
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2019 року Справа № 160/9192/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засіданняШурпіновій К.О. за участю представників: позивача відповідача Васильченка А.А. Коваленка Д.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішення про опис майна у податкову заставу та податкової вимоги, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 20.09.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 113701-51 від 21.08.2019 про опис майна у податкову заставу;
- визнати протиправною та скасувати податкову вимогу № 113701-51 від 21.08.2019.
2. Ухвалою суду від 25.09.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі № 160/9192/19, підготовче засідання призначено на 15.10.2019.
3. 11.10.2019 до канцелярії суду від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, з метою підготовки відзиву на позовну заяву.
4. У підготовче засідання 15.10.2019 прибув представник позивача.
5. Судом задоволено клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, з метою підготовки відзиву на позовну заяву, розгляд справи відкладено до 07.11.2019.
6. У підготовче засідання 07.11.2019 прибули представники позивача та відповідача.
7. Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, примірник якого вручено представнику позивача.
8. З метою витребування доказів від сторін, оголошено перерву до 21.11.2019.
9. 21.11.2019 до канцелярії суду від представника позивача надійшли витребувані судом докази.
10. У підготовче засідання 21.11.2019 прибули представники позивача та відповідача. Представником відповідача надано пояснення з витребуваними судом доказами, примірник яких вручено представнику позивача.
11. Суд протокольною ухвалою продовжив строк підготовчого провадження до 90 днів, оголошено перерву до 10.12.2019 з метою витребування від позивача доказів направлення скарги до Державної фіскальної служби України.
12. У підготовче засідання 21.11.2019 прибули представники позивача та відповідача.
13. Представником позивача надана копія фіскального чеку про поштове відправлення скарги до Державної фіскальної служби України.
14. Ухвалою суду від 10.12.2019 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті одразу після закінчення підготовчого засідання.
15. У судовому засіданні представники сторін підтримали обрані правові позиції.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
16. Позивач вважає протиправними оскаржувані рішення, оскільки податкові повідомлення-рішення не були узгоджені у зв`язку з ініціюванням платником податків процедури їх адміністративного оскарження.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
17. Відповідач проти позову заперечив, зазначив, що у зв`язку із наявність податкового боргу правомірно прийняті оскаржувані рішення, в подальшому податкова вимога у зв`язку із оскарженням - відкликана, отже, за відсутністю податкового боргу відсутні підстави для задоволення позову.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
18. Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області на підставі наказу від 26.04.2019 № 2552-п проведена документальна позапланова невиїзна перевірка платника податків ОСОБА_1 з питань, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати до бюджету податків, зборів і платежів за період з 01.01.2013 по 31.12.2018.
19. 12.06.2019 за результатами перевірки складений акт № 32475/04-36-13-04/ НОМЕР_1 , який одержаний платником податків поштовим зв`язком 27.06.2019.
20. 19.07.2019 на підставі акта перевірки № 32475/04-36-13-04/2818714033 Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області прийняті, зокрема, податкові повідомлення-рішення:
1) № 0023671304, яким платнику податків збільшено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 3 028 207,90 грн, з них за основним платежем на суму 2 422 566,32 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 605 641,58 грн;
2) № 0023721304, яким платнику податків збільшено суму грошового зобов`язання з військового збору на загальну суму 72 916,15 грн, з них за основним платежем на суму 58 332,92 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 14 583,23 грн;
3) № 0023771304, яким платнику податків збільшено суму грошового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за основним платежем на суму 10 416,66 грн;
4) № 0023681304, яким до платника податків застосовано штраф у розмірі 850 грн, код платежу 11010500;
5) № 0023841304, яким до платника податків застосовано штраф у розмірі 510 грн, код платежу 21081103;
21. Податкові повідомлення-рішення від 19.07.2019 направлені платнику податків поштовим зв`язком та одержані 26.07.2019.
22. 08.08.2019, не погодившись із прийнятими рішеннями про донарахування сум грошових зобов`язань та застосування штрафів, платник податків звернувся до Державної фіскальної служби України зі скаргою на такі рішення, про що 09.08.2019 листом повідомив відповідача.
