
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про заміну сторони виконавчого провадження,
виправлення помилки у виконавчому листі та поновлення пропущеного строку
для пред`явлення виконавчого листа до виконання
19 грудня 2019 року справа №320/1822/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяви Головного управління ДПС у Київській області про заміну сторони виконавчого провадження, виправлення помилки у виконавчому листі та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання в адміністративній справі за позовом Головного управління ДФС у Київській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
в с т а н о в и в:
У провадженні Київського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №320/1822/19 за позовом Головного управління ДФС у Київській області до ОСОБА_1 про стягнення з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету в рахунок погашення податкового боргу 109863,00 грн.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 адміністративний позов задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України податковий борг у розмірі 109863 (сто дев`ять тисяч вісімсот шістдесят три) грн. 00 коп.
Вказане судове рішення від 08.07.2019 у порядку апеляційного провадження оскаржено не було.
Отже рішення Київського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 набрало законної сили 08.08.2019.
15.10.2019 Київським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист №320/1822/19 про стягнення з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України податковий борг у розмірі 109863 (сто дев`ять тисяч вісімсот шістдесят три) грн. 00 коп.
16.12.2019 до суду надійшла заява б/н від 18.11.2019 Головного управління ДПС у Київській області про заміну сторони виконавчого провадження а саме стягувача у виконавчому листі №320/1822/19, виданому Київським окружним адміністративним судом 15.10.2019, в якій заявник просить замінити сторону виконавчого провадження, а саме стягувача ГУ ДФС у Київській області на його правонаступника ГУ ДПС у Київській області у зв`язку з реорганізацією.
Також 18.12.2019 на адресу суду від Головного управління ДПС у Київській області надійшла заява б/н від 17.12.2019 про виправлення помилки у виконавчому листі, в якій заявник просить суд виправити допущені при оформлені виконавчого листа помилки, зазначивши дату набрання законної сили рішенням - "08 серпня 2019" замість "08 липня 2019", а строк пред`явлення виконавчого документа до виконання - "до 08 листопада 2019" замість "до 08 серпня 2019".
Крім того, 18.12.2019 на адресу суду від Головного управління ДПС у Київській області надійшла заява б/н від 17.12.2019 про поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання, в якій заявник просить суд поновити строк для пред`явлення виконавчого листа №320/1822/19, виданого Київським окружним адміністративним судом 15.10.2019, до виконання.
За наслідками автоматизованого розподілу вказані заяви передано на розгляд судді Кушнової А.О.
Вирішуючи питання про заміну сторони виконавчого провадження по суті, суд виходить з наступного.
Так, частиною 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII, який набрав чинності з 05.10.2016, передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Вказаній нормі матеріального права відповідають певні положення Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Тобто, під час виконавчого провадження заміна сторони виконавчого провадження є аналогом інституту процесуального правонаступництва, встановленого статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає процесуальні наслідки переходу прав і обов`язків від однієї особи до іншої у відносинах, щодо яких виник спір.
Так, судом встановлено, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України", утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 затверджено положення про Державну податкову службу України та Державну митну службу України.
21.08.2019 Кабінетом Міністрів України прийняте розпорядження №682-р "Питання Державної податкової служби", згідно з яким погоджено з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. №227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" (Офіційний вісник України, 2019 р., №26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
28.08.2019 Державною податковою службою України прийнято наказ №36 "Про початок діяльності Державної податкової служби України", згідно з яким розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.
Відтак, Державна податкова служба України є правонаступником Державної фіскальної служби України, а отже має певне коло прав та обов`язків останньої.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 12.07.2019 №14 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС", затверджено положення, зокрема про Головне управління ДПС у Київській області.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 30.07.2019 внесений запис в Єдиному державному реєстрі про державну реєстрацію Головного управління ДПС у Київській області як юридичної особи на підставі постанови КМУ від 19.06.2019 №537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби".
Частиною першою статті 104 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Головне управління ДПС у Київській області є правонаступником Головного управління ДФС у Київській області, а отже має певне коло прав та обов`язків останнього.
Статтею 124 Конституції України визначено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
У рішенні від 20.07.2004 року у справі "Шматько проти України" Європейський Суд з прав людини, зазначив, що "право на суд" було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося на шкоду одній зі сторін.
З огляду на вищенаведене та з метою виконання судового рішення у справі №320/1822/19, суд дійшов висновку, що заяву Головного управління ДПС у Київській області про заміну сторони виконавчого провадження слід задовольнити та замінити сторону виконавчого провадження, а саме стягувача - "Головне управління ДФС у Київській області" на його правонаступника - "Головне управління ДПС у Київській області".
Вирішуючи питання про виправлення помилки у виконавчому листі, суд виходить з такого.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 373 Кодексу адміністративного судочинства України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Частиною 3 статті 373 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що виконавчий лист, а у випадках, встановлених цим Кодексом, - ухвала суду є виконавчими документами. Виконавчий лист, ухвала мають відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон №1404) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до статті 4 Закону №1404 у виконавчому документі зазначаються:
1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала;
2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи;
4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків);
5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень;
6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню);
7) строк пред`явлення рішення до виконання.
Таким чином, суд зазначає, що виконавчий лист по справі видається на підставі рішення суду, що набрало законної сили, судом, який ухвалив судове рішення.
Обов`язковими реквізитами виконавчого листа є, зокрема, дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню) та строк пред`явлення рішення до виконання.
