
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2019 р. Справа №480/4685/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови неправомірною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій (з урахуванням збільшення позовних вимог) просить визнати неправомірною відмову ГУ ПФУ в Сумській області в здійсненні законного перерахунку пенсії на підставі ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як норми прямої дії, в п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплату основної державної пенсії по інвалідності виключно з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня кожного відповідного року з урахуванням відсотку втрати працездатності 80 % з подальшим щорічним обчисленням його державної пенсії по інвалідності в разі щорічного з 1 січня кожного відповідного року збільшення розміру мінімальної заробітної плати та проводити відповідні виплати без обмеження граничного розміру пенсії на підставі ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як норми прямої дії, починаючи з 26.02.2018. Також просив допустити рішення до негайного виконання та зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області подати звіт про його виконання протягом 10 днів з дня набрання рішенням суду законної сили.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІІ групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1). В жовтні 2019 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою, в якій просив з 26.02.2018 провести перерахунок його пенсії згідно ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року.
Листом від 30.10.2019 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило, що пенсія позивача з 22.02.2018 обчислена з урахуванням положень ст. 54, 57, 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, а тому підстави для її перерахунку відсутні.
Представник відповідача подав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні та зазначив, що
Статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що пенсії по інвалідності, яка настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Таким актом є Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.
Так, відповідно до п.п. 4 п. 3 Порядку у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4.
У будь-якому випадку підставою для обчислення пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітної плати є довідка про заробітну плату, одержану за дні роботи в зоні відчуження, що надається підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням (перерахунком) пенсії, чи її правонаступником, та має бути видана на підставі первинних документів. У разі, якщо підприємство, установу чи організацію, де працювала особа, ліквідовано без визначення правонаступника, то такі довідки видає регіональна комісія, утворена при обласній державній адміністрації (Типове положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 886).
Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпосередньо у зоні відчуження, є довідка форми № 122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, у складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.
Згідно з ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, зокрема тим, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Позивач отримує пенсію відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчислену відповідно ст. 59 цього Закону та п. 9-1 Порядку № 1210, з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року.
Також представник відповідача зазначив, що порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначений ст. 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відповідно до якої для призначення пенсії до територіального органу Пенсійного фонду подаються заява про призначення пенсії та необхідні документи у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Таким є Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п. 1.5. та 4.1. Порядку подання та оформлення документів до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії пенсіонером особисто або його законним представником подається заява про перерахунок пенсії за формою, встановленою додатком 2 Порядку.
Подана ОСОБА_1 позивачем заява не відповідає вищезазначеним вимогам законодавства, розглянута за Законом України "Про звернення громадян" та з порушеного у ній питання йому надані роз`яснення листом від 04.10.2019 № 1753/К-П. Отже, на думку представника, права позивача щодо перерахунку та виплати пенсії не були порушені головним управлінням.
Ухвалою від 22.11.2019 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що з 20.05.1986 по 19.08.1986 позивач (прізвище до його зміни - ОСОБА_2 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині № 89582 у період проходження строкової служби (у в/ч 39289), що підтверджується копією довідки військової частини А 0139 (а.с. 23).
Згідно з копією військового квитка ОСОБА_1 НУ № 8925429, позивач з 20.05.1986 по 19.08.1986 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 22).
Згідно з копією посвідчення Серії НОМЕР_1 (категорії 1) позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 4).
15.08.2017 позивачу призначена пенсія по інвалідності. З 22.02.2018 позивачу безстроково встановлена ІІІ група інвалідності, пов`язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 48).
В жовтні 2019 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою, в якій просив з 26.02.2018 провести перерахунок його пенсії згідно ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року.
Листом від 30.10.2019 № 1847/М-11 ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача про те, що підстави для проведення перерахунку його пенсії відсутні, оскільки така пенсія розрахована відповідно до вимог ст. 54, 57, 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, а тому не підлягає перерахунку (а.с. 28).
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із наступного.
Так, у відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення врегульовані Зaкoном Укрaїни "Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи" (далі - Закон № 796-XII).
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII, який в частині внесених наступних змін, згідно Прикінцевих та перехідний положень, підлягає застосуванню з 01.10.2017, ст. 59 Закону № 796-ХІІ викладено в наступній редакції:
Відповідно до ст. 59 указаного Закону пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Указаним Порядком передбачено, що за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою, наведеною в п. 9-1
Таким чином позивач, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, особа, яка під час участі в ліквідації зазначеної катастрофи проходила строкову військову службу, має право на перерахунок пенсії на підставі ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з ч. 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
У своєму відзиві представник відповідача зазначив, що заява про перерахунок пенсії була подана без дотримання Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та не відповідала формі, встановленій додатком 2 Порядку. Оскільки заява не відповідала встановленим вимогам, вона була розглянута відповідно до Закону України "Про звернення громадян".
Суд не погоджується із такими твердженнями, оскільки як передбачає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії орган пенсійного фонду зобов`язаний прийняти відповідне рішення.
Суд також зазначає, що невідповідність заяви встановленій формі, за умови наявності необхідних даних та реквізитів заявника, за яким орган Пенсійного фонду може його ідентифікувати, не є підставою для не розгляду такої заяви по суті поставлених питань (проведення перерахунку пенсії з 26.02.2018).
Слід зазначити, що із наданої позивачем заяви вбачається підстави для перерахунку, позивачем в заяві обґрунтовано підстави такого перерахунку. Слід зазначити, що у листі від 30.10.2019 відповідачем обґрунтовуються складові, із врахуванням даних 2019 року, а не року, що передує перерахунку (2017), оскільки в заяві позивач просив перерахунок з 26.02.2018.
ЄСПЛ неодноразово наголошував, зокрема, у справі "Жоффр де ля Прадель проти Франції" від 16.12.1992 року, що реалізуючи Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод, кожна держава-учасниця цієї Конвенції має право встановлювати процедури, у тому числі процесуальні заборони й обмеження.
Разом з тим Суд зазначає, що не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, оскільки захист прав повинен бути не лише формальним, але й реальним. Також надмірні формальності не можуть покладатися в основу рішень адміністративного органу, якими б заперечувалася сутність змісту конституційно гарантованого права. Адже форма, відповідно до вимог поваги до прав людини та принципу сприяння, не має підміняти зміст, зокрема, в ситуації, коли під час прийому документа його можна привести у відповідність до формальних вимог Закону.
Враховуючи те, що заява ОСОБА_1 не була розглянута ГУ ПФУ в Сумській області по суті, відповідачем не було прийнято відповідне рішення про перерахунок/відмову в перерахунку пенсії, суд на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України, для належного захисту прав позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області повторно розглянути заяву позивача, подану 01.10.2019.
Крім того, суд не вбачає підстав для звернення рішення суду до негайного виконання, оскільки виплата пенсії позивачу не припинялась, натомість судом розглядались вимоги про перерахунок пенсії, яка призначена та виплачується.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати в установлений судом термін звіт про виконання судового рішення, слід зазначити наступне.
Частиною 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, вказаною нормою встановлено право, а не обов`язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання. Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови неправомірною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) від 01.10.2019 про проведення перерахунку пенсії з 26.02.2018 згідно статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та прийняти відповідне рішення.
В задоволенні інших вимог – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 21.12.2019.
Суддя С.М. Гелета