Рішення № 86496301, 20.12.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2019
Номер справи
480/4652/19
Номер документу
86496301
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2019 р. Справа №480/4652/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить визнати протиправною бездіяльність службових осіб ГУ ПФУ в Сумській області, оформлену відповідь від 12.11.2019 № 33827/03.6-18 на підставі розпорядження від 11.11.2019 № 959210143467; зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити ОСОБА_1 призначення та виплату пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 16.07.2015 № 578-VІІІ на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 05.11.2019 № 18-176зн у розмірі 60 % від суми місячного заробітку без обмеження максимального розміру пенсії та забезпечення здійснення відповідних виплат з урахуванням отриманих сум, починаючи з 08.11.2019.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-ХІІ в розмірі 90 % суми грошового забезпечення без обмеження її максимального розміру. В листопаді 2019 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою в якій просив призначити йому пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 16.07.2015 № 578-VІІІ. Однак розпорядженням від 11.11.2019 № 959210143467 йому було відмовлено, оскільки пенсія йому уже призначена.

При цьому рішенням Роменського міськрайонного суду від 11.09.2015 по справі № 585/2365/15-а орган Пенсійного фонду було зобов`язано призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років відповідно до Закону № 578-VІІІ у розмірі 60 % від суми заробітної плати. На даний час розмір заробітної плати ОСОБА_1 є більшим від того, з якого було обраховано пенсію на підставі вказаного рішення суду. Звернувшись до суду позивач зазначає, що відповідач повинен визначити та призначити йому пенсію за вислугу років на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 05.11.2019 № 18-176зн та відповідно до вимог ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 16.07.2015 № 578-VІІІ з розрахунку 60 % суми місячного заробітку без обмеження максимального розміру пенсії.

Представник відповідача подала до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Також зазначила, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні як отримувач пенсії відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру".

Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15.07.2015 визначалися ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, за якою позивачу призначено пенсію, визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частина 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції, чинній до 15.07.2015 передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

01.01.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VІІІ, яким, зокрема, ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Відтак, повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01.01.2015 законодавець делегував Кабінету Міністрів України. Уряд відповідний нормативно-правовий акт не прийняв і не визначив умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

15.07.2015 набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ, відповідно до п.п. 1 п. 3 розділу XII "Прикінцеві положення" якого визнано таким, що втратив чинність Закон 1789-ХІІ (крім п. 8 ч. 1 ст. 15, ч. 4 ст. 16, абз. 1 ч. 2 ст. 46-2, ст. 47, ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 50, ч. 3, 4, 6 та 11 ст. 50-1, ч. 3 ст. 51-2, ст. 53 щодо класних чинів).

За частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, на час подання нової довідки про заробітну плату позивача, з прийняттям якої він пов`язує виникнення у нього права на перерахунок пенсії, а також на час його звернення до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії положення ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, що регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність. На час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначено не було.

Ухвалою від 20.11.2019 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, з 17.07.2015 отримує пенсію за вислугу років відповідно Закону України "Про прокуратуру" (а.с. 41, 42).

Суд зазначає, що постановою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 11.09.2015 по справі № 585/2365/15-а управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі зобов`язано з 16.07.2015 призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 16.07.2015 (а.с. 27-28).

При цьому постановою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 03.11.2016 по справі № 585/4056/16-а зобов`язано Роменське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити обчислення, призначення, переведення та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789 XII у розмірі 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати, згідно довідки Генеральної прокуратури України від 28.09.2016 року № 18-1270 зп без обмеження її граничного розміру (а.с. 25-26).

В листопаді 2019 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" (а.с. 29).

Розпорядженням від 11.11.2019 № 959210143467 позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на підставі п. 8 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 03.10.2017 № 2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", відповідно до якого норми ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" щодо пенсійного забезпечення діють до дня внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". В частині 20 ст. 86 вищевказаного закону зазначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Оскільки на момент звернення ОСОБА_1 із заявою про призначення пенсії такого нормативного акту прийнято не було, підстави для перерахунку пенсії відсутні (а.с. 32).

