Рішення № 86496286, 20.12.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2019
Номер справи
480/3806/19
Номер документу
86496286
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2019 р. Справа № 480/3806/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумського обласного військового комісаріату (далі - відповідач - 1), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

- зобов`язати відповідача скласти оновлену довідку про розмір грошового забезпечення згідно Додатку 2 Постанови КМ України №45 від 13.02.2008 для проведення підвищення і перерахунку попереднього розміру раніше призначеної пенсії з 01.01.2018 на підставі Постанови КМ України №103 від 21.02.2018, з урахуванням всіх додаткових видів складових грошового забезпечення та надіслати її до Головного управління Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку і виплати пенсії однією сумою;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України згідно оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, здійснити підвищення і перерахунок попереднього розміру раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018 на підставі Постанови КМ України №103 від 21.02.2018 та виплатити заборгованість і в подальшому сплачувати перераховану пенсію однією сумою, з урахуванням раніше проведених виплат.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач з 1994 року є пенсіонером Міністерства оборони України. Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснило перерахунок пенсії позивача, однак при проведенні такого перерахунку були враховані не усі види грошового забезпечення, які він отримував на момент звільнення. Такий розрахунок ГУ ПФУ в Сумській області обґрунтувало тим, що перерахунок пенсії здійснюється на основі складових, зазначених у довідці, складеній уповноваженим органом, в даному випадку Сумським ОВК. При цьому Сумський ОСОБА_2 при складанні довідки для перерахунку пенсії, посилався на норми постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, та не врахував додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував.

Представник Сумського ОВК подав до суду відзив, в якому зазначив, що для здійснення перерахунку пенсій, відповідно до ч.4 ст. 63 Закону №2262 та Постанови №103, Сумським обласним військовим комісаріатом на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було складено передбачені Порядком №45 Довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

У передбаченій Порядком №45 довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 були зазначені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

Сумський ОВК звернув увагу на те, що форма, зміст та порядок видачі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії (Додаток 2), затверджені Порядком №45, який прийнятий на виконання частини четвертої ст. 63 Закону №2262, а не ст. 43 цього Закону - для здійснення перерахунку вже призначених пенсій.

Зазначає, що Сумський обласний військовий комісаріат не наділений повноваженнями змінювати, вносити або доповнювати Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, форма і зміст якої затверджені постановою Кабінету Міністрів України №45, не передбаченими у ній видами грошового забезпечення, а при її складанні відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України.

Представник ГУ ПФУ в Сумській області також подав до суду відзив, у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Також зазначив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 Сумським ОВК була складена та направлена до ГУ ПФУ в Сумській області довідка про розмір грошового забезпечення, на підставі якої пенсія ОСОБА_1 була перерахована, у зв`язку з чим вважає, що права позивача не були порушені.

У відповіді на відзив Сумського ОВК та ГУ ПФУ в Сумській області позивач зазначив, що відповідач та третя особа своїми відзивами не спростували твердження та аргументи щодо суті позовних вимог, просить прийняти законне та обґрунтоване рішення.

Ухвалою суду від 17.10.2019 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

20.11.2019 ухвалою суду було залучено в якості співвідповідача ГУ ПФУ в Сумській області (далі - відповідач - 2), у зв`язку з чим, вказана особа виключена зі складу третіх осіб.

13.12.2019 представник ГУ ПФУ в Сумській області подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позову та просить відмовити у його задоволенні в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

02.09.2019 ОСОБА_1 звернувся до Сумського обласного військового комісаріату із заявою про надання відомостей, а саме: розміру грошового забезпечення для визначення основного розміру пенсії під час звільнення з військової служби в 1994 році; розміру грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії на 01.01.2007 на час переведення на пенсійне забезпечення до ГУ ПФУ в Сумській області; розміру грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2008 на підставі постанови КМ України № 1294 від 07.11.2007; розміру грошового забезпечення для проведення підвищення і перерахунку пенсії з 01.04.2012 на підставі постанови КМ України №355 від 23.04.2012; розміру грошового забезпечення з вказівкою всіх складових у відсотках на 31.12.2017; розміру грошового забезпечення для проведення підвищення і перерахунку попереднього розміру раніше нарахованої пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 на підставі постанови КМ України №103 від 21.02.2018; відомостей про розмір посадового окладу згідно наказу МО України №377 від 28.07.2008 (а.с. 8).

