ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" березня 2010 р. Справа № 29/25-10
вх. № 485/5-29
Суддя господарського суду
при секретарі судовогозасідання
за участю представників сторін:
позивача - Літвінова О.В.
відповідача - Парамонова О.В.
3-ї особи - не з"явився
розглянувши, у відкритому судовому засіданні, справу за позовом ЗАТ "Люботинський завод продтоварів" м. Люботин
до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Х\о, м. Харків
3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державного казначейства України в Харківській області
про стягнення 354968,79 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить суд стягнути з відповідача 354968,79 грн. безпідставно отриманих грошових коштів та судові витрати. В обгрунтування свого позову, позивач вказує на те, що позивач сплатив відповідачу грошові кошти як плату за марки акцизного збору поперднього зразку у сумі 354 968,79 грн. Відповідач не видав оплачені марки попереднього зразку та не обміняв оплачені марки попереднього зразку на марки нового зразку. У зв"язку з тим, що правові підстави для видачі марок попереднього зразку, їх обміну на марки нового зразку та відповідно отримання плати (грошових коштів) за ці марки на цей час відпали, позивач вважає, що відповідач повинен повернути йому отримані грошові кошти, підстави для отримання яких відпали.
Відповідач надав суду заперечення на позовну заяву, в яких вказує, що з боку відповідача виконані усі залежні від нього вимоги п. 5 Постанови КМУ № 179. Однак, невиконання структурним підрозділом Міністерства фінансів вимог вищезазначеної Постанови, зробило неможливим регіональному управлінню Департаменту САТ України у Харківській області виконати всі вимоги зазначеної Постанови та п. 2.10. наказу ДПА України від 07.07.2008 року № 454 «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка та проведення обміну залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка» в частині видачі марок акцизного збору нового зразка суб'єктам господарювання в обмін на повернуті марки попереднього зразка. Відповідач вважає безпідставним посилання Позивача на ст. 1212 Цивільного кодексу України з тих мотивів, що перерахування позивачем на поточний рахунок Відповідача грошових коштів у сумі 354968,79 грн. не можна вважати набуттям майна без достатньої правової підстави.
В судовому засіданні, яке розпочалося 10.03.10 були оголошені перерви до 16.03.10 та до 22.03.10 для прийняття рішення по справі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Надав суду пояснення щодо заперечень відповідача.
Представник третьої особи в судове засідання не з"явився.
Враховуючи те, що норми ст. 38 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом в межах наданих ним повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглядати справу за наявними у справі і додатково поданими на вимогу суду матеріалами і документами.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Закрите акціонерне товариство Позивач є виробником алкогольних напоїв, що підтверджується Довідкою з ЄДРПОУ АА №313085 від 01.12.2009р. та Ліцензією на виробництво алкогольних напоїв реєстр. №225 від 18.01.2007р., та згідно ст. 2 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» є платником акцизного збору на алкогольні напої.
Пунктом 1 ст. 7 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» передбачено, що виробники алкогольних напоїв проводять маркування кожної пляшки (упаковки) алкогольних напоїв та таке маркування здійснюється марками акцизного збору, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Покупцями марок акцизного збору можуть бути суб'єкти підприємницької діяльності, які відповідно до законодавства України є платниками акцизного збору з алкогольних напоїв на підставі абз. 1 п. 6 Положення про марки акцизного збору, затвердженого Указом Президента України від 18.09.1995р. №849/95.
Продавцем марок акцизного збору за місцезнаходженням Позивача є Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Харківській області (Відповідач по справі) на підставі п. 6.4. Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом ДПА України від 10.02.2007р. №71.
01 липня 2003 року Постановою КМУ від 23.04.2003 №567 "Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів" були запроваджені марки акцизного збору з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв, тобто марки попереднього зразку.
01 серпня 2008 року Постановою КМУ від 12.03.2008р. №179 «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів» були запроваджені марки акцизного збору нового зразку, на яких, крім іншого, передбачено позначення сум акцизного збору.
Пунктом 5 Постанови КМУ від 12.03.2008р. №179 «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від Державної податкової адміністрації, крім іншого, вимагалось забезпечити безоплатну видачу до 1 жовтня 2008 р. марок акцизного збору нового зразка підприємствам - виробникам алкогольних напоїв в обмін на повернуті марки попереднього зразка залежно від вмісту спирту етилового в горілці чи лікеро-горілчаних виробах або виду виноробної продукції, для маркування яких такі марки були придбані.
