Рішення № 86493482, 19.12.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2019
Номер справи
212/2627/19
Номер документу
86493482
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2019 року Справа № 212/2627/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Директора Комунальної установи «Будинку нічного перебування» Криворізької міської ради Бовкуна Олександра Петровича про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 26.03.2019 ОСОБА_1 звернувся до Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом до директора Комунальної установи «Будинку нічного перебування» Криворізької міської ради Бовкуна Олександра Петровича, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Директора комунальної установи «Будинок нічного перебування» Криворізької міської ради Бовкуна Олександра Петровича, яка виявилася у незабезпечені гарантій статей 3, 33, 46, 71 Конституції України;

- зобов`язати Директора комунальної установи «Будинок нічного перебування» Криворізької міської ради Бовкуна Олександра Петровича протягом 15-ти днів нормативно-правовим актом вжити заходи для надання документів згідно заяви від 12.02.2019;

- притягнути до адміністративної відповідальності за протиправну бездіяльність, за незабезпечення гарантій статей 3, 33, 46, 71 Конституції України Директора комунальної установи «Будинок нічного перебування» Криворізької міської ради Бовкуна Олександра Петровича згідно пункту першого частини першої статті 20, статті 249, частини 1 статті 286 КАС України, статті 60 Конституції України;

- захистити права пов`язані з виборчим процесом, свободою пересування та вільним вибором місця проживання відповідно до статей 3, 19, 22, 33, 69-71 Конституції України, зазначивши закон чи інший нормативно-правовий акт вимоги яких порушено Директором комунальної установи «Будинок нічного перебування» Криворізької міської ради Бовкуна Олександра Петровича згідно статті 249 КАС України.

2. Ухвалою Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 27.03.2019 справу № 212/2627/19 (провадження № 2-а/212/63/19) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Директора Комунальної установи «Будинку нічного перебування» Криворізької міської ради Бовкуна Олександра Петровича про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю відповідно до положень статей 20, 29 КАС України.

3. Не погоджуючись з ухвалою Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 27.03.2019 у справі № 212/2627/19 (провадження № 2-а/212/63/19) позивач 16.04.2019 подав апеляційну скаргу.

4. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 26.07.2019 у справі № 212/2627/19 (провадження № 2-а/212/63/19) апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 27.03.2019 повернуто заявникові.

5. Справа № 212/2627/19 надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 05.08.2019, та за результатами автоматизованого розподілу передано на розгляд судді Верба І.О.

6. Ухвалою суду від 12.08.2019 позовну заяву ОСОБА_1 до Директора Комунальної установи «Будинку нічного перебування» Криворізької міської ради Бовкуна Олександра Петровича про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії – залишено без розгляду в частині позовних вимог про:

- визнання протиправною бездіяльності Директора комунальної установи «Будинок нічного перебування» Криворізької міської ради Бовкуна Олександра Петровича, яка виявилася у незабезпечені гарантій статі 71 Конституції України;

- захист прав, пов`язаних з виборчим процесом відповідно до статей 69-71 Конституції України, зазначивши закон чи інший нормативно-правовий акт вимоги яких порушено Директором комунальної установи «Будинок нічного перебування» Криворізької міської ради Бовкуна Олександра Петровича згідно статті 249 КАС України.

7. Ухвалою суду від 12.08.2019:

- клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задоволено, звільнено позивача від сплати судового збору за подання цього позову;

- прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 212/2627/19;

- призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін;

- у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи у порядку загального позовного провадження відмовлено;

- встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті спору, від відповідача витребувано пояснення та докази.

8. 27.08.2019 на електронну адресу суду надійшло клопотання заступника директора Комунальної установи «Будинку нічного перебування» Криворізької міської ради О.М. Масляникова про продовження строку для подання відзиву.

9. 09.10.2019 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга ОСОБА_1 на ухвалу суду від 12.08.2019 про залишення позовної заяви без розгляду в частині.

