
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2019 р. Справа №480/4536/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить:
- визнати протиправними дій відповідача щодо відмови провести підвищення і перерахунок попереднього розміру раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 виходячи з 71% грошового забезпечення, без урахування всіх видів його складових, передбачених ст. 43 Закону №2262-ХІІ та однією сумою, замість в 3 етапи;
- зобов`язати відповідача провести підвищення і перерахунок попереднього розміру раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 виходячи з 71% грошового забезпечення з урахуванням всіх видів його складових, передбачених ст. 43 Закону №2262-ХІІ та виплату перерахованої пенсії провести однією сумою.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як військовий пенсіонер з 01.01.2007 року та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Основний розмір пенсії під час її призначення був визначений у розмірі 71 % грошового забезпечення, до якого входило посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, доплати і надбавки. Пенсію, виходячи з такого розрахунку, позивач отримував до 01.01.2018. Проте в квітні 2018 року позивач отримав перераховану пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Позивач вважає, що визначення пенсії в розмірі 70 % грошового забезпечення, а також виключення додаткових видів грошового забезпечення є протиправним, оскільки відповідно до вимог чинного законодавства перерахунок раніше призначених пенсій повинен здійснюватися на підставі норм, що визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент призначення пенсії.
Ухвалою суду від 22.11.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Відповідачу встановлений 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позов та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується заперечення відповідача.
На виконання ухвали суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову та зазначає, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу був здійснений перерахунок пенсії. Під час проведення перерахунку пенсії застосовані норми законодавства, чинні на момент його проведення, а саме: статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якою максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % сум грошового забезпечення. Зміни щодо визначення максимального розміру були внесені до статті 13 відповідно до Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" та набрали чинності з 01.05.2014.
Також відповідач зазначив, що при обчислені пенсії не враховується одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема, щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних або тих, що виплачуються раз на місяць. Так, зазначає, що перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до норм чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , є пенсіонером МО України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Після звільнення з військової служби у 2007 році відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу призначена пенсія за вислугу років, основний розмір якої склав 71 % грошового забезпечення за 27 років вислуги.
Як вбачається з копії протоколу за пенсійною справою №"Г"47589, грошове забезпечення позивача складалось з таких складових: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років - 40 %, середньомісячні види грошового забезпечення (робота з таємними виробами, носіями, документами) - 15 %; надбавка за безперервну службу - 90 %, премія - 33,3 %.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу з 01.01.2018 був здійснений перерахунок пенсії із сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50 %. Під час перерахунку розмір пенсії був зменшений до 70 % сум грошового забезпечення.
Не погодившись зі зниженням пенсії у відсотковому вимірі та виключенням всіх надбавок і доплат, 30.09.2019 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області зі скаргою, в якій просив роз`яснити причини та підстави звуження його конституційних прав після перерахунку пенсії з 01.01.2018 щодо зменшення основного розміру з 71 % до 70 % та неврахування надбавок, а також поновити його порушені права (а.с. 8).
Листом від 10.10.2019 № 1842/С-11 (а.с. 9) ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача про те, що перерахунок його пенсії здійснено на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Під час проведення перерахунку пенсії застосовані норми законодавства, чинні на дату проведення, а саме: норми статті 13 Закону № 2262 зі змінами, внесеними Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", що набрали чинності з 01.05.2014, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 % сум грошового забезпечення.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються та виплачуються після звільнення їх зі служби.
Згідно зі ст. 13 Закону № 2262-XII (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України від 27.03.2014 № 1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України" (далі - Закон № 1166-VІІ), який набрав чинності 01.04.2014, внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме: цифри "80" замінили на цифри "70". Вказана редакція частини 2 статті 13 Закону України № 2262-ХІІ набрала чинності 01.05.2014.
Отже, Законам № 1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру відсотка грошового забезпечення, з якого розраховується розмір пенсії.
При цьому, слід звернути увагу, що ні положеннями Закону № 1166-VІІ, ні положеннями Закону № 2262-XII не передбачено проведення після 01.04.2014 перерахунку раніше призначених пенсій, виходячи з нового (зменшеного) відсотку відповідних сум грошового забезпечення.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям встановлені ст. 63 Закону № 2262-XII. Тому при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них належать, зокрема громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (рішення № 5-рп/2002).
Порядок проходження служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях врегульовано спеціальними нормативно-правовими актами, які покладають на громадян, які перебувають на такій службі, додаткові обов`язки і відповідальність.
Також у рішенні від 11.10.2005 № 8-рп/2005 Конституційний Суд зазначив, що утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов`язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовчих органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України, а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів.
Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Таким чином, суд зазначає, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 максимальний її розмір повинен розраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію та розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві. Внесені зміни до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін не зазнала.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10.12.2013 № 21-420а13 та № 21-348а13, від 17.12.2013 № 21-445а13 та Верховним Судом в постановах від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17, від 16.10.2019 у справі № 240/5401/18.
Таким чином, суд вважає, що здійснення перерахунку пенсії позивача 01.01.2018 з розміру 70 % відповідних сум грошового забезпечення є протиправним, такий перерахунок необхідно здійснити, виходячи з розміру 71 % від суми грошового забезпечення, а тому позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо зниження основного розміру раніше нарахованої пенсії під час її перерахунку з 71 % до 70 % розміру грошового забезпечення з 01.01.2018 і зобов`язання здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії, виходячи з її розміру 71 % грошового забезпечення підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 в розміру 71 % грошового забезпечення з урахуванням всіх видів його складових, передбачених ст. 43 Закону №2262-ХІІ та виплату перерахованої пенсії провести однією сумою, суд зазначає наступне.
Так, з 01.01.2018 пенсія позивача перерахована відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, що визначені станом на 01.01.2018 на підставі довідки.
Жодних інших довідок про розмір грошового забезпечення позивача до відповідача не надавалося.
З даного приводу суд вважає за доцільне зазначити, що позивач не обмежений у праві звернутися до відповідного органу з обґрунтуванням складових грошового забезпечення з метою виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача та надіслання її відповідачу для перерахунку пенсії. Вказані дії позивачем не вчинялись.
Щодо виплати пенсії позивачу, суд зазначає, що виплата пенсії проводилась відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, яким встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
При цьому, постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103 не змінювала регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначала порядок виплати перерахованих пенсій.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 залишено без змін.
З урахуванням викладеного, суд зазначає, що пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 втратив чинність виключно з 05.03.2019, тобто до вказаної дати відповідач правомірно застосовував визначений вказаним пунктом порядок виплати пенсії.
Суд зазначає, що позивач не довів суду належними та допустимими доказами того факту, що після 05.03.2019 його пенсія виплачується не в повному обсязі, а тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Також суд зазначає, що порядок виплати коштів, які нараховані та підлягають виплаті відповідно до даного рішення є порядком виконання судового рішення, а тому вказані вимоги є передчасними та не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає відшкодуванню сума судового збору в розмірі 768,40 грн.
Стосовно посилання відповідача на те, що судовий збір не може бути відшкодований в зв`язку із відсутністю бюджетних асигнувань, суд зазначає, що ст. 139 КАС України врегульовано питання відшкодування позивачу сплаченої суми судового збору в разі задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії з 71 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення під час проведення перерахунку раніше нарахованої пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, буд. 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько