
справа №176/2782/19
провадження №3/176/411/19
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2019 року суддя Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області Гусейнов К.А., розглянувши матеріали, що надійшли з Кам`янського управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради» за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП,-
В С Т А Н О В И В:
До Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області з Кам`янського управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області, надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності керівника Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» ДОР» ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, після їх повернення на належне дооформлення на підставі постанови Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 22 листопада 2019 року.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №10668/04-36-55-30/32182594 від 15 листопада 2019 року, складеного головним державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб Кам`янського управління Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Демченко ОСОБА_2 ., ОСОБА_1 , вчинила правопорушення передбачене ч.1 ст. 163-2 КУпАП, а саме - несвоєчасне подання платіжного доручення до установи банку на сплату узгодженого податкового зобов`язання по земельному податку з юридичних осіб на суму 1654,98 грн. по терміну сплати 30.08.2019, фактично сплачено 19.09.2019 (платіжне доручення від 19.09.2019 №2443), про що складено акт камеральної перевірки від 15.10.2019 за №4162/04-36-55-30/32182594.
Дослідивши представлені на повторний розгляд матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про наявність підстав для її повернення на дооформлення виходячи з наступного.
Постановою Жовтоводського міського суду від 22 листопада 2019 року, матеріали вищезазначеної справи були повернуті до Кам`янського управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області на дооформлення. Однак, жоден пункт вищезазначеної постанови, який вказував на недоліки, допущені при складанні протоколу про адміністративне правопорушення виконано не було, що вже само по собі унеможливлює повний та об`єктивний розгляд справи.
Однак, вважаю за необхідне повторно вказати на суттєві недоліки протоколу про адміністративне правопорушення.
Так, положеннями ст. 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб`єктом правопорушення, всіх обов`язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Ч.1 ст. 163-2 КУпАП передбачено накладення адміністративного стягнення на правопорушника за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов`язкових платежів).
Таким чином, об`єктивною стороною даного правопорушення є неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій, платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов`язкових платежів). Порядок подання платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов`язкових платежів), визначено в Інструкції про порядок відкриття, використання та закриття рахунків у національній та іноземній валютах, затвердженій Постановою Правління Національного Банку України від 12.11.2003 року №492.
Так, із матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що при складанні вищезазначеного протоколу про адміністративне правопорушення посадовою особою не в повному обсязі та неконкретно викладено суть адміністративного правопорушення, а саме фабула інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення виписана неналежним чином, без зазначення при яких саме обставинах було вчинено правопорушення і в чому саме виразилося порушення Інструкції про порядок відкриття, використання та закриття рахунків у національній та іноземній валютах, затвердженій Постановою Правління Національного Банку України від 12.11.2003 року №492.
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення складений з грубим порушенням норм діючого законодавства.
Так, відповідно до ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими та те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Так, згідно із ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Крім того, вимоги щодо порядку оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення викладені в Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України №566 від 02.07.2016р. (далі – Інструкція).
Пунктом 9 розділу 2 вказаної Інструкції передбачено, що протокол складається у двох примірниках, що підписується посадовою особою, яка склала Протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є.
Відповідно до п. 11 розділу 2 Інструкції, один примірник Протоколу під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що виконано не було.
У порушення вимог ст. ст. 55, 56, 59, 63 Конституції України, ст. ст. 256, 268 КУпАП, особі, яка притягається до адміністративної відповідальності не були роз`яснені його права та обов`язки, оскільки в зазначеному протоколі, відсутній її підпис у графі підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та відсутня відмітка особи, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, про відмову ОСОБА_1 від його підписання.
Доданий до матеріалів справи про адміністративне правопорушення акт від 15 листопада 2019 року №07/04-36-55-30 неявки до відділу податків і зборів керівника Харитонової О.О. та головного бухгалтера Чумак Т.І. для підписання протоколу про адміністративне правопорушення, на думку суду, не є належним доказом ухилення вищезазначених осіб від підписання та отримання протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки матеріали справи не містять доказів належного їх повідомлення про дату час та місце його складання.
Також, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано документи, за якими було встановлено особу ОСОБА_1 та її посаду, а також не додано доказів, з яких би вбачалося, що саме ця особа має відповідати за вказане правопорушення.
Зазначені обставини не дають змоги повно та об`єктивно з`ясувати всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи про адміністративне правопорушення.
За таких обставин, вважаю за необхідне, матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-2 КУпАП повернути органу, який складав відповідний протокол, для дооформлення.
Керуючись ст.ст.163-1, 256, 280, 283-285 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради» за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, повернути до Кам`янського управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області, для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Жовтоводського міського суду
Дніпропетровської області К.А.Гусейнов