Крім того, листом від 12.11.2019 № 33827/03.6-18 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача про те, що пенсія йому призначена відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" з 17.07.2015, яка була змінена Законом України від 03.10.2017 № 2148-VІІІ, та ч. 20 ст. 86 якого передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України (а.с. 30-31).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Так, 15.07.2015 набрав чинності Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ.

Частиною 20 ст. 86 зазначеного Закону було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Однак, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VІІІ частину 20 було викладено у такій редакції: "20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

На момент звернення позивача із заявою від 08.11.2019 про призначення пенсії діяла норма ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону від 28.12.2014 № 76-VІІІ, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином відмова органу Пенсійного фонду, викладена в розпорядженні від 11.11.2019, ґрунтувалась на положеннях ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", відповідно до яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України, а оскільки такого рішення Уряд не приймав, в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 було відмовлено.

При цьому суд зазначає, що 13.12.2019 Конституційним Судом України ухвалено рішення № 7-р(ІІ)/2019 у справі за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697–VII.

Конституційний Суд зазначив, що до повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатує, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що "права делегування законодавчої функції парламентом іншому органу влади (у даному випадку Кабінету Міністрів України) Основним Законом України не передбачено. Таке делегування порушує вимоги Конституції України, згідно з якими органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 6, частина друга статті 19 Основного Закону України). До аналогічних висновків Конституційний Суд України дійшов у рішеннях від 9 жовтня 2008 року № 22-рп/2008, від 23 червня 2009 року № 15-рп/2009" (абзац другий підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 20 травня 2010 року № 14-рп/2010).

За результатами розгляду конституційної скарги Конституційний Суд вирішив визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697–VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 резолютивної частини рішення Конституційний Суд установив порядок виконання цього рішення, а саме:

частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697–VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;

частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697–VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Таким чином з 13.12.2019 ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697–VII не підлягає застосуванню в редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Натомість з 13.12.2019 підлягає застосуванню редакція вищевказаної норми, відповідно до якої призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Враховуючи викладене вище, суд зазначає, що на момент прийняття розпорядження від 11.11.2019 № 959210143467 відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії враховуючи діючу на момент такої відмови редакцію ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру".

Разом із тим, підстави такої відмови ґрунтувалися на тих обставинах, які станом на час розгляду даної справи були визнані неконституційними 13.12.2019 Конституційним Судом України рішенням № 7-р(ІІ)/2019.

Позивач, звернувшись до суду, просив визнати протиправною бездіяльність відповідача. Однак, в ході розгляду справи судом не встановлено фактів допущення бездіяльності з боку ГУ ПФУ в Сумській області при розгляді поданої заяви, натомість заява позивача від 08.11.2019 була прийнята, розглянута, прийнято відповідне розпорядження від 11.11.2019 №959210143467, яке позивачем не оспорюється.

З огляду на викладене, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності службових осіб ГУ ПФУ в Сумській області.

Відповідно до вимог ст. 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав та інтересів людини і громадянина у сфері публічно-правових відносин від порушення з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи вищезазначені приписи КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та скасувати розпорядження відповідача від 11.11.2019 №959210143467 про відмову у перерахунку пенсії позивача згідно заяви від 08.11.2019 №2885 та зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.11.2019 №2885 про перерахунок пенсії.

В частині позовних вимог щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок на підставі довідки від 05.11.2019 №18-176зн суд відмовляє в їх задоволенні, враховуючи те, що в даному випадку, така довідка та її складові взагалі не були досліджені відповідачем, відмова ґрунтувалися виключно з тих підстав, що були визнані неконституційними, зокрема відсутності умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Враховуючи вищезазначені приписи КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.11.2019 №2885 про перерахунок пенсії на підставі довідки №18-176зн від 05.11.2019.

Враховуючи задоволенні позовних вимог, в способі захисту визначеної судом, позивачу за рахунок бюджетних асигнувань підлягає відшкодуванню сума судового збору в розмірі 768,40 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 11.11.2019 № 959210143467 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно заяви від 08.11.2019 № 2885.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) від 08.11.2019 № 2885 про перерахунок пенсії на підставі довідки №18-176зн від 05.11.2019.

В задоволенні інших вимог – відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) суму судового збору в розмірі 768,40 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 20.12.2019.

Суддя С.М. Гелета