .
В обґрунтування позову позивач вказує наступне.
Позивач є спадкоємцем спадкодавця ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після її смерті відкрилася спадщина, що складається з недоотриманої пенсії померлої, що знаходить на зберіганні у Центральному об`єднаному управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя.
Після встановлення факту смерті ОСОБА_2 , позивач звернулася до Третьої Запорізької державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Під час формування спадкової справи нотаріусом було запропоновано позивачу надати відповідну довідку з переліком осіб, які проживали та були зареєстровані разом зі спадкоємцем на час відкриття спадщини, видану компетентними органами України.
26.06.2018 року нотаріусом Третьої Запорізької державної нотаріальної контори Коцило С.В. було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на недоотриману пенсію, з підстав відсутності довідки з переліком осіб, які проживали та були зареєстровані разом зі спадкоємцем на час відкриття спадщини.
Позивач вважає, що вказана постанова є такою, що порушує її права як спадкоємця, оскільки спадщина нею була прийняття та вчинені усі можливі необхідні дії для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
В судове засідання позивач не з`явився. Про час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку. Суду надала заяву про розгляд справи за її відсутності. Позов підтримує та просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явився. Про час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку. Суду надав заяву про розгляд справи за його відсутністю. Правом на подання відзиву на позов, відповідач не скористався.
За відсутності учасників процесу розгляд цивільної справи здійснено в порядку ч. 2 ст.247 ЦПК України без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 та свідоцтвом про укладення шлюбу серія НОМЕР_2 .
Відповідно до свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 , ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Місце смерті Україна, Донецька область, м. Харцизьк.
Відповідно до листа Центрального об`єднаного управління пенсійного фонду України м. Запоріжжя №11090/05.02, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебувала на обліку за період 01.03.2016 року по 31.12.2017 року, недоотримана пенсія становить 32152,82 грн..
12.06.2018 року ОСОБА_1 , після встановлення факту смерті ОСОБА_2 , звернулася до Третьої Запорізької державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Під час формування спадкової справи №164/2018 нотаріусом було запропоновано позивачу надати відповідну довідку з переліком осіб, які проживали та були зареєстровані разом зі спадкоємцем на час відкриття спадщини, видану компетентними органами України.
26.06.2018 року нотаріусом Третьої Запорізької державної нотаріальної контори Коцило С.В. було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на недоотриману пенсію, з підстав відсутності довідки з переліком осіб, які проживали та були зареєстровані разом зі спадкоємцем на час відкриття спадщини.
До спірних правовідносин підлягають застосуванню такі норми права.
За змістом частини першої статті 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно пункту 188 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03 березня 2004 року № 20/5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 03 березня 2004 року за № 283/8882 (далі - Інструкція), нотаріус, який одержав від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язаний повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких йому відоме.
Відповідно до статті 68 Закону України «Про нотаріат» та підпункту 212 вищезазначеної Інструкції нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців обов`язково вимагаються відповідні документи.
Відповідно до статті 66 Закону України «Про нотаріат», на майно, що переходить за правом спадкоємства до спадкоємців або держави, нотаріусом або в сільських населених пунктах - посадовою особою органу місцевого самоврядування, яка вчиняє нотаріальні дії, за місцем відкриття спадщини видається свідоцтво про право на спадщину.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р місто м. Харцизьк Донецької області віднесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а село Комінтернове віднесено до переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Згідно зі статтею 46-1 Закону України «Про нотаріат» нотаріус під час вчинення нотаріальних дій обов`язково використовує відомості Державного реєстру актів цивільного стану громадян, то вказану інформацію нотаріус може одержати безпосередньо з цього реєстру.
При зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус, серед іншого, вправі витребовувати додаткові відомості щодо наявності/відсутності інших спадкоємців (осіб, які закликаються до спадкування) шляхом направлення запитів до уповноважених на те органів.
З огляду на те, що є труднощі в отриманні такої інформації на непідконтрольній Україні території, відомості про наявність/відсутність осіб, які постійно проживали, тобто були зареєстровані зі спадкодавцем на час відкриття спадщини зазначаються спадкоємцями у відповідних заявах.
При цьому, нотаріус має роз`яснити спадкоємцям положення статті 27 Закону України «Про нотаріат» щодо відповідальності за подання неправдивих відомостей, а також наслідки прийняття спадщини іншими спадкоємцями (за згодою спадкоємців або через суд) з урахуванням норм статті 1280 ЦКУ, яка передбачає порядок перерозподілу спадщини.
Крім того, відповідно до листа міністерства юстиції України від 03.03.2016 року №1535/13/32-16 «Щодо надання роз`яснення» зазначено наступне.
З метою дотримання прав і свобод осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, та у зв`язку з надходженням до Міністерства юстиції України численних звернень громадян щодо витребування нотаріусами довідок житлово-експлуатаційних організацій при заведенні спадкових справ та видачі свідоцтв про право на спадщину після смерті осіб, які проживали та були зареєстровані на території проведення антитерористичної операції, роз`яснюємо таке.
Статтею 5 Закону України "Про нотаріат" передбачено, що нотаріус зобов`язаний, зокрема, сприяти громадянам, підприємствам, установам і організаціям у здійсненні їх прав та захисті законних інтересів, роз`яснювати права і обов`язки, попереджати про наслідки вчинюваних нотаріальних дій для того, щоб юридична необізнаність не могла бути використана їм на шкоду.
Статтею 1221 Цивільного кодексу України (далі - Кодекс) встановлено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
В особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом. Підпунктом 1.13 пункту 1 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 N 296/5 (Порядок N 296/5), зареєстрованим у Мін`юсті 22.02.2012 за N 282/20595 за N 150/2015, встановлено, що місце відкриття спадщини підтверджується: довідкою житлово-експлуатаційної організації, довідкою правління житлово-будівельного кооперативу про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця, довідкою адресного бюро, довідкою райвійськкомату про те, що спадкодавець до призову на військову службу проживав за відповідною адресою.
Місце відкриття спадщини не може підтверджуватися свідоцтвом про смерть.
Однак статтею 91 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (Закон N 1669-VII) встановлено, що у разі, якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.
Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина, у разі відсутності нерухомого майна - основна частина рухомого майна знаходиться на території, передбаченій частиною першою цієї статті, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.
Слід зазначити, що відповідно до статті 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (Закон N 1669-VII) територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014 (Указ N 405/2014).
Враховуючи наведене, надання довідки житлово-експлуатаційної організації з місця проживання спадкодавців, які проживали та були зареєстровані на території проведення антитерористичної операції, не може вимагатися.
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині скасування постанови державного нотаріуса Третьої Запорізької державної нотаріальної контори Коцило С.В. про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 26.06.2018 року.
Разом з тим, суд не може зобов`язати нотаріальну контору видати свідоцтво про право на спадщину, оскільки такі дії вчиняються нотаріусом відповідно до Закону України "Про нотаріат", тому у цій частині позов задоволенні не підлягає.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-82, 89, 141, 263-265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Третьої Запорізької державної нотаріальної контори про скасування постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Скасувати постанову від 26.06.2018 №1287/02-31 державного нотаріуса Третьої Запорізької державної нотаріальної контори Коцило С.В. про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 30 днів через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя.
Суддя: А.В. Воробйов