Постанова № 86506871, 18.11.2019, Дніпровський районний суд Дніпропетровської області (до 25.04.2025 - Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області)

Дата ухвалення
18.11.2019
Номер справи
175/3793/19
Номер документу
86506871
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 175/3793/19

Провадження № 3/175/1511/19

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 листопада 2019 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Бойко О.М.,

за участю секретаря Філоненко О.О.,

за участю прокурора Поліщук Е.Б.,

розглянувши матеріали, що надійшли із Управління захисту економіки в Дніпропетровській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Кіровське, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 ради Дніпровського району Дніпропетровської області,

за ч. 2 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

встановив:

Згідно протоколу про вчинення адміністративного правопорушення пов`язаного з корупцією передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП №1508 від 17 вересня 2019 року, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: будучи головою Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, в порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону несвоєчасно повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції про суттєві зміни у майновому стані суб`єкта декларування.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав.

Адвокат Сисоєв Є.О. підтримав позицію ОСОБА_1 та просив закрити провадження по справі у зв`язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.

Прокурор Дніпропетровської місцевої прокуратури №3 Поліщук Є.Б. в судовому засіданні вважав вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 2 КУпАП доведеною.

Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Так, відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов`язане з корупцією – діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони чи обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст. 3 цього Закону, за яке законом установлено кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність.

Згідно ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та його адвоката, прокурора Дніпропетровської місцевої прокуратури №3 Поліщук Є.Б., вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 2 КУпАП повністю доведена.

Перебування ОСОБА_1 на службі Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області підтвердженно документами, розміщеними на загальнодоступному сайті «Портал місцевого самоврядування» (rada/info.ua), сайті НАЗК (public.nazk.gov.ua)

Згідно з підпунктом «б» пункту 1 ч. 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є: в) державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування. Таким чином, ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією.

Частиною 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що у разі суттєвої зміни у майновому стані суб`єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб`єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов`язаний письмово повідомити про це НАЗК. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» встановлено у 2017 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня - 1600 гривень. Отже, 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня 2017 року, становить грошову суму у розмірі 80 000 грн.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону.

Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 №3 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 961/29091) затверджено Форму повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб`єкта декларування та правила заповнення форми повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб`єкта декларування. Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб`єкта декларування подається ним особисто шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб`єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр).

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 10.06.2016 № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» із змінами згідно рішення Національного агентства з питань запобігання корупції №1 від 18.08.2016 року зареєстрованим Міністерством юстиції України від 19.08.2016 року за № 1153/29283 визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи. Перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року, в тому числі і для таких типів декларацій (повідомлень) та суб`єктів декларування: щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону № 1700-VII відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені декларації подаються протягом 60 календарних днів; декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону № 1700-VII (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону № 1700-VII відповідальне та особливо відповідальне становище, другий етап – з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб`єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб`єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону, службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.

Відповідно до п. 6 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 року №3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 961/29091, суб`єкти декларування письмово повідомляють НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другою статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу 2 зазначеного порядку повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб`єкта декларування подається через електрону мережу Інтернет з використання програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб`єкта декларування після реєстрації в Реєстрі. Пунктом 4 передбачено, що інформація, включена в повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб`єкта декларування, повинна бути також відображена в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Рішенням Національного агентства від 18.08.2016 року №1 «Про внесення змін до деяких рішень Національного агентства з питань запобігання корупції щодо функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», внесені зміни у підпункт 1 пункту 1 рішення Національного агентства від 10.06.2016 року № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», а саме: слова та цифри «15 серпня 2016 року» змінити словами та цифрами «01 вересня 2016 року». Таким чином, система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи, а перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року.

Згідно з вищевикладеним ОСОБА_1 , будучи головою Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, набув обов`язку електронного декларування з 01.01.2017 року.

19 жовтня 2017 року ОСОБА_1 , будучи згідно з пунктом «в» п.1 ч.1 ст 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія Закону та відповідно до ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом декларування та суб`єктом відповідальності за порушення, пов`язані з корупцією, придбав майно – автомобіль TOYOTA CAMRI, vin НОМЕР_1 , та здійснив реєстрацію у територіальному сервісному центрі МВС № 1242 РСЦ МВС в м. Дніпро за ціною 235 653 грн., що перевищає 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2017 року. Отже, придбання транспортного засобу, що має ідентифікаційний номер, передбачає відповідне оформлення договору купівлі-продажу цього транспортного засобу, зняття його з обліку, отримання свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

Відповідно до ст. 655 ЦК України, договір купівлі-продажу – це угода, за якою продавець (одна сторона) зобов`язується передати майно у власність покупцеві (другій стороні), а покупець зобов`язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму (стаття 655 ЦК України).

