
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02 грудня 2019 року о/об 12 год. 00 хв.Справа № 280/4883/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945)
про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі – позивач, ФОП ОСОБА_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі – відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати в повному обсязі вимогу Головного управління ДФС у Запорізькій області про сплату боргу (недоїмки) від 08.08.2019 за №Ф-80697-51.
У позові (а.с.28-29) зазначено, що 11.06.2007 позивач взятий на облік Державною податковою інспекцією у Приморському районі Запорізької області (код ДПІ - 817) за номером №2248. Основним видом економічної діяльності є - Діяльність у сфері права (69.10). Позивач перебуває на загальній системі оподаткування. 25.09.2019 на адресу позивача надійшла Вимога про сплату боргу (недоїмки) від 08.08.2019 за №Ф-80697-51, згідно якої станом на 31.07.2019, заборгованість зі сплати єдиного внеску становить 15605,08 грн. Позивач зазначає, що всі платежі за результатами річного декларування за 2017, 2018 та січень-липень місяці 2019 року, сплачені в повному обсязі. Будь-яких податкових повідомлень-рішень про донарахування податкового боргу суб`єкту підприємницької діяльності до позивача не надходило. Позивач вважає, що внаслідок безпідставно винесеної Вимоги про сплату боргу (недоїмки), до нього, висуваються вимоги по сплаті недоїмки, штрафних санкцій та пені, що спричиняє йому збитки.
Позивач позов підтримав.
Представником відповідача подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що позивачем не сплачувались обов`язкові зобов`язання з єдиного соціального внеску з осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, а сплачувались лише, як фізична особа-підприємець, таким чином створилась недоїмка у розмірі 15605,08 грн. З урахуванням п.87.9 ст.89 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до ст.95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов`язання перед погашенням податкового боргу забороняється. Отже, кошти сплачені позивачем протягом 2018-2019 років зараховувались в порядку черговості, оскільки борг у суб`єкта господарювання обліковується ще з 2016 року, що вбачається з інтегрованої картки позивача, сальдо па початку 2017 року, в зв`язку із чим борг на теперішній час в повному обсязі не погашений. Недоїмка наявна була за 2016 рік у розмірі 1357,62 грн. (визначена самостійно боржником у декларації), борг станом на 31.12.2017. 09.02.2018 позивачем сплачено зобов`язання у розмірі 10048,00 грн. за ведення діяльності фізичної особи-підприємця. Відповідно до п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України борг погашався з черговістю його виникнення. Таким чином на 09.02.2018 виникла переплата у розмірі 8690,36 грн. 09.02.2018 строк нарахування зобов`язань за весь 2017 рік, як фізичної особи-підприємця нараховується сума у розмірі 8448,00 грн. ((704,00 грн. х 12) (де 704,00 грн. - 22% від мінімальної заробітної плати 3200,00 грн. на 01.01.2017; 12 - місяців 2017р.)) відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», зобов`язання повинні були нараховуватися з ЄСВ - за кожен місяць 2017 року. В зв`язку із тим, що була наявна переплата у розмірі 8690,36 грн., податкові зобов`язання у розмірі 8448,00 грн. - були погашені. Залишок переплати складає 242,36 грн. 19.04.2018 строк нарахування зобов`язань за 1-й кв. 2018р., за ведення незалежної професійної діяльності (адвокатської діяльності) нараховується сума у розмірі 2457,18 грн. ((819,06 грн. х 3) (де 819,06 грн. - 22% від мінімальної заробітної плати 3723,00 грн. на 01.01.2018; 3 - місяці 1-го кварталу)) відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», зобов`язання у 2018 році повинні були нараховуватися з ЄСВ - за кожен квартал. В зв`язку із тим, що була наявна переплата у розмірі 242,36 грн., податкові зобов`язання у розмірі 2457,18 грн. - були частково погашені. Таким чином з 19.04.2018 виникла недоїмка у розмірі 2214,82 грн. 19.04.2018 строк нарахування зобов`язань за 1-й кв. 2018р., як фізичної особи-підприємця нараховується сума у розмірі 2457,18 грн. ((819,06 грн. х 3) (де 819,06 грн. - 22% від мінімальної заробітної плати 3723,00 грн. на 01.01.2018; 3 - місяці 1-го кварталу)) відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», зобов`язання у 2018 році повинні були нараховуватися з ЄСВ - за кожен квартал. Таким чином, наявний податковий борг у розмірі 4672,00 грн. 02.05.2018 строк нарахування зобов`язань за 2017 рік за ведення незалежної професійної діяльності (адвокатської діяльності) нараховується сума у розмірі 8448,00 грн. ((704,00 грн. х 12) (де 704,00 грн. - 22% від мінімальної заробітної плати 3200,00 грн. на 01.01.2017; 12 - місяців 2017р.)) відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», зобов`язання повинні були нараховуватися з ЄСВ - за кожен місяць 2017 року. Наявний борг у розмірі 13120,00 грн. 19.07.2018 строк нарахування зобов`язань за ІІ-й кв. 2018р., як фізичної особи-підприємця нараховується сума у розмірі 2457,18 грн. ((819,06 грн. х 3) (де 819,06 грн. - 22% від мінімальної заробітної плати 3723,00 грн. на 01.01.2018; 3 - місяці ІІ-го кварталу)) відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», зобов`язання у 2018 році повинні були нараховуватися з ЄСВ - за кожен квартал. Наявна заборгованість у розмірі 15577,18 грн. 19.07.2018 строк нарахування зобов`язань за ІІ-й кв. 2018р., за ведення незалежної професійної діяльності (адвокатської діяльності) нараховується сума у розмірі 2457,18 грн. ((819,06 грн. х 3) (де 819,06 грн. - 22% від мінімальної заробітної плати 3723,00 грн. на 01.01.2018; 3 - місяці ІІ-го кварталу) відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», зобов`язання у 2018 році повинні були нараховуватися з ЄСВ - за кожен квартал. Наявна заборгованість у розмірі 18034,36 грн. 31.07.2018 ФОП ОСОБА_1 сплачує до бюджету 75,00 грн. Таким чином, загальна заборгованість частково сплачується в порядку черговості, залишок несплаченої суми складає 17959,36 грн. 16.08.2018 позивачем сплачено до бюджету 448,34 грн. В зв`язку із тим, що був наявний податковий борг у розмірі 17959,36 грн, заборгованість частково сплачено (17959,36 грн. - 448,34 грн.), загальний борг складає 17511,02 грн. 20.08.2018 за рішенням №0125155102 від 02.08.2018 застосовуються штрафні санкції, за несвоєчасну сплату податкових зобов`язань, у розмірі 271,52 грн. та пеня у розмірі 494,17 грн. Зазначене рішення було направлено на адресу позивача рекомендованим листом із повідомленням про вручення, та отримано останнім 10.08.2018. Таким чином, станом на 31.08.2018 сума боргу складає 18276,72 грн. 26.09.2018 позивачем сплачено до бюджету 7380,00 грн. В зв`язку із тим, що був наявний податковий у розмірі 18276,72 грн, заборгованість частково сплачено (18276,72 грн. – 7380,00 грн.), загальний борг складає 10896,72 грн. 19.10.2018 позивачем сплачено