
Справа № 359/11160/19
Провадження № 3/359/4136/2019
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
9 грудня 2019 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М., розглянувши за участю з особи, яка притягається до відповідальності, адміністративний матеріал, що надійшов від Батальйону патрульної поліції у місті Борисполі Управління патрульної поліції у Київській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП,
по відношенню до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи: НОМЕР_1 , -
в с т а н о в и в:
До суду надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 16.11.2019 року о 21 год. 25 хв. в м. Бориспіль на регульованому перехресті вул. Київський Шлях - вул. Бежівка, керуючи транспортним засобом автомобілем марки «ЗАЗ Daewoo» д.н.з. НОМЕР_2 , при повороті ліворуч при зеленому сигналі світлофора, не дав дороги автомобілю марки «Daewoo Lanos» д.н.з. НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_2 , що рухався в зустрічному напрямку, що призвело до пошкодження транспортних засобів. Потерпілі ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.16.6 ПДР України, відповідальність за що передбачена ст.124 КпАП України.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав. При цьому пояснив, що своєї провини не вбачає, та зазначив, що він дотримувався правил дорожнього руху та переконався у безпеці свого маневру.
Заслухавши думку особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а також ознайомившись з матеріалами справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , вважаю за необхідне повернути їх на доопрацювання з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує таке питання, зокрема як: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
У відповідності до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.124 КУпАП, визначені розділом VIІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України № 1395 від 07.11.2015 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2015 року за № 1408/27853.
Так, у п. 1 розділу VIII даної Інструкції зазначено, що у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці ДТП складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додається: схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський; пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності); показання технічних приладів (у разі їх наявності); показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності); інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
Пунктами 6 та 7 вищезазначеної Інструкції передбачено, що у випадках, коли для прийняття об`єктивного рішення виникає необхідність для отримання додаткових даних, поліцейський, який оформлює матеріали ДТП, протягом доби передає оформлені матеріали ДТП для подальшого розгляду уповноваженій особі підрозділу патрульної поліції, на території обслуговування якого сталася пригода. Уповноважена особа підрозділу патрульної поліції під час розгляду матеріалів ДТП повинен(на) в найкоротший строк, але не більше одного місяця з дати вчинення ДТП, встановити всі обставини її скоєння, вжити інших заходів щодо об`єктивного визначення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП, скласти відносно такої особи протокол про адміністративне правопорушення та в п`ятиденний строк надіслати його до відповідного суду.
Згідно п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС України № 1376 від 06.11.2015 року, при складанні протоколу зазначається, зокрема місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення (суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 28.11.2019 року серії ДПР18№192237, інспектором поліції дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 124 КУпАП.
При цьому, диспозиція статті 124 КУпАП, передбачає адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Об`єктивна сторона вказаного правопорушення виражається у порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна. Тобто, обов`язковою умовою настання відповідальності за статтею 124 КУпАП є наявність наслідку, у вигляді пошкоджень транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна. При цьому порушення правил дорожнього руху повинні перебувати в прямому причинному зв`язку з настанням зазначених наслідків (матеріальний склад).
З даної норми випливає, що дане правопорушення обов`язково передбачає порушення учасником дорожнього руху вимог правил дорожнього руху України.
Разом з тим суд не вповноважений самостійно кваліфікувати дії особи відповідно до правил дорожнього руху, оскільки це є обов`язком співробітника поліції, який складає протокол про адміністративне правопорушення. При цьому, протоколом та долученими до нього матеріалами має бути доведено, що певна дорожньо-транспортна пригода сталась внаслідок невиконання водієм саме зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення вимог ПДР України, що потягло зіткнення та пошкодження транспортного засобу чи іншого майна.
З огляду на вказане, суддя приходить до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення складений формально: не вирішено питання щодо інформації з відеокамер на даній на ділянці дороги, де відбулося зіткнення та відсутні дані, про залучення свідків, які були присутні під час складання схеми ДТП.
Суддя не має права самостійно здобувати докази для підтвердження чи спростування вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, адже у протилежному випадку він виходить за межі своєї компетенції, якою згідно з вимогами ст.ст. 213, 221 КУпАП, є лише розгляд справи.
Невідповідність долучених до протоколу серії ДПР18 №192237 від 28.11.2019 року документів, відсутність диску з відеоматеріалом, який є в учасників процесу про адміністративне правопорушення, унеможливлює прийняття рішення у справі законного й обґрунтованого судового рішення. Тому без усунення зазначених вище недоліків протоколу про адміністративне правопорушення розгляд справи не можливий.
Разом з тим, для підтвердження або спростування показів ОСОБА_1 в частині режиму роботи світлофора, необхідно долучити до матеріалів справи відеофайли, на яких зафіксовано режим роботи світлофорного об`єкту на перехресті вулиць Київський шлях - Бежівка в м. Бориспіль, в обох напрямках та дані циклограми роботи даного світлофора.
Також слід зазначити, що з письмових пояснень водія ОСОБА_1 вбачається, що пасажир ОСОБА_4 зверталася за медичною допомогою та в протоколі про адміністративне правопорушення працівником патрульної поліції зазначено, що остання є потерпілою стороною.
Проте даних про те чи вирішувались питання стосовно вказаної ДТП в порядку визначеному КПК України в матеріалах справи відсутні.
Указані обставини підлягають додатковій перевірці, оскільки свідчать про неповноту та неможливість об`єктивного розгляду адміністративного матеріалу відносно ОСОБА_1 .
Ці обставини в сукупності унеможливлюють подальший розгляд справи в суді з предмету з`ясування належності і допустимості доказів по справі, а саме протоколу про адміністративне правопорушення.
Зазначені вище недоліки не дають можливості суду встановити наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність правопорушника, та інші обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Пунктом 24 постанови ППВСУ № 14 від 23.12.2005 року визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, при підготовці до розгляду зазначеної справи було встановлено, що остання не може бути призначена до розгляду і підлягає поверненню на доопрацювання до Батальйону патрульної поліції у місті Борисполі Управління патрульної поліції у Київській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України для усунення вищевказаних недоліків.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 245, 256, 278 КУпАП, суддя
п о с т а н о в и в :
Адміністративний матеріал по відношенню до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП, - повернути на доопрацювання до Батальйону патрульної поліції у місті Борисполі Управління патрульної поліції у Київській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.
Встановити строк для усунення виявлених недоліків протягом 14 днів з моменту отримання копії постанови та матеріалів провадження.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя С.М. Вознюк