Рішення № 86496471, 21.12.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2019
Номер справи
520/11804/19
Номер документу
86496471
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

21 грудня 2019 р. справа № 520/11804/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., розглянувши за правилами спрощеного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ" (вул. Чоботарська, буд. 80-А, к. 8, м. Харків, 61047, код ЄДРПОУ 40184560) до Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) , Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61027, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання незаконними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ", звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Харківській області, у якому просить суд:

- визнати незаконними та скасувати рішення комісії ДПС у Харківській області рішення комісії ДПС у Харківській області № 1291976/40184560 від 27.09.2019, № 1292021/40184560 від 27.09.2019, № 1292019/40184560 від 27.09.2019 та № 1292020/40184560 від 27.09.2019;

- зобов`язати ДПС України зареєструвати податкові накладні № 1 від 30.08.2019, №2 від 30.08.2019, № 3 від 30.08.2019 та від 30.08.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що податковим органом було безпідставно зупинено реєстрацію податкових накладних, складених Товариством на ім`я своїх контрагентів. Не погоджуючись із діями контролюючого органу Товариством було подано пояснення та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено. Однак рішенням комісії регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, у реєстрації податкових накладних Товариства було відмовлено. Позивач не погодився із рішеннями контролюючого органу, вважає їх незаконними та безпідставними, а власні податкові накладні - такими, що підлягають реєстрації, у зв`язку з чим звернувся до суду із цим позовом.

Відповідач, Головне управління ДПС у Харківській області, надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що ТОВ “МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ” не надано первинні документи щодо придбання товарів/послуг зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інветаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних топових форм та галузевої специфіки, накладні.

Відповідач, Державна податкова служба України, не скористався процесуальним правом надати відзив на адміністративний позов у строк, визначений судом. Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 отримано за довіреністю 18.11.2019.

Відповідно до ч.1 ст.261 КАС України відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

Згідно з ч.4 ст.159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що місцезнаходження ТОВ “МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ” зареєстровано за адресою 61052, м. Харків, вул. Чоботарська,буд.80-А, кімн.8. За даною адресою розташовані офісні приміщення, що орендуються ТОВ “МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ” у 'ГОВ “ПЛЕСК” за договором оренди №06-02/2019 від 06.02.2019. ТОВ “МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ” зареєстровано як платник ПДВ 01.03.2019, позивачем відкрито поточний рахунок № НОМЕР_1 у ПАТ “Банк Інвестицій та Заощаджень”, м Київ. МФО 380281. Директором ТОВ “МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ”. який одночасно є і єдиним учасником Товариства, є ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ).

Відповідно до відомостей ЄДРЮОФОПГФ основним видом економічної діяльності позивача є вид діяльності за кодом 33.12 - ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення, інші основні види діяльності - неспеціалізована оптова торгівля (Код КВЕД 46.90), будівництво інших споруд (код КВЕД 42.99), діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах (код КВЕД 71.12), установлення та монтаж машин і устаткування (код КВЕД 33.20), організація будівництва будівель (код КВЕД 41.10), будівництво житлових і нежитлових будівель (код КВЕД 41.20).

Щодо обставин спірних правовідносин, судом встановлено, що 25 липня 2019 року між позивачем та AT “Українська залізниця”, в особі виробничого підрозділу Харківська вагонна дільниця філії "Пасажирська компанія" AT “Українська залізниця”, укладено договір № УЗ ЦЛ-19536/10 на технічне обслуговування обладнання вагономийних комплексів.

За результатом виконання позивачем взятих на себе зобов`язань та надання замовлених послуг у серпні 2019 року сторонами було складено та підписано уповноваженими представниками сторін Акт прийомки-передачі викопаних робіт з технічного обслуговування обладнання вагономийних комплексів № 1 від 30.08.2019 року. До складу вартості виконаних робіт, зазначеній в акті, було включено використані матеріали та запасні частини на загальну суму 816682,46 грн, в зв`язку з чим позивачем було складено Калькуляції (з розшифровками) вартості послуг з технічного обслуговування обладнання вагономийного комплексу та вагономийної машини.

У зв`язку із прийняттям Замовником виконаних послуг ТОВ “МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ” (Виконавець), керуючись правилом першої події, склало податкову накладну №1 від 30.08.2019.

Відповідно до Квитанції №1 реєстрація вищевказаної податкової накладної зупинена на підставі того, що вона відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків, та запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів.