ДПА України на виконання вимог Постанови КМУ №179 видала наказ від 07.07.2008р. №454 «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка та проведення обміну залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка» яким була затверджена відповідна форма «Попередня заявка-розрахунок про потребу в марках акцизного збору (для обміну інвентаризаційних залишків)».
Для обміну марок Позивач 08 вересня 2008 року надав Відповідачу Попередню заявку-розрахунок про потребу в марках акцизного збору (для обміну інвентаризаційних залишків (вхідна реєстрація №580/ДСК від 08.09.2008р.), в якій було відображено кількість марок акцизного збору попереднього зразку (9 593 751 шт.) в розрізі їх типів та кількість марок нового зразку для обміну (9 593 700 шт,), виходячи зі ставок акцизного збору, що діяли на час подання цієї заявки (21,50 грн. за 1 л 100-відсоткового спирту згідно з Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби».
Відповідно до п. 5 Постанови КМУ від 12.03.2008р. №179 «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів», марки нового зразку повинні були бути видані відповідачем до 01 жовтня 2008 року.
Відповідач обмін акцизних марок не здійснив.
В подальшому Закон України від 31.03.2009р. №1202-\/І «Про внесення змін до деяких законів України з питань акцизного збору» змінив з 01.07.2009р. ставки акцизного збору (34,00 грн. за 1 л 100-відсоткового спирту), у зв*язку з чим, з 01.07.09 змінились і зразки марок акцизного збору (марки найновішого зразку), оскільки на них відображається позначення вже нових ставок акцизного збору.
Листом від 14.05.2009 р. N 9999/7/32-0717 ДПА України роз'яснила, що «...використання марок акцизного збору із позначенням на ній суми акцизного збору, розрахованої за ставкою, що діє до 01.07.2009 р., можливе лише до 30.06.2009р. включно... З метою недопущення виникнення значних залишків акцизних марок для маркування алкогольних напоїв вважаємо за необхідне провести відповідну роз'яснювальну роботу з підприємствами-виробниками (імпортерами) стосовно повного використання зазначених марок до 30.06.2009 р. включно, оскільки обмін таких марок чинним законодавством не передбачено.»
Таким чином, з 01.07.2009р у зв'язку із зміною ставки акцизного збору припинився обіг та використання марок нового зразку, які повинні були бути видані за обміном позивачу до 01 жовтня 2008 року та за які позивачем попередньо було сплачено відповідачу плату шляхом перерахування грошових коштів у безготівковій формі.
Вказаний порядок передбачений Постановою № 567 "Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів". Зокрема в п. 10 постанови встановлено, що вітчизняні виробники для одержання марок подають серед інших документів і платіжний документ з відміткою установи банку, що підтверджує внесення плати за марки.
Відповідно до абз. 3 ст. 1 Закону України від 15.09.1995 № 329/95-ВР "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби", передбачено, що «плата за марки акцизного збору - плата, що вноситься українськими виробниками та імпортерами алкогольних напоїв і тютюнових виробів на покриття витрат на виробництво, зберігання та реалізацію марок акцизного збору. Розмір плати за марки акцизного збору встановлюється Кабінетом Міністрів України)). Розмір плати затверджений постановою КМУ від 20.06.2003 № 926 "Про розміри плати з марки акцизного збору для алкогольних напоїв та тютюнових виробів" і в період її сплати Позивачем (до 05.06.2008р.) складав 0,037 гривні за одну марку акцизного збору для алкогольних напоїв.
Загальна сума грошових коштів, перерахованих Відповідачу у якості плати за марки акцизного збору, які не були видані Позивачу, складає 354 968,79 грн. Кількість оплачених марок, суми внесеної плати за марки, платіжні документи відображалися в попередніх заявках-розрахунках про потребу в марках акцизного збору, поданих відповідачу за формою, затвердженою наказом ДПАУ від 04.05.2005. №163. Такі заявки подавались та оплата проводились за два місяці до строку отримання марок акцизного збору.