23. Скарга надійшла до Державної фіскальної служби України 14.08.2019 вх. № 3021/ДНЗ.
24. 12.08.2019 відповідачем в інтегрованих картах платника податків здійснено нарахування грошових зобов`язань, із нарахуванням пені.
25. 21.08.2019 Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області станом на 20.08.2019 сформовано оскаржувану податкову вимогу № 113701-51 від 21.08.2019 на загальну суму 5 011 987,50 грн, з них за основним платежем на суму 2 489 965,73 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 621 584,81 грн, пеня 1 900 445,96 грн, а саме:
1) податок на доходи фізичних осіб, код 11010500: на загальну суму 4 904 481,26 грн, з них за основним платежем на суму 2 422 566,32 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 606 491,58 грн, пеня 1 875 423,36 грн;
2) військовий збір, код 11011001: на загальну суму 94 925,05 грн, з них за основним платежем на суму 58 332,92 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 14 583,23 грн, пеня 22 008,90 грн;
3) податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на зальну суму 12 071,19 грн, з них за основним платежем на суму 10416,66 грн, пеня 3 013,70 грн;
4) адміністративні штрафи та інші санкції, код 21081103: на суму 510 грн.
26. 21.08.2019 Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області прийнято оскаржуване рішення № 113701-51 про опис майна у податкову заставу.
27. 23.09.2019 відповідач здійснив записи в інтегрованих картах про зменшення нарахованих сум податкового боргу у зв`язку із їх оскарженням.
28. 23.09.2019 відповідач здійснив в інформаційній базі запис про відкликання податкової вимоги № 113701-51 від 21.08.2019, причина відкликання «погашено податковий борг»
29. Рішенням Державної фіскальної служби України від 30.08.2019 № Ж/99-00-08-05-04 строк розгляду скарги продовжено до 12.10.2019 включено.
30. Рішенням Державної фіскальної служби України від 11.10.2019 № Ж/99-00-08-05-04, за результатами розгулу скарги платника податків податкові повідомлення-рішення від 19.07.2019 № 0023721304, № 0023681304, № 0023671304, № 0023771304, № 0023841304, № 0000041304, № 0000061304 – залишені без змін, а № 0000051304 – скасовано.
31. 06.11.2019 платник податків оскаржив податкові повідомлення-рішення від 19.07.2019 у судовому порядку, справа № 160/11054/19.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
32. Відповідно до пункту 31.1 статті 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
33. Момент виникнення податкового обов`язку платника податків визначається календарною датою.
34. Виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 РК України).
35. Порядок листування платників податків та контролюючих органів врегульовано статтею 42 ПК України.
36. Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику) (пункт 42.2 статті 42 ПК України).
37. Відповідно до пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо:
54.3.2. дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;
54.3.5. дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом;
38. Згідно пункту 56.1 статті 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
39. З урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення (пункт 56.18 статті 56 ПК України).
40. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню.
41. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили (абзац четвертий пункту 56.18 статті 56 ПК України).
42. У разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження (пункт 57.3 статті 57 ПК України).
43. Відповідно до пункту 58.1 статті 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:
- невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації;
- завищення розміру задекларованого від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу;
- заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
44. Згідно пункту 58.2 статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
45. Контролюючий орган веде реєстр виданих податкових повідомлень-рішень щодо окремих платників податків.
46. Згідно пункту 58.3 статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу .
47. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
48. Пунктом 59.1 статті 59 ПК України визначено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
49. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
50. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
51. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов`язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов`язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (пункт 59.3 статті 59 ПК України).
52. Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов`язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.4 статті 59 ПК України).
53. Відповідно до пункту 60.1 статті 60 ПК України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо:
- 60.1.1. сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення;
- 60.1.2. контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов`язання або податкову вимогу;
- 60.1.3. контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов`язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі;
- 60.1.4. рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі;
- 60.1.5. рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов`язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.
54. З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (пункт 88.1 статті 88 ПК України).
55. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення (пункт 88.2 статті 88 ПК України).
