Рішення № 86495256, 20.12.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2019
Номер справи
400/3535/19
Номер документу
86495256
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2019 р. № 400/3535/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про: визнання протиправними дій та скасування рішення від 04.10.2019 р. № 509/03.19-р про відмову в переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі – Закон № 1058) на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" (далі – Закон № 889); визнання протиправними дій щодо перерахунку пенсії державного службовця за довідками Головного управління ДПС у Миколаївській області; зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових, зазначених у довідках, наданих до заяви про перерахунок пенсії від 26.09.2019 р.

Свої вимоги позивач мотивувала тим, що отримує пенсію за віком на підставі Закону № 1058. У вересні 2019 р. вона звернулася з заявою до відповідача про перехід з пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону № 889. За результатами розгляду її заяви, відповідач рішенням від 04.10.2019 р. № 509/03.19-р відмовив у переведенні пенсії, посилаючись на те, що позивач не має необхідного стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби. Позивач відмову відповідача вважає протиправною та такою, що порушує її права і законні інтереси.

12.11.2019 р. відповідачем подано відзив на позовну заяву (а. с. 36-38), в якому зазначено, що оскільки присвоєння спеціальних знань та категорій державної служби регулювалися різними законодавчими актами і ці поняття не є тотожними, тому для врахування позивачу періоду роботи в органах державної податкової служби немає правових підстав. Отже, рішення від 04.10.2019 р. № 509/03.19-р є правомірним. Вимоги позивача задоволенню не підлягають.

За клопотанням позивача справу розглянуто в письмовому провадженні.

З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач з липня 2019 р. отримує пенсію за віком, призначену на підставі Закону № 1058.

Бажаючи перейти на пенсію згідно Закону № 889, позивач 26.09.2019 р. звернулася до відповідача з відповідною заявою, до якої додавалися трудова книжка, довідки про складові заробітної плати та присвоєння рангів від 17.09.2019 р. і від 23.09.2019 р. (а. с. 10-11).

Відповідач рішенням від 04.10.2019 р. № 509/03.19-р відмовив у переведенні на пенсію за іншим законом, посилаючись на відсутність підстав для зарахування до стажу роботи на посадах державної служби періодів роботи позивача з грудня 1992 р. по травень 2016 р. (а. с. 12-16).

Як вбачається з трудової книжки серії НОМЕР_1 , позивач з 01.12.1992 р. по 11.05.2016 р. працювала в Первомайській МДПІ, ДПА, ОДПІ ГУ Міндоходів у Миколаївській області, ОДПІ ГУ ДФС у Миколаївській області на посадах державного податкового інспектора-ревізора, старшого та головного держподатінспектора, заступника начальника відділу (а. с. 19-25).

Листом Головного управління ДПС у Миколаївській області від 23.09.2019 р., який позивач надавала відповідачу, підтверджено, що 20.01.1994 р. позивачу присвоєно персональне звання "Інспектор податкової служби ІІ рангу", 01.12.2000 р. - "Інспектор податкової служби І рангу", 27.06.2013 р. – 13 ранг державного службовця, 01.01.2014 р. - "Інспектор податкової та митної справи І рангу" (а. с. 27).

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначені в Законі № 1058.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначає Закон № 889.

Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889 визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723 (далі – Закон № 3723), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до п.п. 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Закон № 889 набрав чинності 01.05.2016 р.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону № 3723 на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку (ч. 18 ст. 37 Закону № 3723).

Таким чином, необхідною умовою для наявності в осіб, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до ст. 37 Закону № 3723, є досягнення такими особами визначеного віку та наявність у них страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

У свою чергу, такий вік як умова призначення пенсії за віком визначається ст. 26 Закону № 1058.

Тобто, до 01.05.2016 р. право на пенсію державного службовця мали особи, які:

1) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;

2) мали стаж державної служби не менш як 10 років та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

З системного аналізу вказаних норм слідує, що обов`язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 після 01.05.2016 р. є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723 і Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889, а саме щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби.

