Рішення № 86495301, 21.12.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2019
Номер справи
400/3783/19
Номер документу
86495301
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 грудня 2019 р. Справа № 400/3783/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:скасування рішення від 05.09.2019 року № 353/03.19р., зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просив суд:

- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 05.09.2019 року № 353/03.19-р;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати період роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 17.05.1982 року по 24.10.1983 року на посаді начальника відділу комсомольських організацій Березнегуватського РК ЛКСМ України, з 24.10.1983 року по 24.10.1990 року на посадах інструктора оргвідділу, заступника завідуючого, завідуючого оргвідділом Березнегуватського РК Компартії України, з 04.07.2001 року по 08.07.2002 року на посаді заступника голови Березнегуватської районної ради в стаж державної служби для нарахування пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХII «Про державну службу» починаючи з 27.08.2019 року відповідно до довідок про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавки, премії, інші виплати) від 03.09.2019 року № 48, № 49, які видані Департаментом агропромислового розвитку Херсонської обласної державної адміністрації.

Ухвалою від 05.11.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що загальний стаж його роботи на державній службі за даними відповідача складає 16 років 03 місяці 7 днів, що недостатньо для призначення пенсії (20 років). До стажу державної служби для призначення пенсії позивачу, як державному службовцю, відповідачем не було враховано період роботи з 17.05.1974 року по 31.05.1976 року - військова служба, з 17.05.1982 року по 24.10.1983 року - робота на посаді начальника відділу комсомольських організацій Березнегуватського РК ЛКСМ України, з 24.10.1983 року по 18.09.1991 року - робота на посадах інструктора оргвідділу, заступника завідуючого, завідуючого оргвідділом, консультантом з оргпартроботи Березнегуватського РК Компартії України та з 04.07.2001 року по 08.07.2002 року - робота на посаді заступника голови Березнегуватської районної ради. Позивач з вказаним не погодився та зазначив, що має право на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХII (далі - Закон України № 3723).

Відповідач надав відзив на позов, в якому в задоволенні вимог ОСОБА_1 просив відмовити. Заперечуючи проти вимог позивача, відповідач вказав на те, що 04.07.2001 року набрав чинності Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 року № 2493-ІІІ, згідно до ст. 14 якого посади заступників голів районних рад віднесено до третьої категорії посад в органах місцевого самоврядування. Період роботи на зазначених посадах до 04.07.2001 року зараховується до стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.

Зарахування позивачу служби в армії, роботи на виборчих та відповідальних посадах в партійних та комсомольських органах колишнього Союзу PCP до стажу державної служби в головного управління відсутні підстави так як законом передбачено для призначення пенсії за віком як державному службовцю наявність стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Згідно з наданими документами стаж позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій державної служби складає 16 років 3 місяці 7 днів (протягом 1994 - 2014 років) при необхідному стажі державної служби 20 років.

Таким чином, відповідач вважає, що відмова позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України № 889 у зв`язку з відсутністю необхідного стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби (20 років) є правомірною.

У відповіді на відзив позивач вказав, що відзив ГУ ПФУ не спростовує доводів, викладених ним у його позові та підтримав свої вимоги у повному обсязі.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

27.08.2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ з заявою про перерахунок про перехід на пенсію відповідно до Закону України № 889.

До заяви позивач надав: трудову книжку, військовий квиток, диплом про навчання Г-ІІ № НОМЕР_1 , індивідуальні відомості про застраховану особу. 09.09.2019 року позивачем до заяви додано довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії від 19.08.2019 року № 46 та № 47, видані Департаментом агропромислового розвитку Херсонської обласної державної адміністрації.

Рішенням про відмову в переведенні на інший вид пенсії від 05.09.2019 року № 353/03.19-р ГУ ПФУ відмовило позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України № 889 у зв`язку з відсутністю необхідного стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, а саме - 20 років.

Як вказано у рішенні, зарахування до стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, зокрема, військова строкова служба, робота на виборчих та відповідальних посадах в партійних та комсомольських органах колишнього Союзу PCP не передбачено чинним законодавством. До стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, не враховані періоди: з 17.05.1974 року по 31.05.1976 року (військова служба); з 17.05.1982 року по 24.10.1983 року (Березнегуватский РК ЛКСМ України), з 24.10.1983 року по 28.09.1991 року (Березнеіуватський райком партії) та з 04.07.2001 року по 08.07.2002 року (Березнегуватська района рада).

Не погоджуючись з вказаним, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно записів у трудовій книжці позивача, у період з 17.05.1974 року по 31.06.1976 року він перебував на службі у Збройних Силах СРСР; у період з 17.05.1982 року по 24.10.1983 року позивач перебував на посаді завідуючого відділом комсомолької організації Березнегуватського РК ЛКСМ України; у період з 24.10.1983 року по 28.09.1991 року позивач перебував на посадах інструктора оргвідділу, заступника завідуючого, завідуючого оргвідділом, консультанта з оргпартроботи Березнегуватського РК Компартії України; у період з 08.05.1998 року по 08.07.2002 року позивач перебував на посаді заступника голови Березнегуватської районної ради Миколаївської області.

