
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2019 р. Справа № 480/3542/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Високос Я.С.
представника позивача Нестеренко А.В.
представника відповідача Кошеленко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом приватного підприємства "СП-ПАРИТЕТ" до Головного управління ДПС у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство "СП-ПАРИТЕТ" (далі - позивач, ПП "СП-Паритет") звернулось до суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Сумській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Сумській області), в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.08.2019 № 0061315412.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами камеральної перевірки контролюючим органом складено акт та прийнято спірне рішення, яким до ПП "СП-ПАРИТЕТ" застосовано штрафні санкції. Підставою для застосування таких санкцій стали висновки перевірки щодо порушення ПП "СП-ПАРИТЕТ" строків реєстрації податкових накладних. Позивач не погоджується із прийнятим рішенням, оскільки вважає, що законодавцем не встановлено порядку проведення камеральних перевірок своєчасності реєстрації податкових накладних, а тому проведення таких перевірок суперечить п. 75.1ст. 75 Податкового кодексу України. Крім того, податкові накладні, щодо яких встановлено порушення строків їх реєстрації, не підлягали наданню контрагенту, що виключає застосування штрафних санкцій.
Представник відповідача подав до суду відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Зазначив, що відповідно до п. 120-1.1 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати штрафні санкції залежно від строків затримки, за порушення платниками строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зазначена норма не стосується податкових накладних, які не надаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або оподатковуються за нульовою ставкою. Станом на 23.07.2019 за даними АС "Податковий блок" по ПП "СП-ПАРИТЕТ" значилися умовно нараховані штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період вересень, грудень 2017, березень - грудень 2018, січень-лютий 2019 в розмірі 10 % в сумі 104358,05 грн. та в розмірі 20 % в сумі 14450,97 грн. Загальна сума штрафу складає 118809,02 грн.
За результатами перевірки встановлено несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за вересень, грудень 2017, березень - грудень 2018, січень-лютий 2019 на суму ПДВ 1115835,33 грн., внаслідок чого порушено вимоги пункту 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, у зв`язку з чим нарахована штрафна санкція в розмірі 10 % в сумі 104358,05 грн. та в розмірі 20 % в сумі 14450,97 грн. Загальна сума штрафу складає 118809,02 грн.
Па підставі акту перевірки прийнято спірне податкове повідомлення-рішення від 22.08.2019 № 0061315412 про застосування штрафних санкцій.
Згідно з вимогами п. 76.3 ст. 76 Податкового кодексу камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку (на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків), може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
При цьому, камеральна перевірка з інших питань, а саме: своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання, проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарі в/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення па платника податку па додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку па додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів.
При цьому, за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, або відсутність реєстрації податкової накладної в ЄРПН штрафні санкції, визначені Кодексом, не застосовуються виключно до податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг для операцій, які: звільнені від оподаткування; оподатковуються за нульовою ставкою.
Отже, статтею 120-1 Кодексу не визначено інших виключень щодо незастосування штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Тобто, викладеними нормами чинного законодавства визначено обов`язок платника податків своєчасно зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На вказаний відзив представник позивача надав відповідь у якій зазначив, що станом на 23.07.2019 по ПП "СП-ПАРИТЕТ" значилися нараховані штрафні санкції. При цьому відповідачем не вказано визначення "умовних штрафних санкцій" та порядок їх застосування. Відповідачем не наведено правових підстав проведення камеральної перевірки на підставі умовно нарахованих штрафних санкцій. Також, на думку представника позивача відповідачем не наведено заперечень щодо відсутності порядку проведення камеральної перевірки.
Ухвалою від 13.09.2019 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Ухвалою від 30.10.2019 по справі призначено судове засідання.
Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши докази в їх сукупності, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 23.07.2019 податковим органом проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних по ПП "СП-ПАРИТЕТ" за вересень, грудень 2017, березень - грудень 2018, січень-лютий 2019.
За результатами перевірки складено акт № 3436/18-28-54-12/31651779 (а.с. 37-43).
Вказаною перевіркою встановлено факти несвоєчасної реєстрації ПП "СП-ПАРИТЕТ" податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за вересень, грудень 2017, березень - грудень 2018, січень-лютий 2019, чим порушено вимоги п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Спірним податковим повідомленням-рішенням від 22.08.2019 № 0061315412 до ПП "СП-ПАРИТЕТ", на підставі ст. 120-1 ПК України застосовано штраф у розмірі 118809,02 грн. (а.с. 54). Указане податкове повідомлення-рішення отримане підприємством 29.08.2019, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення (а.с. 55).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 19-1.1.1 п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК України контролюючі органи виконують функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, в тому числі здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.