10. Ухвалою суду від 10.10.2019 зупинено провадження в адміністративній справі № 212/2627/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Директора Комунальної установи «Будинку нічного перебування» Криворізької міської ради Бовкуна Олександра Петровича про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії до перегляду ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 про залишення позовної заяви без розгляду в частині.

11. 21.10.2019 до канцелярії суду засобами поштового зв`язку від відповідача надійшли наступні документи:

- пояснення з додатками та доказом направлення позивачу;

- відзив на позовну заяву.

12. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 29.11.2019 апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 у справі № 212/2627/19 залишено без розгляду.

13. Справа надійшла зворотно до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, ухвалою суду від 19.12.2019 провадження у справі поновлено.

14. Ухвалою суду від 19.12.2019 закрито провадження у справі в частині позовних вимог про притягнення до адміністративної відповідальності за протиправну бездіяльність, за незабезпечення гарантій статей 3, 33, 46, 71 Конституції України Директора комунальної установи «Будинок нічного перебування» Криворізької міської ради Бовкуна Олександра Петровича згідно пункту першого частини першої статті 20, частини 1 статті 286 КАС України, статті 60 Конституції України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

15. Право позивача на свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні закріплене у статті 33 Конституції України.

16. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави - стаття 3 Конституції України, органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах - стаття 6 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу - стаття 8 Конституції України.

17. Сама процедура реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання носить заявочний характер та здійснюється на підставі заяви особи, тобто заява особи є єдиною підставою для цього. Без дій відповідача та його згоди відділ реєстрації місця проживання громадян виконавчого комітету Покровської районної у м. Кривий Ріг ради не реєструє позивача за адресою: 50012 м. Кривий Ріг вул. Сеченова 50-а, КП Будинку нічного перебування КМР.

18. Позивачу відмовляють надати допомогу без довідки з місця реєстрації, яку жодна установа не надає.

19. Суд зобов`язаний своїм рішенням гарантувати і забезпечити свободу пересування, вільний вибір місця проживання відповідно до статей 3, 33, 124 Конституції України.

20. Позивач подав заяву від 12.02.2019 відповідачу через Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, яка за вих. № 1125 від 14.02.2019 була направлена до установи, яку позивач просив забезпечити конституційні гарантії.

21. Відповідач, який повинен дотримуватися Закону України «Про звернення громадян», Закону України «Про інформацію» принципів частини 1, 2, 8 статті 11 Закону України «Про державну службу» і відповідно гарантій статей 3, 33, 46, 71 Конституції України повинен попередити виникнення негативних суспільних наслідків, пов`язаних з порушення конституційних норм, по суті свідомо бездіяв, за що повинен юридично відповідати статті 60 Конституції України.

22. Відповідач не забезпечив невід`ємне і непорушне право на свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні, на забезпечив рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму.

23. Нормативно-правових актів відповідача на заяву від 12.02.2019 не отримано.

24. Своєю бездіяльністю відповідач унеможливив реалізацію відповідно до законодавства права на отримання інформації, права на ліквідацію перешкод при здійсненні прав та законних інтересів, та права викривати недоліки у роботі відповідача для відстоювання прав і законних інтересів, права голосу на виборах президента 31.03.2019, порушивши низку чинних правових норм, включно з нормами Конституції України і не думав про людину та її права і справедливість, яку несе, не переслідував закону мету порядку розгляду заяв, відмовився використовувати свої владні управлінські функції для забезпечення права громадянина, які є головними його обов`язками.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

25. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що позивач не може відноситися до категорії бездомних осіб, тому що згідно Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб та безпритульних дітей» від 02.06.2005 № 252-IV до бездомних осіб належать безпритульні особи, та особи, які мають притулок, (безпритульна особа — повнолітня особа, яка проживає на вулиці, в парках, підвалах, під`їздах будинків, на горищах, об`єктах незавершеного будівництва, в інших місцях, непризначених та непридатних для проживання, у тому числі жилих приміщеннях, що перебувають в аварійному стані).

