
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2915/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Смарт-Агро" до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "Смарт-Агро" (далі ПП "Смарт-Агро", позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.06.2019 №0139545512.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДФС у Волинській області проведено перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) платника податку ПП «Смарт-Агро», за результатами якої складено акт щодо недотримання граничних строків реєстрації накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН від 11.05.2019 №9835/03-20-55- 12/41450359.
На підставі акту перевірки від 11.05.2019 №9835/03-20-55- 12/41450359 ГУ ДФС у Волинській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Н» №0139545512 від 07.06.2019 про застосування штрафних санкцій у розмірі 113 865,00 грн.
ПП «Смарт-Агро» податкове повідомлення-рішення форми «Н» №0139545512 від 07.06.2019 оскаржило в адміністративному порядку, однак рішенням ДФС України від 22.08.2019 оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Позивач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Зазначає, що пунктом 1 розділу III «Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204 передбачено, що податкове повідомлення-рішення (крім податкового повідомлення-рішення за формою «Ф») не пізніше наступного робочого дня надсилається (вручається) платнику податків.
Разом з тим, податкове повідомлення-рішення № 0139545512 датоване 07.06.2019, проте як свідчить відбиток поштового штемпеля на конверті (та інформація із сайту Укрпошти), оскаржуване податкове повідомлення-рішення направлене позивачу 11.06.2019, що є порушенням Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, а відтак є неправомірним та підлягає скасуванню.
З наведених підстав просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.10.2019 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15.11.2019 у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін в даній адміністративній справі, відмовлено.
У відзиві на позов від 05.11.2019 №4350/03-20-10-02-11 представник ГУ ДФС у Волинській області позовні вимоги не визнав та зазначив, що контролюючим органом проведено камеральну перевірку щодо недотримання граничних строків реєстрації накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН ПП «Смарт-Агро», про що складено акт від 11.05.2019 №9835/03-20-55- 12/41450359.
Відповідно до висновків акта перевірки встановлено порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 ПК України). Згідно ІС «ЄРПН» податкова накладна та/або розрахунок коригування до податкової накладної у ЄРПН, виписана ПП «Смарт Агро» від 19.03.2019 № 2 на загальну суму ПДВ 1 138 650,00 грн, з граничним терміном реєстрації 15.04.2019, зареєстрована в ЄРПН з порушенням законодавчо встановлених термінів реєстрації - 24.04.2019 (9 днів затримки). На підставі встановленого порушення та відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, ГУ ДФС у Волинській області винесено податкове повідомлення-рішення від 07.06.2019 № 0139545512, яким застосовано до позивача штрафну санкцію у розмірі 113 865,00 грн за порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Враховуючи вищенаведене, платником податку порушено термін реєстрації вищевказаної податкової накладної терміном 9 днів, в результаті чого контролюючим органом застосовано штрафні санкції у розмірі 10% на загальну суму 113 865,00 грн.
Посилаючись на п. 201.10 статті 201 ПК України зазначає, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Згідно проведеного аналізу та даних ІС «Архів електронної звітності» податкової накладної від 19.03.2019 №2 - граничний термін її реєстрації 15.04.2019 та яка була зареєстрована в ЄРПН 24.04.2019, тобто із порушенням граничного терміну реєстрації., підтвердженням чого є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Крім того, платником податків не заперечується сам факт несвоєчасної реєстрації вказаної податкової накладної, так як в позовній заяві єдиним аргументом зазначено несвоєчасне направлення платнику податків податкового повідомлення-рішення від 07.06.2019 № 0139545512. Відповідно й жодних доказів, які б свідчили про своєчасність направлення податкової накладної від 19.03.2019 №2 платником податків не надано.
Вказує також на те, що порушення строку направлення податкового повідомлення-рішення, не впливає на його законність.
З наведених підстав просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ПП «Смарт Агро» зареєстроване як юридична особа 10.07.2017 та перебуває на обліку в Луцькій ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області як платник податку на додану вартість, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.5-8).
ГУ ДФС у Волинській області проведено камеральну перевірку щодо недотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ПП «Смарт Агро» за наслідками якої складено акт від 11.05.2019 №9835/03-20-55- 12/41450359 (а.с.9-11)
Як вбачається з акту від 11.05.2019 №9835/03-20-55-12/41450359, камеральною перевіркою встановлено порушення ПП «Смарт Агро» пункту 201.10 статті 201 ПК України в частині несвоєчасності реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме, встановлено, що податкова накладна від 19.03.2019 №2, зареєстрована в реєстрі 24.04.2019.
З урахуванням даного висновку та на підставі акта перевірки ГУ ДФС у Волинській області винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 07.06.2019 № 0139545512 про застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 113 865,00 грн (а.с. 12).
21.06.2019 ПП «Смарт Агро» оскаржило податкове повідомлення-рішення від 07.06.2019 № 0139545512 в адміністративному порядку до ДФС України. Рішенням ДФС України від 22.08.2018 №40494/0/99-99-11-06-01-25 скаргу ПП «Смарт Агро» залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 07.06.2019 № 0139545512 без змін. (а.с.17-18).
Позивач вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 75.1 ст.75 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пп. 75.1.1 п. 75.1 ст.75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Пунктом 76.1 статті 76 ПК України передбачено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом камеральної перевірки ПП «Смарт Агро» була перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10. статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна / розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Відповідно до ч.9-10 пункту 201.10 статті 201 ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Судом встановлено, що ПП «Смарт Агро» 24.04.2019 подано на реєстрацію до ГУ ДФС у Волинській області податкову накладну від 19.03.2019 №2 на загальну суму 6 831 900,00 грн, в т.ч. ПДВ - 1 138 650,00 грн, яка була зареєстрована 24.04.2019, що підтверджується квитанцією про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24.04.2019 (а.с.34).
Таким чином, позивачем, податкова накладна від 19.03.2019 №2 була подана на реєстрацію 24.04.2019 з граничним терміном реєстрації 15.04.2019, тобто з порушенням граничних строків визначених п. 201.10 ст .201 ПК України.
Суд звертає увагу на те, що позивач не заперечує та не спростовує порушення ним термінів реєстрації податкової накладної від 19.03.2019 №2.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з частиною 1 статті 120.1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Щодо твердження позивача про те, що податкове повідомлення-рішення №0139545512 датоване 07.06.2019, проте направлене позмвачу 11.06.2019, що є порушенням Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, то суд зазначає, що порушення строку направлення податкового повідомлення-рішення, не впливає на його законність та не спростовує порушення допущене позивачем щодо термінів реєстрації податкової накладної від 19.03.2019 №2.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, ГУ ДФС у Волинській області належними та допустимими доказами довело правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 07.06.2019 №0139545512, яким до позивача застосовані штрафні санкції в розмірі 113 865,00 грн за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, а відтак суд не вбачає підстав для його скасування.
Враховуючи встановлені обставини справи та норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними та до задоволення не підлягають.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Приватного підприємства "Смарт-Агро" до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.06.2019 №0139545512, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Головуючий-суддя Т.М. Димарчук