до бюджету 820,00 грн. В зв`язку із тим, що був наявний податковий у розмірі 10896,72 грн, заборгованість частково сплачено (10896,72 грн. - 820,00 грн.), загальний борг складає 10076,72 грн. 19.10.2018 строк нарахування зобов`язань за ІІІ-й кв. 2018р., як фізичної особи-підприємця нараховується сума у розмірі 2457,18 грн. ((819,06 гри. х 3) (де 819,06 грн. - 22% від мінімальної заробітної плати 3723,00 грн. на 01.01.2018; 3 - місяці ІІІ-го кварталу)) відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», зобов`язання у 2018 році повинні були нараховуватися з ЄСВ - за кожен квартал. Таким чином, наявний податковий борг у розмірі 12533,90 грн. 19.10.2018 строк нарахування зобов`язань за ІІІ-й кв. 2018р., за ведення незалежної професійної діяльності (адвокатської діяльності) нараховується сума у розмірі 2457,18 грн. ((819,06 грн. х 3) (де 819,06 грн. - 22% від мінімальної заробітної плати 3723,00 грн. на 01.01.2018; 3 - місяці ІІІ-го кварталу)) відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», зобов`язання у 2018 році повинні були нараховуватися з ЄСВ - за кожен квартал. Наявна заборгованість у розмірі 14991,08 грн. 20.11.2018 позивачем сплачено до бюджету 820,00 грн. В зв`язку із тим, що був наявний податковий у розмірі 14991,08 грн., заборгованість частково сплачено (14991,08 грн. - 820,00 грн.), загальний борг складає 14171,08 грн. 28.11.2018 позивачем сплачено до бюджету 820,00 грн. В зв`язку із тим, що був наявний податковий у розмірі 14171,08 грн, заборгованість частково сплачено (14171,08 грн. - 820,00 грн.), загальний борг складає 13351,08 грн. 19.12.2018 позивачем сплачено до бюджету 820,00 грн. В зв`язку із тим, що був наявний податковий у розмірі 13351,08 грн, заборгованість частково сплачено (13351,08 грн. - 820,00 грн.), загальний борг складає 12531,08 грн. Таким чином заборгованість станом на 31.12.2018 - складала 12531,08 грн. 14.01.2019 позивачем сплачено до бюджету 2247,70 грн. В зв`язку із тим, що був наявний податковий борг у розмірі 12531,08 грн., заборгованість частково сплачено (12531,08 грн. - 2247,70 грн.), загальний борг складає 10283,38 грн. 14.01.2019 позивачем сплачено до бюджету 920,00 грн. В зв`язку із тим, що був наявний податковий у розмірі 10283,38 грн., заборгованість частково сплачено (10283,38 грн. - 920,00 грн.), загальний борг складає 9363,38 грн. 21.01.2019 строк нарахування зобов`язань за ІV-й кв. 2018р., як фізичної особи-підприємця нараховується сума у розмірі 2457,18 грн. ((819,06 грн. х 3) (де 819,06 грн. - 22% від мінімальної заробітної плати 3723,00 грн. на 01.01.2018; 3 - місяці ІV-го кварталу)) відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», зобов`язання у 2018 році повинні були нараховуватися з ЄСВ - за кожен квартал. Таким чином, наявний податковий борг у розмірі 11820,56 грн. 21.01.2019 строк нарахування зобов`язань за ІV-й кв. 2018р., за ведення незалежної професійної діяльності (адвокатської діяльності) нараховується сума у розмірі 2457,18 грн. ((819,06 гри. х 3) (де 819,06 грн. - 22% від мінімальної заробітної плати 3723,00 грн. на 01.01.2018; 3 - місяці ІV-го кварталу)) відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», зобов`язання у 2018 році повинні були нараховуватися з ЄСВ - за кожен квартал. Наявна заборгованість у розмірі 14277,74 грн. Отже станом на 31.01.2019 заборгованість у ФОП ОСОБА_1 складала 14277,74 грн. Крім того позивачем самостійно нараховано зобов`язання з єдиного внеску на загальнообовіязкове державне соціальне страхування у розмірі 2258,98 грн. за декларацією №82 від 11.01.2019 термін сплати 11.02.2019. Таким чином заборгованість складала 16536,72 грн. та залишалась несплаченою. 18.02.2019 позивачем сплачено до бюджету 920,00 грн. В зв`язку із тим, що був наявний податковий у розмірі 16536,72 грн., заборгованість частково сплачено (16536,72 грн. - 920,00 грн.), загальний борг складає 15616,72 грн. 18.02.2019 позивачем сплачено до бюджету 920,00 грн. В зв`язку із тим, що був наявний податковий у розмірі 15616,72 грн., заборгованість частково сплачено (15616,72 грн. - 920,00 грн.), загальний борг складає 14696,72 грн. 11.03.2019 позивачем сплачено до бюджету 920,00 грн. В зв`язку із тим, що був наявний податковий у розмірі 14696,72 грн., заборгованість частково сплачено (1469,72 грн. - 920,00 грн.), загальний борг складає 13776,72 грн. 11.04.2019 позивачем сплачено до бюджету 920,00 грн. В зв`язку із тим, що був наявний податковий у розмірі 13776,72 грн., заборгованість частково сплачено (13776,72 грн. – 920,00 грн.), загальний борг складає 12856,72 грн. 19.04.2019 відбулось нарахування зобов`язання з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 2754,18 грн. за І квартал 2019р. ((918,06 грн. х 3) (де 918,06 грн. - 22% від мінімальної заробітної плати 4173,00 грн. на 01.01.2019)), загальний борг складає 15610,90 грн. 20.05.2019 позивачем сплачено до бюджету 920,00 грн. В зв`язку із тим, що був наявний податковий у розмірі 15610,90 грн., заборгованість частково сплачено (15610,90 грн. - 920,00 грн.), загальний борг складає 14690,90 грн. 19.06.2019 позивачем сплачено до бюджету 920,00 грн. В зв`язку із тим, що був наявний податковий у розмірі 14690,90 грн., заборгованість частково сплачено (14690,90 грн. – 920,00 грн.), загальний борг складає 13770,90 грн. 24.06.2019 позивачем сплачено до бюджету 920,00 грн. В зв`язку із тим, що був наявний податковий у розмірі 13770,90 грн., заборгованість частково сплачено (13770,90 грн. - 920,00 грн.), загальний борг складає 12850,90 грн. 19.07.2019 відбулось нарахування зобов`язання з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі 2754,18 грн. за II-й квартал 2019р. ((918,06 грн. х 3) (де 918,06 грн. - 22% від мінімальної заробітної плати 4173,00 грн. на 01.01.2019)), загальний борг складає 15605,08 грн. Отже станом на 31.07.2019 заборгованість у ФОП ОСОБА_1 складала 15605,08 грн., у зв`язку із чим і була сформована вимога №Ф-80697-51 від 08.08.2019. Підставою нарахування спірної податкової вимоги стали наявність у позивача обов`язку нарахування та сплати ЄСВ окремо як ФОП та окремо, як самозайнятою особою - адвокат. Оскільки суб`єктом господарювання не в повному обсязі сплачувався ЄСВ, в зв`язку із чим утворилася недоїмка, яка стала підставою для формування оскаржуваної податкової вимоги.
Представник відповідача проти позову заперечував.
Ухвалою судді від 04.11.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 02.12.2019.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
ОСОБА_1 з 11.06.2007 зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серії В02 №597288.
Також, у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зазначено основний вид економічної діяльності ОСОБА_1 : 69.10 – Діяльність у сфері права.
У Витязі з Єдиного реєстру адвокатів України зазначено, що ОСОБА_1 обліковується у Раді адвокатів Донецької області, Свідоцтво №2538 від 16.05.2007 видане Донецькою обласною КДКА.