29.09.2019 позивачем подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, проте рішенням комісії регіонального рівня №291976/40184560 від 27.09.2019, у реєстрації податкової накладної відмовлено на підставі ненадання платником податку копій документів (“первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити)” та “документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи, які не надано підкреслити)”).

Судом встановлено та не спростовано відповідачем, що позивачем до Повідомлення надано усі необхідні документи, щодо здійсненої господарської операції: договір із додатками, акт прийомки-передачі виконаних робіт із калькуляцією, податкову накладну.

Суд зазначає, що відповідачем не надано до суду доказів того, що для виконання робіт з технічного обслуговування договором або законом передбачено складення документів щодо підтвердження відповідності продукції, зберігання, транспортування, тощо.

Позивачем також вказано, що при проведенні технічного обслуговування обладнання за договором № УЗ/ЦЛ-19536/10 ним використані матеріали та запасні частини, придбані у контрагентів-постачальників за договором купівлі-продажу № 25 від 02.07.2019, укладеним із ТОВ “СХІДОПТОРГ” (продукція виробничо-технічного призначення, асортимент якої сторонами погоджено у специфікації №5 від 13.08.2019), за договором купівлі-продажу № 47 від 05.08.2019, укладеним із ТОВ “КОНСАЛТ-СІТІ” (продукція виробничо-технічного призначення, асортимент якої сторонами погоджено у специфікації №2 від 13.08.2019). Позивач зазначає та надає до суду докази на підтвердження того, що на виконання умов вищевказаних договорів контрагенти поставили на адресу позивача продукцію відповідно до видаткової накладної №11318 від 13.08.2019, видаткової накладної №66-1308 від 13.08.2019 та видаткової накладної №267-1308 від 13.08.2019. Поставка ТМЦ здійснювалась із залученням незалежного перевізника - ТОВ “КАРГОТРАНС 2012”. Отримані ТМЦ були внесені до даних бухгалтерського обліку Товариства. За результатом поставки конрагенти позивача склали та зареєстрували в ЄРПН податкові накладні, на підставі яких ТОВ “МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ” включило визначені у них суми ПДВ до власного податкового кредиту.

02 липня 2019 року між позивачем та АТ “Українська залізниця”, в особі виробничого пасажирське вагонне депо Гребінка філії "Пасажирська компанія" АТ “Українська залізниця”, укладено договір № УЗ/ЦЛ-19475/10, у відповідності до умов якого Товариство зобов`язалось падати послуги з технічного обслуговування дрібоструминної та фарбувально - сушильної камер, що знаходиться за адресою: Полтавська обл.. м. Гребінка, вул. Шевченка. 1.

На виконання п.5.1 та п.5.2 Договору 09 липня 2019 року Замовник направив Товариству письмову рознарядку, яка відповідно до умов Договору вважається дозволом на надання послуг Виконавцем та підтвердженням готовності Замовника до приймання послуг.

За результатом виконання позивачем взятих на себе зобов`язань у серпні 2019 року сторонами було складено та підписано уповноваженими представниками сторін Акт прийомки-передачі виконаних робіт (наданих послуг) з технічного обслуговування обладнання № 2 від 30.08.2019. До складу вартості виконаних робіт, зазначеній в Акті прийомки-передачі №2 від 30.08.2019, включено використані матеріали та запчастини на загальну суму 615'750,07 грн (без врахування ПДВ), в зв`язку з чим позивачем складено Калькуляцію на надання послуг технічного обслуговування дрібоструминної камери та Калькуляцію на надання послуг технічного обслуговування фарбувально-сушильної камери.

В зв`язку із прийняттям Замовником виконаних послуг позивач, керуючись правилом першої події, склав та подав на реєстрацію податкову накладну № 2 від 30.08.2019.

Відповідно до Квитанції №1 реєстрація вищевказаної податкової накладної зупинена, оскільки вона відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків, та запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів.

24.09.2019 позивачем подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, проте рішенням комісії регіонального рівня №1292021/40184560 від 27.09.2019 у реєстрації податкової накладної відмовлено па підставі ненадання платником податку копій документів (“первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг. зберігання і транспортування, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити)” та “документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи, які не надано підкреслити)”).

Судом встановлено та не спростовано відповідачем, що позивачем до Повідомлення надано усі необхідні документи, щодо здійсненої господарської операції: договір із додатками, акт прийомки-передачі виконаних робіт із калькуляцією, податкову накладну.

Суд зазначає, що відповідачем не надано до суду доказів того, що для виконання робіт з технічного обслуговування договором або законом передбачено складення документів щодо підтвердження відповідності продукції, зберігання, транспортування, тощо.