06.09.2019 Сумський обласний військовий комісаріат надіслав лист ОСОБА_1 , в якому зазначив, що на день звільнення з військової служби 02.11.1994 його грошове забезпечення складалось з посадового окладу, окладу за званням та відсоткової надбавки за вислугу років 35%. Грошове забезпечення, з якого обчислювалась пенсія станом на 01.01.2007 складалось з посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років, надбавки за службу в ЗСУ, надбавки за таємність, надбавки за безперервну службу, премії. Грошове забезпечення з 01.03.2018 складалось з посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років (а.с. 9).

Також ОСОБА_1 звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Сумській області, в якій просив надати відомості: про розмір пенсії за 25 років вислуги, на час звільнення з військової служби у 1994 році; про розмір пенсії на 01.01.2007 на час переведення на пенсійне забезпечення до ГУ ПФУ в Сумській області; про розмір пенсії на 01.01.2008 після перерахунку раніше нарахованої пенсії на підставі постанови КМ України №1294 від 07.11.2007; про розмір пенсії на 01.01.2012 після підвищення і перерахунку раніше нарахованої пенсії на підставі постанови КМ України №355 від 23.04.2012 з вказівкою всіх її складових у відсотках; про розмір раніше нарахованої пенсії на 31.12.2017 з вказівкою всіх її складових у відсотках; про розмір пенсії з 01.01.2018, з вказівкою всіх її складових у відсотках, після підвищення і перерахунку попереднього розміру раніше нарахованої пенсії згідно постанови КМ України №103 від 21.02.2018; копію довідки про розмір грошового забезпечення для підвищення і перерахунку раніше нарахованої пенсії з 01.01.2012 на підставі постанови КМ №355 від 23.04.2012, яку в червні 2012 року склав ОСОБА_3 та надіслав для вчинення певних дій (а.с.10).

11.09.2019 ГУ ПФУ в Сумській області надіслало лист ОСОБА_1 з усіма документами, які просив позивач у своєму зверненні (а.с. 11-18).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до частини третьої (четвертої) статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент призначення пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Зі змісту наведеної норми права, наведена норма не вказує на рішення суб`єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов`язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII частину 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у такій редакції: "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України" (набрання чинності з 01.01.2017).

Таким чином, починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова № 103), яка набрала чинності з 01 березня 2018 року, передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Крім того, Постановою №103 також внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 (надалі - Порядок № 45), зокрема: пункт 5 викладено в такій редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням"; додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 названого Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27 лютого 2014 року № 794-VII Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.

Отже, оскільки постановою Кабінету Міністрів України № 103 при перерахунку пенсії не передбачалось врахування надбавки за особливо умови служби та премії, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, вони правомірно не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення. Вказана Постанова № 103 була чинною та не була скасована на момент складення довідки відповідачем та перерахунку пенсії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду.

05 березня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін.

Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Таким чином, пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає ч. 2 ст. 265 КАС України.

Отже, скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не дає відповідачу додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу, оскільки Сумський обласний військовий комісаріат керувався чинними приписами Постанови № 103 та Порядку № 45 на момент надання довідки № ФБ47652 від 05.03.2018.

Таким чином, із врахуванням п. 2 ст. 265 КАС України до спірних правовідносин, що склались між сторонами у справі до 05.03.2019, положення пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" підлягають застосуванню.

Визнання нечинними в подальшому п. п. 1, 2 постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком зобов`язання відповідача до вчинення певних дій за період до 05.03.2019, оскільки цей факт не розповсюджує свою дію на правовідносини, що склались між позивачем та Сумським обласним військовим комісаріатом до набрання відповідним судовим рішенням законної сили.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 14.06.2019 по справі № 2040/6355/18.

Слід зазначити, що після скасування в судовому порядку пунктів п. 1, 2 Постанови №103 відповідач не повинен був повторно складати та направляти до органу Пенсійного фонду нову довідку про розмір грошового забезпечення, а у Пенсійного фонду відсутні повноваження щодо направлення списків з 05.03.2019 до військкоматів.