Оскільки як передбачено п. З Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Постановою №567, та відповідно до наказу ДПА України від 22.04.2008р. №273 "Про затвердження форм заявок-розрахунків на придбання марок акцизного збору і звіту про використання марок акцизного збору", попередня заявка-розрахунок про потребу в марках акцизного збору подається виробниками (імпортерами) продавцю марок щомісячно до 1-го числа місяця для забезпечення потреби в марках акцизного збору через 2 місяці.
Враховуючи діючі нормативні акти, марки нового зразку, що підлягали видачі за обміном, вже не можуть знаходитись в обігу. Обмін на марки найновішого зразку також не передбачений, що підтверджується листом ДПАУ від 14.05.2009 р. №999/7/32-0717.
Ст. 1212 Цивільного кодексу України, «Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.»
В абз. 2 п. 6 Положення про марки акцизного збору, затвердженого Указом Президента України від 18.09.1995р.№849/95 зазначено, що марки акцизного збору видаються покупцям тільки після внесення ними плати за ці марки.
Грошові кошти Позивачем переховувались Відповідачу в період грудень 2007р.- квітень 2008 року. В цей період в обігу знаходились марки попереднього зразку. Тобто згідно вищезазначеного п. 6 Положення про марки акцизного збору Відповідач повинен був видати саме ті марки, за які була внесена Позивачем плата.
Однак у зв*язку з тим, що були введені марки нового зразку за Постановою №179, а згодом і марок найновішого зразку за Законом України від 31.03.2009р. №1202-VI, підстава для отримання грошових коштів (підстава для набуття майна) за марки попереднього зразку відпала.
Таким чином, у відповідача перед позивачем виникли недоговірні зобовязання внаслідок набуття майна (отримання грошових коштів) на підставі, яка згодом відпала. Такі зобовязання полягають в обов'язку повернути набуте майно, що встановлено гл. 83 ЦКУ, зокрема ст. 1212 ЦКУ.
При цьому, суд вважає заперечення відповідача необгрунтованими, з наступних підстав.
Посилання відповідача на те, що доказування провини інших осіб та відсутність власної вини у тому, що відповідачем не були видані марки акцизного збору, за які ним були отримані грошові кошти позивача є невірним, оскільки, позовні вимоги не містять вимог відносно відшкодування шкоди, заподіяної неправомірними діями, що регулюється гл. 82 Цивільного кодексу України «Відшкодування шкоди», а позивач просить суд стягнути з відповідача безпідставно отримані грошові кошти.
При цьому суд враховує, що положення гл. 83 ЦКУ застосовуються незалежно від того чи набуття майна було результатом поведінки набувача (відповідача), чи потерпілого (Позивача), чи інших осіб. І вина відповідача в цьому випадку не має правового значення.
Посилання відповідача щодо невиконання Мінфіном своїх обов'язків, передбачених Постановою КМУ №179, також, не приймається судом до уваги, оскільки, Мінфін України повинен був здійснити дії по виготовленню та доставці марок перед Державною податковою інспекцією України, а не перед позивачем. Тобто, між Мінфіном та Позивачем не існує правовідносин чи будь-яких зобов'язань щодо оплати та отримання марок акцизного збору.
Відповідачем не надано суду належних доказів надсилання на адресу позивача листів та їх отримання позивачем, якими, як він вказує, відповідач попереджав позивача про зменшення залишків акцизних марок. крім того, зміст цих листів має рекомендаційний характер.
Заперечення щодо перерахування відповідачем отриманих від позивача грошових коштів іншій особі , такоє, є безпідставним, оскільки, саме відповідач є набувачем коштів, і це прямо передбачено діючим законодавством. І саме на відповідачеві лежить обов'язок на отримані кошти видавати позивачу марки акцизного збору.
Відповідно до вимог ст. 32 Господарського процесуального кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи викладене вище, суд визнав позовні вимоги обгрунтованими, такими, що підтверджуються наданими суду доказами та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 22, 33, 34, 43, 44, 49, 77, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Харківській області (м. Харків, м-н Свободи, 5, 1-й під"їзд, код 34952304) на користь Закритого акціонерного товариства «Люботинський завод «Продтовари» (м. Харків, вул. Червоножовтнева, 7, код 24486154) грошові кошти у сумі 354968,79 грн., державне мито у сумі 3550,00 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00 грн.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя
рішення підписано 29.03.10