Позивачем вказано, що при проведенні технічного обслуговування обладнання за договором № УЗ/ЦЛ-19475/10 ним використані матеріали та запасні частини, придбані у кількох контрагентів-продавців за договором купівлі-продажу № 25 від 02.07.2019, укладеним із ТОВ “СХІДОП`ГОРГ” (продукція виробничо-технічного призначення, асортимент якої сторонами погоджено в специфікації №7 від 26.08.2019); за договором купівлі-продажу № 20 від 20.08.2019, укладеним із ТОВ “АРЕНА ПОСТАЧ” (продукція виробничо-технічного призначення, асортимент якої сторонами погоджено в специфікації № 1 від 26.08.2019).

На виконання умов вищевказаних договорів контрагенти позивача поставили позивачу ТМЦ на підставі видаткової накладної №12608 від 26.08.2019 та видаткової накладної №2910-2608 від 26.08.2019. Поставка ТМЦ здійснювалась із залученням незалежного перевізника - ТОВ “КАРГОТРАНС 2012”. Отримані ТМЦ були внесені до даних бухгалтерського обліку Товариства. За результатом поставки контрагенти позивача склали та зареєстрували в ЄРПН відповідні податкові накладні.

29 липня 2019 року між ТОВ “МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ” та АТ “Українська залізниця”, в особі виробничого підрозділу Харківська вагонна дільниця філії "Пасажирська компанія" AT “Українська залізниця”, було укладено договір № УЗ/ИЛ-19538/10 на технічне обслуговування дрібоструминної та фарбувально - сушильної камер, що знаходяться за адресою: Чернігівська обл., м. Бахмач, вул. Деповська, 11-Б. На виконання п.5.1.та п.5.2 Договору Замовник направив позивачу письмову рознарядку, яка відповідно до умов Договору вважається дозволом на надання послуг Виконавцем та є підтвердженням готовності Замовника до приймання послуг.

За результатом виконання ТОВ “МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ” взятих на себе зобов`язань у серпні 2019 року сторонами було складено та підписано уповноваженими представниками сторін Акт прийомки-передачі виконаних робіт (наданих послуг) з технічного обслуговування обладнання № 1 від 30.08.2019. До складу вартості виконаних робіт, зазначеній в Акті прийомки-передачі, включено використані матеріали та запчастини на загальну суму 1358852,94 грн (без врахування ПДВ), в зв`язку з чим позивачем складено Калькуляцію на надання послуг технічного обслуговування дрібоструминної камери та Калькуляцію на надання послуг технічного обслуговування фарбувально-сушильної камери.

У зв`язку із прийняттям Замовником виконаних послуг ТОВ “МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ” (Виконавець), керуючись правилом першої події склало та подало па реєстрацію податкову накладну №3 від 30.08.2019.

Відповідно до Квитанції №1 реєстрація вищевказаної податкової накладної була зупинена, оскільки вона відповідає вимогам п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв ризнковості платника податків, та запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів.

24.09.2019 позивачем подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, проте рішенням комісії регіонального рівня № 1292019/40184560 від 27.09.2019 у реєстрації податкової накладної відмовлено на підставі ненадання платником податку копій документів (“первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити)” та “документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи, які не надано підкреслити)”).

Судом встановлено та не спростовано відповідачем, що позивачем до Повідомлення надано усі необхідні документи, щодо здійсненої господарської операції: договір із додатками, акт прийомки-передачі виконаних робіт із калькуляцією, податкову накладну.

Суд зазначає, що відповідачем не надано до суду доказів того, що для виконання робіт з технічного обслуговування договором або законом передбачено складення документів щодо підтвердження відповідності продукції, зберігання, транспортування, тощо.

Позивачем зазначено, що при проведенні технічного обслуговування обладнання за договором № УЗ/НЛ-19538/10 ним використані матеріали та запасні частини, придбані у контрагентів-постачальників ТОВ “МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ” за договором купівлі-продажу № 25 від 02.07.2019, укладеним із ТОВ “СХІДОПТОРГ” (продукцію виробничо-технічного призначення, асортимент якої сторонами погоджено у специфікації №6 від 14.08.2019), за договором купівлі-продажу № 47 від 05.08.2019, укладеним із ТОВ “КОНСАЛТ-СІТІ” (продукція виробничо-технічного призначення, асортимент якої сторонами погоджено у специфікації №3 від 14.08.2019).