Специфіка призначення та перерахунку пенсій військовим пенсіонерам полягає у тому, що розмір пенсій, які призначаються за Законом № 2262-ХІІ, знаходиться у пропорційному відношенні до розміру грошового забезпечення за посадою, яку пенсіонер займав на момент звільнення зі служби або за відповідною посадою (при перерахунку пенсії). До 01.01.2017 на законодавчому рівні закріплено правило, згідно з яким підставою для проведення перерахунку пенсії була фактична зміна видів грошового забезпечення (введення додаткових видів грошового забезпечення або підвищення рівня грошового забезпечення).

Водночас після прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII, яким внесено зміни до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, підставою для перерахунку пенсії зазначено рішення Кабінету Міністрів України, до повноважень якого належить визначення на яких умовах та в якому розмірі слід здійснити перерахунок пенсії. Отже, саме Кабінет Міністрів України за наявності фінансових можливостей держави визначає підстави коли може бути проведено перерахунок пенсії особам, яким пенсія призначена за нормами Закону № 2262-ХІІ, але в будь-якому випадку з урахуванням закріплених в Преамбулі Закону № 2262-ХІІ вимог щодо гідного пенсійного забезпечення у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.

Окремо слід зазначити, що вказані зміни до Закону № 2262-ХІІ не визнавалися не конституційними у встановленому порядку, є чинними та підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

В контексті розгляду спірних правовідносин таке рішення про перерахунок пенсії прийнято Кабінетом Міністрів України у формі Постанови № 103 та на виконання вказаної постанови було проведено перерахунок пенсії усім категоріям осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ. Питання правомірності проведення такого перерахунку з урахуванням неповного грошового забезпечення військовослужбовців в межах розгляду цієї справи судом апеляційної інстанції не надається. Отже, проведення наступного перерахунку пенсії буде наслідком прийняття Кабінетом Міністрів України нового рішення про перерахунок пенсії.

За таких обставин визнання протиправним та нечинним пунктів 1, 2 Постанови № 103 за відсутності рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсії не створює для Сумського обласного військового комісаріату обов`язку скласти та видати повторно довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, а у ГУ ПФУ у Сумській області обов`язку складати список для складення нової довідки.

Слід зазначити, що у відповідачів відсутній обов`язок застосовувати положення Порядку № 45 в попередній редакції, оскільки визнання протиправним та нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не зумовлює автоматичне відновлення дії попередньої редакції норм Порядку № 45.

За таких обставин, у випадку коли спеціальним Законом № 2262-ХІІ передбачено право, форми і види пенсійного забезпечення, але не унормовано розмір та види складових перерахунку пенсії та віднесено визначення підстав для перерахунку пенсії до повноважень Кабінету Міністрів України, то підвищення розміру грошового забезпечення та/або введення додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців без прийняття відповідного урядового рішення не зумовлює для уповноваженого органу обов`язку вчиняти дії, спрямовані на видачу довідки для проведення перерахунку пенсії.

В свою чергу, оскільки Порядком № 45 (додаток 2 до Постанови) не унормовано порядок видачі довідки про грошове забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення (премії, надбавки за особливі умови служби), відмова у видачі такого документа не може визнаватися протиправною, оскільки в даному випадку право на перерахунок пенсії залежить від механізму його реалізації - прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України про перерахунок пенсії відповідним категоріям військовослужбовців з урахуванням всіх видів грошового забезпечення за посадою. Чинним Порядком № 45 не встановлено механізму визначення відсоткових розмірів додаткових видів грошового забезпечення. Постанова № 704, на яку посилається позивач, містить положення про те в якому максимальному або мінімальному розмірі може встановлюватися відповідні надбавки, водночас, встановлення конкретних розмірів надбавок чи в середньому розмірі за відповідною посадою вказаним нормативно-правовим актом не передбачено.

Дані висновки суду узгоджуються із позицією Другого апеляційного адміністративного суду, викладеною у постанові від 16.07.2019 по справі № 520/2098/19.

Крім того, у справі, що розглядається, судом встановлено, що у зв`язку зі зміною правового регулювання відносин, пов`язаних із пенсійним забезпеченням осіб, звільнених з військової служби, розмір призначеної позивачу пенсії не зменшився (а.с. 17).

Також, суд зазначає, що позивач не надав жодних доказів того, що він звертався до відповідачів із заявою про перерахунок попереднього розміру раніше нарахованої пенсії.

Враховуючи викладене, відповідачі діяли з дотриманням вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України , а тому в задоволенні позовних вимог суд відмовляє.

У зв`язку з тим, що у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат, понесених позивачем, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Сумського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Глазько