26. Позивач має фактичне місце проживання в Тернівському районі м. Кривого Рогу (згідно адреси яку він вказує у зверненні), за притулком до КУ «Будинок нічного перебування» КМР не звертався.

27. ОСОБА_1 був зареєстрований за адресою КП «Будинок нічного перебування» АДРЕСА_1 А з 22.12.2011 по 08.11.2013.

28. Згідно повідомлення про припинення підстав для проживання у спеціалізованій установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту позивач 08.11.2013 був знятий з реєстрації місця проживання Жовтневим РВ в м. Кривий Ріг ГУ ДМС України в Дніпропетровській області.

29. Як бездомна особа ОСОБА_1 в закладі не мешкав, соціальні послуги не отримував та законних підстав для його перебування у закладі соціального захисту не було. Чинним законодавством України передбачений певний порядок та умови здійснення надання реєстрації місця перебування/проживання бездомним особам, яким безпосередньо користується Комунальна установа «Будинок нічного перебування».

30. Заява ОСОБА_1 від 12.02.2019 була надана до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради, звідки була надіслана для розгляду за належністю до КУ «Будинок нічного перебування» КМР (вх. № С-1 від 08.04.2019).

31. 28.03.2019 (вих. № 265/1) на ім`я ОСОБА_1 було надіслано письмове запрошення до КУ «БНП» КМР для розгляду його заяви з призначенням дати на 18.04.2019 та часу з 9:00 до 12:00 годин, а також його було запрошено у телефонному режимі.

32. Однак, у запропонований час ОСОБА_1 до установи не з`явився. На його заяву від 12.02.2019 було надіслано письмову відповідь (вих. № 293/1 від 19.04.2019).

33. Питання форми довідки про склад сім`ї та її змісту регулює наказ Міністерства праці та соціальної політики «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб» від 22.07.2003 № 204.

34. Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 64 від 25.01.2018 центри обліку бездомних осіб, де вони перебувають на обліку, або заклади соціального захисту для бездомних осіб виключені з переліку організацій правомочних видавати довідки про склад сім`ї (довідку про місце проживання або місце перебування).

35. Таким чином, видача довідок про склад сім`ї не входить до повноважень та компетенції КУ «Будинок нічного перебування» КМР.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

36. 12.02.2019 ОСОБА_1 через Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради подав заяву до директора Комунальної установи «Будинку нічного перебування» Криворізької міської ради Бовкуна Олександра Петровича, в якій зазначив наступне (а.с.38, 77):

- статтею 33 Конституції України гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, стаття 2 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей» зобов`язує Вас усунення правових, соціальних та інших причин виникнення бездомності та безпритульності, запобігання їм, у тому числі заходів щодо попередження виникнення негативних суспільних наслідків, пов`язаних з відсутністю в людей житла;

- я потребую надання соціальної допомоги за місцем реєстрації, постійного медичного догляду, працевлаштування, судового захисту, взяття на квартирний облік, направлення до стаціонарних медичних та соціальних закладів для одержання соціальної допомоги малозабезпеченим, сім`ям за місцем реєстрації та інше;

- єдиною підставою для зняття з реєстрації місця проживання особи є її заява. Такої заяви я не надавав, про ваші наміри про самостійно зняти мене з реєстрації Ви належно не повідомляли, термін реєстрації мені не зазначали;

- при знятті з реєстрації місця проживання особи ставиться штамп в паспорті особи, якого в моєму паспорті не має;

- Ви нехтували моїм законним правом на інформацію, правом на свободу пересування та вільний вибір місця проживання і не дотрималися встановленого порядку реалізації даного права. Тому, Вам потрібно усе виправити відповідно до поданої цієї заяви, бо за віддання і виконання явно злочинного розпорядження чи наказу настає юридична відповідальність статті 60 Конституції України;

- без ваших дій та згоди відділ реєстрації місця проживання громадян виконавчого комітету Покровської районної у м. Кривий Ріг ради не реєструє мене за вашою адресою;

- сама процедура реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання носить заявочний характер та здійснюється на підставі заяви особи, тобто заява особи є єдиною підставою для цього.