Відповідно до договору купівлі-продажу транспортного засобу №1242/2017/671317 від 19.10.2017 року передача транспортного засобу Продавцем і прийняття його Покупцем здійснюється після повної сплати вартості майна. Відповідно до вказаного договору, договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання; договір може бути розірваний за домовленістю сторін, яка оформлюється додатковою угодою до цього договору.

На запит управління захисту економіки в Дніпропетровській області про надання копій документів, територіальним сервісним центром №1242 надано відповідь з вичерпним переліком документів, що стали підставою перереєстрації транспортного засобу за договором купівлі-продажу №1242/2017/671317 від 19.10.2017 року, серед яких немає будь-яких документів (додаткових угод, боргових розписок, заперечень, актів, уточнень до договору тощо), які б змінювали, уточнювали, доповнювали умови укладеного договору, що підтверджує факт здійснення правочину 19.10.2017 року, набрання чинності договором і виконання всіх зазначених в ньому умов.

Згідно ч. 1 ст. 334 ЦК України, право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно офіційної відповіді голови Національного агентства з питань запобігання корупції Корчак Н.М. від 02.03.2017 року № 03-05/4886/17 на запит Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо роботи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб`єктами декларування документів до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи головою Обухівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, згідно п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VII суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, будучи 19.10.2017 року, обізнаним про вартість придбаного майна – автомобіля TOYOTA CAMRI в сумі 235 653 грин. (двісті тридцять тисяч шісот п`ятдесят три гривні), в порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», п. 1, 6 розділу ІІ рішення Національного агентства з питань запобігання корупції «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10.06.2016 року №2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 року за №958/29088, поза межами десятиденного строку з моменту придбання майна, а саме 21.12.2017 року несвоєчасно повідомив, тобто подав повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб`єкта декларування. Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення – несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.

Разом із цим, суд не може прийняти до уваги доводи захисника та правопорушника про те, що закінчився строк притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності.

Так, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення триваючого характеру, у вигляді несвоєчасного подання декларації, у формі бездіяльності, яка закінчилась активними діями правопорушника - 21.12.2017 року, у момент подання декларації, а тому дворічний строк для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності станом на момент розгляду справи не закінчився.

Разом із цим, не можуть бути прийняті до уваги доводи сторони захисту про те, що співробітникам управління захисту економіки було відомо про вчинення ОСОБА_1 правопорушення у сфері запобігання корупції, оскільки його вже з цього приводу опитували у червні 2018 року. Проте, належних та допустимих доказів про зазначені обставини ОСОБА_1 не надав.

Враховуючи обставини та характер вчиненого правопорушення, а також особу порушника, який до адміністративної відповідальності притягується вперше, суд вважає за необхідне піддати ОСОБА_1 мірі адміністративного стягнення у вигляді мінімального штрафу у дохід держави.

Згідно ст. 283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.

Судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом (ст. 40-1 КУпАП).

Згідно Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Згідно статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» з 1 січня 2019 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1921 гривень.

Ставка судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

Керуючись ст.ст. 13, 23, 30, 33, 36, 401, 172-6, 268, 276, 277, 278, 279, 280, 283, 284, 285 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,-

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , голови АДРЕСА_1 селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення і піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.

З урахуванням частини другої статті 308 КУпАП у разі несплати ОСОБА_1 штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП та примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби, стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу в розмірі 3400 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь Держави (рахунок отримувача: UA798999980000031211256026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106)судовий збір в розмірі 384,20 грн.

Копію постанови вручити ОСОБА_1 , направити для відома та виконання – Управлінню захисту економіки в Дніпропетровській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, прокурору Дніпровського району Дніпропетровської області, а у разі несплати штрафу - для виконання відповідному відділу ДВС у Дніпропетровській області.

Крім того, копію постанови для виконання в частині сплати судового збору направити до Дніпропетровської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду через місцевий суд.

Суддя О.М. Бойко

Строк пред`явлення до виконання – три місяці.

Постанова набрала чинності ______року.