Рішення № 86507178, 20.12.2019, Заводський районний суд м. Дніпродзержинська

Дата ухвалення
20.12.2019
Номер справи
208/5882/19
Номер документу
86507178
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 208/5882/19

№ провадження 2-а/208/140/19

РІШЕННЯ

Іменем України

20 грудня 2019 р. м. Кам`янське

Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, у складі: Головуючого, судді - Похвалітої С.М., за участю секретаря судового засідання - Пентраковської М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам`янське адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до лейтенанта поліції першої роти четвертого батальйону УПП в Дніпропетровській області Шелюгова В.А., третя особа, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Департамент патрульної поліції Національної поліції України, про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, -

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до лейтенанта поліції першої роти четвертого батальйону УПП в Дніпропетровській області Шелюгова В.А., третя особа, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Департамент патрульної поліції Національної поліції України, про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.

У свої позовній заяві позивач посилається на те, що 26 серпня 2019 року лейтенантом поліції першої роти четвертого батальйону УПП в Дніпропетровській області Шелюговим В.А. було винесено постанову серії ЕАВ № 1456733 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 123 КУпАП та накладення стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн., відповідно до змісту постанови він, керуючи транспортним засобом, не виконав вимогу дорожнього знаку 2.2 «Стоп» перед початком руху, який був розташований перед залізничним переїздом та здійснив рух прямо без зупинки, чим порушив п. 20.2 Правил дорожнього руху України - правила руху через залізничний переїзд.

Вважає, що правила дорожнього руху не порушував, при русі через залізничний переїзд керувався миготливим біло-місячним сигналом залізничного світлофора, який має пріоритет перед дорожнім знаком, тому просить суд визнати недійсною і скасувати постанову лейтенанта поліції першої роти четвертого батальйону УПП в Дніпропетровській області Шелюгова В.А. серії ЕАВ № 1456733 від 26 серпня 2019 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 123 КУпАП та закрити справу про адміністративне правопорушення.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач лейтенант поліції першої роти четвертого батальйону УПП в Дніпропетровській області Шелюгов В.А. у судове засідання не з`явився, надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що діяв у відповідності до вимог чинного законодавства і правомірно притягнув позивача саме за порушення п. 20.2 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 123 КУпАП. Проти задоволення позову заперечував.

Представник третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Департамент патрульної поліції Національної поліції України в судове у судове засідання не з`явився, суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що лейтенант поліції першої роти четвертого батальйону УПП в Дніпропетровській області Шелюгов В.А. діяв у відповідності до вимог чинного законодавства і правомірно притягнув позивача саме за порушення п. 20.2 Правил дорожнього руху.

Суд, вивчивши матеріали адміністративної справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Постановою серії ЕАВ № 1456733 від 26 серпня 2019 року на позивача ОСОБА_1 лейтенантом поліції першої роти четвертого батальйону УПП в Дніпропетровській області Шелюговим В.А. було накладено адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 123 КУпАП в розмірі 340 гривень.

Згідно до матеріалів справи ОСОБА_1 26 серпня 2019 року о 19 год. 21 хв. в м. Дніпро на вул. Яхненківській, 6Б, керував транспортним засобом KIA Optima, НОМЕР_1 , був зупинений працівником поліції за порушення правил дорожнього руху - невиконання вимог дорожнього знаку 2.2 «Стоп» перед початком руху, який розташований перед залізничним переїздом та здійснив рух прямо без зупинки, чим порушив вимоги п. 20.2 Правил дорожнього руху України - правила руху через залізничний переїзд.

Статею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Пунктом 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично - дорожній мережі.

Відповідно до ст.222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи, зокрема, про порушення правил дорожнього руху. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.

Протокол про адміністративне правопорушення не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено, зокрема, до компетенції Національної поліції - ч.2 ст. 258 КУпАП.

Так, ст. 283 КУпАП передбачено, що постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.

Ст. 251 КУпАП передбачає, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ст. 280 КУпАП України, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

При розгляді справ зазначеної категорії необхідно з`ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз. Зміст постанови по справі про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У постанові по справі про адміністративне правопорушення, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.

Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів на спростування наведених в позові аргументів щодо відсутності самого факту адміністративного правопорушення, сама по собі постанова у справі про адміністративне правопорушення, без обґрунтування її доказами, передбаченими ст. 251 КУпАП, не може достовірно свідчити про вчинення позивачем адміністративного правопорушення.

Крім того, не містить надана суду постанова і посилання на дослідження відповідачем обтяжуючих чи пом`якшуючих відповідальність особи обставин, які повинні бути враховані органом, уповноваженим розглядати справи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» роз`яснено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 та 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення адміністративного правопорушення, зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.

Згідно до ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до вимог п. 20.1 ПДР України, під`їжджаючи до переїзду, а також починаючи рух після зупинки перед ним, водій зобов`язаний керуватися вказівками і сигналами чергового по переїзду, положенням шлагбаума, світловою та звуковою сигналізацією, дорожніми знаками і дорожньою розміткою, а також переконатися в тому, що не наближається поїзд (локомотив, дрезина).

Згідно п. 8.3.2 ПДР України, сигнали світлофорів крім жовтого миготливого, мають перевагу перед дорожніми знаками пріоритету.

П. 8.4.б ПДР України визначено дорожній знак 2.2 «Стоп» як знак пріоритету.

Відповідно до п. 8.7.6.б ПДР України, миготливий біло-місячний сигнал показує, що сигналізація справна і не забороняє руху транспортних засобів.

Ч.1 ст. 123 КУпАП передбачено, що порушення правил руху через залізничний переїзд, крім порушень, передбачених частиною другою і третьою цієї статті тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Суд зазначає про відсутність належних доказів вчинення позивачем правопорушення, встановленого частиною першою статті ч. 1 ст. 123 КУпАП, оскільки відповідачем не спростовано пояснення позивача, згідно якого він керувався вимогами п. 8.3.2 ПДР України, проїхавши на сигнал світлофора, що має перевагу перед дорожніми знаками пріоритету.

Частиною третьою статті 283 КУпАП прямо передбачено, що постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості, зокрема про технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис.

Таким чином, враховуючи, що відповідачем не надано до суду належних та допустимих доказів спростування позовних вимог позивача, а тому позовні вимоги про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення є обґрунтованими, законними, тому суд дійшов до висновку про їх задоволення. Крім того, відповідачем, як суб`єктом владних повноважень до судового засідання не надано переконливих доказів правомірності свого рішення в частині призначеного адміністративного стягнення, а тому суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягає задоволенню.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 244-246,260,286 КАС України суд, -

в и р і ш и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до лейтенанта поліції першої роти четвертого батальйону УПП в Дніпропетровській області Шелюгова В.А., третя особа, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Департамент патрульної поліції Національної поліції України, про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, задовольнити.

Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАВ № 1456733 від 26 серпня 2019 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 123 КУпАП, якою накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. - скасувати і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Позивач - ОСОБА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 (адреса: АДРЕСА_1 );

Відповідач - лейтенант поліції першої роти четвертого батальйону УПП в Дніпропетровській області Шелюгов В.А. (адреса: м. Дніпро, пл. Троїцька, 2 «А»);

Третя особа, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору - Департамент патрульної поліції Національної поліції України (адреса: м. Дніпро, пл. Троїцька, 2 «А», код ЄДРПОУ 40108866).

Апеляційна скарга на судове рішення у справах щодо притягнення до адміністративної відповідальності може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Похваліта С. М.