37. Заявою від 12.02.2019 позивач просив:

- індивідуальним актом дати згоду на реєстрацію з 12.02.2019 ОСОБА_1 за юридичною адресою АДРЕСА_1 спеціалізованого закладу, який здійснює облік бездомних громадян, відповідно до статті 2, 6, 9 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей»;

- надати Ваші рішення та вхідний номер і дату отримання моєї заяви від 08.01.2019 та 12.02.2019;

- вжити системи заходів, спрямованих на усунення правових, соціальних та інших, причин виникнення бездомності та забезпечити моє вільне волевиявлення на виборах президента 31.03.2019, звернувшись до відділу реєстрації місця проживання громадян виконавчого комітету Покровської районної у м. Кривий Ріг ради та надати мені вихідний номер і дату відправки звернення;

- надати довідку мені та УПСЗН виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про склад сім`ї відповідно до реєстрації мене з 12.02.2019 для призначення усіх видів допомоги згідно статей 3, 19, 22, 33, 46, 48 Конституції України;

- індивідуальним актом гарантувати моє право на одержання допомоги та свободу пересування, та вільний вибір місця проживання відповідно до статей 33, 46, 68 Конституції України, копію якого надати мені для ознайомлення;

- надати запрошення для мене, з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду моєї заяви від 12.02.2019.

38. Листом від 14.02.2019 за № 1125 Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради направило заяву ОСОБА_1 від 12.02.2019 до Комунального закладу «Будинок нічного перебування» для розгляду за належністю (а.с.37, 76).

39. Заява надійшла до Комунального закладу «Будинок нічного перебування» 28.03.2019 та зареєстрована за № С-1.

40. Листом Комунальна установа «Будинок нічного перебування» Криворізької міської ради згідно Закону України «Про звернення громадян» (статті 18 «Права громадянина при розгляді заяви») запросила ОСОБА_1 на розгляд його заяви, яку подано в УПСЗН Тернівської районної у місті ради 18.04.2019 с 9:00 до 12:00, про що додатково було повідомлено в телефонному режимі. Розгляд заяви відбуватиметься директором КУ «Будинок нічного перебування» КМР згідно статті 15 Закону України «Про звернення громадян», до повноважень якого належить розгляд даних заяв (а.с.39, 78).

41. На заяву позивача від 12.02.2019 щодо прийняття рішення про надання ОСОБА_1 та його доньці реєстрації, як бездомним особам за юридичною адресою закладу Комунальна установа «Будинок нічного перебування» Криворізької міської ради листом від 19.04.2019 № 293/1 повідомила, зокрема, про наступне (а.с.40-41, 79):

- згідно Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб та безпритульних дітей» безпритульна особа - повнолітня особа, яка проживає на вулиці, в парках, підвалах, під`їздах будинків, на горищах, об`єктах незавершеного будівництва, в інших місцях, непризначених та непридатних для проживання, у тому числі жилих приміщеннях, що перебувають в аварійному стані. Оскільки Ви не проживаєте на вулиці, маєте фактичне місце проживання в Тернівському районі (згідно адреси вказаної вами у вашому зверненні), ви не можете відноситися до категорії бездомних осіб;

- згідно наказу «Про затвердження Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів» № 1077 від 22.11.2012 зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі повідомлення про припинення підстав для проживання особи у спеціалізованій установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту;

- згідно повідомлення про припинення підстав для проживання у спеціалізованій установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту Ви були зняті з реєстрації місця проживання Жовтневим РВ в м. Кривий Ріг ГУ ДМС України в Дніпропетровській області;

