
Справа № 645/5890/19
Провадження № 2/645/2037/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2019 року місто Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді – Сілантьєвої Е.Є.
за участю секретаря судового засідання – Ятлової Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові за правилами спрощеного позовного провадження в порядку заочного розгляду цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення направомірно отриманих бюджетних коштів, -
ВВСТАНОВИВ:
Позивач Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (надалі УПСЗНА Немишлянського району ХМР) звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 неправомірно отримані бюджетні кошти у розмірі 26051,04 грн. та витрати на сплату судового збору у розмірі 1921,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 05.02.2014 ОСОБА_1 вперше звернувся до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського (Фрунзенського) району Харківської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Згідно з рішенням Позивача від 11.03.2014 було призначено відповідачу допомогу з 01.02.2014 по 31.07.2014 у розмірі 1742,92 грн., щомісячно, ураховуючи доходи відповідача та членів його родини. У подальшому відповідач неодноразово звертався до позивача з заявами про призначення допомоги. На підставі заяв Відповідача про призначення Допомоги та Декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, Відповідачу було призначено. Допомогу на періоди: з 01.02.2014 по 31.07.2014 у розмірі 1742,92 грн., щомісячно; з 01.08.2014 по 17.12.2014 у розмірі 1703,28 грн., щомісячно; з 18.12.2014 по 31.01.2015 у розмірі 1953,28 грн., щомісячно. з 01.02.2015 по 31.07.2015 у розмірі 1951,83 грн., щомісячно; з 01.08.2015 по 31.12.2015 у розмірі 1951,34 грн., щомісячно; з 01.01.2016 по 31.01.2016 у розмірі 1451,34 грн., щомісячно; з 01.02.2016 по 31.07.2016 у розмірі 2119,66 грн., щомісячно; з 01.08.2016 по 31.01.2017 у розмірі 2251,93 грн., щомісячно; з 01.02.2017 по 31.07.2017 у розмірі 2502,12 грн., щомісячно; з 01.08.2017 по 31.01.2018 у розмірі 2571,58 грн., щомісячно; з 01.02.2018 по 31.07.2018 у розмірі 2289,33 грн., щомісячно; з 01.08.2018 по 31.01.2019 у розмірі 2332,08 грн., щомісячно; з 01.02.2019 по 31.07.2019 у розмірі 2479,63 грн., щомісячно. Згідно з поданими Відповідачем Деклараціями про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, до складу членів сім`ї Відповідача входили: ОСОБА_2 (цивільна дружина Відповідача, особа з інвалідністю І групи), ОСОБА_3 (син Відповідача) ІНФОРМАЦІЯ_1 . Допомога призначалась з урахуванням наявних в матеріалах справи документів, та тих відомостях, що зазначаються заявниками. Державними соціальними інспекторами під час здійснення вибіркової перевірки особової справи одержувача Допомоги було встановлено, що Відповідач приховав обставини, які впливають на право отримання самої Допомоги та її розміру, а саме: згідно з довідкою ДФС про доходи гр. ОСОБА_2 встановлено, що остання отримувала дохід у 2018 в АТ «Укрсоцбанк», а гр. ОСОБА_3 отримував дохід у 2017-2018 роках в ТОВ «ГРАНД-МАРКЕТ», про що не було зазначено Відповідачем у поданих заявах, та безпосередньо вплинуло на розмір призначеної допомоги. Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування виплат, розраховано переплату бюджетних коштів ОСОБА_1 , яка склала 26051,04 грн. 03.09.2019 р. відповідач з`явився на особистий прийом до спеціалістів Позивача та відмовився повернути переплату бюджетних коштів у добровільному порядку, наполягав на судовому врегулюванні спірних правовідносин. В зв*язку з зазначеним УПСЗНА Немишлянського району ХМР просить суд стягнути на свою користь для подальшого перерахування до Державного бюджету України.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 23.09.2019 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків.
15.10.2019 року на виконання ухвали суду від 23.09.2019 року до матеріалів справи надійшла заява про усунення недоліків.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 22.10.2019 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження.
Представник позивача ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, 03.11.2019 року через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити та не заперечував проти ухвалення у справі заочного рішення.
Відповідач у судове засідання повторно не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином в порядку ст. 128 ЦПК України, шляхом направлення судових повісток за зареєстрованим місцем проживання, відповідно до відомостей з Реєстру територіальної громади міста Харкова. Причини неявки не повідомив, будь-яких заяв та клопотань від відповідача не надходило, в установлений ч. 7 ст. 178 ЦПК України строк відповідач не подала до суду відзив на позовну заяву.