У даному випадку єдиною підставою для відмови в призначенні пенсії державного службовця відповідач зазначив недостатність у позивача стажу державної служби у зв`язку з тим, що період роботи в органах податкової служби після присвоєння спеціального звання не зараховується до 20-річного стажу державної служби, який дає право на призначення пенсії.

Судом встановлено, що на дату набрання чинності Законом № 889 позивач перебувала на державній службі і мала стаж державної служби більше 20 років.

Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 р. № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889 обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889.

Відповідно до п. 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

До набрання чинності Законом № 889 (до 01.05.2016 р.) посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби, визначалися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. № 283.

Відповідно до п. 2 цього Порядку до стажу державної служби зараховується, зокрема, робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Таким чином, у даному випадку слід застосовувати норми законодавства, чинного до набрання чинності Законом № 889.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 3723 регулювання правового становища державних службовців, що працюють в органах прокуратури, апаратах судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України та інших, здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України.

З наведеної норми слідує, що правове становище державних службовців, які працюють в апараті інших органів, може регулюватися іншими спеціальними законами. При цьому Закон № 3723 застосовується до таких службовців в частині, яка не врегульована спеціальними законами.

Спеціальним Законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, був Закон України "Про державну податкову службу в Україні". Даним Законом передбачалося, зокрема, що: 1) посадовою особою органу державної податкової служби може бути особа, яка має освіту за фахом та відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим центральним органом державної податкової служби; 2) посадові особи органів державної податкової служби підлягають атестації; 3) правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов`язки визначаються Конституцією України, цим Законом, а в частині, що не регулюється ним, - Законом України "Про державну службу".

Отже, під час роботи посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання, займають посади в державних органах щодо практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема у сфері податкової політики, одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, а відтак перебувають на державній службі та є державними службовцями.

Крім того, п. 342.4 ст. 342 Податкового кодексу України визначено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.

Відповідно до абз. 1 п. 344.1 ст. 344 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу".

Таким чином, період роботи позивача в податкових органах на різних посадах зараховується до стажу державної служби, що дає право на пенсію відповідно до ст. 37 Закону № 3723.

Як вбачається з матеріалів справи, одночасно із заявою 26.09.2019 р. позивачем були надані відповідачу довідки Головного управління ДПС у Миколаївській області від 17.09.2019 р. про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, з урахуванням яких відповідач повинен був здійснити нарахування пенсії (а. с. 29-30).

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Отже, переведення позивача із пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" має здійснюватися з 26.09.2019 р. - дня звернення до відповідача з відповідною заявою.

Посилання відповідача на розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 р. № 503-р як на підставу для відмови в зарахуванні до стажу державної служби періоду служби у податкових органах посадових осіб, які мають спеціальне звання, не приймаються судом, оскільки зазначений акт виданий для врегулювання правового статусу працівників цих органів, що не мають спеціальних звань, та не змінює правового статусу посадових осіб податкових органів, які такі звання мають.

Аналогічна позиція висловлена в постанові Верхового Суду України від 22.10.2013 р. по справі № 21-340а13.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до Закону № 889.

Аналогічну правову позицію висловив Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 11.07.2017 р. по справі № К/800/23621/17.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів перед судом правомірність оскаржуваного рішення.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надала квитанцію про сплату судового збору в сумі 768,40 грн (а. с. 4), що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправними дій та скасування рішення від 04.10.2019 р. № 509/03.19-р про відмову в переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу"; визнання протиправними дій щодо перерахунку пенсії державного службовця за довідками Головного управління ДПС у Миколаївській області; зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових, зазначених у довідках, наданих до заяви про перерахунок пенсії від 26.09.2019 р., – задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 04.10.2019 р. № 509/03.19-р про відмову в переведенні на пенсію за іншим законом.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" з 26.09.2019 р., здійснити перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових, зазначених у довідках Головного управління ДПС у Миколаївській області, наданих до заяви про перерахунок пенсії від 26.09.2019 р.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) судовий збір у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім грн 40 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 20.12.2019 р.

Суддя Н. В. Лісовська