Рішення № 86496348, 20.12.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2019
Номер справи
480/3514/19
Номер документу
86496348
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2019 р. Справа №480/3514/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комишанської сільської ради Охтирського району Сумської області, секретаря виконавчого комітету Комишанської сільської ради Івахненко Валентини Володимирівни про визнання незаконним та скасування рішення, визнання дій незаконними,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комишанської сільської ради Охтирського району Сумської області, секретаря виконавчого комітету Комишанської сільської ради Івахненко Валентини Володимирівни, в якій просить:

- визнати незаконним та скасувати рішення першої сесії сьомого скликання Комишанської сільської ради від 30.11.2017р. «Про покладення обов`язків із вчинення нотаріальних дій»;

- визнати незаконними дії секретаря виконавчого комітету Комишанської сільської ради Івахненко Валентини Володимирівни щодо вчинення нотаріальних дій по посвідченню заповіту ОСОБА_2 .

Свої вимоги мотивує тим, що 05.09.2019р. їй стало відомо про рішення першої сесії сьомого скликання Комишанської сільської ради від 30.11.2017р. «Про покладення обов`язків із вчинення нотаріальних дій», яке було їй видано секретарем сільської ради. Вказане рішення позивач вважає таким, що підлягає скасуванню, оскільки пунктом 2 цього рішення на період відсутності секретаря Комишанської сільської ради ОСОБА_3 Олени Володимирівни обов`язки по вчиненню нотаріальних дій на території Комишанської сільської ради покладено на секретаря виконавчого комітету Комишанської сільської ради Івахненко Валентину Володимирівну, яка вчинила нотаріальні дії, а саме посвідчила заповіт брата позивача ОСОБА_2 , не будучи посадовою особою сільської ради, що суперечить Наказу Міністерства юстиції України від 11.11.2011р. № 3306/5 «Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування», яким визначено, що нотаріальні дії вчиняють посадові особи, на яких за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування покладено вчинення цих дій. Крім того, 05.09.2019 року ОСОБА_4 повідомила, що вчинила вищезазначені нотаріальні дії не в робочий час.

Ухвалою від 04.10.2019р. провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

30.10.2019р. від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення справи №583/2674/18 у Охтирському районному суді про встановлення факту, що має юридичне значення, визнання заповіту ОСОБА_5 недійсним, визнання права власності на майно.

Ухвалою від 30.10.2019р. у задоволенні клопотання представника Комишанської сільської ради про зупинення провадження у справі відмовлено.

Того ж дня, 30.10.2019р., від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.34-36), в якому, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначає, що ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді секретаря виконавчого комітету Комишанської сільської ради, є посадовою особою вказаного органу у розумінні положень ст. ст. 1, 2, 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а тому доводи позивача з цього приводу є безпідставними. Крім того, місцем проживання ОСОБА_1 є місто Охтирка, тобто вона жодним чином не має відношення до Комишанської сільської ради та оскаржуване рішення не впливає на її права та обов`язки. У задоволенні позову просить відмовити.

11.11.2019р. від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву (а.с.64-65), в якій зазначено, що вона просить не приймати до уваги відзив представника сільської ради на позовну заяву, оскільки він суперечить вимогам законодавства.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , є сестрою померлого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заповіт якого 27.12.2017р. за адресою: АДРЕСА_1 , за участю двох свідків: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в його присутності був складений секретарем виконкому Комишанської сільської ради Івахненко В.В., ІНФОРМАЦІЯ_4 ., на ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.29).

05.09.2019р. позивач отримала від секретаря сільської ради копію рішення першої сесії сьомого скликання Комишанської сільської ради від 30.11.2017р. «Про покладення обов`язків із вчинення нотаріальних дій», яким сільська рада вирішила: 1. Покласти на ОСОБА_9 – секретаря Комишанської сільської ради обов`язки по вчиненню нотаріальних дій на території Комишанської сільської ради; 2. На період відсутності секретаря Комишанської сільської ради ОСОБА_10 .В. обов`язки по вчиненню нотаріальних дій на території Комишанської сільської ради покласти на секретаря виконавчого комітету на території Комишанської сільської ради Івахненко В.В. (а.с.6).

Оцінюючи правомірність прийнятого відповідачем рішення, суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про нотаріат» у населених пунктах, де немає нотаріусів, нотаріальні дії, передбачені статтею 37 цього Закону, вчиняються уповноваженими на це посадовими особами органів місцевого самоврядування.

Так, ст. 37 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що у сільських населених пунктах уповноважені на це посадові особи органу місцевого самоврядування вчиняють такі нотаріальні дії: 1) вживають заходів щодо охорони спадкового майна; 2) посвідчують заповіти (крім секретних); 3) видають дублікати посвідчених ними документів; 4) засвідчують вірність копій (фотокопій) документів і виписок з них; 5) засвідчують справжність підпису на документах; 6) видають свідоцтва про право на спадщину; 7) видають свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя.

Статтею 9 Закону України «Про нотаріат» визначено обмеження у праві вчинення нотаріальних дій.