На виконання умов договорів контрагенти позивача поставили йому витратні матеріали та запчастини: на підставі видаткової накладної №11408 від 14.08.2019, видаткової накладної №21408 від 14.08.2019, видаткової накладної №63-1408 від 14.08.2019, видаткової накладної №64-1408 від 14.08.2019.

Поставка ТМЦ здійснювалась із залученням незалежного перевізника - ТОВ “КАРГОТРАНС 2012”. Отримані ТМЦ були внесені до даних бухгалтерського обліку Товариства. За результатом поставки контрагенти позивача склади та зареєстрували в ЄРПН податкові накладні, на підставі яких ТОВ “МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ” включило вищезазначені суми до власного податкового кредиту.

25 червня 2019 року між ТОВ “МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ” та AT “Українська залізниця”, в особі виробничого підрозділу вагонна дільниця станції Київ - Пасажирський філії "Пасажирська компанія" AT “Українська залізниця”, укладено договір № УЗ/ЦЛ- 19461/Ю на технічне обслуговування обладнання вагономийного комплексу, що знаходиться за адресою: м. Київ. вул. Уманська, 8.

За результатом виконання ТОВ “МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ” взятих на себе зобов`язань та надання замовлених послуг у серпні 2019 року сторонами складено та підписано уповноваженими представниками сторін Акт прийомки-передачі виконаних робіт з технічного обслуговування обладнання вагономийного комплексу № 2 від 30.08.2019. До складу вартості виконаних робіт, зазначеній в Акті прийомки-передачі №2 від 30.08.2019, включено використані матеріали та запасні частини на загальну суму 696763,00 грн (без врахування ПДВ), в зв`язку з чим позивачем складено Калькуляцію (з розшифровками) вартості послуг з технічного обслуговування обладнання вагономийного комплексу.

У зв`язку із прийняттям Замовником виконаних послуг ТОВ “МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ” (Виконавець), керуючись правилом першої події, склало податкову накладну № 4 від 30.08.2019.

Відповідно до Квитанції №1 реєстрація вищевказаної податкової накладної зупинена, оскільки вона відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків, та запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів.

24.09.2019 позивачем подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, проте рішенням комісії регіонального рівня №1292020/40184560 від 27.09.2019, у реєстрації податкової накладної відмовлено на підставі ненадання платником податку копій документів (“первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг. зберігання і транспортування, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акт приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити)” та “документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи, які не надано підкреслити)”).

Судом встановлено та не спростовано відповідачем, що позивачем до Повідомлення надано усі необхідні документи, щодо здійсненої господарської операції: договір із додатками, акт прийомки-передачі виконаних робіт із калькуляцією, податкову накладну.

Суд зазначає, що відповідачем не надано до суду доказів того, що для виконання робіт з технічного обслуговування договором або законом передбачено складення документів щодо підтвердження відповідності продукції, зберігання, транспортування, тощо.

Позивачем зазначено, що при проведенні технічного обслуговування обладнання за договором № УЗ ЦЛ-19461/Ю позивачем використані матеріали та запасні частини, придбані у контрагентів-постачальників ТОВ “МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ” за договором купівлі-продажу № 25 від 02.07.2019, укладеним із ТОВ “СХІДОПТОРГ” (продукція виробничо-технічного призначення, асортимент якої сторонами погоджено у специфікації №4 від 12.08.2019); за договором купівлі-продажу № 47 від 05.08.2019 року, укладеним із ТОВ “КОНСАЛТ-СІТІ” (продукція виробничо-технічного призначення, асортимент якої сторонами погоджено у специфікації №1 від 12.08.2019).

На виконання умов договорів контрагенти позивача на підставі видаткової накладної №11208 від 12.08.2019 та видаткової накладної .№65-1208 від 12.08.2019 поставили позивачу витратні матеріали та запчастини. Поставка ТМЦ здійснювалась із залученням незалежного перевізника - ТОВ “КАРГОТРАНС 2012”. Отримані ТМЦ були внесені до даних бухгалтерського обліку позивача. За результатом поставки контрагенти позивача склали та зареєстрували в ЄРПН відповідні податкові накладні, на підставі яких ТОВ “МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ” включило вищезазначені суми до власного податкового кредиту.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.16 статті 201 ПК України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Редакція пункту 201.16 статті 201 ПК України змінена на підставі Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році” від 7 грудня 2017 року № 2245-VIII (далі - Закон № 2245-VIII).

Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2245-VIII Кабінету Міністрів України доручено до 1 березня 2018 року визначити порядок зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити перегляд та приведення центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

21 лютого 2018 року на виконання вимог Закону № 2245-VIII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі - Порядок № 117), пунктом 10 якого зобов`язано ДФС визначити критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та погодити їх з Міністерством фінансів України.

Податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку ( п.5 Порядку № 117).

Відповідно до пунктів 6, 7 Порядку № 117 у разі, коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/ розрахунку коригування зупиняється.

Згідно з пунктами 12, 13 Порядку №117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

На час виникнення та розвитку спірних у цій справі правовідносин критерії ризиковості здійснення операцій були визначені та затверджені листом В.о. Голови Державної фіскальної служби України від 05.11.2018 р.

Пунктом 1.6 вказаних критеріїв надано вичерпний перелік критеріїв, що дає підстави для визначення ризиковості платника податків.

Так, комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"; платник податку зареєстрований платником ПДВ менше трьох місяців; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.

Відповідність платника податку Критеріям ризиковості платників податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв.

Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Якщо платник податків, якого внесено до переліку ризикових суб`єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв, такого платника податків виключають з переліку ризикових суб`єктів господарювання в день отримання/виявлення такої інформації.

У разі якщо платник податків, внесений до переліку ризикових суб`єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пункті 1.6 цих Критеріїв, платника виключають з переліку ризикових суб`єктів господарювання за рішенням комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС.

Інформація про внесення/виключення платника податку до/з переліку ризикових платників податків, відповідно до пунктів 1.1-1.6 цих Критеріїв, стає доступною платнику в Електронному кабінеті.

Відповідно до п. 2.1 вказаних критеріїв, податкові накладні / розрахунки коригування, складені платниками податку, перевіряються на відповідність ознакам ризиковості здійснення операцій: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку(ий) подано на реєстрацію в Реєстрі, дорівнює абоперевищує величину залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 відсотків загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД та послуг з кодами згідно з ДКПП, перелік яких визначено ДФС відповідно до додатка, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в Таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

Згідно з п.21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

На час виникнення спірних правовідносин критерії ризиковості платника податків визначалися листом Державної фіскальної служби України від 07.08.2019 №1962/99-99-29-01-01 та були затверджені листом Міністерства фінансів України від 06.08.2019 № 26010-06-5/20111. За змістом п.п.1.6 п.1 вказаного листа ДФС України платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо:

- керівник платника податку та/або головний бухгалтер, та/або особа, що має право підпису, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстровані (перереєстровані) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”;

- платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

- платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

- платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

- платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);

- в органах ДФС наявна податкова інформація, яка стада відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній/розрахунку коригування.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.

Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

У разі якщо платник податків, внесений до переліку ризикових суб`єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пункті 1.6 цих Критеріїв, платника виключають з переліку ризикових суб`єктів господарювання за рішенням комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС.

Інформація про внесення/виключення платника податку до/з переліку ризикових платників податків, відповідно до пунктів 1.1-1.6 цих Критеріїв, стає доступною платнику в Електронному кабінеті.

Суд зазначає, що в квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної критерії ризиковості визначені виключно на підставі листа ДФС від 07.08.2019 №1962/99-99-29-01-01.

Вирішуючи питання щодо законності рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, суд вказує, що зупинення її реєстрації, за своїм змістом є передумовою для відмови в її реєстрації.

Суд, надаючи оцінку підставам зупинення реєстрації податкової накладної, поданої позивачем, враховує, що акт, що затверджує критерії ризиковості здійснення операцій має на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов`язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством.

Листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, не є джерелом права відповідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дійсно, відповідно до чинного законодавства у податкового органу наявні повноваження на здійснення моніторингу податкових накладних, зупинення їх реєстрації та прийняття подальшого рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Водночас, суд вказує, що наявність повноважень - це одна з обставин, які входять до предмета доказування у справах цієї категорії, але не єдина. Надання податковому органу відповідних повноважень - це лише передумова подальшої реалізації його управлінських функцій, результатом реалізації чого, у цій справі, є прийняття рішення.

Отже, суд вважає, що зупинення реєстрації податкової накладної на підставі критеріїв ризиковості, встановлених листом ДФС, порушує принцип правової визначеності та передбачуваності, а, відтак, є неправомірним.

У правовідносинах, з приводу яких подано позов, виходячи з початкового порушення принципів правової визначеності та передбачуваності зупиненням реєстрації податкової накладної на підставі критеріїв ризиковості, встановлених листом ДФС, спірне рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, як подальша реалізація названого зупинення, не відповідає вимогам статті 2 КАС України щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості.

Так, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

В ході розгляду справи знайшов свої підтвердження факт того, що після зупинення реєстрації податкових накладних позивачем були подані документи, передбачені пунктом 14 Порядку №117, для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Такими документами, в силу п.14 Порядку №117 є договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Проте, у оскаржуваних рішеннях відповідача про відмову у реєстрації ПН фактично було лише процитоване положення пункту 14 Порядку №117, тобто викладена загальна норма без зазначення конкретних документів, яких, на думку контролюючого органу, не вистачає для здійснення реєстрації податкових накладних, а також без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи не були враховані.

При цьому, судом встановлено, що подані Товариством для реєстрації податкових накладних документи не мають дефекту форми, змісту або походження, які в силу частини другої статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88, спричинили б втрату первинними документами юридичної сили, та підтверджують факт здійснення господарських операцій.

Разом з тим, Державна фіскальна служба України, не зважаючи на надіслане позивачем повідомлення та додані до нього документи, прийняла спірні рішення про відмову в реєстрації ПН, без зазначення, як було вказано вище, мотивів неврахування поданих позивачем документів.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Невиконання вказаних вимог призводить до його протиправності.

У свою чергу, суд вважає, що мотивація спірного рішення не узгоджується із презумпцією правомірності рішень/дій платника податків відповідно до практики Європейського суду з прав людини (рішення у справах “Вуліч проти Швейцарії”, “Компанія “Вестберга таксі Актіеболаг”) та приписів статті 77 КАС України щодо покладення обов`язку доказування на податковий орган при вирішенні спорів, зокрема щодо правомірності формування платниками податків своїх даних податкового обліку, у зв`язку з чим, суд приходить до висновку про протиправність оскаржуваного рішення.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішення комісії ДПС у Харківській області № 1291976/40184560 від 27.09.2019, № 1292021/40184560 від 27.09.2019, № 1292019/40184560 від 27.09.2019 та № 1292020/40184560 від 27.09.2019.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні № 1 від 30.08.2019, №2 від 30.08.2019, № 3 від 30.08.2019 та від 30.08.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.

Керуючись принципом верховенства права, гарантованим ст.8 Конституції України та ст.6 КАС України, суд на підставі ст.17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” застосовує практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі “Чахал проти Об`єднаного Королівства” (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист. Крім того, суд указав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.

Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності “небезпідставної заяви” за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Засіб захисту, повинен бути “ефективним” як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Афанасьєв проти України” від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, “ефективний засіб правового захисту” у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку про те, що належним способом відновлення порушеного права позивача, а також із метою усунення порушень, допущених відповідачем у спірних правовідносинах, є зобов`язання зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні № 1 від 30.08.2019, №2 від 30.08.2019, № 3 від 30.08.2019 та від 30.08.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Також суд керується приписами ч. 4 ст. 245 КАС України, за змістом якої у разі визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, суд може зобов`язати відповідача – суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ" (вул. Чоботарська, буд. 80-А, к. 8, м. Харків, 61047, код ЄДРПОУ 40184560) до Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393), Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61027, код ЄДРПОУ 43143704) про визнання незаконними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області № 1291976/40184560 від 27.09.2019, № 1292021/40184560 від 27.09.2019, № 1292019/40184560 від 27.09.2019 та № 1292020/40184560 від 27.09.2019.

Зобов`язати ДПС України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкові накладні № 1 від 30.08.2019, №2 від 30.08.2019, № 3 від 30.08.2019 та від 30.08.2019, подані Товариством з обмеженою відповідальністю "МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ" (вул. Чоботарська, буд. 80-А, к. 8, м. Харків, 61047, код ЄДРПОУ 40184560), в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61027, код ЄДРПОУ 43143704) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ" (вул. Чоботарська, буд. 80-А, к. 8, м. Харків, 61047, код ЄДРПОУ 40184560) суму судового збору у розмірі 7684 (сім тисяч шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МАЙСТЕРГРАДІНВЕСТ" (вул. Чоботарська, буд. 80-А, к. 8, м. Харків, 61047, код ЄДРПОУ 40184560) суму судового збору у розмірі 7684 (сім тисяч шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 15.12.2017.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення у повному обсязі виготовлено 21 грудня 2019 року.

Суддя О.Г. Котеньов