Рішення № 86479505, 09.12.2019, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
09.12.2019
Номер справи
344/7419/17
Номер документу
86479505
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 344/7419/17

Провадження № 2-а/344/95/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2019 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого — судді Пастернак І.А.,

секретаря Кріцак Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 03.05.2017 року №35028880 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, зобов”язання зареєструвати за ОСОБА_1 право власності на приватну крамницю з реєстраційним номером 699123626101, що розташована в АДРЕСА_1 , -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Реєстраційної служби виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 03.05.2017 року №35028880 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, зобов”язання зареєструвати за ОСОБА_1 право власності на приватну крамницю з реєстраційним номером 699123626101, що розташована в АДРЕСА_1 .

Позовні вимоги позивачка обґрунтовує тим, що ухвалою Івано-Франківського міського суду від 03.04.2017 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнано винним у вчиненні злочину передбаченого ч.2 ст.367 КК України. Даною ухвалою ОСОБА_1 визнано потерпілою в кримінальному провадженні. 25.04.2017 року позивачка звернулася до реєстратора з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень реєстраційний номер 22033693. Рішенням Реєстраційної служби Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради позивачці було відмовлено в державній реєстрації прав власності на приватну крамницю з реєстраційним номером 699123626101, що розташована по АДРЕСА_1 . Підставою для відмови у державній реєстрації права власності стало те, що заяву подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим набувачем. Вважає дане рішення протиправним і просить суд постановити рішення, яким визнати протиправним та скасувати рішення Реєстраційної служби Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 03.05.2017 року № 35028880 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень. Зобов`язати Реєстраційну службу Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради зареєструвати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на приватну крамницю з реєстраційним номером 699123626101, що розташована в АДРЕСА_1 .

Сторони в судове засідання не з`явилися з невідомих суду причин, хоч про день та час слухання справи повідомлялися належним чином.

За змістом ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин та керуючись приписами ч.9 ст.205 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу по суті в порядку письмового провадження та на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказах. На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін у порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті судом встановлено, що ухвалою Івано-Франківського міського суду від 03.04.2017 року звільнено ОСОБА_2 від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, на підставі ст.47 КК України у зв`язку з передачею його на поруки трудового колективу Управління реєстраційних процедур Івано-Франківської міської ради, за умови, якщо він протягом року з дня передачі його на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.

Кримінальне провадження про обвинувачення ОСОБА_2 у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України закрито.

Запобіжний захід щодо ОСОБА_2 у виді особистого зобов`язання, після набрання ухвалою законної сили скасувано.

Стягнуто з ОСОБА_2 в дохід держави із зарахуванням на рахунок № НОМЕР_1 , банк отримувача: ЛОД ПАБ «Ощадбанк України», МФО: 325796, код ЄДРПОУ: 38821262, (м. Львів, вул. Варшавська, 133/2), 3177 гривень 00 копійок процесуальних витрат у кримінальному провадженні за проведення судової інженерно-технічної експертизи №28/16 від 29.09.2016.

Повідомлено трудовий колектив Управління реєстраційних процедур Івано-Франківської міської ради про передачу їм на поруки ОСОБА_2 , направивши копію даної ухвали.

Роз`яснити ОСОБА_2 , що у разі порушення ним умов передачі на поруки, відповідно до ч.2 ст.47 КК України, він буде притягнутий до кримінальної відповідальності за вчинене кримінальне правопорушення.

Роз`яснити трудовому колективу Управління реєстраційних процедур Івано-Франківської міської ради, що відповідно до ч.1 ст.289 КПК України, якщо протягом року з дня передачі ОСОБА_2 на поруки колективу, він не виправдає довіру колективу, ухилятиметься від заходів виховного характеру та порушуватиме громадський порядок, загальні збори колективу можуть прийняти рішення про відмову від поручительства за взяту ними на поруки особу. Відповідне рішення направляється до суду, який прийняв рішення про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Цивільний позов ОСОБА_1 залишино без розгляду.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду від 16.09.2016 - до вступу ухвали в законну силу залишено без змін (а.с.5-7).

Рішенням Реєстраційної служби Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 03.05.2017 року позивачці було відмовлено в державній реєстрації прав власності на приватну крамницю з реєстраційним номером 699123626101, що розташована по АДРЕСА_1 , у зв`язку із тим, що заяву подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем (а.с.4).

Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивачка звернулася до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 р. № 1952-IV, Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. №1127.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону № 1952-IV (в редакції станом на 27.02.2017 р.) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ст. 10 Закону № 1952-IV державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, 2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав. Рішення про відмову в державній реєстрації прав повинно містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття.

Згідно з ч. 2 ст. 22 Закону № 1952-IV відповідальність за достовірність даних, що містяться в документах, поданих для державної реєстрації прав, несе заявник, якщо інше не встановлено судом.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно, відповідач як суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесено проведення реєстраційних дій за відповідними зверненнями, зобов`язаний вчинити реєстраційну дію, за вчиненням якої звернувся позивач.

Натомість, при розгляді заяв про реєстрацію прав власності відповідач як суб`єкт владних повноважень не наділений правом діяти на власний розсуд, тоді як за відсутності прямо передбачених законодавством підстав зобов`язаний задовольнити заяву.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 26.04.2018 року об`єкт нерухомого майна крамниця площею 71.2 кв.м., яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 а, право власності зареєстровано за ОСОБА_1 на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер:40825412 від 26.04.2018 року (а.с. 35).

Згідно із ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України - розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги те, що за позивачкою зареєстроване право власності на крамницю, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 а, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 5 статті 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 5-6, 9, 77-78, 241-246, 250, 255, 262 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Реєстраційної служби виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 03.05.2017 року №35028880 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, зобов”язання зареєструвати за ОСОБА_1 право власності на приватну крамницю з реєстраційним номером 699123626101, що розташована в АДРЕСА_1 А – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Довідка: Повний текст рішення виготовлено 20.12.2019 року.

Суддя Пастернак І.А.