У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Враховуючи неявку належним чином повідомленого відповідача в судове засідання, яка не повідомила про причини неявки та не подала відзив, відповідно до статті 280 ЦПК України суд, за згодою представника позивача, вважає за можливе проводити заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані позивачем письмові докази, суд встановив наступне.
05.02.2014 року ОСОБА_1 вперше звернувся до УПСЗНА Немишлянського району ХМР з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Рішенням УПСЗНА Немишлянського району ХМР від 11.03.2014 року ОСОБА_1 за первинним зверненням було призначено Допомогу малозабезпеченій сім`ї з 01.02.2014 року по 31,07,2014 року в розмірі 1742,92 грн. щомісячно.
В подальшому ОСОБА_1 звертався до УПСЗНА Немишлянського району ХМР з заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та надавала відповідні Декларації про доходи та майновий стан, на підставі яких УПСЗНА Немишлянського району ХМР призначалась допомога за періоди:
- з 01.02.2014 по 31.07.2014 у розмірі 1742,92 грн., щомісячно.
- з 01.08.2014 по 17.12.2014 у розмірі 1703,28 грн., щомісячно.
- з 18.12.2014 по 31.01.2015 у розмірі 1953,28 грн., щомісячно.
- з 01.02.2015 по 31.07.2015 у розмірі 1951,83 грн., щомісячно.
- з 01.08.2015 по 31.12.2015 у розмірі 1951,34 грн., щомісячно.
- з 01.01.2016 по 31.01.2016 у розмірі 1451,34 грн., щомісячно.
- з 01.02.2016 по 31.07.2016 у розмірі 2119,66 грн., щомісячно.
- з 01.08.2016 по 31.01.2017 у розмірі 2251,93 грн., щомісячно.
- з 01.02.2017 по 31.07.2017 у розмірі 2502,12 грн., щомісячно.
- з 01.08.2017 по 31.01.2018 у розмірі 2571,58 грн., щомісячно.
- з 01.02.2018 по 31.07.2018 у розмірі 2289,33 грн., щомісячно.
- з 01.08.2018 по 31.01.2019 у розмірі 2332,08 грн., щомісячно.
- з 01.02.2019 по 31.07.2019 у розмірі 2479,63 грн., щомісячно.
Згідно з поданими ОСОБА_5 Деклараціями про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, до складу членів сім`ї ОСОБА_1 входять: ОСОБА_2 (цивільна дружина Відповідача, особа з інвалідністю І групи), ОСОБА_3 (син Відповідача) ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Допомога призначається з урахуванням наявних в матеріалах справи документів, та тих відомостях, що зазначаються заявниками.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до п. 14 постанови Кабінету Міністрів України постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.
Згідно зі ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" визначено випадки, коли у наданні державної соціальної допомоги може бути відмовлено, а виплата призначеної допомоги може бути припинена, а саме: п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону, якщо малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї.
Під час здійснення вибіркової перевірки особових справ одержувачів Допомог, державними інспекторами було встановлено, що ОСОБА_1 приховав обставини, які впливають на право отримання допомоги та її розмір, а саме згідно з довідкою ДФС про доходи гр. ОСОБА_2 встановлено, що остання отримувала дохід у 2018 в АТ «Укрсоцбанк», а гр. ОСОБА_3 отримував дохід у 2017-2018 роках в ТОВ «ГРАНД-МАРКЕТ», про що не було зазначено Відповідачем у поданих заявах, та безпосередньо вплинуло на розмір призначеної Допомоги.
Пунктом 9 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" передбачено, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно з п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до п. 28 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Отримання ОСОБА_1 доходів, підтверджується відповідною довідкою, згідно якої останній отримав за період з 01.02.2018 року по 31.07.2019 року - 26051,04 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача 26051,04 грн. надміру виплаченої державної допомоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме з відповідача на користь позивача стягуються витрати по оплаті судового збору у розмірі 1921,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 247, 263-265, 279, 280-281, 354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради неправомірно отримані бюджетні кошти в розмірі 26051,04 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921,00 грн.
Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст.ст. 284-285 ЦПК України.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач - Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (УПСЗНА Немишлянського району ХМР), юридична адреса просп. Льва Ландау,48, м. Харків, 61060 код ЄДРПОУ 03196653,
відповідач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Повний текст судового рішення складено 17.12.2019 року.
Головуючий-суддя: