Рішення № 86493572, 10.12.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2019
Номер справи
160/8962/19
Номер документу
86493572
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2019 року Справа № 160/8962/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засіданняШурпіновій К.О. за участю представників: позивача відповідача Фролова П.І. Чередниченко Я.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради до Східного офісу Держаудитслужби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування висновку, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 13.09.2019 Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Східного офісу Держаудитслужби, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним висновок Східного офісу Держаудитслужби від 02.09.2019 про результати моніторингу закупівлі Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради щодо закупівлі Послуги з організації та проведення культурно-мистецького проекту «Народна філармонія». ІІ етап (ДК 021:2015:79950000-8 - Послуги з організації виставок, ярмарок і конгресів), ID: UA-2019-05-03-000463-а;

- скасувати висновок Східного офісу Держаудитслужби від 02.09.2019 про результати моніторингу закупівлі Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради щодо закупівлі Послуги з організації та проведення культурно-мистецького проекту «Народна філармонія». ІІ етап (ДК 021:2015:79950000-8 - Послуги з організації виставок, ярмарок і конгресів), ID: UA-2019-05-03-000463-а.

2. Ухвалою суду від 17.09.2019:

- прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито загальне провадження в адміністративній справі № 160/8962/19;

- залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 );

- призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні на 08.10.2019;

- сторонам встановлені строки для подання заяв по суті спору.

3. У підготовче засідання 08.10.2019 прибули представники позивача та відповідача. Третя особа у підготовче засідання не прибула, докази належного повідомлення про дату, час та місце розгляду справи у матеріалах справи відсутні.

4. Представником відповідача надано відзив на позовну заяву з додатками та доказом направлення третій особі, представнику позивача примірник відзиву на позовну заяву з додатками вручено перед підготовчим засіданням (т.1 а.с.138-163).

5. З метою належного виклику третьої особи до суду та наданням часу позивачу для складання відповіді на відзив, оголошено перерву до 05.11.2019.

6. 15.10.2019 до канцелярії суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив з додатками та доказами направлення учасникам справи (т.1 а.с.167-174).

7. 30.10.2019 до канцелярії суду від представника відповідача надійшли заперечення з додатком та доказами направлення учасникам справи (т.1 а.с.215-224).

8. 05.11.2019 у підготовче засідання прибули представники позивача та відповідача. Третя особа у підготовче засідання не прибула, докази належного повідомлення про дату, час та місце розгляду справи у матеріалах справи відсутні.

9. Суд протокольною ухвалою продовжив строк підготовчого провадження до 90 днів, оголосив перерву до 21.11.2019, з метою належного виклику до суду третьої особи.

10. 18.11.2019 від третьої особи надійшло клопотання про розглядати справу за його відсутності та підтримання позову (т.1 а.с.229-235).

11. 21.11.2019 у підготовче засідання прибули представники позивача та відповідача.

12. 21.11.2019 ухвалою суду закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті на 10.12.2019.

13. 10.12.2019 у судовому засідання представники сторін підтримали обрані правові позиції.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

14. Позивач вважає висновок про результати моніторингу закупівлі протиправним, оскільки факт виконання договору підтверджується документами, в залежності від предмету договору. На підтвердження виконання аналогічних договорів, у складі тендерної пропозиції ФОП ОСОБА_1 надано акти приймання-передачі послуг по зазначеним договорам які відповідають вартості укладених договорів. Таким чином, досвід виконання ФОП ОСОБА_1 аналогічних договорів підтверджено.

15. Вимога щодо надання аналогічного договору обумовлена потребою закупівлі якісного товару/послуги/роботи та свідчить про наявність в учасника досвіду виконання аналогічних робіт чи послуг, тож у відповідності до вищезазначених вимог учасник надає копію аналогічного договору.

16. Враховуючи те, що ФОП ОСОБА_1 на момент подання тендерної пропозиції не досяг 45-річного віку, сторінка 6 паспорту не повинна бути заповнена. Відповідно до пункту 4 статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» документи, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб-підприємців, не подаються ними у складі тендерної пропозиції. Відсутність документів, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, у складі тендерної пропозиції не може бути підставою для її відхилення замовником. Таким чином, відсутність 6 сторінки паспорту ОСОБА_1 не впливає на підтвердження повноважень уповноваженої особи щодо підпису договору за результатами процедури закупівлі. Відповідно до ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» формальними (несуттєвими) помилками вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.

17. Крім того, щодо незазначення Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради джерела фінансування хочемо зауважити, що дане порушення жодним чином не впливає на результати закупівлі, організаційно правова форма позивача Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради підтверджує джерело фінансування закупівлі, а саме кошти міського бюджету міста Дніпро.

18. У паперовому вигляді жодного документу від Відповідача Східного офісу Держаудитслужби Позивач департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради не отримував.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

19. Під час моніторингу встановлено, що ФОП ОСОБА_1 надано у складі тендерної пропозиції аналогічні договори № 91-Т та № 14/Б без додатків. Отже, аналогічний договір наданий не у повному обсязі.

20. Тобто, досвід виконання аналогічного договору із переможцем торгів ФОП ОСОБА_1 не підтверджено.

21. Згідно з пунктами 8.3, 10.1, 10.2, 10.3 до договору від 13.11.2018 № 91-Т додаткові угоди та додатки до договору, які є його невід`ємною частиною: календарний графік надання послуг, інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, кошторис витрат.

22. Відповідно до розділу X до договору від 25.01.2018 № 14/Б невід`ємною частиною договору є: специфікація заходів проекту «XXV Всеукраїнський фестиваль духовних піснеспівів «Від Різдва до Різдва», Кошторис витрат на надання послуг.

23. Відповідно до пунктом 4 Розділу VI «Результати торгів та укладання договору про закупівлю» тендерної документації учасник для підтвердження повноважень щодо підпису договору за результатами процедури закупівлі у складі пропозиції має надати наступні документи: Інформаційну довідку, складену в довільній формі, про уповноважену особу учасника на підписання договору за результатами процедури закупівлі. До вищезазначеної довідки необхідно надати: копію паспорту (сторінка 1 - 6 та місце проживання), у випадку якщо такий паспорт оформлено у вигляді книжки; або двосторонню копію паспорта громадянина України у випадку, якщо такий паспорт оформлено у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, або копію іншого документа, який посвідчує особу, передбаченого чинним законодавством України, особи, що буде підписувати договір.

24. Моніторингом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 надано у складі тендерної пропозиції копію сторінок 1-5 та 12-13 (сторінки з пропискою) паспорта за винятком 6-ї сторінки, що суперечить пункту 4 Розділу VI «Результати торгів та укладання договору про закупівлю» тендерної документації.

25. Отже, твердження позивача щодо формальних (несуттєвих) помилок не спростовує факт порушення пункту 4 Розділу VI тендерної документації, а саме не надання 6-ї сторінки ФОП ОСОБА_1 , оскільки у пункті 1 розділу III Інструкції з підготовки тендерної пропозиції формальними (несуттєвими) помилками вважаються відсутність нумерації сторінок та підписів на окремих документах, технічні помилки та описки (вимоги та перелік документів до тендерної документації були самостійно визначеними позивачем).

26.Однак, на порушення пункту 4 частини першої статті 30 Закону № 922 замовник не відхилив тендерну пропозицію ФОП ОСОБА_1 як таку, що не відповідає умовам тендерної документації, та уклав з ним договір № 92 на суму 1 977 250 гривень.

27. З урахуванням викладеного вважаємо, що при проведенні моніторингу закупівлі Офіс діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому заявлені позовні вимоги з боку Департаменту є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

28. 03.05.2019 Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради затверджена тендерна документація (т.1 а.с.27-80) надано оголошення про проведення відкритих торгів з закупівлі Послуг з організації та проведення культурно-мистецького проекту «Народна філармонія». ІІ етап (ДК 021:2015:79950000-8 - Послуги з організації виставок, ярмарок і конгресів), ID: UA-2019-05-03-000463-а.

29. Участь у процедурі закупівлі приймали два учасники:

- ФОП ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 ) - 1 977 250 грн;

- ФОП ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_2 ) - 1 978 057 грн.

30. ФОП ОСОБА_1 надана інформаційна довідка про наявність досвіду виконання аналогічних договорів із договорами (т.1 а.с.93-172).

31. Процедура закупівлі завершена 21.05.2019, ФОП ОСОБА_1 визначено переможцем, 22.05.2019 оприлюднено повідомлення про намір укласти договір.

32. За результатами процедури закупівлі 04.06.2019 укладено договір № 92 (т.1 а.с.81-92).

33. Актами приймання-передачі послуг № 92/1 від 18.07.2019, № 92/2 від 05.08.2019, № 92/3 від 02.09.2019, № 92/4 від 24.09.2019, підтверджено виконання договору від 04.06.2019 № 92 (т.1 а.с.247-250).

34. Наказом Східного офісу Держаудитслужби від 16.08.2019 № 150 прийнято рішення про проведення моніторингу, опубліковано рішення 19.08.2019.

35. 19.08.2019 у межах процедури моніторингу замовнику направлено запит на пояснення щодо відсутності 6 сторінки паспорта, відсутності всіх додатків до аналогічних договорів, на який 22.08.2019, 27.08.2019 надані письмові пояснення:

- щодо відсутності 6 сторінки паспорта у складі тендерної пропозиції ФОП ОСОБА_1 повідомляємо, що відповідно до розділу III наказу Міністерства внутрішніх справ України від 13.04.2012 № 320 «Про затвердження Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України» третя і п`ята сторінки паспорта передбачені для вклеювання в паспорт додаткових фотокарток при досягненні особою віку 25 або 45 років. На четверту та шосту сторінки паспорта вноситься запис про орган, яким здійснюється вклеювання фотокарток у паспорт, та вчиняється підпис посадової особи. Підпис скріплюється гербовою печаткою. Після перевірки фотокартка, уклеєна в паспорт, скріплюється рельєфним відбитком печатки. Враховуючи те, що ФОП ОСОБА_1 на момент подання тендерної пропозиції не досяг 45-річного віку, сторінка 6 паспорту не повинна бути заповнена. Відповідно до п. 4 ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі» документи, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, не подаються ними у складі тендерної пропозиції. Відсутність документів, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, у складі тендерної пропозиції не може бути підставою для її відхилення замовником;

- щодо відсутності додатків до аналогічних договорів повідомляємо, що відповідно до розділу III Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» у випадку розбіжності в документах, завантажених (розміщених) на електронних майданчиках та на веб-порталі Уповноваженого органу, пріоритетною вважається інформація (ціна, перелік документів, їх зміст тощо), що розміщені на веб-порталі Уповноваженого органу в мережі Інтернет. Договори № 91-Т та № 14/Б у повному обсязі оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу в мережі Інтернет. Також, слід зазначити, що згідно з главою 48 ЦК України процес виконання договору слідує після моменту його укладення. Відповідно, факт виконання договору підтверджується документами, в залежності від предмету договору. На підтвердження виконання аналогічних договорів, у складі тендерної пропозиції ФОП ОСОБА_1 надано акти приймання-передачі послуг по зазначеним договорам які відповідають вартості укладених договорів. Таким чином, досвід виконання ФОП ОСОБА_1 аналогічних договорів підтверджено.

36. 02.09.2019, із кінцевим строком оскарження 17.09.2019, опубліковано висновок про результатами моніторингу закупівлі (т.1 а.с.22):

І. Вступна частина

1) інформація про замовника: Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради;

2) інформація про предмет закупівлі: Послуги з організації та проведення культурно-мистецького проекту «Народна філармонія». II етап. 1 988 600 UAН, 79950000-8, ДК021, 27, послуга;

3) інформація про оприлюднення: 2586bЗfа68f54565b5685881d96003f2, 2019-05-03;

4) застосована процедура закупівлі: відкриті торги;

5) підстава здійснення моніторингу: інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства V сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 9 цього Закону;

6) дата початку моніторингу: 19.08.2019;

ІІ. Констатуюча частина

1) дата закінчення моніторингу закупівлі та інформація про результати моніторингу закупівлі у розрізі стадій проведення процедури закупівлі: Дата закінчення моніторингу: 30.08.2019. Предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані (додатку), оприлюднення інформації щодо закупівлі, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон про закупівлі), розгляду тендерної пропозиції, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця, внесення змін до договору про закупівлю. Під час моніторингу проаналізовано: оголошення про проведення закупівлі, річний план закупівель на 2019 рік. тендерну документацію, тендерну пропозицію ФОП ОСОБА_1 , повідомлення про намір укласти договір, договір від 04.06.2019 № 92, звернення громадської організації «Платформа Громадський Контроль», пояснення Замовника, які оприлюднені в електронній системі закупівель. За результатами моніторингу встановлено, що в оголошенні про проведення відкритих торгів не вказано умови оплати договору (порядок здійснення розрахунків) та джерело фінансування закупівлі, що суперечить формі оголошення про проведення відкритих торгів, затвердженої наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 22.03.2016 № 490 зі змінами, внесеними наказом Мінекономрозвитку від 21.03.2019 № 463. За результатами моніторингу та з урахуванням пояснень замовника встановлено відсутність 6 сторінки паспорту ОСОБА_1 , що суперечить вимогам пункту 4 розділу VI тендерної документації, яким вимагалося надання, зокрема, копії паспорту (сторінка 1 - 6). Моніторингом та з урахуванням пояснень Замовника установлено, що аналогічні договори від 13.11.2018 № 91-Т та від 25.01.2018 № 14/Б надано учасником без додатків V повному обсязі, що суперечить вимогам частини 1 статті 628 Цивільного кодексу України. Однак на порушення пункту 4 частини першої статті 30 Закону про закупівлі Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника ФОП ОСОБА_1 як таку, що не відповідає умовам тендерної документації та уклав з ним договір від 04.06.2019 № 92. Інформація, викладена у зверненні Громадської організації «Платформа «Громадський Контроль» від 24.07.2019 № 963с14/19. що стала підставою для проведення моніторингу закупівлі, підтвердилась, 30.08.2018;

2) висновок про наявність або відсутність порушень законодавства: За результатами аналізу питання оприлюднення інформації про закупівлю встановлено порушення вимог Наказу Мінекономрозвитку від 22.03.2016 № 490 в частині заповнення форми оголошення про проведення відкритих торгів. За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій встановлено порушення вимог пункту 4 частини 1 статті 30 Закону про закупівлі. За результатами аналізу питання дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо обрання процедури закупівлі, визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані (додатку), відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі», своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця - порушень не встановлено;

3) зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель: З огляду на встановлене порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтями 2 та 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» Східний офіс Держаудитслужби зобов`язує здійснити заходи щодо усунення виявленого порушення V встановленому законодавством порядку та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Порушення виявлено:

- встановлено порушення законодавства в частині розгляду та/або відхилення (не відхилення) замовником тендерної (тендерних) пропозиції (пропозицій);

- встановлено інші порушення законодавства у сфері закупівель (на порушення вимог наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 22.03.2016 № 490 зі змінами, внесеними наказом Мінекономрозвитку від 21.03.2019 № 463, в оголошенні про проведення відкритих торгів не вказано умови оплати договору (порядок здійснення розрахунків) та джерело фінансування закупівлі, що суперечить формі оголошення про проведення відкритих торгів.)

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

37. Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади установлені Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі - Закон № 922-VIII).

38. Метою Закону № 922-VIII є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

39. Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 922-VIII, цей Закон застосовується:

- до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень;

- до замовників, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень.

40. Під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору (абзац 4 частини першої статті 2 Закону № 922-VIII).

41. Принципи здійснення закупівель встановлені статтею 3 Закону № 922-VIII, згідно якої такими принципами є: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.

42. Порядок моніторингу публічних закупівель врегульовано статтею 7-1 Закону № 922-VIII.

43. Моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).

44. Моніторинг закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладання договору про закупівлю та його виконання.

45. Моніторинг закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.

46. Згідно пункту 5 часини 2 статті 7-1 Закону № 922-VIII рішення про початок моніторингу закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник за наявності такої підстави: інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 9 цього Закону.

47. Рішення про початок моніторингу закупівлі оприлюднюється протягом двох робочих днів з дня його прийняття в електронній системі закупівель органом державного фінансового контролю із зазначенням унікального номера оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу, а також опису підстав для здійснення моніторингу закупівлі. Рішення про початок моніторингу закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом (частина третя статті 7-1 Закону № 922-VIII).

48. Строк здійснення моніторингу закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з дати оприлюднення рішення про початок моніторингу закупівлі в електронній системі закупівель (частина четверта статті 7-1 Закону № 922-VIII).

49. Протягом строку проведення моніторингу закупівлі орган державного фінансового контролю має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення щодо прийняття рішень та/або вчинення дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийняття рішень та/або вчинення дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу закупівлі, повинен надати відповідні пояснення через електронну систему закупівель.

50. Замовник у межах строку здійснення моніторингу закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийняття рішень та/або вчинення дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу закупівлі.

51. Відповідно до частини шостої статті 7-1 Закону № 922-VIII за результатами моніторингу закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу закупівлі, що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

52. У висновку обов`язково зазначаються:

- найменування замовника, щодо якого здійснювався моніторинг закупівлі, його ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, місцезнаходження;

- найменування предмета закупівлі та його очікувана вартість;

- унікальний номер оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та дата його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір та дата його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу;

- опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу закупівлі;

- зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

53. У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю необхідною для більш детального опису результатів моніторингу закупівлі.

54. Згідно частини восьмої статті 7-1 Закону № 922-VIII замовник має право протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення висновку одноразово звернутися до органу державного фінансового контролю за роз`ясненням змісту висновку та його зобов`язань, визначених у висновку.

55. Протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

56. У разі підтвердження органом державного фінансового контролю факту усунення замовником порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, про що цей орган зазначає в електронній системі закупівель протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення замовником відповідної інформації в електронній системі закупівель, службова (посадова) особа замовника, уповноважена особа замовником не притягається до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері закупівель з порушень, що були усунуті замовником відповідно до висновку (частина дев`ята статті 7-1 Закону № 922-VIII).

57. У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду (частина десята статті 7-1 Закону № 922-VIII).

58. Форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю (частина двадцята статті 7-1 Закону № 922-VIII).

59. Згідно статті 9 Закону № 922-VIII громадський контроль забезпечується через вільний доступ до всієї інформації щодо публічних закупівель, яка підлягає оприлюдненню відповідно до цього Закону, до аналізу та моніторингу інформації, розміщеної в електронній системі закупівель, а також шляхом інформування через електронну систему закупівель або письмово органів, уповноважених на здійснення контролю, про виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель та недоліки роботи електронної системи закупівель.

60. Громадяни і громадські організації та їх спілки не мають права втручатися у процедуру закупівлі.

61. Відповідно до частини першої статті 12 Закону № 922-VIII закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур: відкриті торги; конкурентний діалог; переговорна процедура закупівлі.

62. Електронна система закупівель повинна бути загальнодоступною та гарантувати недискримінацію, рівні права під час реєстрації всім заінтересованим особам та рівний доступ до інформації всім особам, обмін і збереження інформації та документів має відбуватися з гарантуванням непорушності даних про учасників і їхніх пропозицій під час проведення процедури закупівлі та їх конфіденційність до моменту розкриття тендерних пропозицій (частина третя статті 12 Закону № 922-VIII).

63. Згідно із статтею 16 Закону № 922-VIII замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.

64. Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: наявність обладнання та матеріально-технічної бази; наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору.

65. Визначені замовником кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників про відповідність їх таким критеріям, зазначаються в тендерній документації та вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).

66. Документи, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, не подаються ними у складі тендерної пропозиції та не вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).

67. Відсутність документів, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, у складі тендерної пропозиції не може бути підставою для її відхилення замовником.

68. Відповідно до статті 20 Закону № 922-VIII відкриті торги є основною процедурою закупівлі.

69. Під час проведення процедури відкритих торгів тендерні пропозиції мають право подавати всі зацікавлені особи. Для проведення процедури закупівлі має бути подано не менше двох пропозицій.

70. Згідно статті 21 Закону № 922-VIII оголошення про проведення процедури відкритих торгів безоплатно оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону.

71. В оголошенні про проведення процедури відкритих торгів обов`язково зазначаються: найменування та місцезнаходження замовника; назва предмета закупівлі; кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг; очікувана вартість закупівлі товарів, робіт або послуг із зазначенням інформації про включення до очікуваної вартості податку на додану вартість (ПДВ) та інших податків і зборів; строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; кінцевий строк подання тендерних пропозицій; розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати); дата та час розкриття тендерних пропозицій, у разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до положень частини четвертої статті 10 цього Закону; розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону у відсотках або грошових одиницях та математична формула, що буде застосовуватися при проведенні електронного аукціону для визначення показників інших критеріїв оцінки.

72. Вимоги до тендерної документації встановлені статтею 22 Закону № 922-VIII, зокрема, згідно пунктів 12, 13 частини другої тендерна документація повинна містити інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції; зазначення кінцевого строку подання тендерних пропозицій.

73. Згідно статті 30 Закону № 922-VIII замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі якщо: учасник не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону; тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.

74. Згідно частини першої статті 31 Закону № 922-VIII замовник відміняє торги в разі, зокрема, неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель, порушення порядку оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі, повідомлення про намір укласти договір, передбаченого цим Законом.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

75. Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що процедура моніторингу розпочата 16.08.2019, коли процедура закупівлі була завершена (21.05.2019), із укладенням 04.06.2019 договору № 92, та частково виконано договірні зобов`язання (акти № 92/1 від 18.07.2019, № 92/2 від 05.08.2019).

76. Виявлені порушення неможливо усунути, що є підставою для відміни торгів згідно статті 31 Закону № 922-VIII.

77. Надаючи оцінку виявленим порушенням, суд зазначає, що вимога щодо наявності 6 сторінок паспорту у розглянутому випадку не є порушенням, яке порушує принципи публічних закупівель, встановлені законом.

78. З копії паспорту ФОП ОСОБА_1 вбачається, що 6 сторінка паспорту є незаповненою, фотокартка відсутня (т.1 а.с.232).

79. Відсутність деяких додатків до договорів від 13.11.2018 № 91-Т та від 25.01.2018 № 14/Б, укладених між позивачем та ФОП ОСОБА_1 , наданих у складі тендерної документації не може бути підставою для негативних наслідків, оскільки вказані договори у повному обсязі розміщені у мережі Інтернет, сторони договору є тотожними, що також не призвело до порушень принципів публічних закупівель.

80. Доводи відповідача щодо незазначення в оголошенні джерел фінансування суд не може вважати обґрунтованими, оскільки такі вимоги до електронних оголошень пред`являються з 03.05.2019, проте коли виникла технічна можливість відображення такої інформації при заповнені оголошення про закупівлю в електронному режимі відповідач не надав.

81. Умови щодо повідомлення джерела фінансування запроваджено наказом від 21.03.2019 № 463 з 03.05.2019, про що листом Мінекономрозвитку від 28.05.2019 № 3304-04/22177-06 повідомлено суб`єктів у сфері публічних закупівель (т.1 а.с.245-246).

82. Суд зазначає, що виконання вимог нормативно-правових актів у розглянутому випадку має кореспондуватись із практичної можливістю їх виконання у день надання оголошення 03.05.2019, тобто перший день з якого запроваджено відповідні нормативні зміни.

83. Враховуючи, що на час прийняття оскаржуваного висновку процедура закупівлі завершена, а укладений договір був частково виконаний, вимоги відповідача щодо усунення порушень без визначення порядку та способу їх усунення, є такими, що прийняті необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, нерозсудливо та непропорційно.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

84. З системного аналізу матеріалів справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, що є підставою для їх задоволення із покладенням на відповідача понесених позивачем витрат на сплату судового збору за подання цього позову.

85. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Адміністративний позов Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 40506248; пр. Дмитра Яворницького, 75, м. Дніпро, 49000) до Східного офісу Держаудитслужби (код ЄДРПОУ 40477689; вул. Володимира Антоновича, 22, м. Дніпро, 49600), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) про визнання протиправним та скасування висновку - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати висновок Східного офісу Держаудитслужби від 02.09.2019 про результати моніторингу закупівлі Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради щодо закупівлі Послуги з організації та проведення культурно-мистецького проекту «Народна філармонія». ІІ етап (ДК 021:2015:79950000-8 - Послуги з організації виставок, ярмарок і конгресів), ID: UA-2019-05-03-000463-а.

3. Стягнути на користь Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Східного офісу Держаудитслужби понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 1 921 грн.

4. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

5. Повне рішення складено 20.12.2019.

Суддя І.О. Верба