56. Згідно підпункту 89.1.2 пункту 89.1 статті 89 ПК України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
57. Право податкової застави не застосовується, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац шостий пункту 89.2 статті 89 ПК України).
58. Майно платника податків звільняється з податкової застави, зокрема, з дня отримання контролюючим органом підтвердження повного погашення суми податкового боргу в установленому законодавством порядку (підпункт 93.1.1 пункту 93.1 статті 93 ПК України).
59. Підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь-якої з подій, визначених підпунктами 93.1.1-93.1.5 пункту 93.1 цієї статті (пункт 93.2 статті 93 ПК України).
60. «Порядок застосування податкової застави контролюючими органами» затверджений наказом Міністерства фінансів України 16.06.2017 № 586 (далі – Порядок № 586).
61. Згідно пункту 8 Розділу І Порядку № 586 день виникнення права податкової застави визначається на підставі даних інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів відповідно до законодавства.
62. Право податкової застави не застосовується, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 11 Розділу І Порядку № 586).
63. Повідомлення про виникнення у платника податків, що має податковий борг, права податкової застави міститься у податковій вимозі, яка надсилається відповідно до вимог статті 59 глави 4 розділу II Кодексу (пункт 12 Розділу І Порядку № 586).
64. Згідно пункту 1 Розділу ІІ Порядку № 586 опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення про опис майна у податкову заставу (додаток 1), яке приймається керівником контролюючого органу (його заступником або уповноваженою особою). Рішення про опис майна у податкову заставу надається платнику податків, що має податковий борг.
65. Пунктом 1 Розділу VI Порядку № 586 у випадках, визначених пунктом 93.1 статті 93 глави 9 розділу II Кодексу, майно платника податків звільняється з-під податкової застави, про що такому платнику надсилається повідомлення (додаток 7).
66. Звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів здійснюються у порядку, передбаченому пунктом 93.2 статті 93 глави 9 розділу II Кодексу (пункт 2 Розділу VI Порядку № 586).
VІ. ОЦІНКА СУДУ
67. Для надання оцінки доводам сторін щодо правомірності формування податкової вимоги та прийняття рішення про опис майна у податкову заставу, вирішальним є встановлення факту наявності станом на 20.08.2019 узгодженої суми податкового зобов`язання, несплаченої після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання, перевищення такої суми шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1020 грн).
68. З відомостей інтегрованих карток платника податків та пояснень представника відповідача встановлено, що суми податкового боргу, включені до податкової вимоги є сумами нарахувань за результатами перевірки та пенею, нарахованою на підставі такого акта.
69. Суд дійшов висновку, що станом на 20.08.2019 (дату формування суми податкового боргу) та 21.08.2019 (дату формування податкової вимоги) були відсутніми підстави для визначення до сплати платнику податків сум податкового боргу, у зв`язку із ненабуттям статусу узгоджених грошових зобов`язань.
70. Таким чином, формування 21.08.2019 оскаржуваної податкової вимоги є неправомірним.
71. Рішення про опис майна у податкову заставу нерозривно пов`язано з фактом наявності податкового боргу та його розміром, та за ненабуттям грошовими зобов`язаннями статусу узгоджених, відсутністю станом на 21.08.2019 податкового боргу, також підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
72. Судом розглянуто справу по суті, не закрито провадження у справі з підстав усунення допущених відповідачем порушень, оскільки це необхідно для повного захисту прав платника податків, так як наявність обтяження у формі податкової застави у період з 21.08.2019 по 23.09.2019 впливає на право платника податків розпоряджатись своїм майном, та такі відносини мають бути повністю врегульовані у межах цього спору, як форма ефективного захисту порушеного права платника податків.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
73. З системного аналізу матеріалів справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову, у зв`язку із чим присуджує на користь позивача понесені судові витрати на сплату судового збору.
74. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856; вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49600) про визнання протиправними та скасування рішення про опис майна у податкову заставу та податкової вимоги - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення № 113701-51 від 21.08.2019 про опис майна у податкову заставу, складене Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області.
3. Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу № 113701-51 від 21.08.2019, складену Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 10 373,40 грн.
5. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
6. Повне рішення складено 19.12.2019.
Суддя І.О. Верба