Положеннями абз.1 п. 201.1 ст. 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з п. 201.7 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Згідно з п. 20.1.19 ст. 20.1 ПК України контролюючі органи мають право, в тому числі, застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
Тобто порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Як встановлено проведеною перевіркою, та не заперечується представниками як позивача, так і відповідача, підтверджується бухгалтерською довідкою ПП "СП-ПАРИТЕТ" від 13.12.2019 №40 підприємством було виписано у спірних період, який зазначено в акті перевірки) податкові накладні на отримувачів (покупців), що не є платниками податку на додану вартість.
Як встановлено під час розгляду справи, та було визнано представниками сторін, зазначені податкові накладні дійсно виписані на отримувачів (покупців), що не є платниками податку на додану вартість, про що міститься відповідна відмітка у накладній, разом із тим, сума товару оподатковується не за 0 % ставкою, а за ставкою 20% ПДВ, операції не звільнені від оподаткування.
Позивач не заперечує факт порушення реєстрації накладних підприємством, суми та строки порушення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, які відображені в акті перевірки.
Позивач вважає, що відсутня сама відповідальність за таке порушення, оскільки дані податкові накладні не видаються покупцю товару, а тому саме ця складова надає можливість уникнення від відповідальніості, передбаченої Податковим кодексом України. При цьому позивач вважає, що те, що умови того, що податкова накладна не повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) не повинна враховуватися.
Суд не погоджується із такими висновками та твердженнями ПП "СП-ПАРИТЕТ", враховуючи те, що для звільнення від відповідальності необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).
Для звільнення від відповідальності, передбаченої п.п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України необхідна наявність саме двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).
Вказана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду по справах № 816/1488/17, № 807/68/18, № 808/3250/17, № 540/830/19.
При розгляді даної справи судом встановлено, що спірні податкові накладні виписані лише на покупців, які не є платниками податку, при цьому такі операції з продажу товарів не обліковуються за ставкою 0%, не звільнені від оподаткування.
Таким чином податковим органом правомірно застосовані штрафні (фінансові) санкції за порушення термінів реєстрації податкових накладних.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При цьому зауваження позивача щодо відсутності порядку проведення камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних суд вважає необґрунтованими, оскільки питання проведення зазначеної перевірки та її предмет визначено ст. ст. 75, 76 ПК України.
Так, відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком (п. 76.1 ст. 76 ПК України).
Таким чином своєчасність реєстрації податкових накладних є предметом камеральної перевірки, що прямо передбачено п. 75.1.1 ст. 75 ПК України.
Крім того, посилання позивача на нарахування "умовних" штрафних санкцій, суд зазначає наступне.
Порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій податковим органом передбачено виключно Податковим кодексом України, яким не передбачено "умовних" нарахувань штрафних санкцій. Посилання позивача на лист відповідача від 19.08.2019 "Про надання відповіді" щодо даних АС "Податковий блок" - "Податковий аудит" - "Несвоєчасна реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування» по ПП "СП-ПАРИТЕТ" станом на 23.07.2019, не може вважатися фактом застосування та нарахування податкових санкцій. Такі висновки, зазначені у даному листі, є необґрунтованими і безпідставними, не підтверджують факт прийняття податкового повідомлення-рішення.
Матеріалами справи підтверджується, що до ПП "СП-ПАРИТЕТ" були застосовані штрафні санкції виключно спірним податковим повідомленням-рішенням від 22.08.2019 №0061315412, жодних інших податкових повідомлень-рішень прийнято не було, а тому відображення будь-яких даних в АС "Податковий блок", без винесення податкового повідомлення-рішення, не може вважатися судом як подвійне притягнення до відповідальності ПП "СП-ПАРИТЕТ", такі дії податкового органу не є визначенням податкового зобов`язання зі сплати штрафних (фінансових) санкцій у розумінні вимог Податкового кодексу України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення від 22.08.2019 № 0061315412 прийнято на виконання, в межах повноважень та у спосіб, наданий законом, а тому позовні вимоги щодо його скасування є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову приватного підприємства "СП-ПАРИТЕТ" до Головного управління ДПС у Сумській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 22.08.2019 №0061315412 – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 21.12.2019.
Суддя С.М. Гелета