Позивачем надано до суду квитанції про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування: №0.0.958605452.1 від 08.02.2018 на суму 10048,00 грн.; б/н від 26.09.2018 на суму 7380,00 грн. за січень - вересень 2018 року; №0.0.1163574624.1 від 19.10.2018 на суму 820,00 грн. за жовтень 2018 року; №0.0.1197996228.1 від 28.11.2018 на суму 820,00 грн. за листопад 2018 року; №0.0.1216670837.1 від 19.12.2018 на суму 820,00 грн. за листопад 2018 року; б/н від 14.01.2019 на суму 2247,70 грн. за січень - грудень 2018 року; б/н від 14.01.2019 на суму 920,00 грн. за січень 2019 року; №0.0.1270174487.1 від 18.02.2019 на суму 920,00 грн. за лютий 2019 року; №0.0.1290625942.1 від 11.03.2019 на суму 920,00 грн. за березень 2019 року; №0.0.1321508028.1 від 11.04.2019 на суму 920,00 грн. за квітень 2019 року; №0.0.1357413823.1 від 18.05.2019 на суму 920,00 грн. за травень 2019 року; №0.0.1385448264.1 від 19.06.2019 на суму 920,00 грн. за червень 2019 року; №0.0.1390781171.1 від 24.06.2019 на суму 920,00 грн. за липень 2019 року.
Відповідачем не подано до суду доказів у спростування наведених документів, наданих до суду позивачем.
У Вимозі про сплату боргу (недоїмки) №Ф-80697-51 від 08.08.2019 ГУ ДФС у Запорізький області вимагається від позивача сплатити борг з недоїмки по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у загальній сумі 15605 грн. 08 коп., яка виникла станом на 31.07.2019 відповідно до ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Вирішуючи спір по суті суд, враховуючи викладене вище, виходить з наступного.
1 У ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» зазначено, що платниками єдиного внеску є: (…); 4) фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; 5) особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності; (…).
Відповідно до пп.4 п.6.7 Розділу VІ «Порядку обліку платників податків і зборів», затвердженого 09.12.2011 Наказом Міністерства фінансів України №1588 (у редакції наказу
Міністерства фінансів України 22.04.2014 за №462), зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за №1562/20300, якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому така особа провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується у контролюючих органах як фізична особа - підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності. У такому разі фізична особа зобов`язана подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем свого постійного проживання заяву за формою №5-ОПП з позначкою «Зміни» та копію документа, що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності, визначеного у підпункті 1 цього пункту.
У «Поясненнях до Класифікації видів економічної діяльності (КВЕД-2010)», які є додатком до Методологічних основ та пояснень до позицій національного класифікатора ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності» (надалі – КВЕД-2010), затверджених 23.12.2012 Наказом Державного комітету статистики України №396, зазначено: «… 69.1 Діяльність у сфері права. 69.10 Діяльність у сфері права. Цей клас включає: - юридичне представництво інтересів однієї сторони, що виступає проти іншої сторони в судах або інших судових органах, як особисто членами колегії адвокатів, так і під їх керівництвом: консультаційні послуги та представництво в цивільних справах; консультаційні послуги та представництво в кримінальних справах; консультаційні послуги та представництво в трудових суперечках; - загальні консультації та складання юридичних документів: свідоцтв про реєстрацію підприємств, статутів підприємств та інших документів, пов`язаних зі створенням підприємств; патентів і авторських прав; підготовку різних юридичних документів, заповітів, доручень тощо; - діяльність державних та приватних нотаріусів, судових виконавців, третейських суддів, експертів і арбітрів. Цей клас не включає: - судову діяльність, див.84.23. …».
Враховуючи наведене, нормами права не заборонено бути позивачу фізичною особою-підприємцем та перебувати у такому статусі на обліку у контролюючого органу.
За матеріалами справи позивач зареєстрований як підприємець та провадить незалежну професійну діяльність, а отже повинен обліковуватись у відповідача як фізична особа - підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.
2. У п.65.3 ст.65 Податкового кодексу України зазначено, що для взяття на облік фізичної особи, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, така особа повинна подати заяву та документи особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем постійного проживання.
Відповідач не довів, що позивач звертався до нього особисто або через уповноважену особу із заявою та документами щодо взяття позивача на облік як самозайнятої особи.
Взяття на облік фізичної особи - підприємця підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що надсилається (видається) фізичній особі - підприємцю у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (п.65.5 ст.65 Податкового кодексу України).