Як було встановлено судом, рішення Київського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 набрало законної сили 08.08.2019, оскільки не було оскаржено в порядку апеляційного провадження.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
Отже, строк пред`явлення виконавчого листа №320/1822/19, виданого Київським окружним адміністративним судом 15.10.2019, до виконання - 08.11.2019.
У той же час, судом встановлено, що при оформленні виконавчого листа №320/1822/19, виданого Київським окружним адміністративним судом 15.10.2019, було допущено помилки, а саме: в графі "Судове рішення набрало законної сили" зазначено дату "08 липня 2019 року", замість правильної - "08 серпня 2019 року", а в графі "Строк пред`явлення виконавчого документа до виконання" помилково зазначено "08 липня 2019 року", замість "08 листопада 2019 року".
Відповідно до частини 1 статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення заяви Головного управління ДПС у Київській області (стягувача) про виправлення помилки у виконавчому листі №320/1822/19, виданому Київським окружним адміністративним судом 15.10.2019, виправивши помилки у виконавчому листі №320/1822/19 шляхом зазначення в графі "Судове рішення набрало законної сили" правильної дати набрання рішенням законної сили, а саме "08 серпня 2019 року", замість "08 липня 2019 року, а в графі "Строк пред`явлення виконавчого документа до виконання" правильних відомостей щодо строку пред`явлення виконавчого документа до виконання, а саме "до 08 листопада 2019 року", замість "до 08 серпня 2019 року".
Також заявник просить поновити строк на пред`явлення виконавчого листа №320/1822/19 до виконання, з приводу чого суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України стягувачам, які пропустили строк для пред`явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 376 Кодексу адміністративного судочинства України заява про поновлення пропущеного строку подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Частиною 1 статті 12 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 передбачено, що виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону України про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016, строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
Розглянувши заяву про поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що вона підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що строк пред`явлення виконавчого листа №320/1822/19, виданого Київським окружним адміністративним судом 15.10.2019 до виконання - 08.11.2019.
Зважаючи на той факт, що при оформленні виконавчого листа №320/1822/19 було допущено помилки, а саме в графі "Судове рішення набрало законної сили" та в графі "Строк пред`явлення виконавчого документа до виконання", враховуючи реорганізацію Головного управління ДФС у Київській області, що завадило стягувачу завчасно звернутись до територіального органу державної виконавчої служби з вказаним виконавчим документом для пред`явлення до виконання, суд дійшов висновку, що пропущення Головним управлінням ДФС у Київській області (стягувачем) строку пред`явлення виконавчого листа до виконання відбулось не з його вини, у зв`язку з чим причини пропуску такого строку визнаються судом поважними, а тому цей строк підлягає поновленню відповідно до вимог статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того, суд зазначає, що виконавчий лист №320/1822/19 заявник отримав 15.10.2019, тобто менше ніж за місяць до закінчення такого строку.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява Головного управління ДПС у Київській області про поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа №320/1822/19, виданого Київським окружним адміністративним судом 15.10.2019 до виконання - підлягає задоволенню.
Таким чином, причини пропуску строку пред`явлення Головним управлінням ДФС у Київській області виконавчого листа №320/1822/19, виданого Київським окружним адміністративним судом 15.10.2019 до виконання є поважними та такими, що від нього не залежали, тому цей строк підлягає поновленню і має обчислюватись з дати набрання даною ухвалою законної сили.
Керуючись статтями 243, 248, 374, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. Заяви Головного управління ДПС у Київській області про заміну сторони виконавчого провадження, виправлення помилки у виконавчому листі та поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання - задовольнити.
2. Замінити сторону виконавчого провадження за виконавчим листом №320/1822/19, виданим Київським окружним адміністративним судом 15.10.2019, а саме стягувача: Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області (ідентифікаційний код: 39393260, місцезнаходження: 03151, м.Київ, вул. Народного Ополчення, буд. 5-А) на правонаступника - Головне управління ДПС у Київській області (ідентифікаційний код 43141377, місцезнаходження: 03151, м.Київ, вул. Народного Ополчення, буд. 5-А).
3. Виправити помилки у виконавчому листі №320/1822/19, виданому Київським окружним адміністративним судом 15.10.2019, про стягнення з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України податковий борг у розмірі 109863 (сто дев`ять тисяч вісімсот шістдесят три) грн. 00 коп., зазначивши в графі "Судове рішення набрало законної сили" - "08 серпня 2019 року", а в графі "Строк пред`явлення виконавчого документа до виконання" - "до 08 листопада 2019 року".
4. Визнати поважними причини пропуску Головним управлінням Державної фіскальної служби у Київській області строку для пред`явлення до примусового виконання виконавчого листа №320/1822/19, виданого Київським окружним адміністративним судом 15.10.2019.
Поновити строк для пред`явлення до виконання виконавчого листа №320/1822/19, виданого Київським окружним адміністративним судом 15.10.2019.
Обчислювати строк для пред`явлення до виконання виконавчого листа №320/1822/19, виданого Київським окружним адміністративним судом 15.10.2019, з дати набрання даною ухвалою законної сили.
Встановити строк для пред`явлення до виконання виконавчого листа №320/1822/19, виданого Київським окружним адміністративним судом 15.10.2019 протягом трьох місяців з дати набрання даною ухвалою суду законної сили.
5. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Повний текст ухвали складено 19.12.2019.
Суддя Кушнова А.О.