Частиною 1 ст. 2 Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу від 25.03.1992 року №2232-ХІІ передбачено, що час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

У відповідності до п. «в» ч. 3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року 1788-ХІІ до стажу роботи зараховується, зокрема, військова служба, незалежно від місця проходження служби.

Тому період проходження позивачем військової служби в Збройних силах СРСР з 17.05.1974 року по 31.05.1976 року підлягає зарахуванню до стажу його державної служби.

Далі, відповідно до п. 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889, з набранням чинності вказаного закону втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України № 889.

Згідно п. 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889 передбачено, для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України № 3723, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Водночас, відповідно до ст. 90 Закону України № 889, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Виходячи із наведеного, із набранням чинності Законом країни № 889, державні службовці втратили право на призначення спеціальних пенсії та отримали право на призначення пенсій на загальних підставах, тобто відповідно до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закону України № 1058).

Разом із цим законодавцем передбачено виключення для тих осіб, які станом на 01.05.2016 року мають не менш як 20 років стажу на посадах державної служби, незалежно від того, чи займали такі особи станом на 01.05.2016 року посади державної служби. Для такої категорії осіб збережено право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України № 3723 у розмірі 60% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок (страхові внески).

Згідно з п. 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889, стаж державної служби за періоди, роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Механізм обчислення стажу державної служби визначено у Порядку обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 (далі - Порядок № 283), що був чинний у період дії Закону України № 3723.

Відповідно до п. 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу» (№ 3723), а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.

У Додатку до Порядку № 283 наведено Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби, в якому, серед іншого, зазначені виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.

Відповідно до п. 3 Порядок № 283 до стажу державної служби включається також час роботи в організаціях, передбачених абзацом четвертим пункту 3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 р. № 1049.

Так, постановою постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 р. № 1049 затвердежено Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів (далі - Порядок № 1049).

Відповідно до п. 3 Порядку № 1049 до стажу роботи, який надає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується - стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 КЗпП України.

За змістом статті 118 КЗпП України працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Згідно з роз`ясненнями Міністерства юстиції України від 03.06.1994 року № 4-5-1156, погодженими з Кабінетом Міністрів України, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії статті 6 Конституції УРСР і внесення змін до статті 7 Конституції УРСР (до 24 жовтня 1990 року). Цими статтями за партійними, профспілковими і комсомольськими органами закріплювалося право на участь у здійсненні управлінських функцій. Відповідальною вважають посаду, на яку приймають колегіальним органом (постановою конференції, зборів, комітету, бюро) партійних, комсомольських та профспілкових організацій.

Посади, на яких у період з 17.05.1982 року по 24.10.1983 року та з 24.10.1983 року по 18.09.1991 року працював позивач, є відповідальними, прийняття на які здійснювалось колегіальним органом (пленумом, бюро Березнегуватського РК ЛКСМ України та бюро Березнегуватського РК Компартії України), а тому вищезазначені періоди роботи позивача підлягають зарахуванню до стажу його державної служби.

Щодо роботи позивача на посаді заступника голови Березнегуватської районної ради у період з 04.07.2001 року по 08.07.2002 року, суд зазначає наступне:

Відповідно до п. 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

У відповідності до ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 року № 2493-ІІІ, в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад, зокрема, четверта категорія - посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад.

Крім того, згідно із записами у трудовій книжці позивача у період з 19.08.1994 року по 28.12.1998 року позивач прийняв присягу державного службовця та йому присвоєні звання державного службовця спочатку дев`ятого, а потім сьомого рангів, а в період з 12.07.2001 року по 01.10.2001 року позивач прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування та йому було присвоєно дев`ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 46 Закону України № 889 час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» входить до стажу державної служби.

Положення ст. 46 Закону України № 889 враховано в Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року № 229.

Отже, період роботи позивача на посаді заступника голови Березнегуватської районної Ради з 04.07.2001 року по 08.07.2002 року, також підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

Щодо призначення пенсії позивачу з 27.08.2019 року, суд зазначає, що у відповідності до ч. 1 ст. 45 Закону України № 1058, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Згідно до ч. 3 ст. 45 Закону України № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Дата звернення позивача із заявою про переведення його на пенсію відповідно до Закону України № 889 - 27.08.2019 року, отже саме з цього дня позивач має право на призначення йому пенсії відповідно до ст. 37 Закону України № 889.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) - задовольнити.

2. Визнати протиправним та касувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про відмову в переведенні на інший вид пенсії від 05.09.2019 року № 3523/03.19-р.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) зарахувати в стаж державної служби для нарахування пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ), періоди роботи з 17.05.1982 року по 24.10.1983 року на посаді начальника відділу комсомольських організацій Березнегуватського РК ЛКСМ України, з 24.10.1983 року по 24.10.1990 року на посадах інструктора оргвідділу, заступника завідуючого, завідуючого оргвідділом Березнегуватського РК Компартії України, з 04.07.2001 року по 08.07.2002 року на посаді заступника голови Березнегуватської районної ради.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) пенсію відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХII «Про державну службу» починаючи з 27.08.2019 року відповідно до довідок про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавки, премії, інші виплати) від 03.09.2019 року № 48, № 49, які видані Департаментом агропромислового розвитку Херсонськовї обласної державної адміністрації.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 21.12.2019 року.

Суддя О.В. Малих