Фізичній особі, яка провадить незалежну професійну діяльність, довідка про взяття на облік платника податків видається контролюючим органом із зазначенням строку, якщо такий строк вказаний у свідоцтві про реєстрацію чи іншому документі (дозволі, сертифікаті тощо), що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності (п.65.7 ст.65 Податкового кодексу України).
Доказів взяття позивача на облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, відповідач до суду не надав.
3. У ст.13 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» зазначено, що адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою.
Згідно з пп.14.1.226 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України самозайнята особа – це платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Незалежна професійна діяльність – це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Відповідно до п.63.5 ст.63 Податкового кодексу України всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом. Фізичні особи - підприємці та особи, які мають намір провадити незалежну професійну діяльність, підлягають взяттю на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з цим Кодексом.
Облік самозайнятих осіб здійснюється шляхом внесення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр) записів про державну реєстрацію або припинення підприємницької діяльності, незалежної професійної діяльності, перереєстрацію, постановку на облік, зняття з обліку, внесення змін стосовно самозайнятої особи, а також вчинення інших дій, які передбачені Порядком обліку платників податків, зборів (п.65.2 ст.65 Податкового кодексу України).
Як зазначено у пп.65.4.4 п.65.4 ст.65 Податкового кодексу України, контролюючий орган відмовляє в розгляді документів, поданих для взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі: коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа.
Отже, Податковий кодекс України передбачає обов`язок самозайнятих осіб стати на облік у контролюючому органі. При цьому, такий обов`язок передбачено у разі коли особа здійснює підприємницьку діяльність, а також у разі, коли особа здійснює незалежну професійну діяльність.
Однак, необхідно зазначити, що контролюючий орган відмовляє у повторному взятті на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа. Такий обов`язок контролюючого органу передбачено пп.65.4.4 п.65.4 ст.65 Податкового кодексу України.
Тобто, якщо особа взята на облік як самозайнята особа, яка здійснює підприємницьку діяльність, вона не повинна повторно ставати на облік та подавати документи як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність.
З огляду на викладене вище, ОСОБА_1 , перебуваючи на податковому обліку як фізична особа-підприємець на спрощеній системі оподаткування, повинен перебувати на податковому обліку як фізична особа-підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.
4. Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) – це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з п.2 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Як зазначено у п.3 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює п`ятнадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом, на яку нараховується єдиний внесок (п.4 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).
Мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця; (п.5 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).
У ч.5 ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» зазначено, що єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску. (…).
Згідно з ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (…) платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» установлено у 2017 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі з 1 січня - 3200 гривень.
Отже, у 2017 році розмір мінімального страхового внеску у місяць становив 704 грн. 00 коп. (704 грн. 00 коп. = 3200 грн. 00 коп. х 22%).
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» установлено у 2018 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі з 1 січня - 3723 гривні.
Отже, у 2018 році розмір мінімального страхового внеску у місяць становив 819 грн. 06 коп. (819 грн. 06 коп. = 3723 грн. 00 коп. х 22%).
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» установлено у 2019 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі з 1 січня - 4173 гривні.
Отже, у 2019 році розмір мінімального страхового внеску у місяць становив 918 грн. 06 коп. (918 грн. 06 коп. = 4173 грн. 00 коп. х 22%).
Позивачем надано докази сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Тобто, позивач своєчасно сплачував єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування як платник єдиного податку, згідно з п.4 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
5. Порядок обліку та сплати єдиного внеску фізичними особами-підприємцями з ознакою провадження незалежної професійної діяльності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» не передбачений.
Водночас, п.16 розділу IV «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженого 14.04.2015 Наказом Міністерства фінансів України №435 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.05.2018 за №511), зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за №460/26905 (надалі – «Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»), передбачено, що фізичні особи-підприємці, які мають ознаку незалежної професійної діяльності, формують та подають до органів доходів і зборів окремі Звіти (додаток 5).
При цьому, у п.10 розділу IV «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» зазначено, що фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт згідно з додатком 5 до цього Порядку.
Таким чином, «Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» не містить форми «окремого Звіту» для фізичних осіб-підприємців, які мають ознаку незалежної професійної діяльності.
Аналіз змісту наведених норм права, у розрізі положень Податкового кодексу України, дає підстави для висновку, що необхідність подачі окремих звітів щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування виникає лише у разі, якщо особа, яка провадить незалежну професійну діяльність та одночасно є фізичною особою-підприємцем, здійснює відмінні види діяльності.
Слід зауважити, що позивач здійснюючи підприємницьку діяльність за кодом КВЕД 69.10 - діяльність у сфері права та адвокатську діяльність займається одним і тим же видом підприємницької діяльності і у нього не виникає обов`язку подання звітності як особи, що провадить незалежну професійну діяльність, адже у такому випадку буде мати місце подвійний облік ідентичної господарської діяльності, а відповідно і подвійне оподаткування, що суперечить принципам податкового законодавства.
Отже, суд приходить до висновку, що позивач, повинен був перебувати на податковому обліку як фізична особа-підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності та вести єдиний податковий облік та сплату податків саме як фізична особа-підприємець платник єдиного податку за видом діяльності у сфері права (КВЕД 69.10).
Практика Європейського суду з прав людини (відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» підлягає застосуванню судами як джерело права), яка сформувалась з питань імперативності правил про прийняття рішення на користь платників податків, слідує, що у разі існування неоднозначності у тлумаченні прав та/чи обов`язків платника податків, слід віддавати перевагу найбільш сприятливому тлумаченню національного законодавства та приймати рішення на користь платника податків (справи «Серков проти України» (заява №39766/05), «Щокін проти України» (заяви № 23759/03 та №37943/06)).
Судом прийнято до уваги, що за аналогічних підстав: 1) рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16.05.2019 у справі №280/1640/19 (набрало законної сили 15.08.2019) задоволено позов ФОП ОСОБА_1 до ГУ ДФС у Запорізькій області - визнано протиправними та скасовано Вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07.02.2019 за №Ф-80697-51 та Вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 21.03.2019 за №Ф-80697-51; 2) рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 29.03.2019 у справі №280/517/19 (набрало законної сили 23.05.2019) задоволено позов ФОП ОСОБА_1 до ГУ ДФС у Запорізькій області - визнано протиправною та скасовано Вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 17.01.2019 за №Ф-80697-51.
Також, судом прийнято до уваги, що за аналогічних підстав рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.09.2019 у справі №280/2814/19 задоволено позов ФОП ОСОБА_1 до ГУ ДФС у Запорізькій області: 1) визнано протиправними дії ГУ ДФС у Запорізькій області щодо взяття на облік ОСОБА_1 як платника єдиного внеску – самозайнятої особи, що проводить незалежну професійну (адвокатську) діяльність; 2) зобов`язано ГУ ДФС у Запорізькій області зняти ОСОБА_1 з обліку, як платника єдиного внеску – самозайнятої особи, що проводить незалежну професійну (адвокатську) діяльність; 3) визнано протиправною та скасувано Вимогу ГУ ДФС у Запорізькій області про сплату боргу (недоїмки) від 13.05.2019 за №Ф-80697-51.
Враховуючи наведене, Вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-80697-51 від 08.08.2019 є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" від 19.06.2019 за №537 реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби.
З огляду на приписи розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 за №682-р «Питання Державної податкової служби» суд вважає, що позивачем обґрунтовано подано позов до ГУ ДПС у Запорізькій області.
Отже, відповідачем у справі, на думку суду, має бути ГУ ДПС України у Запорізькій області.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною та скасувати Вимогу Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146) про сплату боргу (недоїмки) за №Ф-80697-51 від 08.08.2019, якою від Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) вимагається сплатити борг з недоїмки по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у загальній сумі 15605 грн. 08 коп., яка виникла станом на 31.07.2019 відповідно до ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945) судові витрати у сумі 768 грн. 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 02.12.2019.
Суддя О.О. Прасов