- як бездомні особи Ви в закладі не мешкали, соціальні послуги не отримували та законних підстав для вашого перебування у закладі соціального захисту не було. Чинним законодавством України передбачений певний порядок та умови здійснення надання реєстрації місця перебування/проживання бездомним особам, яким безпосередньо користується Комунальна установа «Будинок нічного перебування»;

- подання заяви про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання бездомних та інших осіб, які не мають постійного місця проживання, покладається на відповідну спеціалізовану соціальну установу, заклад соціального обслуговування та соціального захисту, де проживають зазначені особи;

- відповідно до пункту 4 Постанови КМУ № 232 від 21.03.2012 «Про внесення змін до порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державної соціальної допомоги на догляд» бездомним особам замість довідки про склад сім`ї надають довідку про місце проживання або місце перебування закладом соціального захисту для бездомних осіб, де їм надається тимчасовий притулок;

- діяльність установи регулюється Типовим положенням «Про будинок нічного перебування» і Статутом підприємства. Прийом на ночівлю громадян здійснюється за направленням органів внутрішніх справ, управління праці та соціального захисту населення виконкому міськради, райвиконкомів та особистими зверненнями громадян (Ви маєте змогу скористуватися своїм правом на звернення);

- для отримання соціальної допомоги, медичного огляду та інших соціальних послуг Вам потрібно особисто звернутися в КУ «Будинок нічного перебування» з особистою заявою, щодо надання Вам тимчасового притулку та отримання статусу бездомної особи, оскільки одним із завдань відділення обліку бездомних осіб є видача посвідчення про взяття на облік встановленого зразка, а основним завданням підприємства є надання ночівлі бездомним особам;

- надати рішення та зареєстровані вхідні номери та дати отримання Ваших заяв від вказаних вами дат 08.01.2019 КУ «Будинок нічного перебування» КМР не має можливості, оскільки вказані Вами листи не надійшли до установи для подальшого їх розгляду;

- запрошення для вас з повідомленням про дату та час розгляду Вашої заяви та про повноваження осіб з приводу розгляду Вашої заяви було надіслано вам поштою згідно чинного законодавства (вих. № 265/1 від 09.04.2019), про що також додатково було Вам повідомлено у телефонній розмові.

ІV. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

42. Загальні засади соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей, забезпечує правове регулювання відносин у суспільстві, які спрямовані на реалізацію бездомними особами і безпритульними дітьми прав і свобод, передбачених Конституцією та законодавством України, створює умови для діяльності громадських та благодійних організацій, що працюють у сфері соціального захисту населення врегульовані Законом України «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей» від 02.06.2005 № 2623-IV (далі – Закон № 2623-IV).

43. Відповідно до статті 2 Закону № 2623-IV:

- бездомність - соціальне становище людини, зумовлене відсутністю в неї будь-якого житла, призначеного та придатного для проживання;

- бездомна особа - особа, яка перебуває у соціальному становищі бездомності. До бездомних осіб належать безпритульні особи та особи, які мають притулок;

- безпритульна особа - повнолітня особа, яка проживає на вулиці, в парках, підвалах, під`їздах будинків, на горищах, об`єктах незавершеного будівництва, в інших місцях, непризначених та непридатних для проживання, у тому числі жилих приміщеннях, що перебувають в аварійному стані.

44. Згідно із статтею 5 Закону № 2623-IV бездомні особи зобов`язані надавати достовірну інформацію щодо наявності у них житла та іншу інформацію, спрямовану на розв`язання їхніх життєвих проблем.

45. Закладами соціального захисту для бездомних осіб і безпритульних дітей, згідно статті 19 Закону № 2623-IV, є:

- будинок нічного перебування;

- центр реінтеграції бездомних осіб;

- соціальний готель;

- інші заклади, що надають послуги бездомним особам.