Відповідно до статті 39 Закону України «Про нотаріат» порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами та посадовими особами органів місцевого самоврядування встановлюється цим Законом та іншими актами законодавства України.

Підпунктом 5 пункту «б» частини 1 ст.38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо вчинення нотаріальних дій з питань, віднесених законом до їх відання, державна реєстрація актів цивільного стану (за винятком виконавчих органів міських (крім міст обласного значення) рад).

Згідно зі ст.1 цього ж Закону посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Пунктом 1 Розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій посадовими особами місцевого самоврядування, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №3306/5 від 11.11.2011р. (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 листопада 2011 р. за N 1298/20036), визначено, що нотаріальні дії вчиняють посадові особи, на яких за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування покладено вчинення цих дій.

Посадові особи органів місцевого самоврядування, які вчиняють нотаріальні дії, посвідчують заповіти (п.1.1 Розділу ІІІ цього ж Порядку).

Як вбачається з матеріалів справи, пунктом 2 спірного рішення на період відсутності секретаря Комишанської сільської ради Курило О.В. обов`язки по вчиненню нотаріальних дій на території Комишанської сільської ради покладено на секретаря виконавчого комітету Івахненко В.В. (а.с.6), затверджену на цій посаді рішенням першої сесії сьомого скликання Комишанської сільської ради від 30.11.2017р., прийнятого за наслідками розгляду пропозиції сільського голови, на підставі ст.26,42,51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (а.с.28).

Таким чином, відповідно до рішення від 30.11.2017р. ОСОБА_4 є посадовою особою Комишанської сільської ради, на яку в силу вимог статті 1 Закону України «Про нотаріат» покладено обов`язок щодо вчинення нотаріальних дій. Проте такий обов`язок діє лише на період відсутності секретаря сільської ради.

Зокрема, для з`ясування питання відсутності станом на 27.12.2017р. (день складання заповіту) секретаря Комишанської сільської ради ОСОБА_9 , яка уповноважена вчинювати нотаріальні дії на території Комишанської сільської ради, судом двічі – 31.10.2019р. (а.с.54) та 05.12.2019р. (а.с.66) направлялися запити щодо надання вказаних доказів та попереджено, що в разі їх ненадання справа буде розглядатися за наявними матеріалами. Запити одержані сільською радою 06.11.2019р. (а.с.58) та 11.12.2019р. (а.с.72), однак у встановлений судом строк такі докази не були надані, внаслідок чого суд приходить до висновку про їх відсутність та відповідно про безпідставне вчинення 27.12.2017р. секретарем виконавчого комітету Комишанської сільської ради Івахненко В.В. нотаріальних дій з посвідчення заповіту померлого брата позивача – ОСОБА_5 .

З приводу посилань представника відповідача у відзиві на позовну заяву на те, що оскаржуване рішення не впливає на права та обов`язки ОСОБА_1 , суд вважає необхідним відмітити, що відповідно до положень частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Згідно зі статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

З матеріалів справи (а.с.5,29) слідує, що позивач є сестрою померлого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заповіт якого 27.12.2017р. за адресою: АДРЕСА_1 , за участю двох свідків: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в його присутності був складений секретарем виконкому Комишанської сільської ради Івахненко В.В., ІНФОРМАЦІЯ_4 ., на ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5

Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст.1216 ЦК України).

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини (ст.1222 ЦК України).

Статтею 1223 ЦК України передбачено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Згідно з ч.1 ст.1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Отже, позивач у разі відсутності заповіту або визнання його недійсним одержить право на спадкування визначеної в ньому спадщини як спадкоємець певної черги, отже ОСОБА_1 обґрунтовано стверджує про порушення оскаржуваними діями секретаря виконкому Комишанської сільської ради Івахненко В.В. щодо вчинення нотаріальних дій по посвідченню заповіту ОСОБА_5 її прав та законних інтересів як можливого спадкоємця, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

При цьому, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог про визнання незаконним та скасування рішення першої сесії сьомого скликання Комишанської сільської ради від 30.11.2017р. «Про покладення обов`язків із вчинення нотаріальних дій», оскільки ним, як встановлено вище, правомірно покладено обов`язки по здійсненню нотаріальних дій на перелічених в ньому посадових осіб органу місцевого самоврядування – секретаря сільської ради Курило О.В. та на період її відсутності – на секретаря виконавчого комітету сільської ради Івахненко В.В.

За наведених обставин суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають частковому задоволенню.

Враховуючи, що позивач звільнена від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комишанської сільської ради Охтирського району Сумської області, секретаря виконавчого комітету Комишанської сільської ради Івахненко Валентини Володимирівни про визнання незаконним та скасування рішення, визнання дій незаконними – задовольнити частково.

Визнати незаконними дії секретаря виконавчого комітету Комишанської сільської ради Івахненко Валентини Володимирівни щодо вчинення нотаріальних дій по посвідченню ІНФОРМАЦІЯ_3 грудня 2017 року заповіту ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 20.12.2019 р.

Суддя О.О. Осіпова