46. Відповідно до статті 20 № 2623-IV будинок нічного перебування - заклад соціального захисту для ночівлі (розміщення на ніч) бездомних осіб, прийом до якого не потребує попереднього медичного обстеження.

47. Діяльність будинку нічного перебування регулюється типовим положенням, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

48. Відповідно до статті 6-1 «Особливості реєстрації місця проживання бездомних осіб» Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 № 1382-IV, бездомні та інші особи, які не мають постійного місця проживання, реєструються за адресою спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, створених органами місцевого самоврядування.

49. Подання заяви про реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання таких осіб у порядку і строки, встановлені цим Законом, покладається на відповідну спеціалізовану соціальну установу, заклад соціального обслуговування та соціального захисту, де проживають зазначені особи.

50. Відповідно до статті 7 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі – Закон №) звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями. Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

51. Статтею 18 Закону № 393/96-ВР передбачено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.

52. Згідно статті 19 Закону № 393/96-ВР органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; відміняти або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

53. Надаючи оцінку позовним вимогам позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов`язання нормативно-правовим актом вжити заходи для надання документів згідно заяви від 12.02.2019, суд виходить із того, що заявою від 12.02.2019 вх. № С-1 позивач просив відповідача індивідуальним актом дати згоду на реєстрацію позивача за юридичною адресою спеціалізованого закладу; надати рішення та вхідний номер і дату отримання заяви від 08.01.2019 та 12.02.2019; надати вихідний номер і дату відправки звернення відділу реєстрації місця проживання громадян виконавчого комітету Покровської районної у м. Кривий Ріг ради для вжити системи заходів, спрямованих на усунення правових, соціальних та інших, причин виникнення бездомності; надати довідку заявнику та УПСЗН виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про склад сім`ї відповідно до реєстрації позивача з 12.02.2019 для призначення усіх видів допомоги, індивідуальним актом гарантувати право на одержання допомоги та свободу пересування, та вільний вибір місця проживання.

54. У заяві від 12.02.2019 позивач просив вирішити питання про реєстрацію за адресою будинку нічного перебування.

55. Суд зазначає, що будинок нічного перебування це заклад для ночівлі (розміщення на ніч) бездомних осіб, тобто осіб, які перебуває у соціальному становищі бездомності, у зв`язку відсутністю будь-якого житла, призначеного та придатного для проживання.

56. З матеріалів справи вбачається, що позивач має місце проживання у місті Кривий АДРЕСА_2 , отже, не відноситься до категорії бездомних осіб.

57. Таким чином, відповідач не має підстав для реєстрації позивача за юридичною адресою спеціалізованого закладу, та відповідно направляти документи про таку реєстрацію іншим особам, є відсутніми підстави для видачі відповідачем довідки про склад сім`ї.

58. Заява позивача була правильно розглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян».

59. Позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання відповідача прийняти нормативно-правовий акт є такими суд вважає необґрунтованими, оскільки відповідач не наділений повноваженнями на прийняття нормативно-правових актів у сфері реєстрації місця перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці, та вирішення інших питань поставлених у заяві шляхом видання нормативно-правових актів.

60. Листом від 19.04.2019 № 293/1 позивача повідомлено вхідний номер та дату отримання заяви від 12.02.2019, та що заяви від 08.01.2019 не надходили до установи для подальшого їх розгляду. Докази направлення (подання) позивачем заяв від 08.01.2019 матеріали справи не містять.

61. З огляду на викладене, суд не встановив допущення відповідачем протиправної бездіяльності при розгляді заяви.

62. У зв`язку із викладеним відсутні підстави для постановлення окремої ухвали в порядку статті 249 КАС України.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

63. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм законодавства, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого позову.

64. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

65. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_3 ) до Директора Комунальної установи «Будинку нічного перебування» Криворізької міської ради Бовкуна Олександра Петровича (вул. Сеченова, 50-а, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50012) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

66. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

67. Повне рішення складено 19.12.2019.

Суддя І.О. Верба